Popularne tematy
Status przesyłki
Dostawa
Raty
Leasing
Ubezpieczenie sprzętu
Zwroty i reklamacje
Najczęściej zadawane pytania
Skontaktuj się z nami
Czytnik kodu kreskowego, zwany popularnie skanerem kodów to proste urządzenie, które odczytuje dane znajdujące się na kodzie kreskowym produktu czy towaru. Jednak oprócz tego czytnik kodów kreskowych również dekoduje i przesyła informacje zawarte w skanowanym kodzie kreskowym. Dzięki tego typu urządzeniom możliwa jest szybka identyfikacja danego produktu.
Czytnik kodów kreskowych to urządzenie, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie wielu branż i to nie tylko tych związanych z produkcją, handlem i magazynowaniem. Skanery kodów kreskowych stosowane są też w bibliotekach (skanowanie wypożyczonych/zwracanych książek), kinach czy teatrach (bilety), placówkach medycznych i aptekach (np. kody na e-receptach), sklepach detalicznych, a także w hotelach oraz aquaparkach, a nawet w wielu urzędach.
Kod kreskowy służy do zakodowania informacji we wzorze wizualnym odczytywanym przez maszynę. Kody kreskowe są używane z różnych powodów, w tym do śledzenia produktów, cen i poziomów zapasów w celu scentralizowanego rejestrowania w systemie oprogramowania komputerowego. W czerwcu 1974 roku na opakowaniu gumy do żucia firmy Wrigley pojawił się pierwszy kod kreskowy. Obecnie kody kreskowe można znaleźć na prawie każdym przedmiocie do kupienia w sklepie, a także na zapasach oczekujących na wysyłkę.
Istnieją dwa rodzaje kodów kreskowych – liniowy i 2D. Najbardziej rozpoznawalny wizualnie jest liniowy kod kreskowy składający się z dwóch części: kodu kreskowego i 12-cyfrowego numeru UPC. Pierwsze sześć cyfr kodu kreskowego to numer identyfikacyjny producenta. Kolejne pięć cyfr to numer pozycji. Ostatnia liczba nazywana jest cyfrą kontrolną, która pozwala skanerowi określić, czy kod kreskowy został zeskanowany prawidłowo, czy nie. Liniowy kod kreskowy zazwyczaj zawiera dowolny typ informacji tekstowych. Natomiast kod kreskowy 2D jest bardziej złożony i może zawierać więcej informacji w kodzie: cenę, ilość, adres internetowy lub obraz.
Skaner kodów kreskowych zwykle składa się z trzech różnych części, w tym systemu oświetlenia, czujnika i dekodera. Ogólnie rzecz biorąc, skaner kodów kreskowych „skanuje” czarno-białe elementy kodu kreskowego, oświetlając kod czerwonym światłem, które jest następnie konwertowane na pasujący tekst. Mówiąc dokładniej, czujnik w skanerze kodów kreskowych wykrywa światło odbite od systemu oświetlenia (światło czerwone) i generuje sygnał analogowy, który jest wysyłany do dekodera. Dekoder interpretuje ten sygnał, sprawdza poprawność kodu kreskowego za pomocą cyfry kontrolnej i konwertuje go na tekst. Przekonwertowany tekst jest dostarczany przez skaner do systemu oprogramowania komputerowego zawierającego bazę danych producenta, kosztu i ilości wszystkich sprzedanych produktów.
Mając na uwadze zastosowanie, czytniki kodów kreskowych można podzielić na:
Dodatkowa klasyfikacja czytników kreskowych uwzględnia technikę czytania kodów. W tym przypadku podział wygląda następująco:
Stosowanie czytnika kodów kreskowych niesie za sobą wiele korzyści. Pierwszą z nich jest funkcjonalność, przejawiająca się w prędkości użycia. Kolejną dużą zaletą jest możliwość odczytywania kodów kreskowych z większych odległości, co sprawdza się w przypadku towarów ustawionych na sobie, jeden na drugim. Duża wytrzymałość urządzenia sprawia, że nawet przypadkowy upadek na podłogę nie jest mu straszny i prawdopodobnie nie spowoduje jego uszkodzenia. Kolejną ważną cechą i zaletą jest duża precyzja i dokładność odczytu, co przekłada się na zmniejszone ryzyko powstania błędów cenowych.
Sprawdź wszystkie czytniki kodów kreskowych w sklepie x-kom