Komputery stacjonarne – potężna moc z opcją rozbudowy
Jakie komputery stacjonarne rozróżniamy?
Komputery stacjonarne w dużej obudowie wymagają podpięcia pod peryferia i nazywa się je desktopami. Natomiast komputery All-in-One są zamknięte w obudowie wraz z monitorem, często mają w zestawie klawiaturę i myszkę. Rozróżniamy jeszcze nettopy/mini-PC oraz serwery. Nettopy to nic innego jak właśnie mini komputery stacjonarne do przeglądania Internetu albo pracy z dokumentami. Z kolei serwery to mocne komputery kierowane do infrastruktury sieciowej firm.
Sprawdź nasze: Ranking polecanych zestawów komputerowych
Komputery stacjonarne x-kom G4M3R oraz H&O
W x-komie mamy własne komputery G4M3R dla graczy oraz desktopy H&O dla domu i biura.
- Komputery x-kom G4M3R – dostępne w trzech seriach. Komputery G4M3R 500 osiągają maksimum fps-ów w popularnych grach AAA na najwyższych ustawieniach w rozdzielczości Full HD. Komputery z serii G4M3R 600 mają podkręcone CPU i chłodzenie wodne procesora. G4M3R 700 to bestie o nieograniczonej mocy z customowym, ręcznie budowanym chłodzeniem wodnym.
- Komputery x-kom H&O – też występują w w trzech seriach dla domu i biura. Serie 100 i 200 są wszechstronnymi komputerami do biur i do domów, z przeznaczeniem multimedialnym. Sprawnie radzą sobie z programami biurowymi, ale tak samo obejrzysz na nich film czy bez zacięcia przejrzysz Internet. Komputery z serii H&O 300 idą o krok dalej, pozwalając jeszcze na granie w popularne gry wideo.
Najlepsi producenci komputerów stacjonarnych
Wśród marek komputerów stacjonarnych wymienia się komputery firmy Apple, Dell czy HP. Nie brakuje również gamingowych gotowców od Acera, ASUSa i MSI, albo mini-PC od Zotaca. Jeśli nie znasz się na składaniu komputera stacjonarnego, a zależy Ci na sprawnym i wydajnym urządzeniu, to zainteresuj się gotowcem. Złożonym z optymalnie dobranych podzespołów.
Komputer dla gracza, grafika, montażysty oraz projektanta
Komputer stacjonarny to maszyna, która sprawdzi się w każdym środowisku. Kluczowy jest dobór komponentów, przede wszystkim karty graficznej i procesora, jeśli myślisz o pracy z grafiką albo montażu.Szczegółowe informacje na temat składania komputera stacjonarnego znajdziesz w poradniku: Samodzielne składanie komputera krok po kroku. Jak wybierać komponenty? O czym pamiętać?
Jaka karta graficzna do komputera stacjonarnego?
Wybór właściwej karty graficznej dla komputera stacjonarnego jest niezwykle istotny. Na rynku działa dwóch topowych producentów – NVIDIA oraz AMD. W sprzedaży występują jeszcze dedykowane karty Matrox czy zintegrowane układy graficzne Intela i Apple. Którą z kart graficznych do gier wybrać? Czym różnią się poszczególne układy?
- Dedykowana karta graficzna NVIDIA GeForce – najpopularniejsze karty graficzne podzielone na serie GT, GTX, RTX. Największą wydajność zapewniają te ostatnie. Udostępniają też technologie gamingowe, w tym: DLSS oraz ray tracing.
- Dedykowana karta graficzna NVIDIA Quadro – najpopularniejsze karty graficzne podzielone na serie GT, GTX, RTX. Największą wydajność zapewniają te ostatnie. Udostępniają też technologie gamingowe, w tym: DLSS oraz ray tracing.
- Dedykowana karta graficzna AMD Radeon – karty z serii Pro, jak nazwa wskazuje, są kierowane do profesjonalistów, a te z serii RX do graczy. Podobnie solidna propozycja, przy której nie brakuje konkurencyjnej dla DLSS technologii – AMD FidelityFX Super Resolution. Ta zadziała nawet na starszych kartach AMD Radeon oraz tych zintegrowanych AMD RDNA.
- Dedykowana karta graficzna Matrox – układy Matrox są stosowane wszechstronnie, bo stoją chociażby za tak zwanymi ścianami wideo. Ale oprócz tego trafiają do komputerów stacjonarnych infrastruktury sieciowej firm i służą w serwerach.
- Zintegrowane układy graficzne Intel / AMD / Apple – zintegrowane z procesorem lądują w komputerach wszelkiej maści do pracy lub użytku codziennego. To właśnie tam sprawdzają się najlepiej, aczkolwiek nie wykluczają w całości popularnych i mniej wymagających gier wideo. Zintegrowane układy to między innymi Intel HD, UHD czy Iris, czy Vega od AMD i oczywiście Apple M1.
Szczeg