Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Dyski HDD

(1 wynik)
Filtry
Producent
Cena
-
Dostępność w salonach
Wybierz salon
Dostępność
Pojemność
GB
-
GB
Przeznaczenie produktu
Format
Interfejs
Prędkość obrotowa
Pamięć podręczna cache
Minimalna głośność pracy
dB
-
dB
Sortowanie
Od najpopularniejszych
Od najpopularniejszychOcena klientów: od najlepszejCena: od najtańszychCena: od najdroższych
z 1
Od najpopularniejszych
Od najpopularniejszychOcena klientów: od najlepszejCena: od najtańszychCena: od najdroższych
Dysk HDD WD RED 6TB 5400obr. 256MB DM-SMRDysk HDD WD RED 6TB 5400obr. 256MB DM-SMR
  • Pojemność: 6000 GB
  • Interfejs: SATA III
  • Format: 3.5"
  • Prędkość obr.: 5400 obr./min
799,00 zł
799,00 zł
Sortowanie
Od najpopularniejszych
Od najpopularniejszychOcena klientów: od najlepszejCena: od najtańszychCena: od najdroższych
1-1 z 1
1
Następna
z 1

Dyski HDD – rodzaje dysków twardych. Co musisz o nich wiedzieć?

Co to jest dysk twardy (HDD) i jakie jest jego zastosowanie?

Czym jest HDD? To inaczej dysk twardy (ang. Hard Disk Drive) w formacie 2,5 lub 3,5 cala, który służy do przechowywania danych. W przeciwieństwie do nośników półprzewodnikowych (SSD) wykorzystuje ruchome elementy. Dane zapisywane są na magnetycznych talerzach (stąd określenie dysku talerzowego), w których skrywają się ruchome głowice, za pomocą których zapisuje się i odczytuje dane rozsiane po różnych sektorach.

HDD cechują się różną prędkością działania. Zazwyczaj wynosi ona od 5400 do 7200 RPM (obrotów na minutę) i im wyższa wartość, tym po prostu dany dysk jest szybszy. Oznacza, że zapisuje i odczytuje sprawniej dane. Dyski tego typu wymagają również defragmentacji, która przyspiesza dostęp do plików, a co za tym idzie – wpływa istotnie na jego działanie.

Oprócz tradycyjnych talerzowych dysków magnetycznych wyróżniamy także:

  • SSHD (ang. Solid-State Hybrid Drive) – dyski hybrydowe, które łączą cechy HDD i SSD. Są one wyposażone w dodatkową pamięć NAND flash, na której przechowywane są te pliki, które najczęściej używa użytkownik. Tego typu dysk cechuje się wyższą wydajnością niż klasyczny dysk twardy.
  • SAS (ang. Serial Attached SCSI) – jest to magnetyczny dysk serwerowy, przeznaczony do zastosowań profesjonalnych. Charakteryzuje się on dłuższą żywotnością (większa odporność pod dużym obciążeniem) oraz wyższymi przepustowością i prędkością obrotową (nawet kilkanaście tys. obr./min). Dodatkową zaletą jest dostęp do zestawu specjalnych instrukcji SCSI (możliwość wykonywania kilku operacji jednocześnie). Dyski tego typu są droższe od klasycznych HDD.
  • NLSAS (ang. Near Line SAS) – to również dysk przeznaczony głównie do serwerów. Jest to połączenie klasycznego HDD z interfejsem SAS. Oferuje dużą pojemność, pozwala wykonywać kilka operacji naraz, ale są wolniejsze od tradycyjnych dysków SAS.

Cechy HDD – zalety i wady dysku twardego na tle SSD

HDD mogą pochwalić się dużą pojemnością, znacznie przekraczającą maksymalne wartości w SSD. O ile standardowa pojemność w nośnikach półprzewodnikowych wynosi 500 GB-1 TB, o tyle w dyskach twardy wynoszą one często od 1 TB do powyżej 14 TB. W sklepach znajdziesz nawet HDD o pojemności 20 TB. Mają zdecydowanie lepszy stosunek pojemności do ceny w porównaniu do nośników półprzewodnikowych.

Obecnie – ze względu na znacznie wolniejsze działanie (niższa prędkość zapisu/odczytu) w porównaniu do SSD – klasyczne dyski twarde najczęściej wykorzystywane są do magazynowania danych. Cechują się one bowiem zarówno większą pojemnością, jak i trwałością. Dyski HDD nie należą również do najcichszych. Z powodu ruchomych elementów są mniej lub bardziej słyszalne podczas pracy (w zależności od modelu). Ponadto są mniej odporne na uszkodzenia, wibracje i wstrząsy. Pobierają również więcej energii niż SSD.

Poznaj więcej różnic między dyskami HDD i SSD

Jaki dysk HDD najlepszy? Który wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wybierając dysk twardy, zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów:

  • Pojemność – istotna cecha dysku HDD. Im jest większa, tym możesz zapisać więcej danych. Przed zakupem określ, jak pojemny dysk potrzebujesz. Parametr ten jest liczony w terabajtach i najczęściej spotykane w ofercie sklepów są modele w zakresie 1-8 TB. Jednak producenci coraz chętniej przekraczają w HDD granice 10 lub nawet kilkunastu terabajtów.
  • Format – dysk twardy może być dostępny w rozmiarach 2,5 lub 3,5 cala. W komputerach osobistych używany jest ten drugi format, natomiast w laptopach – mniejszy.
  • Typ interfejsu – określa rodzaj złącza, za pomocą którego podłączasz dysk. Współcześnie stosowany interfejs to SATA III.
  • Maksymalna prędkość zapisu/odczytu – im wyższa, tym dysk sprawniej zapisuje i odczytuje pliki. Ma to niebagatelne przełożenie na wydajność HDD.
  • Prędkość obrotowa – wynosi ona zwykle 5400 lub 7200 obr./min. Ten parametr określa prędkość, z jaką obracają się talerze dysku, a więc ma decydujący wpływ na sprawność działania HDD.
  • Pamięć cache – służy do przechowywania najczęściej używanych danych, więc im większa pamięć podręczna, tym dysk ma szybszy dostęp do wybranych plików, co może mieć przełożenie na jego działanie np. podczas pracy z aplikacjami czy grania.
  • Współczynnik MTBF – jest to parametr, który określa szacunkowy okres bezawaryjnej pracy dysku. Im jego wartość jest wyższa, tym lepiej, aczkolwiek współczynnik ten nie gwarantuje, że HDD będzie działać bez zarzutu przez podaną w specyfikacji liczbę godzin.
  • Głośność pracy – dyski twarde nie są zbyt ciche, więc wybierz taki model, który cechuje się lepszą kulturą pracy (niższa wartość dB).
  • Gwarancja – dyski HDD cechują się dużą trwałością, ale warto upewnić się w specyfikacji, ile wynosi ich okres gwarancyjny. Im dłuższy, tym naturalnie lepiej.

Odkryj najlepsze dyski HDD w sklepie x-kom