(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie
Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Podzespoły komputerowe
Gaming i streaming
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Dyski SSD

(2 wyniki)
Filtry
Producent
Cena
-
Dostępność w salonach
Wybierz salon
Dostępność
Status
Przeznaczenie produktu
Pojemność
GB
-
GB
Format
Interfejs
Współczynnik TBW
Prędkość odczytu (maksymalna)
mb/s
-
mb/s
Prędkość zapisu (maksymalna)
mb/s
-
mb/s
Samsung 970 EVO Plus
Producent:
Pojemność:
<svg viewBox="0 0 32 32" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg"><g fill="#CCC" fill-rule="evenodd"><path d="M5 15h6V7H5zM13 15h6V7h-6zM21 15h6V7h-6zM5 25h6v-8H5zM13 25h6v-8h-6zM21 25h6v-8h-6z"></path></g></svg><svg viewBox="0 0 32 32" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg"><g fill="#CCC" fill-rule="evenodd"><path d="M5 11h5V7H5zM5 18h5v-4H5zM5 25h5v-4H5zM12 11h15V7H12zM12 18h15v-4H12zM12 25h15v-4H12z"></path></g></svg><svg viewBox="0 0 32 32" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg"><g fill="#CCC" fill-rule="evenodd"><path d="M5 10h3V7H5zM5 15h3v-3H5zM5 20h3v-3H5zM5 25h3v-3H5zM10 10h17V7H10zM10 15h17v-3H10zM10 20h17v-3H10zM10 25h17v-3H10z"></path></g></svg>
Sortowanie
Od najpopularniejszych
Od najtrafniejszychOd najpopularniejszychOcena klientów: od najlepszejCena: od najtańszychCena: od najdroższych
z 1
Od najpopularniejszych
Od najtrafniejszychOd najpopularniejszychOcena klientów: od najlepszejCena: od najtańszychCena: od najdroższych
Sortowanie
Od najpopularniejszych
Od najtrafniejszychOd najpopularniejszychOcena klientów: od najlepszejCena: od najtańszychCena: od najdroższych
1-2 z 2
1
Następna
z 1

Dyski SSD – rodzaje dysków SSD

Czym jest dysk SSD?

Dysk SSD (ang. Solid State Drive) jest nośnikiem półprzewodnikowym różniącym się tym od dysku twardego (HDD – ang. Hard Disk Drive) budową oraz szybkością zapisu i odczytu danych. Do tworzenia SSD wykorzystywane są pamięci NAND flash, która używana jest też np. w pendrive’ach czy kartach pamięci microSD. Nośniki te nie mają ruchomych elementów, jak tradycyjne dyski talerzowe.

W produkcji nośników półprzewodnikowych stosowane są różnego rodzaju kości – SLC, MLC, TLC czy QLC, które mają wpływ na żywotność (kolejność od najtrwalszej do najmniej trwałej). Każda kolejna kość potrafi przechowywać więcej bitów informacji (1 bit, 2 bity, 3 bity i 4 bity w pojedynczej komórce). Przy czym miej na uwadze, że producenci usprawniają poszczególne technologie, więc nowszy typ kości może charakteryzować się lepszymi parametrami niż starszy.

Jakie są zalety i wady dysku SSD?

Największą zaletą dysków SSD jest ich szybkość. Sprawdzają się one zdecydowanie lepiej jako nośnik dla systemu operacyjnego, aplikacji czy gier. Dzięki temu np. Windows uruchamia się znacznie szybciej. Praca na systemie zainstalowanym na SSD również podwyższa znacząco komfort użytkowania. Szybkie kopiowanie plików, błyskawiczne otwieranie się programów i folderów czy sprawniejsze wczytywanie się i płynniejsze działanie gier to przewaga po stronie nośników półprzewodnikowych.

W przeciwieństwie do HDD dyski SSD są odporne na uszkodzenia i wstrząsy ze względu na brak podatnych na to elementów. Ponadto brak części ruchomych sprawia, że nośniki półprzewodnikowe nie wydają dźwięków podczas pracy, co jest niewątpliwie dużą zaletą i przewagą nad dość głośnymi dyskami twardymi. SSD są też bardziej energooszczędne i zajmują mniej miejsca w obudowie. Nie wymagają także defragmentacji – co więcej, może ona zaszkodzić takiemu dyskowi.

Mimo że dyski SSD są coraz pojemniejsze, to najpojemniejsze modele oferują mniej wolnej przestrzeni do zapisu niż analogiczne HDD. Ponadto dyski twarde lepiej nadają się do przechowywania danych przez wiele lat ze względu na lepszą żywotność. Choć pod tym względem w SSD cały czas dokonywane są postępy i obecne nośniki półprzewodnikowe cechują się dłuższym okresem działania niż pierwsze tego typu dyski.

Przeczytaj więcej o różnicach między SSD a HDD

Jaki nośnik SSD wybrać?

Przed podjęciem decyzji koniecznie sprawdź interfejs, z jakim współpracuje dany dysk. Najpopularniejsze nadal są dyski SSD na SATA (podłączane za pomocą odpowiedniego kabla, tak, jak stosowne HDD). Mają one swoje ograniczenia (wydajność), ale z drugiej strony – są najtańsze z dostępnych w sprzedaży.

Nowszymi standardami są – przypominające wyglądem pamięć RAM – M2. SATA i M2.PCIe. Dla najbardziej wymagających użytkowników polecane są dyski PCI Express NVMe, które oferują najlepszą wydajność (wysoka szybkość zapisu i odczytu danych). W przypadku nośników SSD wykorzystujących złącze PCIe sprawdź tylko, z jaką wersję interfejsu PCIe jest kompatybilny (od 3.0 do 4.0 – im wyższy cyfra, tym lepiej). Następnie dopasuj dysk do swojej płyty głównej. Musi być ona zgodna z danym złączem.

Przy wyborze dysku SSD kieruj się jego specyfikacją: rodzajem zastosowanej kości pamięci, maksymalnymi prędkościami zapisu i odczytu czy wskaźnikiem MTBF, który orientacyjnie określa czas bezawaryjnej pracy danego dysku. Czasem warto także spojrzeć, czy producent oferuje w danym nośniku dodatkowe technologie (np. funkcja TRIM, która optymalizuje pracę dysku). W przypadku pojemności kieruj się swoimi potrzebami i tym, do czego ma służyć. Jeśli tylko do systemu operacyjnego, może wystarczyć 128 czy 256 GB, natomiast do licznej grupy programów i gier, które zajmują coraz więcej miejsca na dysku, przyda się już większa pojemność (przynajmniej 512 GB czy 1 TB).

Zwróć uwagę również na okres gwarancyjny. Często wynosi on 3-5 lat. Warto jednak zaznaczyć, że w zapisach gwarancyjnych niektórzy producenci dodatkowo stosują współczynnik TBW (ang. Total Bytes Written), który określa ilość danych, jakie można zapisać na danym dysku do utraty gwarancji. Zwykle wartość ta jest wystarczająco wysoka, że trudno przeciętnemu użytkownikowi w czasie np. 60 miesięcy przekroczyć ją. Choć wiele firm jednak nie stosuje tego typu ograniczeń, to warto wiedzieć, że mogą one dotyczyć wybranych modeli SSD i czasem nie należy sugerować się wyłącznie latami gwarancji, zwłaszcza jeśli zapisujesz codziennie duże ilości danych.

Znajdź najlepsze dyski SSD w sklepie x-kom

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jaki dysk SSD do laptopa wybrać?

Do laptopa najlepiej wybrać dysk SSD o pojemności od 240 GB do 256GB lub więcej, jak na przykład. Jeżeli jest to laptop do gier wideo, to trzeba myśleć o większej pojemności i szybkości odczytu – już od 1920 MB/s wzwyż. Wcześniej upewnij się tylko, czy Twój laptop dopuszcza możliwość wymiany dysku.

Jaki dysk SSD będzie najlepszy do PC?

Najlepszym dyskiem SSD do PC będzie oczywiście dysk wewnętrzny, gdyż zewnętrzne poleca się bardziej do przechowywania danych. W przypadku komputera gamingowego najlepszymi dyskami SSD okażą się te w standardzie PCIe o pojemności 1000 MG, czyli 1 TB i z prędkością odczytu w okolicach 3000 MB/s

Dysk SSD czy HDD?

Choć dysk HDD w dzisiejszych jednostkach jest uznawany za zbyt wolny, to zakupisz go w przystępnej cenie i przysłuży Ci się jako spory magazyn danych. Dysk SSD natomiast doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu, znacząco przyspieszając działanie systemu i aplikacji, a także gier wideo i ekranów wczytywania.