Karty graficzne AMD otrzymały kryptonim Radeon. Aby ułatwić wybór optymalnego modelu VGA, poszczególnym seriom nadano stosowne symbole. Multimedialne modele sygnowano nazwą Radeon R5 i Radeon R7. Układy dla graczy to serie Radeon RX. Warto wiedzieć, że wśród nich najwyższą wydajność w grach oferują modele RX Vega, oparte na odrębnej architekturze GPU. Konstrukcje profesjonalne otrzymały z kolei nazwy AMD FirePro oraz Radeon Pro, przy czym przyszłość należy do tych ostatnich.
Najnowsze konstrukcje Radeon RX pracują pod kontrolą architektury AMD RDNA. Korzysta ona z modułów GDDR6, a także wspiera porty HDMI 2.0 i DisplayPort 1.4 z DSC. Obsługuje również kodowanie 4K H 264 oraz dekodowanie H265/HEVC przy podziałce 4K (60 fps). Architektura RDNA przynosi także wzrost wydajności w grach oraz płynniejszą obsługę środowiska VR, a to dzięki produkcji GPU w litografii 7 nm.
Architektura AMD Vega to z kolei rozwiązanie dla najbardziej wymagających graczy, jak również osób pracujących z aplikacjami profesjonalnymi. Kluczowym elementem dla AMD Vega są pamięci HMB2, zapewniające odpowiednią przepustowość i pojemność dla złożonych procesów. Tak wysoka wydajność jest zasługą bloków obliczeniowych NCU, zoptymalizowanych pod kątem wyższych częstotliwości, jak i większej porcji instrukcji na cykl zegara. Lepsza sprawność obsługa grafik przekłada się na znaczący wzrost wydajności w grach i programach graficznych.
Konflikt na linii: procesor graficzny – monitor sprawia, że obraz nie jest jednorodny. Pojawiają się opóźnienia i brak synchronizacji poszczególnych klatek, czego efektem jest rozrywanie obrazu. Aby temu zapobiec, AMD wprowadziło na rynek technologię FreeSync. Synchronizuje ona częstotliwość odświeżania matrycy monitora z liczbą klatek na sekundę, generowaną przez procesor karty graficznej. Dzięki temu obraz jest nie tylko jednorodny, ale i zachowuje także płynność, tak istotną dla komfortu rozgrywki. Co ważne, technologia AMD FreeSync występuje w dużej części monitorów dostępnych w sprzedaży. Zobacz monitory z AMD FreeSync.
Karty graficzne Radeon RX i RX Vega, Radeon Pro, a także FirePro oferuje wsparcie dla interfejsu DirectX 12, który pojawił się wraz z systemem Windows 10. Kompatybilność oznacza niższe obciążenie procesora przez sterowniki karty graficznej, a co za tym idzie, lepsze wykorzystanie mocy jednostki.
Z myślą o złożonych modelach 3D stworzono interfejs programowania Vulkan API, będący rozwinięciem OpenGL. Jest on nieodłącznym elementem topowych kart graficznych Radeon, potrafiącym współpracować nie tylko z Windows 10, ale i ze starszymi odsłonami systemu Microsoft oraz z platformami Android, Tizen i Linux. Obecność Vulkan API przekłada się na lepsze skalowanie na wielordzeniowych procesorach, zmniejszając jednocześnie ich obciążenie.
Po kryptonimem Radeon Chill kryje się system, którego zadaniem jest oszczędzanie energii. Redukcja zużycia sięga nawet 60%, co wpływa bezpośrednio na obniżenie temperatury GPU. W efekcie układ pracuje stabilniej i odznacza się wyższą responsywnością.
Ponieważ popularność zastosowań VR rośnie, AMD stworzyło VR Ready Premium. Zestaw autorskich narzędzi pozwalających przenosić się do rzeczywistości wirtualnej. Wysoka płynność, brak opóźnień oraz wiernie odwzorowane interakcje podnoszą realizm rozgrywek. VR Ready Premium jest także nieocenione podczas pracy ze złożonymi modelami 3D, podczas ich projektowania i obracania w aplikacjach profesjonalnych.
Poznaj też karty graficzne NVIDIA.