(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie
Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Podzespoły komputerowe
Gaming i streaming
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Pamięci RAM

(4 wyniki)
Filtry
Producent
Cena
-
Dostępność w salonach
Wybierz salon
Dostępność
Rodzaj pamięci
Taktowanie
MHz
-
MHz
Pojemność całkowita
GB
-
GB
Liczba modułów
Napięcie
Podświetlenie pamięci
Seria
Producent:
Taktowanie:
<svg viewBox="0 0 32 32" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg"><g fill="#CCC" fill-rule="evenodd"><path d="M5 15h6V7H5zM13 15h6V7h-6zM21 15h6V7h-6zM5 25h6v-8H5zM13 25h6v-8h-6zM21 25h6v-8h-6z"></path></g></svg><svg viewBox="0 0 32 32" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg"><g fill="#CCC" fill-rule="evenodd"><path d="M5 11h5V7H5zM5 18h5v-4H5zM5 25h5v-4H5zM12 11h15V7H12zM12 18h15v-4H12zM12 25h15v-4H12z"></path></g></svg><svg viewBox="0 0 32 32" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg"><g fill="#CCC" fill-rule="evenodd"><path d="M5 10h3V7H5zM5 15h3v-3H5zM5 20h3v-3H5zM5 25h3v-3H5zM10 10h17V7H10zM10 15h17v-3H10zM10 20h17v-3H10zM10 25h17v-3H10z"></path></g></svg>
Sortowanie
Od najpopularniejszych
Od najtrafniejszychOd najpopularniejszychOcena klientów: od najlepszejCena: od najtańszychCena: od najdroższych
z 1
Od najpopularniejszych
Od najtrafniejszychOd najpopularniejszychOcena klientów: od najlepszejCena: od najtańszychCena: od najdroższych
Sortowanie
Od najpopularniejszych
Od najtrafniejszychOd najpopularniejszychOcena klientów: od najlepszejCena: od najtańszychCena: od najdroższych
1-4 z 4
1
Następna
z 1

Dowiedz się, jak wybrać pamięć RAM dla komputera

ABC pamięci operacyjnej

Pamięć operacyjna RAM jest obok procesora, płyty głównej i zasilacza jednym z najważniejszych komponentów komputerowych. W dodatku niezbędnym do jego funkcjonowania. W pamięci operacyjnej przetwarzane są wszystkie uruchamiane procesy, pochodzące z gier i aplikacji. Tam przechowywane są ponadto aktualne wyniki pracy programów. Poza tym ilość, generacja, częstotliwość taktowania oraz opóźnienia pamięci RAM definiują w dużej mierze na płynność pracy komputera. Więcej informacji na temat modułów RAM znajdziesz w poradniku – Jaki RAM do laptopa, a jaki do desktopa? Doradzamy wybór pamięci operacyjnej.

Jaki RAM do laptopa, a jaki do desktopa? Która generacja lepsza?

Notebook potrzebuje pamięci RAM jak każdy inny komputer. Moduły używane w laptopach, które noszą oznaczenie SODIMM i różnią się od swych desktopowych odpowiedników. Są mniejsze, nie mają radiatorów, podświetlenia LED, ani dodatków, które uatrakcyjniają komponent wizualnie. Zużywają przy okazji mniej energii. Poza tym RAM do laptopa nie nadaje się do podkręcania. Tymczasem wśród pamięci operacyjnych dla desktopów, oznaczanych symbolem DIMM, znajdziesz modele o oryginalnym wyglądzie, wysokich częstotliwościach taktowania, z wbudowanymi, często efektownymi radiatorami, jak również wersje z konfigurowalnym podświetleniem RGB LED. Najwyższą wydajność mają rzecz jasna pamięci RAM najnowszej generacji, obecnie DDR4, co dotyczy zarówno notebooków, jak i komputerów stacjonarnych. Zapewniają przede wszystkim wyższe częstotliwości taktowania, czyli lepszą efektywność pracy.

Ile pamięci operacyjnej komputera?

To zależy oczywiście od przeznaczenia komputera. Niemniej w komputerze multimedialnym, służącym w domu do surfowania w sieci i oglądania filmów dobrze jest posiadać przynajmniej 8 GB pamięci RAM. Desktop dla gracza potrzebuje więcej pamięci operacyjnej, zainwestuj więc w 16 GB RAM. Co najmniej tyle powinien też posiadać komputer dla grafika, choć do pracy z dużymi plikami graficznymi zadbaj lepiej o bezpieczny zapas.

Częstotliwość taktowania jest ważna

Parametr ten, podawany w Megahercach (MHz), definiuje wydajność pamięci operacyjnej, jak i szybkość obliczeń dokonywanych przez CPU. Jednak wbrew pokusie sięgania po modele najwyżej taktowane, należy sprawdzić maksymalną częstotliwość obsługiwaną przez płytę główną. W przeciwnym razie komputer nie wykorzysta pełnego potencjału pamięci operacyjnej. Z drugiej strony, jeśli taktowanie będzie zbyt niskie, RAM stanie się wąskim gardłem, które spowalnia pracę pozostałych komponentów.

Zwróć też uwagę na opóźnienia i na zasilanie

Opóźnienia pamięci RAM, inaczej timingi, podają czas, jaki mija pomiędzy wykonaniem zadania a otrzymaniem na nie odpowiedzi. Parametr zapisywany jest symbolem CL z liczbą określającą czas opóźnienia. Wartość CL ma szczególne znaczenie w gamingu, gdzie wpływa na płynność rozgrywki. Zasilanie jest z kolei ważne w modułach laptopowych, gdzie najlepiej sprawdzi się RAM o kryptonimie Low Voltage, oznaczany literą L. Mając go w notebooku, możesz dłużej pracować na baterii.

Podświetlenie oraz chłodzenie pamięci RAM

W laptopie podświetlenie komponentów jest zbędne, z uwagi na zamkniętą konstrukcję stacji roboczej. Ale w przypadku desktopa z przeszkloną obudową komponenty z podświetleniem RGD LED są po prostu niezbędne. Dlatego powstały pamięci RAM wyposażone we własne podświetlenie, dające się w dodatku konfigurować, czyli zgrywać z barwnymi efektami innych komponentów oraz akcesoriów. W kwestii chłodzenia rozwiązań jest kilka. Od niewyszukanych, niewielkich radiatorów, po rozbudowane i efekciarskie moduły chłodzące, jak również zewnętrzne chłodzenia, instalowane nad pamięciami RAM. Po tego typu rozwiązania sięgają głównie overclockerzy, którym zależy na obniżaniu temperatur i zachowaniu stabilności pracy komputera.

Sprawdź wszystkie pamięci RAM w sklepie x-kom.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jak sprawdzić, czy typ pamięci RAM to DDR3, czy DDR4?

Typ RAM-u możesz sprawdzić na kilka sposobów. Służy do tego m.in. aplikacja CPU-Z. Po jej włączeniu udaj się do zakładki Memory, gdzie dowiesz się, czy Twoja pamięci to DDR3, czy DDR4 (informacje widnieje w sekcji Type).

Czy RAM DDR3 pasuje do DDR4?

Nie, DDR3 i DDR4 to inny rodzaj pamięci, więc nie są ze sobą kompatybilne. Możesz jednak zainstalować starszy standard (DDR3) na nowszej płycie głównej, jeśli oprócz DDR4 obsługuje ona również DDR3 (dowiesz się tego ze specyfikacji płyty).

Jaka pamięć RAM – DDR3 1333 czy 1600?

Taktowanie pamięci RAM ma wpływ na działanie gier i aplikacji. Im wyższe, tym lepiej, więc jeśli zależy Ci na wyższej wydajności, zdecyduj się na pamięć DDR3 1600 MHz, zwłaszcza jeśli różnica w cenie jest niewielka. Upewnij się tylko, czy Twoja płyta główna obsługuje wyższe taktowanie.