Firma NVIDIA ma w swojej ofercie nie tylko wydajne karty graficzne GeForce RTX, ale także modele skierowane do typowych Kowalskich. Do takich układów zalicza się GeForce GTX 1650 z 2019 roku, który należy do nierozwijanej już serii kart graficznych GeForce GTX.
Wszystkie pozostałe w sprzedaży modele GTX przeznaczone są głównie do komputerów biurowych albo gamingowych dla mało wymagających graczy. Jest to GPU oparte na starszej architekturze NVIDIA Turing w 12-nanometrowym procesie technologicznym.
GeForce GTX 1650 to model wyposażony w 4 GB pamięci VRAM typu GDDR6 albo GDDR5 (ten drugi wariant jest starszy i wolniejszy). Taktowana jest ona na 12000 MHz (GDDR6) lub 8000 MHz (GDDR5). Modele różnią się też szyną danych (192 vs 128-bit), a więc przepustowością pamięci. Ma to (nie)korzystny wpływ na osiągi tej karty.
Różnic za to nie ma w stosunkowo niewielkim rdzeniu graficznym, który jest taki sam w obu wariantach GTX 1650. Jest to Turing TU117 z 896 jednostkami CUDA. Jest on pozbawiony rdzeni RT i Tensor, niezbędnych do obsługi ray tracingu i DLSS.
Zaletą tego układu jest bardzo niski pobór mocy – zaledwie 75 W, co pozwala na użytkowanie tej karty nawet w komputerach z zasilaczami 300-350 W.
Karta w wersji GDDR5 swoimi osiągami zbliża się do poziomu jednego z najbardziej kultowych układów graficznych NVDIII – GeForce GTX 970, oferując przy tym o połowę niższy pobór energii. Model z GDDR6 jest wydajniejszy od GDDR5 średnio o 6-10% dzięki szybszym pamięciom.
GeForce GTX 1650 to karta graficzna, która sprawdzi się w rozdzielczości Full HD w starszych tytułach lub mniej wymagających grach sieciowych, takich jak League of Legends lub CSGO. Bardziej jednak polecana jest użytkownikom podstawowych komputerów do biura.
Zobacz karty graficzne GeForce GTX 1650 w x-komie