Drony zabawki są to kompaktowe modele o stosunkowo niewielkim zasięgu i czasie pracy. Spośród wszystkich dronów są zdecydowanie najłatwiejsze w obsłudze, więc doskonale nadają się do nauki pilotażu. Niektóre modele mają wbudowane kamery, lecz trzeba pamiętać, że ich specyfikacja jest mocno ograniczona.
Sprawdź nasz: Ranking najlepszych dronów
Mianem drona półprofesjonalnego określa się modele dedykowane hobbystom i entuzjastom filmowania z powietrza. Posiadają kamery o lepszych parametrach, niż drony zabawki, potrafią również latać dłużej i na większe odległości. Świetnie nadają się do udoskonalania sztuki latania.
Drony profesjonalne wybierane są w celach zarobkowych i charakteryzują się najlepszymi parametrami lotu. Mają największy zasięg, a czas ich pracy pozwala na kręcenie nawet kilkudziesięciominutowego filmu. Posiadają również kamery o wysokiej rozdzielczości nagrywania, uzupełnione systemami stabilizacji obrazu. Więcej informacji na temat dronów znajdziesz w naszym poradniku - Dron i kamera sportowa. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Podstawowe modele filmują w jakości HD z szybkością 30 fps i są raczej uzupełnieniem zabawy z dronem. W dronach półprofesjonalnych znajdują się kamery filmujące w rozdzielczości Full HD, nawet z szybkością do 120 fps. Wyższe rozdzielczości nagrywania znajdziesz w dronach profesjonalnych.
Dron o zasięgu 20 metrów wystarczy, by opanować podstawy pilotowania. Chcąc latać dalej, trzeba nauczyć się sterować za pomocą widoku w kontrolerze lub urządzeniu mobilnym. Jeśli korzystasz z drona w celach zarobkowych, postaraj się o niezbędne zezwolenia oraz ubezpieczenie OC. Decydując się na drona o dużym zasięgu lotu, zainwestuj też w gogle, aby widzieć to, co widziałby pilot.
Lot drona zabawki trwa zwykle mniej niż 10 minut. Drony półprofesjonalne potrafią latać nawet powyżej 20 minut, umożliwiając nagrywanie filmów. Drony profesjonalne latają zdecydowanie najdłużej, bo od 20 minut wzwyż. Pamiętaj jednak, by przestrzegać czasu pracy drona i staraj się nie wzbijać zbyt wysoko, gdy kończy się energia.
Nad stabilnym i bezpiecznym lotem dronów profesjonalnych i półprofesjonalnych czuwają specjalne czujniki. GPS pozwala zaprogramować trasę przelotu. Sensory zbliżeniowe zapobiegają zderzeniu z przeszkodami. Jeszcze inne ułatwiają zachowanie stabilności lotu, co jest ważne podczas filmowania z powietrza. Sterowanie dronem najczęściej odbywa się przy pomocy dedykowanego kontrolera lub aplikacji na urządzenia mobilne, choć można spotkać także sprzęt sterowany gestami. Wybrane modele oferują również jednoczesne śledzenie obrazu na smartfonie, tablecie albo w goglach. Aplikacje współpracujące z dronami dostępne są przede wszystkim dla urządzeń z systemem Android oraz iOS.
Zgodnie z prawem na terenie Polski każdy może korzystać z drona, przestrzegając kilku warunków: