Każdy nieprecyzyjnie ruch może oznaczać mission failed. Chociaż świat gamingu pozwala Ci przechodzić jedno zadanie w nieskończoność, to przy grze multiplayer lub online możesz nie mieć szans na powtórkę. Aby móc pochwalić się jak najlepszymi statami i skillem, potrzebne będzie odpowiednie akcesorium, które pozwoli Ci je osiągnąć. Mowa o padzie. Sprawdź, które jego parametry pozwolą Ci zwyciężyć.
Przede wszystkim musisz się zastanowić, na jakiej platformie będziesz grać. W przypadku peceta, laptopa, tableta lub smartfona, upewnij się wcześniej, jaki mają system operacyjny. Może być to Windows 10, Android lub iOS. W specyfikacji gamepada znajdziesz informacje, z którym jest kompatybilny i w jaki sposób może się połączyć (np. przez USB, Bluetooth, Wireless). Z kolei do konsol Play Station, Xbox czy Nintendo producent zawsze proponuje dedykowane pady. Ale to nie znaczy, że musisz decydować się właśnie na któryś z nich. Gamingowy rynek jest pełen alternatywnych rozwiązań.
Kolejnym punktem na mapie wyboru najlepszego dla Ciebie pada jest sposób jego łączności z platformą. Dostępne są dwa warianty: przewodowy i bezprzewodowy. W pierwszym przypadku nie musisz martwić się o zasilanie, gamepad po podpięciu będzie od razu gotowy do działania. I bardziej odporny na wszelkie opóźnienia i zakłócenia. Takie rozwiązanie jednak ogranicza zasięg do długości kabla. Natomiast opcja bezprzewodowa daje Ci więcej swobody. W zależności od wysokości interfejsu możesz rozsiąść się wygodnie nawet kilkanaście metrów od platformy i upajać się gamingowym maratonem. Jednak do czasu. Kiedy wyładuje się akumulator lub wyczerpią baterie, konieczny będzie odpoczynek i regeneracja sił.
Najważniejszą kwestią dla gracza są przyciski pada, ich funkcje, liczba oraz rozmieszczenie. Standardowo po lewej stronie kontrolera umieszczony jest D-Pad, czyli tzw. krzyżak. Zwyczajowo składa się on z 4 strzałek, ale w nowoczesnych gamepadach ma nawet 8 kierunków ruchu, co ułatwia precyzyjne poruszanie się w grach i nie tylko. Po tej samej stronie mieszczą się także najczęściej dwa drążki, którymi możesz kierować za pomocą okrężnych ruchów lub nacisków. Po prawej stronie znajdują się cztery klawisze, które służą do pozostałych manewrów, takich jak podskoki, kucanie itp. lub innych interakcji – w zależności od potrzeb. W większości przypadków funkcje poszczególnych przycisków można zmieniać w menu gry zgodnie ze swoimi upodobaniami. Z przodu pada często umieszczane są także dodatkowe przyciski multimedialne mogące służyć do zaprogramowania różnych funkcji – przejścia do menu, startu, pauzy, regulacji głośności, rozwijania mapy itp. W tylnej części są zazwyczaj 2 bumpery i 2 triggery, które wzbogacają rozgrywkę.
Ostatecznie decydującym czynnikiem w wyborze gamepada, to jego konstrukcja i odczucia jakie gwarantuje podczas gry. Wygodę zapewnią ergonomiczny kształt pada oraz materiały, z których został wykonany. Gumowa powłoka sprawia, że uchwyt jest stabilniejszy. Rzeczywiste wrażenia z rozgrywki zapewnią wibracje kontrolera, dźwięk z podpiętych do pasa słuchawek, dodatkowe funkcje, jak np. tryb prędkości wystrzału itd. Dowiedz się, jakie kontrolery oferuje x-kom i wybierz gamepad najlepiej dostosowany do Twoich preferencji.