iPhone 5s
Tak wygląda postęp


Najpierw przesuwamy granice
A potem przesuwamy je jeszcze dalej
iPhone 5 stworzył precedens: inżynierom i projektantom Apple udało się zmieścić zupełnie nowe, nieznane wcześniej technologie w urządzeniu mającym zaledwie 7,6 milimetra grubości i ważącym tylko 112 gramów. Wymagało to zaprojektowania wielu nowych i przeprojektowania całej masy istniejących podzespołów. W efekcie powstał niewiarygodnie smukły i lekki, a zarazem niezwykle potężny smartfon. To, co udało się osiągnąć z iPhonem 5 było doskonałym punktem wyjścia w projektowaniu następnego modelu. I choć wyzwania były ogromne, udało nam się włożyć w iPhone’a 5s jeszcze więcej, nie czyniąc go przy tym ani trochę grubszym czy cięższym.


Czytnik linii papilarnych
Touch ID
Pierwszy iPhone przyniósł światu najnaturalniejszy sposób interakcji ze smartfonem: dotyk. Dotykasz ekranu, żeby słuchać muzyki, robić zdjęcia, przeglądać Internet. Na początku jest zatem coś doskonale prostego — Twój palec. Touch ID, czytnik linii papilarnych, jest logicznym następnym krokiem. Odcisk palca to idealne hasło, bo masz je zawsze przy sobie i nikt nie może go wykraść czy odgadnąć. Ale chodzi też o coś więcej. To po prostu ma sens, że telefon rozpoznaje swojego właściciela i uczy się jego zachowań, zamiast zmuszać do zapamiętywania i mozolnego wpisywania haseł dostępu. Równie naturalne jest umieszczenie czytnika na przycisku Początek. Czyli tam, gdzie niemal automatycznie dotykasz trzymanego w dłoni iPhone’a.


Procesor A7
Pierwszy 64-bitowy smartfon na świecie
Odczuwalnie wyższa wydajność i jeszcze bardziej realistyczna grafika — to odwieczne cele, które przyświecają twórcom nowych procesorów mobilnych. Ale większa wydajność nie powinna być okupiona większym zużyciem energii. Szybsze działanie za cenę krótszej pracy na baterii? To nie w stylu iPhone’a. Dlatego zaprojektowaliśmy zupełnie nowy procesor i koprocesor: A7 i M7.


Kamera iSight
Najpopularniejszy aparata na świecie
Aparat w smartfonie jest naprawdę niezastąpiony, kiedy gwarantuje kilka najważniejszych rzeczy. Po pierwsze zawsze i w każdych warunkach robi doskonałe zdjęcia. Po drugie jest nieskomplikowany, choć ma wszystkie niezbędne funkcje. I po trzecie, mieści się w smukłym i lekkim urządzeniu, które można mieć zawsze pod ręką. Kamera iSight spełnia te kryteria. I to tak dobrze, że stała się najpopularniejszym aparatem fotograficznym na świecie. Użytkownicy pokochali więc iSight, ale my bynajmniej nie spoczęliśmy na laurach. I kiedy postanowiliśmy udoskonalić naszą kamerę, stanęliśmy przed wyborem: zwiększyć liczbę megapikseli, by móc pochwalić się nią w reklamach; albo pozostać przy 8 megapikselach, ale zastosować większą, nowocześniejszą matrycę.


iOS 7
Mobilny system operacyjny otwiera nowe perspektywy
Cały system ma teraz nową strukturę, dzięki której jego obsługa jest pod każdym względem bardziej intuicyjna. Interfejs nie wchodzi Ci w drogę. Wyeliminowaliśmy wszystkie rzucające się w oczy ozdobniki. Podobnie jak niepotrzebne paski i przyciski. A gdy już pozbyliśmy się elementów niewnoszących nic wartościowego, na pierwszy plan wysunęło się to, co najważniejsze: Twoje treści. Użyteczność produktu stoi u nas ponad wszystkim. Nie dodajemy funkcji tylko dlatego, że jest to technicznie możliwe. Dodajemy je wtedy, gdy są rzeczywiście przydatne. I w taki sposób, by dało się z nich sensownie korzystać. Doskonałym przykładem tej filozofii jest Centrum sterowania w systemie iOS 7. To funkcja, która daje Ci błyskawiczny dostęp do często wykonywanych czynności — przywołujesz ją jednym gestem.
