Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Doradzamy wybór telewizora do gier. Poznaj topowe modele i wymagane parametry

Doradzamy wybór telewizora do gier. Poznaj topowe modele i wymagane parametry

·
Zaktualizowano: Ponad rok temu

Zastosowanie telewizora nie kończy się na filmach i serialach, o czym wie każdy posiadacz konsoli video. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie odbiorniki TV tak samo dobrze radzą sobie z obsługą gier. Które modele będą zatem najlepsze i na jakie parametry zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

W naszym poradniku:

1. Opiszemy kluczowe cechy telewizora do gier.
2. Doradzimy jak dopasować konsolę do telewizora.
3. Pokażemy Ci przydatne akcesoria.
4. Przedstawimy TV będące najlepszym wyborem dla gracza.

 

Czy do gier potrzebny mi nowoczesny TV?

Zanim przejdziemy do analizy parametrów gamingowego telewizora, odpowiedzmy sobie na to pytanie: czy rzeczywiście do gier porzebny jest nowoczesny telewizor? Czy nie wystarczy, że będzie posiadał port HDMI do podłączenia konsoli? Przecież liczy się to, żeby pograć, a zakup nowego telewizora to jednak wydatek.

Aby właściwie zobrazować odpowiedź posłużymy się porównaniem. Wyobraź sobie, że kupujesz nowego desktopa. Jego konfiguracja pozwoli Ci spokojnie grać na ustawieniach ultra, przy zachowaniu 60 FPS-ów. Brzmi nieźle? Tyle, że wygląda znacznie gorzej, bo skrzynkę podłączasz do wysłużonego monitora 21”. Jak mówi klasyk: dziękuję, dobranoc.

Konsole nowej generacji korzystają z rozdzielczości UHD i trybu HDR, pozwalają grać przez sieć, jak również umożliwiają streamowanie rozgrywki w świat. Ich zakup, bez możliwości korzystania z powyższych funkcji, całkowicie mija się z celem. Poza tym, kupno nowoczesnego telewizora będzie inwestycją, która posłuży wszystkim domownikom. Można więc złożyć się i wspólnie wybrać model spełniający oczekiwania wszystkich. Od gracza po fanów filmów i seriali.

 

 

Po czym poznać telewizor dla gracza?

Niestety informacja: telewizor dla gracza nie znajduje się na opakowaniu TV. Nie ma jej też w nazwie produktu. Należy jej szukać w specyfikacji produktu, pamiętając, że nie jest to jeden parametr, ale kilka różnych. Są to:

Input lag

Najważniejszy parametr dla gracza, który określa opóźnienie w wyświetlaniu obrazu wyrażone w milisekundach. Innymi słowy wartość Input lag informuje z jak dużym opóźnieniem pojawia się obraz na ekranie, w porównaniu do obrazu generowanego przez konsolę. Opóźnienie odgrywa kluczową rolę w dynamicznych gatunkach (np. strzelankach i wyścigach), gdzie o zwycięstwie lub klęsce decydują ułamki sekund. Zauważasz przeciwnika i wydaje Ci się, że dopiero zaczął celować, a tymczasem jego pocisk właśnie Cię dosięgnął. Game over.

Naturalne, że Input lag powinien być jak najniższy. Zdaniem graczy i specjalistów najlepiej wybierać telewizory z opóźnieniem obrazu do 20 ms. Stanowią awangardę wśród telewizorów dla graczy. Nieco gorzej spisują się modele z opóźnieniem 21-41 ms. Na ocenę dostateczną zasługuje TV o współczynniku Input lag 42-62 ms. Telewizora z większą wartością w ogólne nie należy brać pod uwagę pod kątem gier.

Gdzie szukać informacji o opóźnieniu Input lag? Producenci nie podają tego ani na stronach internetowych, ani w specyfikacjach dołączanych do pudełek z TV. Trzeba się więc posiłkować informacjami znalezionymi w Internecie. Niemniej nowe telewizory (np. Samsunga, Sony i LG) w większości mają bardzo niski Input lag

Tryb HDR

HDR, czyli High Dynamic Range, to inaczej szeroki zakres tonalny. Jego ponadnormatywna jasność wspierana jest przez duży kontrast i szeroką gamę kolorów. Zadaniem trybu HDR jest dbałość o realistyczny, jasny i nasycony szczegółami obraz. Żeby móc skorzystać z jego dobrodziejstw niezbędny jest odpowiedni telewizor, a także konsola (tryb HDR mają ostatnie konstrukcje Sony i Microsoft).

Jest on niewątpliwie udogodnieniem dla gracza. O jego przydatności przekonasz się w mrocznych lokacjach Doom’a, w zaułkach Paryża kolejnej części Assassin’s Creed, poruszając się w świecie Ucharted 4, walcząc w mrocznym Gotham jako Batman i w każdej innej grze, która wymaga zanurzenia się w cieniu. Wkraczając w ciemniejsze miejsca bez problemu odróżnisz co jest Twoim przeciwnikiem, a co tylko teksturą. Oczywiście zakup telewizora z trybem HDR wiąże się z większym wydatkiem, ale potraktuj to jako inwestycję w jeszcze lepszą rozgrywkę. Skorzystają z niego również pozostali domownicy w trakcie swoich seansów.

Porównanie obrazu w trybie HDR i bez trybu HDR

Rozdzielczość i przekątna ekranu

Telewizor do gier powinien dysponować co najmniej rozdzielczością Full HD. Dzięki temu uzyskasz wysoką szczegółowość i gładkie krawędzie tekstur. Mając apetyt na jeszcze lepszy obraz wybierz TV z matrycą 4K UHD. Miej na uwadze, że gry i filmy coraz śmielej wkraczają w ten rodzaj obrazu. Patrząc przyszłościowo 4K stanowi mądry wybór.

Przekątna ekranu zależy tak naprawdę od pomieszczenia, w którym umieścisz telewizor. Najprościej ujmując – im większe pokój tym większy powinien być ekran TV. Chodzi nie tylko o Twoją wygodę, bo siedząc na kanapie będziesz kontrolować całą akcję gry, ale także o Twój wzrok. O tym, jak dobrać wielkość telewizora, pisaliśmy w artykule: Podpowiadamy jaki telewizor kupić.

Porównanie rozdzielczości ekranu TV

 

Odświeżanie

W wielu grach dominuje szybki ruch. Mówimy tu nie tylko o strzelankach i wyścigach, ale także grach RPG czy symulatorach sportu. Aby uzyskać ostry obraz, bez smużenia i rozmycia, niezbędne jest więc szybkie odświeżanie. W przeciwnym razie Geralt z Rivii, wywijający szaleńczo mieczem, zamieni się w kolorową plamę, która z grubsza tylko przypomina wiedźmina. Odświeżanie gamingowego telewizora nie powinno być zatem niższe niż 100 Hz.

Odświeżanie obrazu w telewizorze - porównanie

Tryb gry

Pod tym terminem kryje się zestaw predefiniowanych ustawień, które automatycznie dostrajają parametry TV pod kątem gier. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z niego korzystać, choć będąc wytrawnym graczem możesz odczuć potrzebę poprawienia tego i owego z pomocą ustawień ręcznych. Tryb gry jest za to pomocny dla graczy, którzy dopiero zaczynają przygodę z konsolami. Ciekawostka – nawet jeśli producent nie zainstalował trybu gry, możesz skompilować go samodzielnie, wyłączając funkcje polepszające obraz. Tym sposobem zmniejszysz Input lag i nadasz rozgrywce płynność.

Multi Link-Screen

Wprawdzie nie jest to funkcja stricte dedykowana graczom, to jednak może być ona bardzo pomocna w trakcie gry. Multi Link-Screen pozwala podzielić obraz na dwie części i uruchomić przeglądarkę internetową (o ile TV ją posiada). Zapytasz – po co to robić? Choćby po to, by znaleźć solucję dla misji, w której utknąłeś i za nic w świecie nie możesz znaleźć rozwiązania. Przy okazji nie wypuszczasz pada z rąk ani na chwilę.

Porty HDMI

I wreszcie złącza HDMI, które łączą konsolę z telewizorem. Są one o tyle istotne, że coraz więcej urządzeń podłącza się do TV właśnie za ich pośrednictwem. Dwa złącza to absolutne minimum, a obecność większej liczby da Ci swobodę w korzystaniu z innych sprzętów. Mając więcej niż jedną konsolę nie będziesz też musiał przełączać co chwilę kabli. Rano zagrasz partyjkę z PS4, na wieczór zaprosisz swoją paczkę do wspólnej zabawy z Xbox Kinect i nic nie trzeba będzie przepinać, jeśli zdecydujecie się na tytuł dedykowany Sony. Niektóre modele TV oferują jeszcze jedną, praktyczną funkcję. Mianowicie po przejściu do źródła sygnału małe ikonki pokazują Ci, jakie urządzenie kryje się pod HDMI 1, a jakie pod pozostałymi.

Jeszcze jedna kwestia: ekran płaski czy zakrzywiony?

To pytanie zadaje sobie wielu graczy, ale wybór uzależniony jest tak naprawdę od indywidualnych preferencji. Grając w pojedynkę możesz śmiało kupić telewizor z zakrzywioną matrycą (Curved). W odróżnieniu od standardowych modeli wyświetlacz takiego TV nie jest płaski, lecz stanowi wycinek koła. W rezultacie każda część ekranu oddalona jest równomiernie od Twoich oczu, dając niepowtarzalne poczucie głębi i realizmu. Gra na telewizorze Curved naprawdę wciąga.

Nie oznacza to jednak, że płaski ekran jest gorszy. Jest po prostu inny i należy o tym pamiętać. Szczególnie wtedy, gdy cenisz sobie grę ze znajomymi albo rodzeństwem. Zwróć tylko uwagę, czy matryca telewizora oferuje szerokie kąty widzenia. W przeciwnym razie idealny obraz będzie mieć tylko ten, kto usiądzie dokładnie na wprost. Reszta straci wiele ważnych aspektów, jak nasycenie kolorów czy jasność.

 

 

Jaka konsola, taki telewizor

Może to dziwić, ale pewne konsole lepiej podłączać do określonych modeli telewizorów. Ta zależność podyktowana jest parametrami obrazu, które obsługuje konsola (rozdzielczość 4K, tryb HDR). Ich pełne wykorzystanie umożliwiają tylko wybrane odbiorniki TV, co zawęża pole manewru w trakcie zakupów.

Jak dotąd, pakiet: gra w rozdzielczości 4K, tryb HDR i rozgrywka online zapewniają trzy konsole: Xbox One S, Xbox One X oraz PlayStation 4 Pro. PS4 w wersji Slim pozwoli Ci za to używać trybu HDR i streamować grę.

 

 

Bez akcesoriów ani rusz

Producenci konsol starają się stale ubogacać swoje produkty, dodając do nich akcesoria. Doskonałą rozrywkę na ekranie TV dostarczają czujniki ruchu, wśród których wyróżnia się Xbox Kinect od Microsoft. Najwięcej frajdy daje to, że w grach z użyciem tego urządzenia to Ty stajesz się kontrolerem. Kinect odczytuje Twoje ruchy, przetwarza je, a następnie wyświetla na telewizorze.

Kiedy chcesz oszczędzić miejsce w pokoju, użyj uchwytu ściennego dla TV. Po pierwsze nie będzie trzeba stawiać szafki pod telewizor, a po drugie zyskasz możliwość regulacji nachylenia. Opcja przydatna, kiedy kanapa lub fotel nie znajdują się dokładnie na wprost ekranu.

Nieoceniony będzie też kabel HDMI, który obsługuje obraz 4K. Musisz wiedzieć, że nie każdy przewód nadaje się do tego celu, dlatego koniecznie sprawdź jego specyfikację. Odpowiedni kabel HDMI będzie mieć rozszerzenie 2.0.

Oprócz tego telewizor jest dla gracza źródłem nie tylko obrazu, ale i dźwięku, a ten odgrywa w grach bardzo ważną rolę. Soundtrack w tle ma budować napięcie i umilać pokonywanie planszy. Są jednak odgłosy, od których zależy powodzenie misji. Mowa o dźwiękach wydawanych przez różne bronie i napotykane na swej drodze potwory. Wiele z takich odgłosów ma swój niepowtarzalny charakter. Ich znajomość pozwala wybrać adekwatny kaliber lub czar. Tu z pomocą przychodzą zewnętrzne zestawy głośników, soundbary oraz słuchawki. Pamiętaj, że nie wszystkie słuchawki współpracują z konsolami. 

Akcesoria do telewizora dla graczy

 

Telewizory dedykowane graczom

Znasz już cechy, które wyróżniają telewizor dla gracza. Wiesz, czego należy od nich wymagać, aby swobodnie grać w dynamiczne tytuły, bez smużenia i przycięć obrazu. Potrafisz też dopasować parametry TV do konkretnej konsoli i uzupełnić całość akcesoriami. Na zakończenie poradnika przygotowaliśmy zestawienie top 10 telewizorów dla graczy.

polecane telewizory do gier

samsung qe55q6ora

Samsung QE55Q60RA

Zaczynamy od 55-calowego telewizora z procesorem Quantum 4K, pozwalającym wyświetlać obraz w wyższej rozdzielczości i automatycznie dostosowującym jasność oraz głośność do warunków otoczenia czy nawet treści. Płynna rozgrywka jest możliwa dzięki technologii Freesync oraz niskiemu input lagowi, natomiast Smart Hub pozwala łatwiej korzystać z multimediów, w tym gier na konsole i aplikacji. Więcej dowiesz się z recenzji na portalu Geex.

leg oled55c9

LG OLED55C9

Ten OLED-wy telewizor umożliwi Ci gry w 4K HDR, czyli w jeszcze bardziej żywych kolorach, nawet pod dużym kątem patrzenia. Na pokładzie są też takie rozwiązania jak Variable Refresh Rate, synchronizujące odświeżanie ekranu z FPS-ami, czy zmniejszający opóźnienia Auto Low Latency Mode. A dodatkowo, po aktywowaniu LG ThinQ, z odbiornikiem można komunikować się za pomocą poleceń głosowych.

lg oled55e9

LG OLED55E9

Również i tutaj masz możliwość skorzystania z 4K HDR, technologii ThinQ czy VRR i ALLM. Ten model LG jest także wyposażony w procesor α9. Rozpoznaje on jakość wyświetlanych treści, optymalizując przejrzystość i ostrość. Ponadto dopasowuje jasność do oświetlenia, a dźwięk do otoczenia czy nawet gatunku filmu lub gry (przez rozpoznawanie głosów i efektów dźwiękowych).

sony oled kd-55ag9

Sony OLED KD-55AG9

55-calowy telewizor OLED, zaprojektowany tak, by nie dochodziło do zjawiska wypalania ekranu. Procesor X1 Ultimate wykrywa pojawienie się statycznego obrazu i tak przesuwa piksele, by nie doszło do jego utrwalenia się w postaci utrudniającego korzystanie z odbiornika cienia. Procesor dodatkowo dba również o zwiększanie jasności czy podbijanie kolorów oraz detali, a dzięki Pixel Contrast Booster możliwy jest lepszy kontrast barw w wysokiej luminacji. Także i tutaj można czerpać przyjemność z gier i materiałów w 4K HDR.

philips 55oled854

Philips 55OLED854

Powitaj jedno z najlepszych na rynku odwzorowań barw w trybie SDR, a pożegnaj nieprzyjemne "kleksowanie" przy ciemnych szarościach. Ciesz się też bogactwem detali oraz płynnością obrazu, ktore uzyskujesz dzięki procesorowi P5 Pro Perfect Picture. Jest tu również element uprzyjemniający rozgrywkę (i nie tylko): emitująca klimatyczną poświatę technologia Ambiligt. Więcej o modelu przeczytasz w recenzji na portalu Geex.

sony oled kd-55ag8

Sony OLED KD-55AG8

Ten telewizor to nie tylko świetne doznania wizualne, których dostarczane są m.in. przez procesor X1 Extreme z funkcją przetwarzania obrazu w czasie rzeczywistym, odpowiadający za skalowanie do jakości bliskiej 4K HDR. To także wielowymiarowy, dochodzący z całego ekranu dźwięk. Obecny jest ona za sprawą technologii Acoustic Surface. Model daje Ci też możliwość skorzystania np. z trybu ClearAudio+ i zwiększenia za jego pomocą realizm brzmienia.

philips 55pus8303

Philips 55PUS8303

Telewizor doceniony przez klientów m.in. za odzworowywanie barw, kontrast, efekt Ambilight, a także mnogość funkcji multimedialnych. Znajdziesz tu możliwość łączności wi-fi oraz technologię przetwarzania obrazu 5 w 1. Odpowiada ona za optymalizowanie ruchu czy kolorów na ekranie. Mówiąc o kolorach, to ich gama została zwiększona tu z 72 procent do ok. 90. Stają się one przez to jeszcze żywsze i piękniejsze.

philips 43pus7354

Philips 43PUS7354

43-calowy model Ultra HD, chwalony za trzystronny efekt Ambilight, świetną jakość obrazu, jak również płynną i wolną od zawieszeń pracę AndroidTV, zapewniającej dostęp m.in. właśnie do gier czy aplikacji. Są też pełonzakresowe głośniki z obsługą Dolby Atmos, dzięki którym możesz podczas kolejnych sesji, kampanii i questów cieszyć się świetnym dźwiękiem. To także kolejny odbiornik, który pozwala na korzystanie z asystentki głosowej.

samsung ue55ru7172

Samsung UE55RU7172

W telewizorze tym stosowana jest technologia UHD Dimming. Dzieli ona ekran na mniejsze fragmenty, w których dokonywane są drobne poprawy. Samego procesu nie widzisz, ale rezultat - w postaci lepszej jakości obrazu - już tak. Dzięki napędzającemy model procesorowi UHD możesz natomiast cieszyć się wysokim współczynnikiem kontrakstu, jak również wydajną współpracą zastosowanych tutaj rozwiązań. Telewizor jest też zaopatrzony w model Bluetooth i funkcję AirPlay, która umożliwia streaming materiałów z urządzeń Apple.

lg 65sm9010

LG 65SM9010

Największy na naszej liście, 65-calowy telewizor. Wyposażony  jestm.in. w wykorzystującą nanocząsteczki technologię NanoCell. Sprawia ona, że wyświetlane materiały nabierają barw, znikają za to fale światła, a także nie dochodzi do wycieku kolorów RGB. Efekt? Bogata paleta podczas każdorazowego użytkowania. Model umożliwia także rozgrywki w 4K HDR, a obecność HDMI z ALLM pozwala na wysoką jakość grafiki nawet przy bardzo dynamicznych tytułach.

Poznaj pełną ofertę telewizorów, akcesoriów telewizyjnych, a także sprzętu gamingowego w x-kom