Jakich prezentów nie kupować pod choinkę? Mamy lepsze propozycje

Niektórzy twierdzą, że prezent będzie trafiony, jeśli umieścisz go w pudełku razem z paragonem. Tym razem zapraszamy Cię na subiektywny przegląd świątecznych podarków, które koniecznie należy z tym paragonem wręczać… a najlepiej w ogóle ich nie dawać.

W artykule:

1. Jakich prezentów nie kupować?
2. Jak uniknąć nietrafionych prezentów?

Z zasady prezent pod choinkę powinien mówić „kocham”, „lubię” i „chcę Ci sprawić radość”. Są jednak takie podarki, które mówią coś wręcz przeciwnego, na przykład: "szkoda mi pieniędzy na prezent dla Ciebie", "nie chciało mi się szukać prezentu" albo nawet... „patrz, co Mikołaj przyniósł mi rok temu”.

prezenty ponad standard
 
 

Jakich prezentów nie kupować?

Zwierzę

Teoretycznie może to być dobry prezent – o ile jest wymarzony i przemyślany. Jednak liczba porzucanych w Święta psów i kotów raczej wskazuje na coś innego. Pamiętaj, że Twój obdarowany może nie lubić zwierząt, nie mieć warunków do zajmowania się nimi (np. ma małe mieszkanie lub spędza całe dni poza domem) albo po prostu być alergikiem. I nie, na to ostatnie nie pomoże podarowanie żółwia czy też innego egzotycznego gada. Najprostszym rozwiązaniem jest skonsultowanie takiego prezentu – czy jest chciany, mile widziany i dopasowany. Jeśli nie – szukaj dalej.

Krawat

Z nim są zazwyczaj dwa problemy. Albo obdarowany go nie nosi i nie potrzebuje, albo nosi, ale taki w innym stylu. No i dostaje go co rok. Jeśli nie chcesz zmuszać mężczyzny do otwierania hurtowni krawatów, znajdź dla niego inny prezent.

Portfel

To może się udać, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, musi być dobrej jakości. Po drugie – w stylu obdarowywanej osoby. Jeśli znowu chcesz podarować tani portfel z imitacji skóry za kilka złotych, zwłaszcza komuś, kto przygotował tegoroczną wieczerzę… cóż, spodziewaj się w tym roku wyjątkowo ościstego kawałka ryby.

Kosmetyki

To również może być trafny prezent, o ile jest „chciany”. Do tej kategorii nie zaliczają się jednak wszelkie specyfiki „zorientowane na problem” – przeciwzmarszczkowe, przeciwłupieżowe, antycellutitowe. To strzał w kolano. Albo takim strzałem może się skończyć podarowanie ich.

Sprzęt kuchenny

Sprezentowanie go kobiecie może być ryzykowne. No chyba, że jest to prezent, którego sobie oficjalnie zażyczyła. Jeśli nie – nie dawaj jej wałka, patelni, zestawu garnków, piekarnika, tostera, czajnika. No chyba, że zmywarkę. I szybko się naucz układać naczynia w jej wnętrzu…

Skarpetki

To synonim braku pomysłu i skąpstwa. Świąteczny klasyk, domena cioć i babć, ale nie tylko. Panowie równie często się skarżą, że dostają pod choinkę skarpetki od swoich… małżonek.

Wiadomo, skarpetek zawsze za mało, zwłaszcza tych sparowanych, więc niby prezent użyteczny, ale jednak – nie sprawia absolutnie żadnej radości. No chyba że są jedyne w swoim rodzaju, a Twój obdarowany lubi oryginalne dodatki.

Ubrania

Kolejny ryzykowny pomysł, szczególnie jeśli nie znamy gustu ani rozmiaru obdarowywanej osoby. W takim przypadku lepiej odpuścić, a już na pewno nie kupować ubrań „zorientowanych na problem” – wyszczuplających lub – profilaktycznie – w za dużym rozmiarze. To po prostu obraźliwe dla obdarowanego/obdarowanej.

Na nietrafiony rozmiar wyjątkowo wyczulone są panie. Zarówno ten zbyt mały, jak i zbyt duży może wywołać wojnę, która potrwa do lata. Oczywiście, w kategorię prezentu nietrafionego wpisują się też ubrania wyjątkowo nieatrakcyjne, „bazarowe”, kiepskiej jakości, a także wszelkie flanelowe piżamy, koszule nocne i kapcie. Jeśli adresat prezentu wprost nie zażyczył sobie konkretnego modelu, lepiej wybrać coś innego.

Prezenty z odzysku

Czyli wszystkie niechciane prezenty z zeszłego roku. Zdarzają się też przypadki, w których niechciany podarek wraca do tego samego Mikołaja, który uprzednio go przyniósł. Zdecydowanie jest to nietakt.

Prezenty nieadekwatne

Tak określamy szeroką kategorię nietrafionych prezentów, które w żaden sposób nie pasują do danej osoby. Przykład? Patera na ciasto dla 13-latki. Krem do twarzy 60+ dla 25-latki. Różowe skarpetki dla miłośnika garniturów i klasycznej elegancji. Kosmetyki do włosów farbowanych dla posiadaczki naturalnego koloru. Słodki miś-przytulanka dla 15-latka. Smycz dla psa wręczona osobie, która czworonoga nie posiada.

Wszystko to potrzebne jak łysemu grzebień (i tak, historia zna i takie przypadki). Zachodzi też podejrzenie, że zaszło zjawisko recyklingu – czyli dostajesz coś, co Twój Mikołaj dostał rok temu.

 

Jak uniknąć nietrafionych prezentów?

Czy można jakoś uniknąć wpadki przy wyborze świątecznych podarków? Jak najbardziej. Mamy dla Ciebie znacznie lepsze propozycje niż kolejny krawat czy portfel.

Szukasz pomysłu na technologiczny prezent? Sprawdź nasze inspiracje. Znajdziesz je tutaj:

Jaki prezent do 100 zł?

Jaki prezent do 300 zł?

Jaki prezent do 500 zł?

jaki prezent do 500 zł?
 

Jeśli już wiesz, że chcesz podarować nowy smartfon, sprawdź nasze poradniki:

Jaki smartfon do 500 zł wybrać?

Jaki smartfon od 500 do 1000 zł wybrać?

Jaki smartfon do 1500 zł wybrać?

A może szukasz odpowiedniego prezentu dla gracza? W takim razie zajrzyj do naszego kolejnego artykułu:

Jaki prezent dla gracza?

I teraz najważniejsze. Jeżeli to Ty co roku dostajesz skarpetki, swetry i portfele, podziel się naszym poradnikiem ze swoim Mikołajem. Elfy w zaufaniu nam mówiły, że jeszcze lepiej działa udostępnienie naszych porad znajomym. Sprawdź koniecznie i kliknij "Lubię to" lub "Tweet" pod artykułem. 

Możesz także napisać nam tutaj, czego nie chcesz dostać pod choinkę. Profesor Mucha ponoć dobrze zna Świętego Mikołaja i obiecał przekazać Twój list 😉 Życzymy Ci także samych trafionych w dziesiątkę prezentów – zarówno tych od Ciebie jak i tych, które dostaniesz.