Myśląc o komputerach stacjonarnych, przed oczami od razu widzimy desktop. To klasyczna konstrukcja w kształcie prostokątnej skrzynki, w środku której znajdują się wszystkie podzespoły. Chociaż komputery desktop PC znane są już od dekad, to ich klasyczna konstrukcja jest wciąż popularna, gdyż daje szerokie możliwości konfigurowania. W przeciwieństwie do laptopów czy komputerów all-in-one, desktopy nie posiadają jednak monitora. Dlatego to kluczowe urządzenie należy dokupić osobno.
Rozmiary komputerów desktop są różne i zależą od mocy samego urządzenia. W ofercie znajdziesz zarówno nieduże modele, które bez trudu postawisz na biurku obok monitora, jak i superwydajne, ale masywne desktopy, które umieścisz pod biurkiem. Ponadto czasy nudnych, szarych skrzynek to odległa przeszłość. Współczesne komputery stacjonarne typu desktop możesz dopasować do swojego gustu. Znajdziesz zarówno minimalistyczne, eleganckie konstrukcje, jak i designerskie maszyny przeznaczone do pokoju gracza.
Największą zaletą desktopów jest ich modyfikowalność. W przypadku większości z nich, kluczowe komponenty, takie jak pamięć RAM, dysk, kartę graficzną, procesor, a także płytę główną można wymienić. Dzięki temu, kiedy komputer zacznie zwalniać, łatwo go odświeżysz, dokładając albo zamieniając jego części. W ten sposób zaoszczędzisz także sporo pieniędzy.
Poza tym komputery desktop są bardzo wydajne. Oczywiście wszystko zależy od wybranej konfiguracji. Jednak dzięki temu, że w obudowach można zamontować skuteczne systemy chłodzenia, a sprzęt jest stale podłączony do zasilania, desktop PC zapewni bardzo dobrą kulturę pracy. To kluczowe w gamingu, a także w profesjonalnych zadaniach, gdzie brak spowolnień jest na wagę złota.
Komputery desktop PC nadają się do wszystkich zadań wykonywanych w domu lub biurze. Bez trudu dobierzesz konfigurację skrojoną pod Twoje potrzeby. Do pracy biurowej, przeglądania internetu oraz multimediów w zupełności wystarczy kompaktowy desktop, wyposażony w procesor Intel Core i3 lub i5 albo AMD Ryzen 3 lub 5. Ok. 8-16 GB RAM sprawdzi się w zupełności do takich zadań.
Profesjonaliści, którzy zajmują się na przykład projektowaniem, programowaniem czy pracują z grafiką, znajdą modele stworzone specjalnie dla ich potrzeb. Takie desktopy pracują na najwydajniejszych procesorach Intel i5, i7, i9 lub Xeon, a także są wyposażone w specjalne karty graficzne. Pamięć RAM powinna wynieść min. 16 GB. Upewnij się jednak, czy aż tak wysoka wydajność będzie Ci potrzebna. Do wielu zadań wystarczą mocniejsze desktopy biurowe lub gamingowe.
Szczególną kategorią desktopów są komputery gamingowe. Tworzone są z myślą o jak najlepszych osiągach w grach. Dlatego dostają wydajnie procesory Intel Core lub AMD oraz karty graficzne Geforce lub Radeon. Desktopy gamingowe wyróżnia także wygląd, który podkreśla drzemiącą w nich moc. Obudowy są często przeszklone i podświetlane diodami LED, a także ozdobione akcentami stylistycznymi nawiązującymi do świata gier.
Pamiętaj, że do desktopa należy dokupić szereg akcesoriów. Niezbędny jest oczywiście monitor, który posłuży do wyświetlania obrazu. Nie zapomnij o klawiaturze i myszy, aczkolwiek niektóre desktopy mają je już w zestawie. Dobrze także zaopatrzyć się w środki czyszczące, dzięki którym komputer nie tylko będzie wyglądał estetycznie, ale przede wszystkim będzie mniej się nagrzewał, a w rezultacie posłuży dłużej.
Sprawdź desktopy w x-komie