Karta graficzna Nvidia GeForce RTX 4070 reprezentuje średnio-wysoką półkę wydajnościową. Jest to model, który oferuje dobre osiągi w grach w rozdzielczości 1080p (Full HD) i 1440p (WQHD), a także sprawdza się z powodzeniem w zastosowaniach półprofesjonalnych – np. renderingu wideo i wizualizacjach architektonicznych.
Układ bazuje na architekturze Nvidia Ada Lovelace, która powstała w ulepszonym, 5-nanometrowym procesie technologicznym TSMC, oznaczanym przez producenta jako 4N. Nvidia przebudowała bloki obliczeniowe, zwiększając ich liczbę oraz podnosząc wydajność różnego rodzaju rdzeni: RT (do obliczeń opartych na śledzeniu promieni) i Tensor (do obliczeń związanych z maszynowym uczeniem).
GeForce RTX 4070, tak jak cała seria GeForce RTX 4000, korzysta z ulepszonego akceleratora przepływu optycznego (OFA), który pozwala poprawić wydajność w grach za pomocą DLSS 3, oraz obsługuje kodowanie AV1, przydatne dla streamerów lub montażystów wideo.
RTX 4070 jest dostępny tylko w jednym wariancie – z 12 GB pamięci graficznej typu GDDR6X. Poznaj pełną specyfikację układu:
GeForce RTX 4070 obsługuje szereg nowoczesnych technologii, które z korzyścią wykorzystywane są (nie tylko) w grach. Karty graficzne z rodziny NVIDIA Lovelace są najlepszym wyborem do gier z ray tracingiem (to technika śledzenia promieni, która podnosi realizm oświetlenia, odbić lub cieni). Obsługują one także inne techniki na wyłączność, takie jak Nvidia Reflex (niższy input lag) i DLSS (wyższa wydajność).
Na GeForce RTX 4070 aktywujesz dostępne na wyłączność tej generacji NVIDIA DLSS 3. To technika, która wyraźnie zwiększa płynność w grach stosunkowo niewielkim kosztem opóźnień. Musi być jednak obsługiwana przez grę, by można było z niej skorzystać.GeForce RTX 4070 to model niżej pozycjonowany od GeForce RTX 4070 Ti. Jest więc od niego słabszy. RTX 4070 oferuje o około 30% wyższą wydajność od swojego poprzednika – GeForce RTX 3070. W grach, w tym z włączonym ray tracingiem, osiąga wyniki wydajności na miarę GeForce RTX 3080. Najlepiej sprawdza się w rozdzielczościach Full HD i WQHD.
Zobacz test wydajności RTX 4070 w grach
GeForce RTX 4070 ma cenę sugerowaną na poziomie 3199 zł. Za tyle jest dostępna wersja Founders Edition od Nvidii. W przypadku konstrukcji niereferencyjnych (autorskich od innych producentów, takich jak Asus, Gigabyte, Inno3D, MSI) waha się ona w zależności od firmy i modelu. Mieszczą się one zwykle przedziale 2999-3849 zł.
Wpływ na nią ma jakość komponentów i sekcji zasilania oraz systemu chłodzenia. Nie bez znaczenia są także zegary rdzenia. W razie podwyższonych taktowań (tzw. wersja OC) cena wzrasta.
Wybór powinien być zależny od budżetu i podyktowany priorytetami: ceną czy kulturą pracy. W GeForce RTX 4070 ten drugi aspekt nie jest aż tak istotny, bo karta nie potrzebuje rozbudowanego chłodzenia, by mieć odpowiednio niskie temperatury i optymalną głośność wentylatorów. Dzięki temu nie musisz dopłacać do (naj)wyższych modeli, by cieszyć się porządną kulturą pracy.
Jednak w nich producent zazwyczaj montuje lepszej jakości komponenty, które mogą mieć wpływ nie tylko na temperatury i hałas, ale także na żywotność karty graficznej czy potencjał podkręcania.
Jaki model GeForce RTX 4070 wybrać? Które wersje cechują się najlepszym stosunkiem jakości do ceny? Warto rozważyć zakup następujących modeli: Nvidia GeForce RTX 4070 Founders Edition, Asus GeForce RTX 4070 Dual, Gigabyte GeForce RTX 4070 Aero, MSI GeForce RTX 4070 Gaming X Trio, Palit GeForce RTX 4070 JetStream lub PNY GeForce RTX 4070 XLR8.
Sprawdź karty graficzne GeForce RTX 4070 w x-komie