Dobra nawigacja samochodowa musi pracować stabilnie, pobierając sygnał od kilku satelitów. Jeśli więc często jeździsz w dalekie trasy, to zamiast aplikacji w smartfonie wybierz nawigację samochodową takich marek, jak TomTom, Mio, Navitel, Garmin, czy Vordon. Po pierwsze nie gubią one sygnału, a po drugie wskazują Twoją lokalizację znacznie precyzyjniej, niż wersja mobilna. To bardzo ważne, gdy poruszasz się w gęstej plątaninie ulic leżących blisko siebie. Dodatkowo samodzielna nawigacja nie przerywa pracy z uwagi na połączenia przychodzące, czy aplikacje działające w tle. A tak się dzieje w przypadku smartfonów. Nawigacja GPS może być ponadto na stałe zamontowana w samochodzie, będąc zawsze gotową do jazdy.
Sprawdź nasz: Ranking najlepszych nawigacji samochodowych
Wybór jest spory. Od modeli z wyświetlaczem od 4,3” do przeszło 6-calowych, przy czym te ostatnie to często już nawigacje dla ciężarówek. Która przekątna będzie zatem najlepsza? Wszystko zależy od tego, jak dużego ekranu potrzebujesz. Kompaktowe nawigacje samochodowe z pewnością sprawdzą się w autach z segmentu A i B. W większych pojazdach, z uwagi na większą kubaturę wnętrza, warto zainstalować GPS z ekranem o przekątnej 5”. Prowadząc autobus, ciężarówkę albo campera sięgnij po nawigację 6-calową lub większą. W tych pojazdach GPS znajduje się dalej od kierowcy, dlatego dla zapewnienia pełnej widoczności niezbędny jest większy ekran. W nawigacjach samochodowych stosowane są 2 typy wyświetlaczy: pojemnościowy (może być obsługiwany palcami, o ile nie nosisz rękawiczek) oraz oporowy (ten obsługiwać możesz palcem, rysikiem, a nawet ołówkiem). Pamiętaj, że cena nawigacji samochodowej zależy w dużej mierze od przekątnej ekranu, lecz także od zainstalowanych map.
Mapy instalowane w nawigacjach samochodowych dzielą się na 3 rodzaje: mapy Polski, mapy Europy i mapy świata. W pierwszym przypadku sprawa jest prosta. Mapy krajowe pomogą jeździć po całej Polsce, od morza do Tatr. W drugim i w trzecim zwróć uwagę na liczbę krajów, jakie obsługuje mapa, jak również procentowy zakres pokrycia dróg. Mapy Europy mogą być bowiem kompleksowe, czyli dla wszystkich krajów Starego Kontynentu. Ale mogą być także dla danego regionu, czyli obejmować państwa wchodzące w skład Unii Europejskiej, bez Europy Wschodniej i bez Bałkanów. Mapy świata mogą z kolei obejmować tylko główne drogi. Dlatego, zanim dokonasz zakupu, poszukaj informacji o procentowym pokryciu dróg na stronie producenta lub na opakowaniu. Drugim istotnym parametrem jest baza adresów. Im większa, tym lepiej dla Ciebie. Ponieważ sieć drogowa stale się zmienia, musisz pamiętać o aktualizowaniu map. W przeciwnym razie nie skorzystasz z nowych odcinków dróg ekspresowych, obwodnic, ani autostrad. Stracisz za to czas na przejazdy znacznie wolniejszymi trasami. Najlepsze są rzecz jasna nawigacje samochodowe oferujące darmowe i bezterminowe aktualizacje map, dostępne nawet 4 razy do roku. Miejsce na nowe mapy zapewni Ci karta microSD.
Poznaj najlepsze nawigacje samochodowe w sklepie x-kom.