(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie
Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Podzespoły komputerowe
Gaming i streaming
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Jaki smartfon z wytrzymałą baterią? Wybieramy smartfona z mocną baterią

Jaki smartfon z wytrzymałą baterią? Wybieramy smartfona z mocną baterią

·
Zaktualizowano: 2 miesiące temu
Wyciągasz smartfon, by sprawdzić powiadomienia, zadzwonić lub włączyć nawigację, a na ekranie pojawia się komunikat „Niski poziom baterii”? W poniższym poradniku wyjaśnimy Ci przyczyny szybkiego rozładowywania akumulatora w smartfonie oraz sposoby, jak tego uniknąć. Dowiesz się również, jaki smartfon wybrać, jeśli zależy Ci na modelu z mocną baterią.

Baterie w telefonach – kiedyś i dziś

Jeżeli Twoja przygoda z telefonami rozpoczęła się na początku tego stulecia, z pewnością pamiętasz formatowanie baterii. Zanim mogłeś odpalić legendarnego Snake’a lub wysłać SMS-a (byle bez polskich znaków), trzeba było kilkukrotnie rozładować baterię do zera i naładować do 100%. To jednak przeszłość, gdyż procedura ta dotyczyła ogniw starej generacji: niklowo-kadmowych (Ni-Cd) oraz niklowo-metalowo-wodorkowych (Ni-MH).

Potem zaczęto stosować baterie litowo-jonowe (Li-Ion), które są popularne do dziś. Znajdziesz je w większości dostępnych smartfonów, a także w wielu innych urządzeniach: laptopach, tabletach, czytnikach e-booków. Ich głównymi zaletami są: szybsze ładowanie, większa trwałość, wyższa wydajność i mniejsze gabaryty.

Coraz popularniejsze stają się także ogniwa litowo-polimerowe (Li-Poly). Są bardzo pojemne i ładują się o wiele szybciej niż standardowe Li-Ion. Z tego względu producenci chętnie umieszczają je we flagowych modelach smartfonów, ale coraz częściej trafiają też do modeli ze średniej, a nawet najtańszej półki.

Należy podkreślić, że nowoczesnych ogniw nie tylko nie trzeba, ale wręcz nie powinno się formatować, gdyż można w ten sposób znacznie zmniejszyć ich wydajność. W przypadku ogniw litowo-jonowych i litowo-polimerowych o wiele lepiej sprawdza się częściowe ładowanie – np. od 40 do 80%. Staraj się również unikać ich pełnego rozładowywania.

rodzaje baterii w powerbankach litowo-jonowa i litowo-polimerowa

Które parametry smartfona decydują o wytrzymałości baterii?

Pojemność baterii

Podstawowym wskaźnikiem wytrzymałości baterii jest jej pojemność, podawana w miliamperogodzinach (mAh). W teorii im większa bateria, tym smartfon dłużej podziała, ale o żywotności urządzenia decydują także inne jego cechy.

Rozmiar i rodzaj ekranu

Jeśli zależy Ci na smartfonie, który wytrzyma długo na baterii, zwróć uwagę także na wielkość ekranu, gdyż pobiera on najwięcej energii. To właśnie stosunek pojemności baterii i rozmiaru ekranu najlepiej powie o późniejszej wytrzymałości danego modelu. Zwróć także uwagę na technologię, w jakiej wykonano ekran. Wyświetlacze AMOLED, w które wyposażone są na przykład Samsung Galaxy A33 i Galaxy A53, uchodzą za najbardziej energooszczędne. Zamiast podświetlania całego ekranu, świecą się tylko pojedyncze piksele, a podczas wyświetlania czerni piksele wyłączane są całkowicie, nie zużywając energii.

Procesor

Ważną kwestią jest także wydajność procesora. Te średniej klasy zazwyczaj zużywają mniej prądu, aczkolwiek najnowsze mobilne procesory przeznaczone do flagowych smartfonów również dobrze zarządzają energią dzięki odpowiedniej optymalizacji. Mimo wszystko, jeżeli porównasz czas pracy podstawowego smartfona i ultrawydajnego flagowca wyposażonych w ogniwa o tej samej pojemności, prawdopodobnie ten drugi będziesz musiał prędzej podłączyć do ładowania.

Zobacz, jak 12 flagowców 2024 roku wypadło w teście i porównaniu parametrów, takich jak wydajność, bateria i szybkość ładowania:

wielki test smartfonów 2024

Funkcje, które zużywają baterię smartfona

Fizyczne parametry smartfona to jedno, natomiast istotny wpływ na czas pracy na baterii ma to, jak korzystamy z urządzenia. Dlatego poniżej znajdziesz listę funkcji, które najbardziej wpływają na rozładowywanie się smartfona. Niekiedy niewielkie zmiany ich ustawień mogą mieć ogromny wpływ na wytrzymałość baterii.

Funkcje które zużywają baterię

Podświetlenie ekranu

Najwięcej prądu pobiera zazwyczaj ekran. Wystarczy jednak, że zmniejszysz jego jasność i tym samym zużycie baterii. Większość smartfonów posiada również wbudowany czujnik światła, który automatycznie dostosowuje jasność wyświetlacza do panujących warunków, co w założeniu ma oszczędzać energię. Pamiętaj jednak, że zbyt częste zmiany poziomu podświetlenia, zwłaszcza ze skrajności w skrajność, mogą wręcz jeszcze szybciej wyczerpywać ogniwo. Warto zatem przetestować tę opcję i sprawdzić, jak działa w przypadku Twojego urządzenia.

Autosynchronizacja

Dzięki automatycznej synchronizacji nie musisz za każdym razem sprawdzać, czy pojawiły się nowe wiadomości w komunikatorze lub aktualizować widgetu z prognozą pogody. Wymaga ona za to ciągłego łączenia się z Internetem i pobierania danych. Możesz w ogóle wyłączyć tę funkcję lub zmniejszyć częstotliwości synchronizacji w ustawieniach smartfona bądź samej aplikacji. Na dodatek pomoże Ci to odpocząć od obciążającego umysł szumu informacyjnego.

Czas czuwania ekranu

Czas, w jakim ekran pozostaje podświetlony po odłożeniu smartfona, potrafi mocno drenować ogniwo. Ustaw automatyczne wygaszanie ekranu po możliwie jak najkrótszym czasie. Im krócej pracuje, tym więcej energii zaoszczędzisz i wyraźnie wydłużysz czas działania telefonu.

Motyw ekranu

Jeżeli Twój smartfon posiada ekran OLED, wybierz ciemny motyw. Im więcej czerni wyświetla ekran, tym mniej energii zużywa. Ponadto podczas korzystania ze smartfona nocą, motyw taki mniej zmęczy oczy.

Lokalizacja

Z funkcji określania Twojego położenia korzysta wiele aplikacji – od map, po aplikacje społecznościowe. Im słabszy zasięg GPS i/lub sieci komórkowej, tym szybciej będzie zużywać baterię. Możesz wyłączyć tę funkcję zupełnie, wyłączyć dla poszczególnych aplikacji lub zezwalać na jej uruchamianie tylko podczas korzystania z aplikacji.

Transmisja danych

Kolejnym punktem jest po prostu wyłączenie transferu danych (transmisja komórkowa/Wi-Fi) oraz pozostałych opcji łączności (Bluetooth, NFC), kiedy z nich nie korzystasz. Możesz również w ustawieniach smartfon wybrać preferowany typ sieci (3G, 4G lub 5G), zamiast przełączania automatycznie. Unikniesz w ten sposób częstego szukania sieci, które intensywnie zużywa baterię.

Pamiętaj, że najbardziej „prądożerne” jest 5G, a 3G, chociaż energooszczędne, praktycznie uniemożliwi komfortowe korzystanie z internetu. Ze względu na bardzo dobry zasięg na niemal całym świecie, najbezpieczniejszym rozwiązaniem pozostaje wciąż 4G.

Możesz także wyłączyć automatyczne aktualizacje. O wiele lepiej dokonywać ich ręcznie, gdy dostajesz powiadomienie. Dzięki temu nie zostaniesz zaskoczony nagłym pobieraniem dużych ilości danych, które zużyje niemało baterii. Nie rezygnuj jednak z aktualizacji całkowicie – nowe wersje aplikacji mogą być o wiele lepiej zoptymalizowane pod kątem zużycia baterii.

Aplikacje pracujące w tle

We współczesnych smartfonach wiele aplikacji działa w tle, co umożliwia ich szybkie uruchomienie. Powoduje to również pewne zużycie energii. Niektórzy zalecają wyłączanie takich aplikacji, ale w praktyce wygląda to trochę inaczej. Systemy Android oraz iOS zostały zaprojektowane z myślą o dynamicznym i efektywnym korzystaniu z pamięci RAM. Przechowują one tam część aplikacji, aby włączać je szybciej, zużywając mniej zasobów niż w przypadku uruchamiania ich od początku.

Większość aplikacji działających w tle tak naprawdę nie działa (są "zamrożone") i nie pobierają one energii z baterii. O wiele bardziej prądożerne jest ciągłe uruchamianie programów od zera przez użytkownika, ale także przez sam system operacyjny. Dlatego najlepiej niech system „robi swoje”, gdyż współczesne algorytmy pozwalają smartfonom uczyć się nawyków użytkownika. Odinstaluj również nieużywane programy, gdyż system może je co jakiś czas uruchamiać i pozostawiać włączone tle.

Szybkie ładowanie baterii

Producenci oferują coraz więcej smartfonów z funkcją Quick Charge (znaną także jako Fast Charge, Warp Charge czy Turbo Power), która umożliwia pełne naładowanie baterii nawet w ciągu kilkudziesięciu minut. Potrzebujesz jedynie smartfona oraz ładowarki, które wspierają tę technologię.

To bardzo przydatne rozwiązanie, gdy prowadzisz bardzo aktywny tryb życia i często znajdujesz się z dala od źródła zasilania. Jeśli zapomnisz podłączyć smartfona do ładowarki, wystarczy kilkanaście minut, a smartfon będzie gotowy na kilka godzin użytkowania. Opcja Fast Charge dostępna jest m.in. w Samsungu Galaxy A33 oraz Galaxy A53.

Bateria rozładowana w podróży

Sprawdź powerbanki

Polecane modele smartfonów z wytrzymałą baterią

Samsung Galaxy A33 5G 6/128GB 90Hz Blue

Samsung Galaxy A33 5G 6/128GB 90Hz Blue

Samsung Galaxy A33 wyposażono w ekran Super AMOLED o przekątnej 6,4 cala, który zapewni Ci głębokie czernie, nasycone kolory i znakomitą jasność. Dzięki odświeżaniu 90 Hz wszystkie animacje będą płynne, zwłaszcza że procesor Exynos 1280 i 6 GB RAM zadbają o wydajną pracę urządzenia bez przycięć. Nie musisz także martwić się o czas pracy na baterii, gdyż smartfon otrzymał ogniwo o pojemności aż 5000 mAh.

Samsung Galaxy A53 5G 6/128GB 120Hz Blue

Samsung Galaxy A53 5G 6/128GB 120Hz Blue

Galaxy A53 to propozycja dla miłośników mobilnej fotografii. Dzięki zestawowi aż czterech aparatów wykonasz efektowne zdjęcia w niemal każdych warunkach, zarówno oświetleniowych, jak i pogodowych. Smartfon bowiem może pochwalić się certyfikatem pyło- i wodoodporności IP67. Swoje dzieła obejrzysz na żywym, 6,5-calowym ekranie Super AMOLED, a o długą i komfortową pracę zadba bateria o pojemności 5000 mAh.

Xiaomi Redmi Note 11 4/64GB Graphite Gray

Xiaomi Redmi Note 11 4/64GB Graphite Gray

Energii na pewno nie zabraknie użytkownikom Xiaomi Redmi Note 11. W tym niedrogim smartfonie znalazło się miejsce na baterię o pojemności 5000 mAh i duży ekran AMOLED 6,43 cala w rodzielczości Full HD+. Na dodatek smartfon posiada głośniki stereo, więc oglądanie filmów i seriali będzie dużo bardziej wciągające. Możesz być także spokojny o wydajność – duet Snapdragon 680 i 4 GB RAM zapewnią płynną pracę i dobre osiągi w popularnych grach.

OnePlus Nord CE 5G 8/128GB Blue Void 90Hz

OnePlus Nord CE 5G 8/128GB Blue Void 90Hz

A jeżeli nie lubisz czekać na naładowanie smartfona, wybierz OnePlus Nord CE 5G. Obsługuje on technologię Warp Charge 30T Plus, dzięki której w zaledwie 30 minut naładujesz smartfon od 0 do 70%. Szybkie będzie nie tylko ładowanie, ale także praca urządzenia, co jest zasługą procesora Qualcomm Snapdragon 750G i 8 GB pamięci RAM. Nie zabrakło również ekranu Fluid AMOLED odświeżanego w 90 Hz, dzięki czemu wszystkie animacje będą superpłynne, a kolory intensywne.

Nokia G10 Dual SIM 3/32GB niebieski

Nokia G10 Dual SIM 3/32GB niebieski

A na tych, którzy poszukują po prostu solidnego smartfona za nieduże pieniądze, czeka Nokia G10. Duży ekran o przekątnej 6,5 cala sprawdzi się do oglądania filmów podczas długiej podróży, a potrójny aparat pozwoli uwiecznić każdą ważną chwilę. A to wszystko bez obaw o uszkodzenie, gdyż obudowa jest odporna na zachlapanie, co potwierdza standard IPX2. Z Nokii G10 można też korzystać przez długi, długi czas, gdyż dostała baterię o pojemności 5050 mAh.

Mnogość funkcji w połączeniu z dużym ekranem to duże wyzwanie dla baterii smartfonu. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci w zwiększeniu jej żywotności. A Ty jakie masz sposoby na bardziej wytrzymałą baterię w smartfonie?

Zobacz wszystkie smartfony i telefony w ofercie x-kom