Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Jaki smartfon z wytrzymałą baterią? Wybieramy smartfona z mocną baterią

Jaki smartfon z wytrzymałą baterią? Wybieramy smartfona z mocną baterią

·
Zaktualizowano: Ponad rok temu

Wyciągasz telefon, by zadzwonić lub skorzystać z GPS-a i nagle widzisz komunikat „Niski poziom baterii”. Znajoma sytuacja, prawda? W poniższym poradniku wyjaśnimy Ci przyczyny szybkiego rozładowywania akumulatora w telefonie oraz sposoby, jak tego uniknąć. Dowiesz się również, jaki smartfon wybrać, jeśli zależy Ci na modelu z mocną baterią.

Z artykułu dowiesz się:

1. Jakie rodzaje baterii stosuje się w telefonach?
2. Które parametry smartfona decydują o wytrzymałości baterii?
3. Jak wydłużyć czas pracy baterii?
4. Czy task-killer pomoże?
5. Które aplikacje pomogą Ci zadbać o żywotność baterii?
6. Jak szybko naładować baterię?
7. Które modele smartfonów mają wytrzymałą baterię?
8. Jakie akcesoria do smartfonów przedłużą żywotność baterii?

 

 

Baterie w telefonach - kiedyś i dziś

Pamiętasz konieczność formowania baterii? Trzykrotne rozładowywanie telefonu aż do całkowitego wyłączenia i następnie ładowanie przez 12 godzin? Konieczność jak najczęstszego zużywania akumulatora aż do 0%? Było typowe postępowanie zalecane dla poprzednich rodzajów ogniw: niklowo-kadmowych (Ni-Cd) oraz niklowo-metalowo-wodorkowych (Ni-MH).

Takie postępowanie miało je zabezpieczać przed efektem pamięci oraz efektem leniwej baterii. Oba problemy polegały na zmniejszeniu pojemności ogniwa wskutek jej niepełnego wyczerpywania. Efekt leniwej baterii był jednak odwracalny i powodował mniejszą stratę wydajności. Ogniwo można było naprawić, podłączając je do specjalnej ładowarki z funkcją rozładowywania. Efekt pamięci sprawiał większy kłopot, bo zmuszał Cię do wymiany akumulatora na nowy.

efekt pamieci

Potem zaczęto stosować baterie litowo-jonowe (Li-Ion), które są popularne do dziś. Znajdziesz je w większości dostępnych smartfonów, a także w wielu innych urządzeniach: laptopach, tabletach, czytnikach e-booków. Ich głównymi zaletami są: szybsze ładowanie, większa trwałość, wyższa wydajność i mniejsze gabaryty.

Najbardziej wydajnym typem baterii, który pojawia się coraz częściej w smartfonach i innych urządzeniach elektronicznych, są obecnie ogniwa litowo-polimerowe (Li-Poly), znane również jako polimerowe akumulatory litowo-jonowe. Są bardzo pojemne i ładują się o wiele szybciej niż standardowe Li-Ion. Z tego względu producenci chętnie umieszczają je we flagowych modelach smartfonów.

 

czy wiesz, że
co to jest mAh
mAh to jednostka, w której podaje się pojemność baterii? Jest to miliamperogodzina. Oznacza ona ilość energii o natężeniu 1 miliampera (czyli 1/1000 ampera), którą zostanie zasilone dane urządzenie, gdy będzie ładowane przez 1 godzinę. Innymi słowy, pojemność np. 3000 mAh oznacza, że w ciągu godziny Twój smartfon zostanie zasilony energią o wartości 3000 miliamperów.

 

 

Które parametry smartfona decydują o wytrzymałości baterii?

Sama ilość mAh to tylko jeden z elementów. O późniejszej żywotności telefonu decydują także inne jego cechy. Jeśli zależy Ci na smartfonie z wytrzymałą baterią, zwróć uwagę nie tylko na pojemność baterii w danym modelu, ale także na wielkość ekranu. To właśnie stosunek tych dwóch wartości najwięcej powie o późniejszej wytrzymałości baterii w danym modelu – z tego względu, że ekran pobiera najwięcej energii.

Ważną kwestią jest także wydajność procesora. Te średniej klasy zazwyczaj zużywają mniej prądu. Warto jednak wiedzieć, że najnowsze mobilne procesory o wysokiej wydajności również lepiej zarządzają energią dzięki odpowiedniej optymalizacji.

 

 

Jak wydłużyć czas pracy baterii?

Formowanie baterii Li-Ion i Li-Poly

Obecnie stosowane baterie nie wymagają już formowania. W przypadku ogniw litowo-jonowych i litowo-polimerowych o wiele lepiej sprawdza się częściowe ładowanie – np. od 40 do 80%. Staraj się również unikać jej pełnego rozładowywania. Pomogą Ci w tym także nasze poniższe wskazówki.

funkcje, które zużywają baterię smartfona

Podświetlenie ekranu

Najwięcej prądu pobiera zazwyczaj ekran. Wystarczy jednak, że zmniejszysz jego jasność. Niższy poziom podświetlenia oznacza mniejsze zużycie baterii. Większość smartfonów posiada również wbudowany czujnik światła, który automatycznie dostosowuje jasność wyświetlacza do panujących warunków, co w założeniu ma oszczędzać energię.

Pamiętaj jednak, że zbyt częste zmiany poziomu podświetlenia w niektórych smartfonach mogą wręcz jeszcze szybciej wyczerpywać ogniwo. Warto zatem przetestować tę opcję i sprawdzić, jak działa w przypadku Twojego telefonu.

Autoobracanie ekranu

Jeśli bateria Twojego smartfona nie wystarcza Ci na cały dzień, pomyśl o wyłączeniu funkcji autoobracania. Zmiana orientacji rozładowuje akumulator, ponieważ do wykrywania położenia telefonu używa akcelerometru. Jeśli ją wyłączysz, zmniejszysz wykorzystanie tego czujnika oraz pobór energii.

Widgety

Pozwalają Ci szybko skorzystać z najczęściej używanych funkcji, ale zwiększają zużycie energii. Dzieje się tak, ponieważ wymagają częstej aktualizacji. To znaczy, że lepiej ograniczyć ich ilość, albo zdecydować się na widgety z funkcją ręcznego odświeżania.

Czas czuwania ekranu

Ustaw automatyczne wygaszanie ekranu po 15-30 sekundach. Im krócej pracuje, tym więcej energii zaoszczędzisz. Skrócenie czasu czuwania wyświetlacza pozwoli Ci wyraźnie wydłużyć czas działania telefonu.

Tryb gotowości

Dużo prądu pobiera również sam tryb czuwania. Telefon nie pracuje, ale jest gotowy, by w każdej chwili zacząć. W Internecie często pojawiają się pytania, jak wyłączyć tryb gotowości. Nie da się. Można za to zatrzymać aplikacje działające w tle, przychodzące powiadomienia, Wi-Fi oraz lokalizację.

Jeśli bardzo Ci zależy na zaoszczędzeniu baterii, przełącz telefon w tryb samolotowy (tryb offline), w którym sieci są wyłączone, nie możesz odbierać połączeń, smsów ani powiadomień z aplikacji. Dzięki temu także szybciej naładujesz smartfona.

Autosynchronizacja

Dzięki niej nie musisz za każdym razem sprawdzać, czy pojawiły się nowe wiadomości w Twojej skrzynce pocztowej, ani aktualizować widgetu z prognozą pogody. Wymaga jednak za to systematycznego łączenia się z Internetem i sprawdzania poczty. Możesz w ogóle wyłączyć tę funkcję. Innym sposobem jest zmniejszenie częstotliwości synchronizacji. Znajdziesz tę opcję w systemie telefonu (lub w ustawieniach poszczególnych aplikacji).

Transmisja danych

Kolejnym punktem jest po prostu wyłączenie transferu (transmisja komórkowa/Wi-Fi) oraz pozostałych opcji łączności (Bluetooth, NFC), kiedy z nich nie korzystasz. Możesz również w ustawieniach sieci komórkowych (Ustawienia – Sieci komórkowe) wybrać preferowany typ sieci (2G lub 3G), zamiast przełączania (2G/3G/4G automatycznie). Unikniesz w ten sposób częstego szukania sieci, które również zużywa baterię. Pamiętaj, że najmniej „prądożerne” jest 2G.

W niektórych smartfonach możesz też po prostu wybrać, które aplikacje mogą korzystać z łączności. Ograniczenie ich liczby do tych naprawdę potrzebnych na pewno pomoże Ci oszczędzić energię.

Pamiętaj także o wyłączeniu automatycznych aktualizacji. O wiele lepiej dokonywać ich ręcznie, gdy dostajesz powiadomienie. Nie rezygnuj z nich całkowicie – nowe wersje aplikacji mogą być o wiele lepiej zoptymalizowane pod kątem zużycia baterii.

Odinstaluj także nieużywane programy. W innym przypadku system uruchamia je co jakiś czas i działają w tle. Jeśli nie możesz ich usunąć, użyj opcji „wyłącz”. Znajdziesz ją w menu, kiedy dłużej przytrzymasz ikonę aplikacji lub w ustawieniach smartfona.

Dużo prądu mogą również zużywać gry, zwłaszcza te, które wymagają aktywnej lokalizacji, połączenia danych oraz włączonego ciągle wyświetlacza. Jeśli bateria w Twoim telefonie jest słaba, raczej zrezygnuj z korzystania z tak wymagających gier, albo…

Zaopatrz się w Power Bank

To kompaktowe urządzenie, które zapewni Twojemu smartfonowi dodatkowy zastrzyk energii. Niektóre Power Banki to gadżety wielkości breloczka do kluczy, które z łatwością mieszczą się nawet do kieszeni. Szczególną popularnością cieszą się te o pojemności od 8400 do 10 050 mAh, które pozwalają na kilka ładowań.

Kliknij w obrazek poniżej i dowiedz się, jaki PowerBank kupić

jaki powerbank kupić

 

 

Czy menedżer zadań pomoże?

W systemie Android wiele aplikacji działa w tle, co umożliwia ich szybkie uruchomienie. Powoduje to również pewne zużycie energii. Niektórzy zalecają korzystanie z menedżera zadań (tzw. „task killer”), który kończy działanie aplikacji w tle, oszczędza pamięć RAM, a w efekcie – baterię.

W praktyce wygląda to trochę inaczej. System Android został skonstruowany w ten sposób, żeby efektywnie korzystać z pamięci RAM. Przechowuje on tam część aplikacji, aby włączać je szybciej, zużywając mniej zasobów niż w przypadku uruchamiania ich od początku. Task killer „zabije” aplikację, co oznacza, że jej ponowny rozruch będzie wymagał więcej zasobów i energii.

Drugą kwestią jest to, że system Android może próbować ją wkrótce przywrócić, co również zużywa baterię. Poza tym, pamiętaj, że Android sam kończy działanie dawno nie używanych aplikacji, dzięki czemu oszczędza pamięć RAM oraz baterię. W przypadku przeciętnego użytkowania to wystarczy.

Podobnie dzieje się w przypadku iPhone'ów i platformy iOS. Większość aplikacji działających w tle tak naprawdę nie działa (są "zamrożone") i nie pobierają energii z baterii. O wiele bardziej prądożerne jest ciągłe uruchamianie programów od zera.

Zalecenie czyszczenia pamięci RAM wywodzi się z Windows. To system stworzony do obsługi wielu zadań jednocześnie. Nie potrafi jednak ocenić, które są jeszcze potrzebne. Wszystkie znajdują się zatem w pamięci podręcznej. Sam musisz dbać o zamykanie ich po zakończonej pracy. Tutaj minimalne zużycie RAM przyspiesza obsługę programów.

 

 

Polecane aplikacje przedłużające żywotność baterii w smartfonie

Na rynku istnieje wiele aplikacji, które umożliwiają Ci monitorowanie stanu baterii w telefonie oraz oszczędzanie energii. Sprawdź, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.

aplikacje do baterii na Android i iOS

 

 

Szybkie ładowanie baterii

Producenci oferują coraz więcej smartfonów z funkcją Quick Charge (znaną także jako Super Charge lub Turbo Power), która umożliwia pełne naładowanie baterii nawet w ciągu kilkudziesięciu minut. Potrzebujesz jedynie telefonu oraz ładowarki, które wspierają tę technologię. To bardzo przydatne rozwiązanie, gdy prowadzisz bardzo aktywny tryb życia i często znajdujesz się z dala od źródła zasilania. Jeśli zapomnisz podłączyć smartfona na noc do ładowarki, zdążysz zrobić to rano, nawet tuż przed wyjściem. Wystarczy kilkanaście minut, żeby naładować baterię do poziomu, który wystarczy na kolejne 8-9 godzin użytkowania. Opcja Quick Charge ta jest dostępna m.in. w Huawei P9, Huawei Mate 9 oraz Huawei Mate 9 PRO, a także np. w Samsung Galaxy S7 edge.

W przypadku niektórych smartfonów skorzystasz także z ładowarki indukcyjnej, która umożliwia szybkie bezprzewodowe ładowanie. Jest ono dostępne w wybranych modelach, kompatybilnych ze standardem QI (lub Power 2.0), na przykład Samsung Galaxy S7 oraz Samsung Galaxy S7 edge.

 

 

Polecane modele smartfonów z wytrzymałą baterią

Sprawdź, które smartfony są wyposażone w baterie o długim czasie działania.

smartfony do 5 cali
Xiaomi Redmi 3S Świetny stosunek jakości do ceny. 5-calowy ekran i Android 6.0 Marshmallow. Bateria o pojemności 4100 mAh zapewni Ci wystarczającą ilość energii nawet na dwa dni użytkowania.
Huawei Nova

Bardzo elegancki smartfon o ergonomicznym kształcie. Wyświetlacz o przekątnej 5" umożliwia wygodną obsługę i korzystanie z internetu. Nowoczesny procesor octa-core oraz wbudowana bateria Li-Poly o pojemności 3000 mAh sprawia, że możesz z niego korzystać nawet przez dwa dni bez ładowania.

Cat S60

4,7-calowy smartfon idealny do użytkowania w trudnych warunkach. Wydajny, odporny na kurz i wodę oraz wyposażony w kamerę termowizyjną. Bateria o pojemności 3800 mAh wystarczy na długie godziny użytkowania.

smartfony z ekranem do 5,5 cala
ASUS Zenfone 3 Max

To telefon dla Ciebie, jeśli najważniejsza dla Ciebie jest wytrzymała bateria. 4130 mAh pozwoli Ci nawet na 20 godzin rozmów lub 18 godzin korzystania z internetu. Może także służyć jako PowerBank dzięki funkcji ładowania wstecznego. Wygodny ekran 5,2" jest jasny i czytelny nawet w ostrym słońcu.

Samsung Galaxy A5

Eleganckie, stylowe wzornictwo i ergonomiczny kształt. 5,2-calowy ekran HD Alive Super AMOLED wyświetla wyraźny obraz o żywych kolorach. Bateria o pojemności 2900 mAh zapewnia Ci jeszcze więcej rozrywki. Możesz ją także naładować od 0 do 50% w ciągu zaledwie 30 minut.

Huawei P9

Smartfon piękny, stylowy i bardzo ergonomiczny. 5,2-calowy ekran Full HD i litowo-polimerowa bateria o pojemności 3000 mAh. Do tego wbudowany czytniki linii papilarnych oraz podwójny aparat fotograficzny, za pomocą którego wykonasz perfekcyjne fotografie. Ten smartfon dotrzyma Ci kroku nawet w bardzo aktywnym dniu.

Samsung Galaxy S7

Perfekcyjny design i smukła obudowa sprawiają, że korzystanie z tego smartfona to czysta przyjemność. Adaptacyjny ekran 5,1" WQHD Super AMOLED dopasuje parametry wyświetlania do otoczenia, dzięki czemu jest czytelny nawet w mocnym świetle słonecznym. Pojemna bateria 3000 mAh z funkcją oszczędzania energii wystarczy na jeszcze więcej godzin rozrywki.

smartfony z ekranem powyżej 5,5 cala
Samsung Galaxy J7

Niezwykle elegancki smartfon z 5,5-calowym ekranem HD Super AMOLED. Wbudowana bateria o pojemności 3300 mAh oraz funkcją oszczędzania energii wystarczy Ci nawet w bardzo aktywnym dniu, kiedy dużo się dzieje.

Lenovo Moto G4

Bateria 3000 mAh to cały dzień użytkowania na jednym ładowaniu. Wyświetlacz 5,5" jest czytelny i szczegółowy. Wbudowany aparat fotograficzny z funkcją Best Shot pozwoli Ci szybko stworzyć kilka ujęć i wybrać to najlepsze.

Lenovo Moto Z Play

Potrzebujesz smartfona, który za Tobą nadąży? To właśnie ten model. 5,5-calowy ekran HD Super AMOLED. Czytnik linii papilarnych. Do tego bateria o pojemności 3500 mAh, która wystarczy nawet na 50 godzin ciągłej pracy. Dodatkowo, naładujesz ją w 15 minut, by móc korzystać ze swojego smartfona jeszcze przez kolejne 9 godzin.

Xiaomi Redmi Note 3

Świetny smartfon z ekranem 5,5", który jest czytelny nawet w ostrym słońcu. Wbudowany czytnik linii papilarnych ułatwia logowanie. Litowo-polimerowa bateria ma niewielkie gabaryty i naprawdę dużą pojemność - aż 4000 mAh. Wystarczy nawet na 22 dni czuwania lub wiele godzin rozrywki.

Huawei Mate 9

Ekran o przekątnej 5,9" cala przyciąga spojrzenia i zapewnia Ci niezwykłe doznania. Możesz na nim wygodnie przeglądać internet i czytać artykuły. 8-rdzeniowy procesor zapewnia Ci niezwykłą szybkość i wydajność. Bateria o pojemności 4000 mAh z systemem inteligentnego zarządzania energią umożliwia wręcz rewolucyjny czas działania - nawet do 2 dni na jednym ładowaniu.

Samsung Galaxy S7 edge Dwustronnie zakrzywiony wyświetlacz WQHD Super AMOLED 5,5" daje Ci dostęp do nowych funkcji. Zaawansowany i szybki aparat z jasnym obiektywem zrobi idealne zdjęcia. Niezwykle pojemna bateria 3600 mAh szybko się ładuje i wystarcza na jeszcze więcej rozrywki.
Apple iPhone 7 Plus Smartfon, którego chcesz mieć. Szybki i wydajny procesor Apple A10 z koprocesorem M10 i system iOS 10, który uczy się Twojego trybu życia. 5,5-calowy wyświetlacz HD Retina jest przejrzysty i wyraźny. Widzisz na nim czysty, realistyczny obraz zamiast pikseli. Wbudowana bateria o pojemności 2910 mAh wystarczy, by cieszyć się wszystkimi funkcjami tego telefonu jeszcze dłużej.
Huawei Mate 9 PRO Stylowy, szybki i wydajny smartfon, który przewiduje każdy Twój ruch. Dzięki temu korzystanie z niego jest maksymalnie intuicyjne.Do tego podwójnie zakrzywiony ekran AMOLED 5,5" i bateria o pojemności aż 4000 mAh z funkcją inteligentnego zarządzania energią oraz technologią Super Charge. Szukasz telefonu, którego możesz używać nawet przez 2 dni bez ładowania? Wybierz ten model.

 

Akcesoria do smartfonów, które pozwolą przedłużyć żywotność baterii

Zobacz, które akcesoria polecamy do smartfona, by jego bateria działała jeszcze dłużej i ładowała się szybciej.

polecane akcesoria do smartfona
PowerBank

Potrzebujesz dodatkowego źródła energii, gdy jesteś z daleka od zasilania? PowerBank Ci ją zapewni i pozwoli jeszcze dłużej korzystać z Twojego smartfona.

Ładowarka sieciowa

Niezbędny gadżet do każdego smartfona. Z łatwością naładujesz baterię, podłączając smartfona do gniazdka lub do portu USB w komputerze.

Ładowarka samochodowa

Przydaje się w podróży. Możesz naładować swojego smartfona, korzystając z gniazda zapalniczki w samochodzie.

Ładowarka indukcyjna

Masz smartfona ze szklanym tyłem obudowy? W takim razie ta ładowarka to coś dla Ciebie. System bezprzewodowego ładowania indukcyjnego to rewolucja. Naładujesz smartfona szybko, sprawnie i bez plątających się kabli.

 

Mnogość funkcji w połączeniu z dużym ekranem to duże wyzwanie dla baterii telefonu. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci w zwiększeniu jej żywotności. A Ty jakie masz sposoby na bardziej wytrzymałą baterię w smartfonie? Podziel się z nami. Czekamy na Twój komentarz.

Zobacz wszystkie smartfony i telefony w ofercie x-kom