Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jaki aparat kupić? Fotografia dla początkujących

Życie początkującego fotografa ma kilka etapów. Na początku robisz zdjęcia za pomocą tego, co masz pod ręką. Potem zauważasz, że Twoim kadrom brakuje głębi, kolorów... Porównujesz je z cudzymi pracami i widzisz, że aparat w telefonie już nie wystarcza. Czas zainwestować w lepszy sprzęt. W artykule doradzimy Ci, jaki wybrać.

jaki aparat fotograficzny kupić

Historia fotografii

Złośliwi twierdzą, że fotografię wymyślił człowiek, który nie potrafił malować, a w domu miał kilka dziurawych pudeł. W końcu udało mu się odwzorować to, co widział, choć niestety – do góry nogami. Tak naprawdę, historia techniki rejestrowania obrazu wyglądała trochę inaczej. Ludzie próbowali w jakiś sposób uwiecznić dobre chwile, twarze swoich bliskich i ulubione miejsca. Na początku tworzyli malowidła i rysunki. Do tego potrzebny był jednak talent i dużo czasu. To dlatego eksperymentowano z camera obscura, dagerotypem i innymi sposobami na szybkie i wierne utrwalenie obrazu.

Czy wiesz, że...
pierwsze zdjecie w historii
Pierwsza trwała analogowa fotografia powstała w 1826 roku? Był to „Widok z okna w Le Gras”. Zdjęcie wykonał Joseph-Nicéphore Niépce.

 

Kolejnym przełomowym odkryciem okazało się wynalezienie matrycy światłoczułej, które zapoczątkowało rozwój fotografii cyfrowej. Możliwość szybkiego i prostego udostępniania zdjęć sprawiła, że już na początku XXI wieku cyfrowe kadry zajęły miejsce tych analogowych. Tradycyjna fotografia wciąż jest dostępna, także w formie fotografii natychmiastowej, jednak o wiele większą popularnością cieszy się technika cyfrowa.

Zobacz, jakie aparaty natychmiastowe znajdziesz w x-kom

W 2000 roku pojawił się także pierwszy telefon komórkowy z wbudowanym aparatem fotograficznym – Sharp J-Phone J-SH04. Ten eksperyment zachęcił innych producentów do rozwijania technologii i tworzenia kolejnych komórek, wyposażonych w coraz to lepsze aparaty. To dzięki temu dziś możesz zrobić sobie selfie za pomocą smartfona.

Od czego zacząć przygodę z fotografią?

Na początku potrzebujesz trzech rzeczy:

  • sprzętu
  • wiedzy
  • praktyki

Dzięki technologii dzisiaj masz niemal nieograniczone możliwości. Możesz zacząć przygodę z fotografią od nowoczesnego smartfona, którego nosisz w kieszeni – zgodnie z zasadą, że najlepszy aparat, to ten, który masz przy sobie. Wykorzystasz każdą okazję na udany kadr, dokonasz wstępnej obróbki i opublikujesz swoje zdjęcia w internecie. Może w ten sposób odkryjesz w sobie talent?

Jaki aparat kupić na początek?

Czy smartfon może zastąpić aparat?

Współczesne smartfony oferują coraz więcej dzięki nowocześniejszej optyce. Wystarczą początkującemu miłośnikowi fotografii lub komuś, kto okazjonalnie robi zdjęcia w czasie wakacji i spotkań ze znajomymi. Jeśli jednak zaczynasz zajmować się edycją swoich dzieł i wymagać perfekcyjnej jakości oraz szerszych możliwości zmiany parametrów, oznacza to, że właśnie wchodzisz na nowy etap w swoim fotograficznym życiu. W tym momencie potrzebujesz już czegoś więcej.

Zwróć jednak uwagę na to, że zaawansowane smartfony zazwyczaj radzą sobie lepiej niż te najbardziej podstawowe kompakty. Ich dużą przewagą jest także ergonomia. Telefon masz zawsze przy sobie, bo mieści się w kieszeni. Jest też uniwersalny. Zrobisz zdjęcie, poddasz je obróbce, a następnie szybko udostępnisz na Instagramie.

Jednak producenci aparatów również wyposażają swoje produkty w funkcję szybkiego udostępniania plików, np. Nikon Snap Bridge. Wystarczy zainstalować aplikację na smartfonie czy tablecie. Aparat wykorzystuje stałe energooszczędne połączenie Bluetooth ze smartfonem i przesyła zdjęcia na bieżąco. Możesz w ten sposób połączyć swój aparat nawet z 5 inteligentnymi urządzeniami jednocześnie.

Zobacz aparaty Nikon w naszej ofercie

Zanim zdecydujesz, sprawdź, czym różnią się zdjęcia wykonane smartfonem i aparatem.

smartfon vs aparat fotograficzny

Autor użytego w przykładzie zdjęcia: Dawid Kłobusek

 

O jakości fotografii decyduje przede wszystkim rozmiar matrycy i wielkość pikseli. Te dwa czynniki trudno pogodzić w nowoczesnym smartfonie, który ma być smukły, lekki i poręczny. Aparaty w telefonach mają zazwyczaj mniejsze matryce – 1/3.2″ czy 1/3″. To dużo mniej niż w kompaktach (1/2.3″). Mimo to, producenci wciąż starają się uzyskiwać większe rozdzielczości. Przekłada się to bezpośrednio na mniejszy rozmiar poszczególnych pikseli i powoduje, że obraz w słabszym świetle ma wady – najczęściej jest zaszumiony (pojawiają się na nim kolorowe kropki) i mniej szczegółowy.

Kolejna sprawa to optyka. Ta w smartfonach jest coraz lepsza, ale wciąż mniej zaawansowana niż w aparatach fotograficznych. Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest to, że wbudowany na stałe obiektyw w telefonie nie pozwala na zastosowanie optycznego przybliżenia. Do Twojej dyspozycji pozostaje jedynie cyfrowy zoom, czyli nic innego, jak powiększenie danego fragmentu. Stąd duża różnica w jakości obrazu.

Jeśli wciąż nie potrafisz zdecydować, które urządzenie jest lepsze, wspomnimy jeszcze o dwóch kwestiach. Po pierwsze - wytrzymałość baterii. W smartfonie wyczerpuje się szybciej, ponieważ używasz go do różnych celów: dzwonisz, piszesz SMS-y, przeglądasz internet, korzystasz z komunikatorów... Aparat to kolejna funkcja, która potrzebuje dużo energii, dlatego właśnie akumulator może się rozładować nawet w trakcie robienia zdjęcia. Poza tym, w telefonie priorytet mają połączenia. Czasami stracisz okazję na świetne ujęcie tylko dlatego, że ktoś do Ciebie dzwoni.

Lustrzanka, bezlusterkowiec czy kompakt?

Każdy z wymienionych typów aparatów ma ogromne zalety. Sprawdź, czym się charakteryzują poszczególne ich rodzaje i jakie mają zastosowanie.

Aparaty kompaktowe

Kompakty, jak sama nazwa wskazuje, są niewielkie i poręczne. Prosta cyfrówka spełni Twoje oczekiwania, jeśli okazjonalnie robisz zdjęcia, zależy Ci na dobrej jakości i mniejszych gabarytach aparatu. Kompakt zmieści się nawet w torebce i nie obciąży nadmiernie walizki z bagażem na wakacje. Jest również idealny na początek. Samodzielnie ustawisz parametry fotografowania. Skorzystasz z gotowych trybów tematycznych, które ułatwiają zrozumienie zasad fotografii. W wielu modelach masz też możliwość edycji swoich kadrów: przycięcia, wyprostowania czy też czasami nawet dodania filtrów.

Aparaty bezlusterkowe

Bardziej zaawansowaną grupą aparatów są bezlusterkowce. To świetny wybór, gdy wolisz zrezygnować z większej ergonomii (np. możliwości szybkiego ustawienia parametrów, także w trudnych warunkach) na rzecz mniejszych gabarytów i wagi urządzenia. Jakość zdjęć jest doskonała i umożliwia zaawansowaną obróbkę. Coraz więcej profesjonalistów decyduje się na bardziej uniwersalne aparaty bezlusterkowe, które świetnie sprawdzają się w fotografii portretowej i ulicznej. Na rynku jest dostępny ich szeroki wybór. Dzięki temu z łatwością dobierzesz odpowiedni model, w zależności od tego, co Cię interesuje: podstawowe funkcje czy też bardzo zaawansowane możliwości.

Lustrzanki

Lustrzanki kojarzą się z wyborem dla profesjonalistów, choć nie do końca słusznie. Wśród ich bogatej oferty znajdziesz aparaty do zastosowań amatorskich, półprofesjonalnych, jak też i dla zawodowców. Jeśli chcesz się nauczyć jak najwięcej i jak najszybciej, na początek świetnie się sprawdzi podstawowa lustrzanka. Modele z tej półki umożliwiają wygodne korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji i zrozumienie ich. Dzięki temu szybciej osiągniesz wyższy poziom. To również wybór dla Ciebie, jeśli potrzebujesz aparatu do błyskawicznego robienia zdjęć w trudnych warunkach i fotografowania dynamicznych scen. Możliwość szybkiego dostosowania parametrów świetnie się sprawdza np. w fotografii sportowej.

Wiedza

Możesz ją uzyskać w bardzo łatwy sposób. Najprawdopodobniej myślisz o poszukiwaniu inspiracji w Internecie – i bardzo słusznie. To tu zobaczysz zdjęcia, które zachwycają ludzi na całym świecie. Podpatruj najlepszych i ucz się od nich. Próbuj wykorzystać ich pomysły i uzyskać podobne efekty. W ten sposób wypracujesz swój unikalny styl, który łączy w sobie różne elementy.

W sieci znajdziesz także liczne filmy instruktażowe, dzięki którym dowiesz się, jak fotografować słabo oświetlone lub ruchome obiekty. Zapiszesz się również na interesujące warsztaty, płatne lub bezpłatne – w zależności od tego, czego potrzebujesz.

Czytaj jak najwięcej na temat fotografii. Możesz śledzić blogi fotografów, którzy dość chętnie dzielą się swoimi wskazówkami lub poszukać książek i e-booków. Na początku poznaj podstawy: jak komponować zdjęcia, jak je kadrować i dostosować parametry aparatu do panujących warunków (ekspozycja, balans bieli, czas otwarcia migawki). Stosuj się do nich. Na łamanie zasad jeszcze przyjdzie czas.

Zapoznaj się także dokładnie z instrukcją obsługi swojego aparatu i możliwościami, jakie daje producent danego systemu. Doskonała znajomość funkcji i parametrów urządzenia to bardzo ważny czynnik, który umożliwia Ci szybki rozwój w dziedzinie fotografii.

Wiele pożytecznych wskazówek znajdziesz także w naszych pozostałych fotograficznych poradnikach:

Praktyka

Sam aparat i wiedza nie wystarczą. Najważniejszą częścią jest zdobywanie doświadczenia, czyli fotografowanie. Jeśli coś nie jest dla Ciebie jasne, skorzystaj z zasady 4Z – zastosuj, zobacz, zrozum, zapamiętaj. Wypróbuj to, czego nie rozumiesz i zobacz, jak działa w praktyce.

Znany fotograf powiedział, że Twoje pierwsze 30 000 zdjęć jest najgorsze. Im więcej ich zrobisz, tym szybciej dojdziesz do wprawy. Dzięki temu też określisz dziedzinę fotografii, w której najlepiej się odnajdujesz.

Na początku zapoznaj się z podstawami, poznaj sprzęt i zacznij z niego korzystać. Pamiętaj o fundamentalnych zasadach kompozycji, czyli umieszczaniu ważnych obiektów w tzw. mocnych punktach fotografii. Zobacz, w jaki sposób znaleźć mocne punkty na zdjęciu – zgodnie z regułą trójpodziału i złotego podziału.

zasada trójpodziału i złotego podziału na zdjęciu

Bardzo ważnym czynnikiem jest oświetlenie. Jeśli Twoje kadry nie przypominają tych, które widzisz na Instagramie, być może po prostu fotografujesz o niewłaściwej porze. Nawet profesjonalista może mieć problem ze stworzeniem dobrego ujęcia w południe. Kiedy słońce świeci najmocniej, tworzy bardzo wyraziste cienie, które wręcz przecinają obiekty i odciągają uwagę od tematu zdjęcia. Staraj się korzystać z tzw. złotej godziny, która trwa ok. 1–1,5 h od świtu i ok. 1–1,5h przed zmierzchem. Wtedy światło ma piękny, złoty odcień, jest miękkie i tworzy łagodne półcienie. W takich warunkach niemal każdy kadr staje się magiczny.

obróbka zdjęć

Obróbka fotografii w programach graficznych

Naucz się, jak poddawać swoje zdjęcia postprodukcji. To bardzo ważna część. W tym momencie możesz usunąć konsekwencje swoich błędów i uratować fotografie (przez właściwe kadrowanie, prostowanie czy też korektę kolorów). Na tym etapie wzbogacisz je także o dodatkowe efekty i filtry. Praktyka pomoże Ci już w momencie wykonywania zdjęcia wyobrazić sobie rezultat końcowy, po postprodukcji.

Jaki format zdjęć?

Bardziej zaawansowane aparaty umożliwiają Ci zapisywanie zdjęć w różnych formatach. Warto wiedzieć, co oznaczają ich skróty i które lepiej się sprawdzają w określonych sytuacjach.

JPEG – (Joint Photographic Experts Group – dosł. Połączona Grupa Ekspertów Fotograficznych, która stworzyła ten format) to bardzo popularny i uniwersalny standard do kompresowania i zapisywania obrazu. Zdjęcia JPEG otworzysz za pomocą smartfona, laptopa, telewizora lub ramki cyfrowej. Ich główne zalety to mały rozmiar pliku i duża szybkość zapisu. Dzięki temu świetnie się sprawdzą w przypadku fotografii seryjnej (np. fotografia sportowa).

RAW – (od ang. Raw – surowy) to standard zapisu zdjęć, w którym uwzględniane są wszystkie informacje z matrycy aparatu. Umożliwia to bardziej zaawansowaną obróbkę fotografii. Z tego też względu pliki RAW zajmują dużo miejsca, wolniej się zapisują (co oznacza mniejszą liczbę zdjęć w serii) oraz wymagają programu graficznego do ich otwarcia. Ten format przydaje się przy fotografowaniu nieruchomych obiektów (np. krajobrazów), kiedy zależy Ci na uchwyceniu szerokiego zakresu tonalnego. W zależności od marki aparatu, format RAW ma różne nazwy. Zobacz te najczęściej spotykane.

formaty RAW u różnych producentów

Aparaty mają zazwyczaj funkcję zapisywania zdjęć w formacie RAW i JPEG jednocześnie (RAW + JPEG). Dzięki temu zyskujesz jednocześnie dwa pliki: jeden przeznaczony do szybkiego przesłania i podglądu (np. na komputerze, telewizorze) oraz drugi do późniejszej postprodukcji.

Jaki obrabiać zdjęcia?

W większości przypadków – jak najprościej. Skup się na tym, aby dopracować ujęcie, a nie zmienić je w coś całkowicie innego. Efekty postprodukcji raczej nie powinny się rzucać w oczy (wielkie napisy, serduszka, kwiatki, ramki), a jedynie uzupełniać fotografię i delikatnie ją korygować.

Z drugiej strony, niektóre tematy zdjęć nabierają charakteru i stają się interesujące dopiero po poddaniu ich obróbce. Decyzja należy do Ciebie – jeśli czujesz, że Twoje dzieło zyska po wprowadzeniu dużych zmian, zastosuj je. Warto eksperymentować i sprawdzać różne możliwości. Być może na początku będziesz tworzyć po kilka wersji jednego zdjęcia, z czasem jednak nabierzesz wprawy i będziesz w stanie już w trakcie fotografowania zaplanować upragniony efekt końcowy.

Bardzo pomocne (i to nie tylko na początku) są też zestawy gotowych filtrów. Zobacz, jak bardzo potrafi się różnić to samo zdjęcie w wersji kolorowej i czarno-białej.

zdjęcie w kolorze i czarno-białe

To właśnie w tym często tkwi sukces popularnych zdjęć na Instagramie. Wydają się bardzo dobre nie dlatego, że takie były pierwotnie, ale dzięki świetnym filtrom dostępnym na poziomie aplikacji. W sieci znajdziesz także specjalne wtyczki do programów graficznych, umożliwiające korzystanie z podobnych efektów także na komputerze.

Od czego zacząć?

Na początku spróbuj używać edytora w aparacie lub smartfonie. Możesz też skorzystać z jednej z bezpłatnych aplikacji online, które są proste w obsłudze i umożliwiają szybką korektę zdjęcia. Zwróć uwagę na filtry kolorystyczne (czarno-białe, sepia, odcień) oraz te, które delikatnie zmniejszają kontrast i zmiękczają kontury.

Gdy zrozumiesz, na czym polega właściwa obróbka, wypróbuj bardziej profesjonalne programy. Spróbuj też czasami połączyć możliwości dwóch aplikacji. Efekt Cię zaskoczy.

najciekawsze programy graficzne darmowe i płatne

Zobacz programy graficzne i wideo w x-kom

Polecane modele aparatów fotograficznych dla początkujących

polecane kompaktowe aparaty fotograficzne

Sony DSC-RX100 IV

Ten kompaktowy aparat będzie świetnym kompanem podczas kreatywnych projektów. Dzięki obecności praktycznych i innowacyjnych funkcji zrobisz ujęcia, których pozazdroszczą fotograficzni profesjonaliści. Sony DSC-RX100 IV nakręcisz filmy w rozdzielczości FullHD/4K, a szeroka rozpiętość czułości ISO pozwoli na robienie kadrów nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Niewielkie wymiary urządzenia pozwolą na to, aby towarzyszyło Ci, gdziekolwiek jesteś.

Sony DSC-HX60 czarny

Matryca CMOS o rozdzielczości 20,4 Mpix, trzydziestokrotny zoom optyczny, nagrywanie filmów FullHD do 30 kl/s – to najważniejsze parametry, które sprawią, że kardy będą niezwykle udane. Ale to nie wszystko. Z tym modelem będziesz się też bawić obrazem do woli, bo Sony DSC-HX60 posiada wiele wbudowanych efektów wizualnych. A dzięki obecności NFC i możliwości połączenia Wi-Fi najciekawsze kadry udostępnisz najbliższym od razu z aparatu. Zwarta konstrukcja urządzenia i wygodny grip sprawią, że aparat będzie pewnie leżał w dłoni w każdych okolicznościach.

Ricoh WG-50 pomarańczowy KIT

Jeśli lubisz ekstremalne przygody, to od teraz uwiecznisz każdą z nich i nie będziesz się martwić o uszkodzenie aparatu. Ricoh WG-50 pomarańczowy KIT jest odporny na ciężkie warunki atmosferyczne, więc będzie świetnym kompanem podczas wyprawy w góry lub offroadowego szaleństwa. Wodoodporność i możliwość zanurzenia do 14 metrów pozwolą Ci sprawdzić, co skrywają morskie fale lub dno jeziora, bez obawy o zalanie. Matryca o rozdzielczości 16 Mpix i tryb Flash Off + Flash On sprawią, że zrobisz udane zdjęcie z każdych warunkach oświetleniowych.

Kodak AZ421 czarny

Z tym modelem zatrzymasz w kadrze szerszą perspektywę. Kodak AZ365 wyposażony jest w obiektyw o ogniskowej 24 mm, dzięki czemu ma większy kąt widzenia. Wolisz robić portrety, czy fotografować przyrodę? Nie musisz wybierać, bo wszystkie ujęcia będą ostre i wyraźne. Technologia automatycznego wykrywania twarzy dobierze odpowiednią ostrość, a optyczna stabilizacja obrazu wyeliminuje niechciane wstrząsy.

polecane bezlusterkowce

Fujifilm X-T30 + 18-55mm czarny

Fujifilm X-T30 z obiektywem o ogniskowej 18-55mm sprawi, że poczujesz się pewnie w fotografowaniu. Jego kompaktowa konstrukcja i niewielka waga sprawiają, że dobrze leży w dłoni. Z kolei rozkładany dotykowy ekran daje dużą swobodę w sterowaniu. Wyraź siebie w kadrach za pomocą matrycy X-Trans CMOS 4 o rozdzielczości 26,1 Mpix. Możesz też uzyskać filmowe ujęcia dzięki możliwości nagrywania filmów w jakości 4K przy 30 klatkach na sekundę. Na bieżąco dziel się z bliskimi efektami swojej kreatywności, dzięki wbudowanym modułom WiFi oraz Bluetooth.

Pentax KP body czarny + DA 35mm F2.4

Przejdź na wyższym poziom fotografii z aparatem Pentax KP z dołączonym obiektywem szerokokątnym Pentax DA 35mm F2.4, który oddaje perspektywę widzenia ludzkiego oka i jest przeznaczony do wielu fotograficznych zastosowań. Dzięki zaawansowanemu mechanizmowi redukcji drgań SR II (Shake Reduction II), z 5-osiową stabilizacją obrazu Twoje ujęcia będą wyraźne i ostre. Z tym modelem będziesz fotografować wygodnie, bo najlepsze rozwiązania zamknięte są w smukłej i lekkiej konstrukcji. A dla maksymalnego komfortu dobierzesz rozmiar uchwytu do wielkości swojej dłoni.

Sony ILCE A6400 + 16-50mm czarny

W tym aparacie zastosowany nowatorski AF wykrywa i precyzyjnie śledzi ruchy obiektu, dzięki czemu ciągle utrzymuje dobrą ostrość. W razie potrzeby, za pomocą dotykowego ekranu, łatwo nakierujesz ostrość na inny obiekt i to bez patrzenia w wizjer. Twórz wspaniałe, filmowe ujęcia w rozdzielczości 3840x2160 do 30 klatek na sekundę lub w 1920x1080 do 120 kl./s.

 

polecane lustrzanki

Nikon D750 body

Matryca typu CMOS o rozdzielczości 24,3 Mpix, wysoka czułość i funkcja AF – to brzmi naprawdę dobrze. Dodajmy jeszcze do tego 51-polowy system autofokusa Multi-CAM 3500FX i tryb HDR i mamy przepis na wyjątkowo udane kadry, które zobaczysz na odchylanym ekranie Nikon D750. A dzięki wyjątkowo trwałej i lekkiej konstrukcji zabierzesz urządzenie ze sobą, nawet tam, gdzie warunki są nieco trudniejsze.

Nikon D750 + 24-120mm f/4G ED VR

Zyskaj pełną swobodę w robieniu zdjęć z matrycą o rozdzielczości 24,3 mln pikseli, która posiada szeroki zakres dynamiczny właściwie wolny od szumu, niezależnie od czułości. Wysoki zakres ISO pozwala na robienie ostrych i wyraźnych zdjęć nawet przy gorszym świetle. Z kolei System Picture Control 2.0 daje pełną kontrolę nad wyostrzaniem, kontrastem, jasnością i nasyceniem podczas filmowania i fotografowania.

Nikon D7500 body

Łap chwile i nie pozwól, by któraś z nich umknęła. Rejestrowanie do 50 zdjęć z szybkością około 8 kl./s w skompresowanym, bezstratnym formacie RAW sprawi, że nigdy nie przegapisz najważniejszych momentów swoich przygód. Układ optyczny wizjera eliminuje odblaski i światło słoneczne, dzięki czemu widzisz to, co uchwycisz w kadrze. Połącz aparat z inteligentnym urządzeniem, wysyłaj zdjęcia i filmy i zarządzaj, a to wszystko za sprawą opracowanej przez Nikon technologii SnapBridge.

polecane aparaty natychmiastowe

Fujifilm Instax Mini 11 niebieski

Fujifilm Instax Mini 11 niebieski to świetny aparat natychmiastowy z wbudowanym fleszem oraz regulacją ostrości. Intuicyjna obsługa pozwali Ci szybko cieszyć się swoimi fotografiami. Dzięki przedniemu obiektywowi i wbudowanemu lusterku zrobisz także piękne selfie. Instax Mini 11 będzie wyjątkową atrakcją na spotkaniu ze znajomymi, po którym zostaną piękne pamiątki. Z tym modelem wyrazisz siebie pstrykając szalone fotki i dobierając kolor aparatu do swojego stylu. Sprawdź Instax Mini 11 we wszystkich kolorach.

Fujifilm INSTAX Mini LipLay czarny

Dla tych, którzy nad nowoczesny styl przedkładają klasyczne formy, INSTAX Mini LipLay będzie strzałem w dziesiątkę. Cykaj fotki i nie martw się o nieudane zdjęcie – LipLay drukuje je dopiero po wybraniu z menu. Możesz też dodawać filtry i bawić się ujęciami. Podglądaj na ekranie efekty swoich eksperymentów i wydrukuj najlepszy kadr. Z tym modelem zdjęcia mają głos. Aparat nagrywa dźwięki przed i po ujęciu. Efekty dźwiękowe będą dostępne w dedykowanej aplikacji lub zapisane za pomocą kodu QR na zdjęciu. Magia.

Typowy fotograf

cechy typowego fotografa

A Ty jesteś już typowym fotografem? Które jego cechy przejawiasz? Jedzenie Ci stygnie, zanim je uwiecznisz z każdej strony? Prowadzisz fanpage imię-nazwisko-photography, ciągle robisz zdjęcia i masz milion pomysłów na nowe? Jeśli brakuje Ci już tylko wielkiej torby oraz aparatu (zawsze przy sobie), skorzystaj z naszych porad i wybierz odpowiedni kompakt, lustrzankę lub bezlusterkowiec. Napisz nam również w komentarzu, kto Cię inspiruje. A może pochwalisz się również swoimi dziełami?

Zobacz wszystkie aparaty fotograficzne w x-kom: kompakty, lustrzanki, bezlusterkowce i aparaty natychmiastowe