Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jaki aparat kupić? Fotografia dla początkujących

Życie początkującego fotografa ma kilka etapów. Na początku robisz zdjęcia za pomocą tego, co masz pod ręką. Potem zauważasz, że Twoim kadrom brakuje głębi, kolorów... Porównujesz je z cudzymi pracami i widzisz, że aparat w telefonie już nie wystarcza. Czas zainwestować w lepszy sprzęt. W artykule doradzimy Ci, jaki wybrać.

W poradniku:

1. Jak wyglądała historia fotografii?
2. Od czego zacząć przygodę z fotografią?
3. Jaki aparat kupić na początek?
4. Jak edytować zdjęcia?
5. Który aparat fotograficzny wybrać?
6. Czy jesteś już typowym fotografem?

 

jaki aparat fotograficzny kupić
 

Historia fotografii

Złośliwi twierdzą, że fotografię wymyślił człowiek, który nie potrafił malować, a w domu miał kilka dziurawych pudeł. W końcu udało mu się odwzorować to, co widział, choć niestety – do góry nogami. Tak naprawdę, historia techniki rejestrowania obrazu wyglądała trochę inaczej. Ludzie próbowali w jakiś sposób uwiecznić dobre chwile, twarze swoich bliskich i ulubione miejsca. Na początku tworzyli malowidła i rysunki. Do tego potrzebny był jednak talent i dużo czasu. To dlatego eksperymentowano z camera obscura, dagerotypem i innymi sposobami na szybkie i wierne utrwalenie obrazu.

 

Czy wiesz, że...
pierwsze zdjecie w historii
Pierwsza trwała analogowa fotografia powstała w 1826 roku? Był to „Widok z okna w Le Gras”. Zdjęcie wykonał Joseph-Nicéphore Niépce.

 

Kolejnym przełomowym odkryciem okazało się wynalezienie matrycy światłoczułej, które zapoczątkowało rozwój fotografii cyfrowej. Możliwość szybkiego i prostego udostępniania zdjęć sprawiła, że już na początku XXI wieku cyfrowe kadry zajęły miejsce tych analogowych. Tradycyjna fotografia wciąż jest dostępna, także w formie fotografii natychmiastowej, jednak o wiele większą popularnością cieszy się technika cyfrowa.

Zobacz, jakie aparaty natychmiastowe znajdziesz w x-kom

W 2000 roku pojawił się także pierwszy telefon komórkowy z wbudowanym aparatem fotograficznym – Sharp J-Phone J-SH04. Ten eksperyment zachęcił innych producentów do rozwijania technologii i tworzenia kolejnych komórek, wyposażonych w coraz to lepsze aparaty. To dzięki temu dziś możesz zrobić sobie selfie za pomocą smartfona.

 

 

Od czego zacząć przygodę z fotografią?

Na początku potrzebujesz trzech rzeczy:

  • sprzętu
  • wiedzy
  • praktyki

Dzięki technologii dzisiaj masz niemal nieograniczone możliwości. Możesz zacząć przygodę z fotografią od nowoczesnego smartfona, którego nosisz w kieszeni – zgodnie z zasadą, że najlepszy aparat, to ten, który masz przy sobie. Wykorzystasz każdą okazję na udany kadr, dokonasz wstępnej obróbki i opublikujesz swoje zdjęcia w internecie. Może w ten sposób odkryjesz w sobie talent?

 

 

Jaki aparat kupić na początek?

Czy smartfon może zastąpić aparat?

Współczesne smartfony oferują coraz więcej dzięki nowocześniejszej optyce. Wystarczą początkującemu miłośnikowi fotografii lub komuś, kto okazjonalnie robi zdjęcia w czasie wakacji i spotkań ze znajomymi. Jeśli jednak zaczynasz zajmować się edycją swoich dzieł i wymagać perfekcyjnej jakości oraz szerszych możliwości zmiany parametrów, oznacza to, że właśnie wchodzisz na nowy etap w swoim fotograficznym życiu. W tym momencie potrzebujesz już czegoś więcej.

Zwróć jednak uwagę na to, że zaawansowane smartfony zazwyczaj radzą sobie lepiej niż te najbardziej podstawowe kompakty. Ich dużą przewagą jest także ergonomia. Telefon masz zawsze przy sobie, bo mieści się w kieszeni. Jest też uniwersalny. Zrobisz zdjęcie, poddasz je obróbce, a następnie szybko udostępnisz na Instagramie.

Jednak producenci aparatów również wyposażają swoje produkty w funkcję szybkiego udostępniania plików, np. Nikon Snap Bridge. Wystarczy zainstalować aplikację na smartfonie czy tablecie. Aparat wykorzystuje stałe energooszczędne połączenie Bluetooth ze smartfonem i przesyła zdjęcia na bieżąco. Możesz w ten sposób połączyć swój aparat nawet z 5 inteligentnymi urządzeniami jednocześnie.

Zobacz aparaty Nikon w naszej ofercie

Zanim zdecydujesz, sprawdź, czym różnią się zdjęcia wykonane smartfonem i aparatem.

smartfon vs aparat fotograficzny

Autor użytego w przykładzie zdjęcia: Dawid Kłobusek

 

O jakości fotografii decyduje przede wszystkim rozmiar matrycy i wielkość pikseli. Te dwa czynniki trudno pogodzić w nowoczesnym smartfonie, który ma być smukły, lekki i poręczny. Aparaty w telefonach mają zazwyczaj mniejsze matryce - 1/3.2″ czy 1/3″. To dużo mniej niż w kompaktach (1/2.3″). Mimo to, producenci wciąż starają się uzyskiwać większe rozdzielczości. Przekłada się to bezpośrednio na mniejszy rozmiar poszczególnych pikseli i powoduje, że obraz w słabszym świetle ma wady - najczęściej jest zaszumiony (pojawiają się na nim kolorowe kropki) i mniej szczegółowy.

Kolejna sprawa to optyka. Ta w smartfonach jest coraz lepsza, ale wciąż mniej zaawansowana niż w aparatach fotograficznych. Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest to, że wbudowany na stałe obiektyw w telefonie nie pozwala na zastosowanie optycznego przybliżenia. Do Twojej dyspozycji pozostaje jedynie cyfrowy zoom, czyli nic innego, jak powiększenie danego fragmentu. Stąd duża różnica w jakości obrazu.

Jeśli wciąż nie potrafisz zdecydować, które urządzenie jest lepsze, wspomnimy jeszcze o dwóch kwestiach. Po pierwsze - wytrzymałość baterii. W smartfonie wyczerpuje się szybciej, ponieważ używasz go do różnych celów: dzwonisz, piszesz SMS-y, przeglądasz internet, korzystasz z komunikatorów... Aparat to kolejna funkcja, która potrzebuje dużo energii, dlatego właśnie akumulator może się rozładować nawet w trakcie robienia zdjęcia. Poza tym, w telefonie priorytet mają połączenia. Czasami stracisz okazję na świetne ujęcie tylko dlatego, że ktoś do Ciebie dzwoni.

Lustrzanka, bezlusterkowiec czy kompakt?

Każdy z wymienionych typów aparatów ma ogromne zalety. Sprawdź, czym się charakteryzują poszczególne ich rodzaje i jakie mają zastosowanie.

Aparaty kompaktowe

Kompakty, jak sama nazwa wskazuje, są niewielkie i poręczne. Prosta cyfrówka spełni Twoje oczekiwania, jeśli okazjonalnie robisz zdjęcia, zależy Ci na dobrej jakości i mniejszych gabarytach aparatu. Kompakt zmieści się nawet w torebce i nie obciąży nadmiernie walizki z bagażem na wakacje. Jest również idealny na początek. Samodzielnie ustawisz parametry fotografowania. Skorzystasz z gotowych trybów tematycznych, które ułatwiają zrozumienie zasad fotografii. W wielu modelach masz też możliwość edycji swoich kadrów: przycięcia, wyprostowania czy też czasami nawet dodania filtrów.

Aparaty bezlusterkowe

Bardziej zaawansowaną grupą aparatów są bezlusterkowce. To świetny wybór, gdy wolisz zrezygnować z większej ergonomii (np. możliwości szybkiego ustawienia parametrów, także w trudnych warunkach) na rzecz mniejszych gabarytów i wagi urządzenia. Jakość zdjęć jest doskonała i umożliwia zaawansowaną obróbkę. Coraz więcej profesjonalistów decyduje się na bardziej uniwersalne aparaty bezlusterkowe, które świetnie sprawdzają się w fotografii portretowej i ulicznej. Na rynku jest dostępny ich szeroki wybór. Dzięki temu z łatwością dobierzesz odpowiedni model, w zależności od tego, co Cię interesuje: podstawowe funkcje czy też bardzo zaawansowane możliwości.

Lustrzanki

Lustrzanki kojarzą się z wyborem dla profesjonalistów, choć nie do końca słusznie. Wśród ich bogatej oferty znajdziesz aparaty do zastosowań amatorskich, półprofesjonalnych, jak też i dla zawodowców. Jeśli chcesz się nauczyć jak najwięcej i jak najszybciej, na początek świetnie się sprawdzi podstawowa lustrzanka. Modele z tej półki umożliwiają wygodne korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji i zrozumienie ich. Dzięki temu szybciej osiągniesz wyższy poziom. To również wybór dla Ciebie, jeśli potrzebujesz aparatu do błyskawicznego robienia zdjęć w trudnych warunkach i fotografowania dynamicznych scen. Możliwość szybkiego dostosowania parametrów świetnie się sprawdza np. w fotografii sportowej.

 

Wiedza

Możesz ją uzyskać w bardzo łatwy sposób. Najprawdopodobniej myślisz o poszukiwaniu inspiracji w Internecie – i bardzo słusznie. To tu zobaczysz zdjęcia, które zachwycają ludzi na całym świecie. Podpatruj najlepszych i ucz się od nich. Próbuj wykorzystać ich pomysły i uzyskać podobne efekty. W ten sposób wypracujesz swój unikalny styl, który łączy w sobie różne elementy.

W sieci znajdziesz także liczne filmy instruktażowe, dzięki którym dowiesz się, jak fotografować słabo oświetlone lub ruchome obiekty. Zapiszesz się również na interesujące warsztaty, płatne lub bezpłatne – w zależności od tego, czego potrzebujesz.

Czytaj jak najwięcej na temat fotografii. Możesz śledzić blogi fotografów, którzy dość chętnie dzielą się swoimi wskazówkami lub poszukać książek i e-booków. Na początku poznaj podstawy: jak komponować zdjęcia, jak je kadrować i dostosować parametry aparatu do panujących warunków (ekspozycja, balans bieli, czas otwarcia migawki). Stosuj się do nich. Na łamanie zasad jeszcze przyjdzie czas.

Zapoznaj się także dokładnie z instrukcją obsługi swojego aparatu i możliwościami, jakie daje producent danego systemu. Doskonała znajomość funkcji i parametrów urządzenia to bardzo ważny czynnik, który umożliwia Ci szybki rozwój w dziedzinie fotografii.

Wiele pożytecznych wskazówek znajdziesz także w naszych pozostałych fotograficznych poradnikach:

Jak fotografować smartfonem?

Jak fotografować jesienią i zimą?

 

Praktyka

Sam aparat i wiedza nie wystarczą. Najważniejszą częścią jest zdobywanie doświadczenia, czyli fotografowanie. Jeśli coś nie jest dla Ciebie jasne, skorzystaj z zasady 4Z – zastosuj, zobacz, zrozum, zapamiętaj. Wypróbuj to, czego nie rozumiesz i zobacz, jak działa w praktyce.

Znany fotograf powiedział, że Twoje pierwsze 30 000 zdjęć jest najgorsze. Im więcej ich zrobisz, tym szybciej dojdziesz do wprawy. Dzięki temu też określisz dziedzinę fotografii, w której najlepiej się odnajdujesz.

Na początku zapoznaj się z podstawami, poznaj sprzęt i zacznij z niego korzystać. Pamiętaj o fundamentalnych zasadach kompozycji, czyli umieszczaniu ważnych obiektów w tzw. mocnych punktach fotografii. Zobacz, w jaki sposób znaleźć mocne punkty na zdjęciu - zgodnie z regułą trójpodziału i złotego podziału.

zasada trójpodziału i złotego podziału na zdjęciu

Bardzo ważnym czynnikiem jest oświetlenie. Jeśli Twoje kadry nie przypominają tych, które widzisz na Instagramie, być może po prostu fotografujesz o niewłaściwej porze. Nawet profesjonalista może mieć problem ze stworzeniem dobrego ujęcia w południe. Kiedy słońce świeci najmocniej, tworzy bardzo wyraziste cienie, które wręcz przecinają obiekty i odciągają uwagę od tematu zdjęcia. Staraj się korzystać z tzw. złotej godziny, która trwa ok. 1-1,5 h od świtu i ok. 1-1,5h przed zmierzchem. Wtedy światło ma piękny, złoty odcień, jest miękkie i tworzy łagodne półcienie. W takich warunkach niemal każdy kadr staje się magiczny.

 

obróbka zdjęć
 

Obróbka fotografii w programach graficznych

Naucz się, jak poddawać swoje zdjęcia postprodukcji. To bardzo ważna część. W tym momencie możesz usunąć konsekwencje swoich błędów i uratować fotografie (przez właściwe kadrowanie, prostowanie czy też korektę kolorów). Na tym etapie wzbogacisz je także o dodatkowe efekty i filtry. Praktyka pomoże Ci już w momencie wykonywania zdjęcia wyobrazić sobie rezultat końcowy, po postprodukcji.

Jaki format zdjęć?

Bardziej zaawansowane aparaty umożliwiają Ci zapisywanie zdjęć w różnych formatach. Warto wiedzieć, co oznaczają ich skróty i które lepiej się sprawdzają w określonych sytuacjach.

JPEG – (Joint Photographic Experts Group – dosł. Połączona Grupa Ekspertów Fotograficznych, która stworzyła ten format) to bardzo popularny i uniwersalny standard do kompresowania i zapisywania obrazu. Zdjęcia JPEG otworzysz za pomocą smartfona, laptopa, telewizora lub ramki cyfrowej. Ich główne zalety to mały rozmiar pliku i duża szybkość zapisu. Dzięki temu świetnie się sprawdzą w przypadku fotografii seryjnej (np. fotografia sportowa).

RAW – (od ang. Raw – surowy) to standard zapisu zdjęć, w którym uwzględniane są wszystkie informacje z matrycy aparatu. Umożliwia to bardziej zaawansowaną obróbkę fotografii. Z tego też względu pliki RAW zajmują dużo miejsca, wolniej się zapisują (co oznacza mniejszą liczbę zdjęć w serii) oraz wymagają programu graficznego do ich otwarcia. Ten format przydaje się przy fotografowaniu nieruchomych obiektów (np. krajobrazów), kiedy zależy Ci na uchwyceniu szerokiego zakresu tonalnego. W zależności od marki aparatu, format RAW ma różne nazwy. Zobacz te najczęściej spotykane.

formaty RAW u różnych producentów

Aparaty mają zazwyczaj funkcję zapisywania zdjęć w formacie RAW i JPEG jednocześnie (RAW + JPEG). Dzięki temu zyskujesz jednocześnie dwa pliki: jeden przeznaczony do szybkiego przesłania i podglądu (np. na komputerze, telewizorze) oraz drugi do późniejszej postprodukcji.

Jaki obrabiać zdjęcia?

W większości przypadków - jak najprościej. Skup się na tym, aby dopracować ujęcie, a nie zmienić je w coś całkowicie innego. Efekty postprodukcji raczej nie powinny się rzucać w oczy (wielkie napisy, serduszka, kwiatki, ramki), a jedynie uzupełniać fotografię i delikatnie ją korygować.

Z drugiej strony, niektóre tematy zdjęć nabierają charakteru i stają się interesujące dopiero po poddaniu ich obróbce. Decyzja należy do Ciebie – jeśli czujesz, że Twoje dzieło zyska po wprowadzeniu dużych zmian, zastosuj je. Warto eksperymentować i sprawdzać różne możliwości. Być może na początku będziesz tworzyć po kilka wersji jednego zdjęcia, z czasem jednak nabierzesz wprawy i będziesz w stanie już w trakcie fotografowania zaplanować upragniony efekt końcowy.

Bardzo pomocne (i to nie tylko na początku) są też zestawy gotowych filtrów. Zobacz, jak bardzo potrafi się różnić to samo zdjęcie w wersji kolorowej i czarno-białej.

zdjęcie w kolorze i czarno-białe

To właśnie w tym często tkwi sukces popularnych zdjęć na Instagramie. Wydają się bardzo dobre nie dlatego, że takie były pierwotnie, ale dzięki świetnym filtrom dostępnym na poziomie aplikacji. W sieci znajdziesz także specjalne wtyczki do programów graficznych, umożliwiające korzystanie z podobnych efektów także na komputerze.

Od czego zacząć?

Na początku spróbuj używać edytora w aparacie lub smartfonie. Możesz też skorzystać z jednej z bezpłatnych aplikacji online, które są proste w obsłudze i umożliwiają szybką korektę zdjęcia. Zwróć uwagę na filtry kolorystyczne (czarno-białe, sepia, odcień) oraz te, które delikatnie zmniejszają kontrast i zmiękczają kontury.

Gdy zrozumiesz, na czym polega właściwa obróbka, wypróbuj bardziej profesjonalne programy. Spróbuj też czasami połączyć możliwości dwóch aplikacji. Efekt Cię zaskoczy.

najciekawsze programy graficzne darmowe i płatne

 

Zobacz programy graficzne i wideo w x-kom

 

Polecane modele aparatów fotograficznych dla początkujących

polecane kompaktowe aparaty fotograficzne
Nikon Coolpix A1000 Rozdzielczość 16 mln Px, obiektyw NIKKOR 35-krotnym zoomem optycznym i szybki autofocus gwarantują Ci świetnej jakości zdjęcia, wyraźne i ostre. Oprócz tego, możliwość nagrywania filmów w jakości 4K. To, i kompaktowa forma aparatu, sprawia, że to idealny wybór na każdą podróż.
Panasonic Lumix DMC-TZ70 Za jego pomocą stworzysz doskonałe ujęcia i nagrasz filmy w jakości Full HD. Obiektyw Leica z aż 30-krotnym zoomem optycznym, czytelny wyświetlacz i możliwość zdalnego fotografowania decydują o tym, że używanie tego kompaktu to czysta przyjemność.
Canon PowerShot SX740 Wyraźny, dotykowy ekran i szybkie udostępnianie plików za pomocą Wi-Fi oraz Bluetooth. Wystarczy jedno dotknięcie, by przesłać fotografię na tablet lub smartfon. Optyczny stabilizator sprawia, że każdy Twój kadr jest perfekcyjnie wyraźny.
polecane lustrzanki
Nikon D5600 Rozszerzona czułość ISO w trybie "Krajobraz nocny" sprawia, że zrobisz zachwycające zdjęcia nawet w słabym świetle. Doskonały procesor przetwarzania obrazu EXPEED 4 dba o to, by Twoje fotografie były pozbawione szumów, czyste i wyraźne.
Pentax K-70k Odporny na zachlapanie korpus, wzmocniony aż 100 uszczelkami. Niezwykle wysoka czułość ISO 102400 umożliwia Ci wykonywanie zdjęć o fenomenalnej jakości nawet nocą. To lustrzanka idealna do ekstremalnych zastosowań.
Canon EOS 4000D Szybki i precyzyjny autofocus oraz matryca APS-C o rozdzielczości 18 megapikseli mln Px sprawiają, że każde zdjęcie jest perfekcyjne. Dotykowy, ruchomy wyświetlacz LCD to coś dla Ciebie, jeśli lubisz eksperymentować z kompozycją. Fotografuj z zupełnie nowych perspektyw.
Nikon D3500 Matryca 24,2 mln Px, wysoka czułość i wbudowane programy tematyczne to gwarancja udanych zdjęć. Wbudowany moduł Wi-Fi umożliwia Ci szybkie i wygodne przesyłanie kadrów na inne urządzenia.
polecane bezlusterkowce
Fujifilm X-T30 Czułość do 12 800 ISO, rozdzielczość aż 26,1 mln Px i ruchomy, dotykowy ekran LCD to wszystko, czego potrzebujesz w aparacie, by zrobić za jego pomocą zachwycające zdjęcia. Do tego możliwość rejestrowania wideo w standardzie 4K i masz pod ręką wszystko, co niezbędne, aby uchwycić najważniejsze chwile.
Nikon Z6 body Uchwyć wszystko dokładnie tak, jak to widzisz, przy pomocy pełnoklatkowej matrycy CMOS o rozdzielczości 24,5 mln Px oraz możliwości nagrywania filmów w jakości 4K. Obrazy zarejestrowane przez Nikona Z6 body zachwycą Cię ostrością i wyrazistością, niezależnie od ustawionej czułości ISO.
polecane aparaty natychmiastowe
Fujifilm Instax Mini 9 Świetny aparat natychmiastowy z wbudowanym fleszem oraz regulacją ostrości. Prosta, wręcz intuicyjna obsługa pozwala Ci szybko cieszyć się swoimi fotografiami. Dzięki przedniemu obiektywowi – także pięknymi selfie.
 

 

Typowy fotograf

cechy typowego fotografa
 

A Ty jesteś już typowym fotografem? Które jego cechy przejawiasz? Jedzenie Ci stygnie, zanim je uwiecznisz z każdej strony? Prowadzisz fanpage imię-nazwisko-photography, ciągle robisz zdjęcia i masz milion pomysłów na nowe? Jeśli brakuje Ci już tylko wielkiej torby oraz aparatu (zawsze przy sobie), skorzystaj z naszych porad i wybierz odpowiedni kompakt, lustrzankę lub bezlusterkowiec. Napisz nam również w komentarzu, kto Cię inspiruje. A może pochwalisz się również swoimi dziełami?

Zobacz wszystkie aparaty fotograficzne w x-kom: kompakty, lustrzanki, bezlusterkowce i aparaty natychmiastowe