(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie
Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Podzespoły komputerowe
Gaming i streaming
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jaki laptop dla blogera i vlogera?

·
Zaktualizowano: 4 lata temu
Pisanie bloga czy tworzenie filmów na YouTube to bardzo ciekawe, ale i wymagające zajęcie. Aby dobrze sobie poradzić w tej dziedzinie, potrzebujesz odpowiedniego komputera i akcesoriów. Zapytaliśmy kilku znanych blogerów i vlogerów, jakie mają wymagania co do sprzętu, za pomocą którego opisują lub kreują rzeczywistość.

Laptop idealny - mobilny i wydajny

Katarzyna Pura z Tabletowo.pl
 

Jaki musi być i co musi mieć Twój laptop/komputer, aby blogowanie/vlogowanie było przyjemne i proste? – zapytaliśmy Katarzynę Purę z portalu Tabletowo.pl.

Najlepiej by było, gdyby był idealny… ale ideały nie istnieją. Mój mobilny sprzęt musi być mały (najlepiej 13-calowy ekran z niewielkimi ramkami dookoła, maksymalnie 14-calowy), wydajny i energooszczędny. Musi mieć bogate zaplecze złączy (w tym pełne USB, HDMI i slot kart SD – może być micro), pojemny i szybki dysk, ale i wygodną klawiaturę, bo to właśnie ona jest w mojej pracy priorytetem. No i super by było, gdyby urządzenie to miało matową matrycę i niewiele ważyło.

Kasia ma dość spore wymagania, ale w swojej działalności łączy blogowanie z vlogowaniem, zatem trudno się dziwić. Dodajmy również do tego fakt, że często korzysta z laptopa poza domem:

Jestem zakręcona na punkcie podróży. Staram się raz w miesiącu polecieć w 3-4-dniową podróż, żeby zmienić środowisko i oderwać się na chwilę od rzeczywistości (#teamcebuladeal), a przy okazji zrobić zdjęcia do recenzji, by te były ciekawsze dla odbiorców Tabletowo. Jasne jest zatem, że mój sprzęt musi być mobilny w jak największym tego słowa znaczeniu. O 15-calówce powiedzieć tego nie mogę – jest duża i ciężka.

Jak pogodzić tak sprzeczne wymagania - duży ekran i mobilność? Kasia ma po prostu dwa laptopy:

W domu korzystam z 15-calowego laptopa Asusa, najczęściej w połączeniu z 29-calowym monitorem 21:9, a na wyjazdy biorę ze sobą 12-calową hybrydę… też Asusa 😉

Tak częste podróże to zadanie jedynie dla laptopa wyposażonego w dobrą baterię.

Czas pracy bez kabla, z dala od ładowarki, to dla mnie priorytet. Ostatnio na Teneryfie miałam problem – chciałam cały dzień pracować na tarasie z widokiem na ocean, a w pobliżu nie było gniazdka… #firstworldproblem #jakżyćpaniepremierze

Kasia wspomniała nam również, że lubi modele z matową matrycą. Czasem jednak trudno pogodzić to z pozostałymi wymaganiami.

A jakich programów używa na co dzień?

Jeśli chodzi o moją pracę, opiera się ona głównie na korzystaniu z Chrome (z odpalonymi najczęściej kilkudziesięcioma kartami), poczty, Worda, Excela, Spotify (nie wyobrażam sobie pracy bez muzyki w tle), GIMP-a, IrfanView oraz Sony Vegas Pro 14.

Mój laptop wytrzymuje takie obciążenie i dobrze sobie daje z nim radę, zawieszając się naprawdę sporadycznie, natomiast hybrydzie daję nieco większe fory – staram się na niej raczej nie montować wideo, bo renderowanie trwa wieczność.

Zobacz nasze propozycje laptopów

 

Po pierwsze - produktywność

Paweł Warzecha z Mobzilla TV
 

Kolejny twórca, którego wypytaliśmy o jego laptopa, to Paweł Warzecha, który prowadzi kanał na YouTube - Mobzilla TV.

Jaki powinien być laptop Pawła?

Musi być wydajny - to jest pierwsza i najważniejsza rzecz. Druga to gabaryty. Nie chodzi o to, żeby sprzęt był supersmukły czy lekki, ale ważne, żeby mieścił się do standardowych toreb. Na plus są dobre głośniki i precyzyjny touchpad.

Laptop to mój jedyny komputer - używam go do wszystkiego i wszędzie. Najczęściej w domu, ale jeździ ze mną także na wszystkie wyjazdy, konferencje i eventy.

Słowem – urządzenie Pawła musi być zarazem wydajne i mobilne. Wiele ciekawych modeli, które spełniają te kryteria, zaprezentowaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów:

Laptop w podróży. Na jakie cechy zwrócić uwagę?

Zapytaliśmy Pawła również, jakich programów najczęściej używa na swoim komputerze:

Najczęściej przeglądarek internetowych 😉 Chrome i Mozilla to dwie, na których teraz polegam. Do tego dochodzą programy do biurowych zadań i montowania filmów.

Co na to jego komputer?

Mój laptop jest na tyle szybki, że nie ma z nimi problemów.

Spytaliśmy go również, czy miał kiedykolwiek jakieś trudności przy tworzeniu posta czy też montowaniu filmu na swój kanał:

W zasadzie żadnych. Wiedziałem co kupuję i po co, więc notebook wybrałem pod moje potrzeby. Jedyny problem na jaki natrafiłem był związany z tym, że wcale nie jest łatwo kupić superwydajny laptop. Większość z nich jest przeznaczona dla gamerów i wyglądają tak, że wstyd je wyciągnąć w kawiarni czy siedząc na jakiejś konferencji. Serio te wszystkie przetłoczenia, podświetlenia i wodotryski są potrzebne...?

Paweł ceni sobie klasyczne wzornictwo. Jeśli zgadzasz się z nim i również wolisz urządzenia o mniej agresywnej stylistyce, sprawdź nasze propozycje.

Sprawdź, jakie laptopy polecamy

 

Liczy się MOC

Jacek Zięba z MyApple.pl
 

Kolejna seria pytań trafiła do Jacka Zięby, którego znacie między innymi z MyApple.pl.

Czego Jacek oczekuje od komputera do pracy?

Laptop, którego używam musi być wyposażony w mocne podzespoły. To wszak moje narzędzie pracy, przy którym spędzam sporą część dnia. Ogromne znaczenie ma również dobrze skalibrowany ekran o wysokiej rozdzielczości, wygodna klawiatura oraz bateria, która pozwoli mi bez problemu pracować „w terenie” - na różnego rodzaju konferencjach i targach.

Tak samo, jak dla Pawła, laptop Jacka jest jego jedynym komputerem, którego używa wszędzie:

Laptopa najczęściej używam w domu, ale częste wyjazdy sprawiają, że nie mogę tego sprzętu zastąpić komputerem stacjonarnym. Nierzadko pracuję w pociągu, sali konferencyjnej czy też podczas zagranicznych targów. Mobilność jest dla mnie bardzo ważna - także w obrębie domu, gdy chcę na przykład podpiąć laptopa do telewizora.

Zapytaliśmy go również, czy zdarzyło mu się mieć problemy z komputerem w trakcie blogowania i montażu vlogów:

Przy moim poprzednim komputerze, którego używałem do blogowania oraz montażu vlogów, skarżyłem się na słabe podzespoły. Zakup MacBooka Pro rozwiązał te problemy. Oczywiście nadal zdarza mi się odczuwać potrzebę korzystania z mocniejszego procesora czy też dysponowania większą ilością RAM-u, ale tak to już jest, że dodatkowej mocy podzespołów nigdy nie za wiele.

Wysokie wymagania wyznaczają przede wszystkim programy, których używa Jacek:

Lista programów, z których korzystam, jest całkiem pokaźna. Na pewno wymienię tutaj Ulyssesa do pisania, Adobe Premiere oraz Adobe Photoshop, Slacka do komunikacji z redakcją, OmniFocusa do zarządzania zadaniami, Sparka będącego klientem maila, kalendarz Fantastical oraz przeglądarkę internetową Safari i oczywiście Spotify. Żadna z tych aplikacji nie zawiesza mojego komputera - nie mam takich problemów.

Zobacz proponowane przez nas modele laptopów

 

O filozofii tworzenia

Łukasz Górski z kanału Łuki Gie
 

O odpowiedni komputer zapytaliśmy również twórcę naszego kanału YouTube. Łukasz, znany również jako Łuki Gie szczegółowo i w typowy dla siebie, kwiecisty sposób odpowiedział nam na wszystkie pytania:

Za blogiem kryje się autor. Jego pisanie jest więc zawsze czymś, co musiało powstać w dogodnych dla niego warunkach. Żeby stworzyć inkryminowane warunki pozwalające na wygodne i bezproblemowe przelewanie swoich myśli na wirtualny arkusz papieru najważniejsza staje się mobilność urządzenia. Przy takim zastosowaniu najlepiej będą sprawdzać się laptopy o niewielkich rozmiarach, lekkie, umożliwiające długą pracę na baterii. Nie wszystkie miejsca, które sprzyjają kreatywnemu myśleniu zaopatrzone są przecież w kontakty. Taras w górach na przykład ma problem z zaspokojeniem takich potrzeb.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku vlogowania – zwłaszcza, gdy twórca chce zapewnić swoim widzom możliwie najlepszej jakości materiał. Tutaj potrzebny jest naprawdę solidny laptop (tak, właśnie laptop, gdyż mobilność w przypadku tworzenia materiałów typu vlog też jest bardzo ważna). I to taki, który zapewni naprawdę porządne osiągi. Laptop ten powinien zostać wyposażony w procesor o wysokiej częstotliwości taktowania nowej generacji, wydajną kartę graficzną korzystającą z architektury CUDA oraz dysk SSD. Dzięki temu montaż tak wymagających plików jak te nagrane w jakości 4k (bo przecież wiadomo, że w takiej jakości łatwiej o ciekawą postprodukcję) oraz wykonanie prostych animacji do filmu nie powinno stanowić większego problemu. Ani mniejszego 😊

Łukasz korzysta na co dzień z gamingowego laptopa, który dobrze sobie radzi z montażem filmów, tworzeniem grafiki i postprodukcją dźwięku. To komputer, który ma szereg zalet, z wysoką wydajnością na czele, jednak znacznie lepiej nadaje się do użytkowania w domu, niż w podróży. Czasem jest zbyt ciężki, by swobodnie z nim podróżować - dodaje YouTuber. Dlatego chętnie zaopatrzyłbym się w drugi model, mniejszy, a jednocześnie bardzo wydajny.

Zapytaliśmy Łukasza również, czy zdarzyło mu się mieć problemy z komputerem w trakcie pracy.

Najczęstsze problemy, jakie napotykam w trakcie vlogowania to takie, które pojawiają się w momencie montowania filmów. Nieraz zdarzyło się, że w trakcie edycji plików program z rodziny Adobe działający na systemie operacyjnym Windows 10 po prostu się wykrzaczył. To częsty przypadek. Dlatego biorę sobie do serca stare przysłowie montażystów produkcji video: często zapisuj projekt.

Programy graficzne i do montażu materiałów wideo mają bardzo duże wymagania dotyczące wydajności komputera. Więcej informacji na ten temat już wkrótce w naszych kolejnych poradnikach.

A z jakich aplikacji Łukasz najczęściej korzysta na swoim komputerze?

Najczęściej używam programów do edycji i montażu filmu, dźwięku oraz grafiki. Gdybym miał wymienić je z nazwy, układając w kolejności najczęstszego użytkowania, byłyby to: Adobe (Premiere, Audtion oraz Photoshop), Reaper, DaVinici Resolve oraz HitFilm 4 Express. Aktualnie przymierzam się również do nauki obsługi programów typu DAW. Przy postprodukcji plików filmowych w rozdzielczości 4K miewam czasem problem z płynnością komputera. Takie materiały to naprawdę potężne obciążenie dla komputera.

Sprawdź nasze propozycje laptopów

 

Jakich programów najczęściej używają blogerzy i vlogerzy?

Jak widzisz, blogerzy mają swoją listę ulubionych aplikacji, bez których ani rusz. Postanowiliśmy podsumować, co jest dla nich niezbędne.

programy dla blogerów i vlogerów
 

Przeglądarki internetowe

Praca nad blogiem oznacza spędzanie dużej ilości czasu nad przeglądarką internetową. Aplikacja, która jest jednym z podstawowych narzędzi, musi być szybka i prosta w obsłudze. Nasi blogerzy najbardziej cenią sobie przeglądarki Google Chrome, Mozilla Firefox i Safari.

Muzyka

Kolejne jest Spotify, czyli aplikacja, za pomocą której posłuchasz ulubionej muzyki. Trudno się dziwić – dobra muzyka w tle znacząco umila pracę. My też korzystamy ze Spotify. Zobacz, czego słuchamy:

Posłuchaj playlist x-kom na Spotify

Poczta e-mail oraz komunikatory

Blogerzy potrzebują także narzędzia, za pomocą którego mogą się kontaktować ze światem. Jacek korzysta ze Spark, który jest klientem e-mail na MacOS. Z redakcją komunikuje się za pomocą aplikacji Slack.

Programy graficzne

Tutaj nasi rozmówcy wymienili zarówno darmowy GIMP, jak i Adobe Photoshop. Zdjęcia do posta muszą być starannie opracowane, estetyczne, a przede wszystkim - niewiele ważyć, aby strona ładowała się szybko i sprawnie.

Kasia korzysta również z IrfanView, który umożliwia przeglądanie i szybką obróbkę wielu obrazów jednocześnie. Służy jej do masowego zmniejszania rozmiaru (a zatem wagi) zdjęć i prostego retuszu. To bardzo ważny program dla blogera, który w swoich postach zamieszcza dużo fotografii. Pozwala on bowiem dostosować ich rozmiar do możliwości strony internetowej i zapobiec jej wolnemu ładowaniu.

Montaż i obróbka vlogów

Dla blogerów ważne są również programy do montażu i obróbki wideo: Adobe Premiere, Sony Vegas Pro 14 lub Hit Film 4 Express.

Postprodukcja dźwięku

Tutaj warto wymienić Adobe Audition oraz wirtualne studio nagraniowe - Reaper.

Pakiet biurowy

Niezastąpiony jest także pakiet biurowy: Word i Excel to podstawa.  W przypadku MacOS – edytor tekstu Ulysses. Blogerzy żyją z pisania, dlatego potrzebują dobrych programów do tworzenia treści i zarządzania kolejką publikacji.

Planowanie i organizacja

A jak zorganizować się, mając do wykonania wiele zadań? Na tę kwestię dużą uwagę zwrócił Jacek, który na swoim MacBooku korzysta z programu OmniFocus oraz kalendarza Fantastical.

W przypadku komputera z systemem Windows możesz je zastąpić oprogramowaniem wchodzącym w skład pakietu Office 365 - czyli między innymi Plannerem oraz Kalendarzem.

Zobacz oprogramowanie w x-kom

 

A może...?

Co robi bloger?
 

Zapytaliśmy także naszych blogerów, czy ich laptop musi być koniecznie białym MacBookiem. Choć odpowiedź nasuwa się sama (białe i czarne MacBooki od kilku lat nie są dostępne na rynku), nasi rozmówcy odpowiedzieli na to żartobliwe pytanie:

Kasia:

Nie i… nie. Z MacBookami, przyznaję, mam nie po drodze, ale coraz częściej mam ochotę się na jakiegoś skusić i spróbować żyć z Mac OS. Wszystko przez to, że wszyscy dookoła twierdzą, że MacBooki po pierwsze, do montowania wideo są niezastąpione, a po drugie – oferują świetny czas pracy na baterii. Czyli mają to, czego ja naprawdę potrzebuję.

A czy musi być biały? Zdecydowanie nie. Uwielbiam białą elektronikę, ale dotyczy to wyłącznie małych urządzeń. Większe gabaryty w tym kolorze jakoś niespecjalnie mi „podchodzą”. Tu raczej jestem tradycjonalistką – wolę czarne.

Paweł:

Nie, to nie ma znaczenia - pewnie mógłby być białym MacBookiem, ale od zawsze używałem Windowsa i jestem do niego przyzwyczajony - mam czarnego Acera.

Jacek już korzysta z MacBooka:

Mój laptop musi być MacBookiem. Specyfika programów, jakich używam, a także fakt, że system macOS wyjątkowo mi pasuje – zarówno pod względem interfejsu jak i możliwości i niezawodności – nie pozostawiają mi wyboru. Nie bez znaczenia jest też fakt, że komputery konkurencji Apple niezwykle rzadko podobają mi się wizualnie. Sprzęt, przy którym spędzam kilka a nawet kilkanaście godzin w ciągu dnia powinien być ładny i zawsze zwracam uwagę także na ten aspekt.

Łukasz również bierze pod uwagę taką możliwość:

Nie ukrywam, że chętnie rozpocząłbym pracę na MacBooku. Nie jednak dlatego, że kojarzy się to z pewnego rodzaju prestiżem społecznym, ale z ciekawości. Ciekaw jestem samego komfortu pracy, wydajności, jak i stabilności systemu. Czy laptop musi być biały? Nie, zdecydowanie nie. Design jest ważny, ale przy pracy vlogerskiej ważniejsza jest mobilność oraz wydajność, a nie kolor obudowy laptopa.

 

Specjalnie od Łukiego Gie

W ramach bonusu Łukasz postanowił podpowiedzieć Ci, od czego warto zacząć swoją przygodę z tworzeniem vlogów.

No, cóż – podstawa to kamera. Bez niej nie da się przecież stworzyć filmu. Najlepiej na swoim wyposażeniu mieć kilka modeli: aparat kompaktowy, lustrzankę z wymiennymi obiektywami oraz kamerę sportową. Widzowie lubią różnorodność, a każdy z wymienionych rodzajów dostarcza innych doznań wizualnych. Skupmy się jednak na tej ostatniej kategorii.

Pamiętam, jak jeszcze 2-3 lata temu YouTuberzy kręcili swoje relacje z eventów oraz daily vlogi właśnie za pomocą kamer sportowych. Były one przecież lekkie, niewielkich rozmiarów, oferowano do nich przydatne akcesoria – takie jak stick czy wodoodporne etui. Dzisiaj również korzysta się z kamer sportowych – jednak w sytuacjach, gdy potrzebne są bardzo dynamiczne nagrania. Jaką więc powinna ta kamera?

Jeżeli kamera ma być jedynie dodatkiem do całego ekwipunku vlogera warto postawić tutaj na dobry stosunek jakości do ceny. Idealną więc propozycją wydaje się być Kamera Xiaomi Yi Action 2. Jej główne zalety to przede wszystkim możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę. Dzięki temu otrzymujemy dobrej jakości surówkę do postprodukcji, która w ostatecznym montażu nie będzie odstawała od materiału uzyskanego z innych kamer i zapewni widzom ciekawy, dynamiczny i różnorodny obraz.

Kolejną zaletą jest wyświetlacz 16:9 z widocznością 160° oraz wysoką rozdzielczością 640×260, który pozwoli nam odpowiednio zadbać o filmowany kadr lub tworzenie time-lapsów. Warto też wspomnieć o tym, że kamera świetnie współpracuje z aplikacją na smartfony, co przy vlogach jest naprawdę przydatne. Ustawiamy sobie kamerę w dogodnym dla nas miejscu, a na ekranie naszego telefonu możemy wyświetlić obraz oraz zmienić ustawienia kamery. A to bardzo przydatna dla vlogera funkcja!

Kamerka jest niewielkich rozmiarów, a to oznacza, że nie będziemy mieli problemu z jej transportem. A co, jeżeli będziemy potrzebowali do niej dodatkowych akcesoriów? Producent przygotował kilka naprawdę ciekawych propozycji, takich jak wodoodporna obudowa, czy mocowania na dłoń. Zdecydowanie, warto przyjrzeć się jej bliżej, gdy będziemy chcieli urozmaicić naszego vloga o sportowe klimaty.

 

Ilu twórców, tyle pomysłów. Każdy z nich ma nieco inne oczekiwania co do komputera i niezbędnych programów. Na podstawie ich podpowiedzi stworzyliśmy kilka propozycji laptopów dla blogera i vlogera. Który z nich wybierasz? Czekamy na Twój komentarz.

Zobacz wszystkie laptopy, notebooki, ultrabooki oraz laptopy 2 w 1 w x-kom