Jaki laptop do gier? Doradzamy, jak wybrać sprzęt dla gracza

Zanim na Twoim biurku wyląduje laptop do gier i zanim rozegrasz pierwszą partię, czeka Cię nie lada wyzwanie – wybór odpowiedniego modelu. W dokonaniu trafnej decyzji pomoże Ci nasz artykuł. Znajdziesz w nim szczegółowy opis kluczowych parametrów laptopa gamingowego oraz najciekawszych rozwiązań dla graczy. Poznasz też polecane modele laptopów do gier.

W tym artykule odpowiemy na pytania:

  1. Jaki sprzęt kryje się pod terminem laptop do gier?
  2. Jakie podzespoły powinien mieć gamingowy notebook?
  3. Bez jakich akcesoriów nie obędą się konstrukcje dla graczy?
  4. Które laptopy do gier są godne polecenia?
 

Laptop do gier, czyli jaki?

Najkrócej rzecz ujmując – szybki, wydajny, wypełniony gamingowym technologiami. Ogromna moc upodabnia go wręcz do komputerów stacjonarnych, przez co konfiguracje high-endowe zyskały zaszczytne miano desktop replacement (zastępca desktopa).

Od notebooków multimedialnych odróżnia się przede wszystkim mocniejszą konfiguracją: procesorem, kartą graficzną i większą liczbą pamięci RAM. Te trzy parametry zapewniają płynną rozgrywkę. Kolejne poprawiają komfort gry i zaliczają się do nich: szybkie dyski SSD, wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości, specjalistyczne klawiatury, dedykowane układy chłodzenia, liczne porty zewnętrzne, wzmocnione audio, a także złącza LAN o zwiększonej przepustowości.

Laptop do gier wyróżnia się także wyglądem. Specyficzny design tworzy najczęściej czarna obudowa i kontrastowe akcenty, zwykle czerwone lub pomarańczowe. Równie często na pokrywie laptopa umieszczane są tłoczenia (zwłaszcza, gdy wykonano ją z aluminium), albo sygnety informujące o przynależności do danej serii. Agresywna stylistyka już na pierwszy rzut oka odróżnia gamingowy laptop od innych notebooków, lecz ważniejsze od wyglądu są pozostałe parametry i o tym należy zawsze pamiętać.

W niniejszym poradniku opiszemy wszystkie parametry i aspekty laptopa do gier. Poznasz dzięki temu każdy elementy gamingowego notebooka, co pozwoli Ci określić, które z nich są niezbędne, a z których nie będziesz korzystać. A przynajmniej jeszcze nie teraz. Zatem GL&HF :)

 

Jakie parametry posiada notebook gamingowy?

Na pierwszy plan wysuwa się to, co niewidoczne, czyli podzespoły laptopa. Kluczową rolę odgrywa trio złożone z karty graficznej, procesora i pamięci RAM.

Karta graficzna

Bez wątpienia najważniejszy podzespół laptopa do gier. To właśnie karta graficzna definiuje jakość rozgrywki, rozdzielczość, ustawienia detali oraz liczbę klatek na sekundę (fps) i dlatego warto inwestować w mocne układy. Mówiąc mocne mamy na myśli rodzinę NVIDIA GeForce GTX, a w szczególności karty z serii 10xx. Olbrzymia wydajność pozwala ustawić suwaki na maksimum, zachowując wysoki współczynnik fps w trakcie intensywnych walk.

W kwestii pamięci video istnieje zasada – im więcej, tym lepiej. 4 GB pamięci GDDR5 to absolutne minimum, żeby grać płynnie na wyższych ustawieniach. Decydując się na grafikę z pamięcią VRAM XGDDR5 zapewnisz sobie najlepszą obsługę gier. Skoro mowa o wysokiej wydajności, to dodajmy, że bezkonkurencyjne są karty graficzne w sekwencji SLI, czyli dwie karty połączone w jeden super-układ.

Nowoczesne karty graficzne NVIDIA umożliwiają podłączenie wyświetlaczy VR, a co za tym idzie, rozgrywkę w rzeczywistości wirtualnej. Zwróć również uwagę, czy zainstalowana karta graficzna obsługuje technologię NVIDIA G-Sync. Dzięki temu, po podłączeniu zewnętrznego monitora, wyeliminujesz opóźnienia i irytujące zakłócenia obrazu, takie jak zacięcia i ścinanie.

W drugiej połowie roku AMD planuje wydanie własnych kart graficznych, dedykowanych graczom. Ich pojawienie się może zdrowo zamieszać na gamingowym rynku.

Procesor

Wśród procesorów do gier prym wiodą czterordzeniowe jednostki Intel Core opracowane pod kątem e-sportu. Są ogromnie wydajne, a jednocześnie energooszczędne, dzięki czemu możliwe jest granie bez ładowarki, a przynajmniej spokojne dokończenie aktualnej partii.

Do gry na średnich ustawieniach wystarczą procesory i5. Wymagające tytuły oraz intensywny gaming połączony ze streamowaniem, wymagają mocniejszych rozwiązań, czyli procesorów i7. O tym, czy procesor posiada cztery, czy tylko dwa rdzenie, dowiesz się z informacji szczegółowych o danym modelu.

Procesory niskonapięciowe opisywane są literą U (np. i7-7500U), pełnonapięciowe kombinacją dwóch liter (np. i5-6300HQ bądź i7-7820HK). Przy czym HQ oznacza procesor czterordzeniowy wlutowany, a HK czterordzeniowy wlutowany z odblokowanym mnożnikiem. Oznaczenie MQ oznacza z kolei procesor instalowany w gnieździe.

Różnice w wydajności procesorów dwurdzeniowych i czterordzeniowych ukazuje poniższa grafika.

Wydajność procesora dwurdzeniowego i czterordzeniowego
 

A co z procesorami AMD? Po krótkiej przerwie wrócą do najbardziej wydajnych laptopów i już pod koniec tego roku pojawią się notebooki z jednostkami AMD Ryzen. O tym fakcie będziemy informować w aktualnościach.

Pamięć RAM

Pamięcią operacyjną rządzą te same prawa, co pamięcią wideo, czyli im więcej, tym lepiej. Minimalna ilość wynosi 8 GB RAM, najlepiej DDR4 o taktowaniu 2133 MHz. Wybierając mniej pamięci RAM lub modele z wolniejszym taktowaniem, ograniczysz ogólną wydajność laptopa, a to spowolni rozgrywkę. A czy istnieje górna granica? Owszem. Najmocniejsze laptopy do gier z naszej oferty imponują aż 64 GB pamięci operacyjnej oraz taktowaniem 2400 MHz.

We wszystkich gamingowych laptopach istnieje możliwość modyfikacji pamięci RAM. W dużej części wystarczy otworzyć dedykowaną klapkę serwisową, by zainstalować kolejny moduł, bądź zamienić aktualny na nowy, z większą pamięcią. Istnieją jednak notebooki do gier, gdzie zmiana pamięci RAM wiąże się z wymontowaniem klawiatury, a nawet płyty głównej. Jeśli nie czujesz się na siłach, by zrobić to samodzielnie, zgłoś się do profesjonalnego serwisu lub poproś o pomoc naszego doradcę w salonie.

Znając podstawowe parametry laptopa do gier możesz przejść do poznania kolejnych. Dzięki nim podniesiesz komfort gry:

Dysk

Skoro laptop do gier ma być szybki, nie może zabraknąć w nim dysku SSD. Półprzewodnikowy nośnik jest niezbędny, jeśli zależy Ci na natychmiastowym uruchomieniu notebooka, szybkim starcie gier, czy niezwłocznym wczytaniu zapisanych stanów. Obecnie najszybszą magistralę posiadają dyski SSD M.2 NVMe, która jest nawet 4x szybsza od pozostałych konstrukcji SSD. W kwestii pojemności, 120 lub 128 GB pojemności zapełni się dość szybko, dlatego lepiej od razu sięgnąć przynajmniej po 240 albo 256 GB, mieszcząc wiele gier w jednym miejscu.

Masz bogatą bibliotekę gier? Rozważ zakup laptopa z kombinacją SSD + HDD. Na tym pierwszym umieść tytuł, w który grasz najczęściej, zyskując błyskawiczne ładowanie tekstur i save’ów. Drugi dysk przeznacz na gry, które uruchamiasz okazjonalnie. Miej jednak świadomość, że start gier będzie odczuwalnie wolniejszy, lecz mimo to, nie musisz usuwać żadnego tytułu, aby zainstalować kolejny.

Gdyby okazało się, że wybrany przez Ciebie laptop do gier nie posiada dysku SSD w standardzie, skontaktuj się z nami. Dobierzemy kompatybilny nośnik.

Ekran

W tym przypadku kluczowe są trzy aspekty: rozdzielczość, przekątna i matowa powłoka. Wyświetlacz to Twoje okno na wirtualny świat. Na nim podziwiasz bohatera i odwiedzane lokacje. Na nim oglądasz toczone walki. Kiepska widoczność nie wróży sukcesu w e-sporcie i dlatego ekran w laptopie dla gracza musi posiadać co najmniej rozdzielczość Full HD, choć lepszym rozwiązaniem jest 3K oraz 4K. Wyższa rozdzielczość wymaga jednak od karty graficznej większej mocy i więcej pamięci wideo.

Wybierając przekątną koniecznie weź pod uwagę miejsce, w którym umieścisz swój laptop do gier. Zastanów się również, czy będziesz zabierać go ze sobą na wyjazdowe mecze. Chcąc grać w domu na ekranie notebooka zainwestuj w przekątną 17.3” lub 18,4”. Przy mniejszych dobrze podłączyć notebook do zewnętrznego monitora (albo kilku monitorów), by zyskać większe pole widzenia. Gamingowy laptop 15,6” jest też łatwiejszy w transporcie. Na tym polu bezkonkurencyjne są modele ASUS ROG Strix GL502 i Lenovo Legion, ważące odpowiednio 2,25 kg oraz 2,4 kg z baterią. Jak na laptop do gier to naprawdę niewiele.

Wyróżnikiem gamingowego notebooka jest także matowa matryca, która pozwala grać przy każdym świetle. Jest szczególnie przydatna w dzień, kiedy przemierzasz mroczne lokacje, bo dzięki niej ani na chwilę nie stracisz celu z oczu.

Na płynność wyświetlanych obrazów wpływa, poza kartą graficzną i technologią G-Sync, odświeżanie matrycy. Topowe konstrukcje ASUS ROG Strix GL702 i Strix GL502, ROG G752 oraz MSI GE72 Apache Pro, GT73 Titan, GT72 Dominator Pro, GS73 Stealth Pro i GS72 Stealth otrzymały wyświetlacze z odświeżaniem 120 Hz, dzięki którym w dynamicznych grach możesz liczyć na najlepsze doznania wizualne.

Porównanie obrazu z G-Sync i bez G-Sync
 

Czy wiesz, że...
 

Istnieje laptop do gier, który posiada nie jeden, ale aż trzy ekrany o rozdzielczości 4K?
Takie technologiczne cudo oferuje Razer, pod nazwą Project Valerie. Wszystkie trzy wyświetlacze mają przekątną 17,3”, a o jakość obrazu dba karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1080. Ten odważny projekt wyraźnie wyłamuje się z utartych schematów, ale czas pokaże, czy zaproponowany pomysł znajdzie aprobatę w środowisku graczy.

Układ chłodzący

Z uwagi na dużą moc, a co za tym idzie zwiększoną emisję ciepła, w laptopach dla graczy instalowane są znacznie wydajniejsze układy chłodzenia. Wpływa to oczywiście na wielkość obudowy, ale jest to niezbędne do zachowania stabilnej pracy urządzenia.

Na efektywność chłodzenia wpływa nie tylko moc wentylatorów. Chłodzenie jest często rozdzielane na dwa kluczowe moduły. Jeden dedykowany CPU, drugi GPU. Temperaturę z podzespołów do wentylatorów odprowadzają z kolei miedziane ciepłowody. Zwieńczeniem całości są otwory wentylacyjne, bardzo często o fantazyjnym i efektywnym wyglądzie. Co ciekawe, wentylatory w laptopach Acer Predator mają specjalnie wyprofilowane łopatki, zapobiegające gromadzeniu się kurzu.

Seria Acer Predator G9 ma jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie, mianowicie Predator FrostCore, czyli dodatkowy moduł chłodzący instalowany w miejscu napędu DVD.

Jak działa rozdzielony układ chłodzący w laptopie do gier

Porty

Portów z pewnością nie należy bagatelizować. Ich liczba oraz rodzaje wpływają na możliwość korzystania z peryferiów oraz podłączania kolejnych urządzeń.

Po pierwsze złącza USB, koniecznie 3.0 (nazywane również 3.1 Gen 1), służące do podłączenia myszy, klawiatury, podstawki chłodzącej, a nawet niektórych słuchawek.

USB typu C, czyli symetryczny złącza o symetrycznym wtyku. Może dysponować standardem Thunderbolt, pozwalając na podłączenie np. stacji graficznej ASUS eGPU ROG XG Station 2. Zwiększysz tym samym wydajność graficzną gamingowego notebooka, zagrasz w rozdzielczości 4K i podłączysz wyświetlacze VR.

Po drugie porty video, czyli HDMI oraz Display Port, którymi prześlesz obraz do monitora, TV lub projektora. Pamiętaj, że do transmitowania obrazu w jakości 4K przy odpowiednim odświeżaniu ekranu niezbędny jest przewód HDMI 2.0. Z kolei Display Port pozwoli wykorzystać technologię NVIDIA G-Sync. Chcąc grać na 2 lub 3 monitorach sprawdź, ile gniazd video posiada wybrany przez Ciebie laptop do gier.

Po trzecie interfejsy internetowe. Najlepiej gigabitowy LAN i dwuzakresowe wi-fi z technologią MU-MIMO. Port LAN 1000 Mbps gwarantuje stabilność podczas rozgrywek online, a dodatkowo umożliwia szybkie pobieranie gier z sieci wewnętrznej. Jest również niezbędny do streamowania gier. wi-fi Dual Band pozwala z kolei na korzystanie z pasma 5 GHz, o wysokiej przepustowości.

Ponadto, technologia MU-MIMO koncentruje wiązkę wi-fi na laptopie i zwiększa skuteczność transferu danych. Aby z niej korzystać potrzebny jest jednak router, pracujący w trybie MU-MIMO. W laptopach MSI, ASUS i Acer znajdziesz też technologie, które rozpoznają dane pochodzące z gier i nadają im najwyższy priorytet. Minimalizują w ten sposób lagi, będące zmorą rozgrywek sieciowych. Wspomniane technologie działają zarówno w porcie LAN, jak i wi-fi.

Po czwarte dźwięk. Wprawdzie każdy laptop posiada głośniki (niektóre nawet 4, wspierane przez subwoofer), ale nic nie zastąpi przestrzennego brzmienia słuchawek 5.1, bądź 7.1. Laptopy dla graczy oferują naprawdę czysty i bogaty dźwięk, wzmacniany przez takie technologie jak Nahimic Audio Enhancer, czy Dolby Audio, dostępne w konstrukcjach MSI oraz Acer. Dźwięki są separowane i pozbawiane trzasków, dzięki czemu bezbłędnie rozpoznasz kierunek ostrzału albo rodzaj atakujących jednostek. W grach online jest to nieodzowne.

Klawiatura

A teraz element, na którym w trakcie gry spoczną Twoje dłonie. Klawiatura. Z jej pomocą wydajesz komendę za komendą, dlatego mile widziana jest funkcja Antighosting. Zapobiega ona blokowaniu się klawiatury, do czego może dojść po wciśnięciu kilku klawiszy w bardzo krótkim czasie. A tego nie da się uniknąć podczas kolejkowania rozkazów.

Z myślą o e-strzelcach producenci wyróżniają klawisze WASD albo strzałki kierunkowe. Pozostałe są podświetlane, choć kolor podświetlenia bywa różny. W części laptopów dla graczy klawisze oświetla czerwona poświata. W innych jest ona biała. W jeszcze innych masz możliwość zdefiniowania koloru, wybierając spośród barw palety RGB.

Zażarta walka powoduje skoki emocji, które warto ugasić napojem. Może się zdarzyć, że kilka (lub nieco więcej) kropel spadnie na klawiaturę laptopa, więc przydatna będzie funkcja ochrony przed zachlapaniem.

Klawiatura w laptopie do gier przyjmuje dziesiątki, jeśli nie setki uderzeń w każdej partii. Wytrzymałość jest zatem priorytetem, bo w przeciwnym razie klawisze przestaną reagować na polecenia i może się okazać, że oddział nie wykonał rozkazu. Konsekwencji chyba nie trzeba tłumaczyć. Aby temu zapobiec MSI postawiło na klawiatury SteelSeries, o niskim skoku i ogromnej wytrzymałości. Mało tego, Lenovo Y900 otrzymały klawiatury mechaniczne, będące odpowiednikami zewnętrznych mechaników.

Cechy gamingowej klawiatury w laptopie

Kamera internetowa

W laptopie do gier użyteczność kamery internetowej wzrasta. Poza, rzecz jasna, rozmowami, umożliwia nagrywanie gameplay’ów. Oczywiście nie tego, co dzieje się na ekranie, ale Ciebie i Twoich emocji.

Eye Tracking

Angielska nazwa Eye Tracking oznacza śledzenie wzroku, a konkretnie miejsc na ekranie, na które patrzysz w danym momencie rozgrywki. Po zakończeniu gry możesz prześledzić, czy aby na pewno kontrolujesz kluczowe lokalizacje i czy śledzisz na bieżąco indeksy jednostek, minerałów itd. Z pomocą modułu Eye Tracking pokażesz początkującym graczom, na co powinni zwracać uwagę na każdym etapie gry.

W laptopach Acer VN7-793G, Predator 21X, Alienware 17 oraz MSI GT72 Dominator Pro, znajdziesz najnowocześniejsze rozwiązanie w postaci Tobii Eye Tracking. Moduł instalowany jest w standardzie i znajdziesz go w ramce nad ekranem notebooka.

Design

Na początku artykułu opisaliśmy wygląd laptopa dla gracza. Oryginalny styl jest ich nieodłącznym elementem i to bez względu na konfigurację. Modele z niższej półki cenowej prezentują się równie dobrze, jak sprzęt high-end, przy czym nie każdy laptop gamingowy posiada obudowę z aluminium. Termin obudowa z aluminium też nie jest jednoznaczny, bo może się okazać, że z metalu wykonano tylko pokrywę.
 

Czy wiesz, że...
 

Laptopy Lenovo Legion Y720 mają wbudowany chip, umożliwiający grę z oryginalnym kontrolerem Xbox One. I to nie jednym, ale z czterema na raz.

 

Akcesoria dla graczy

W teorii laptop do gier jest jednostką samowystarczalną. W praktyce, a przede wszystkim dla własnej wygody, możesz go rozbudować o kilka przydatnych akcesoriów. Oto one:

Klawiatury dla graczy

Myszy dla graczy

Kierownice dla graczy

Głośniki dla graczy

Słuchawki dla graczy

Mikrofony dla graczy

Monitory dla graczy

Projektor dla gracza

kamery internetowe dla graczy

Fotele dla graczy

Plecaki dla graczy

Podstawki chłodzące dla graczy

Routery dla graczy

Huby USB dla graczy

Kable HDMI dla graczy

 

Polecane laptopy gamingowe

Pokazaliśmy Ci, na jakie parametry i cechy zwracać uwagę przy wyborze laptopa do gier. Ale jeśli chcesz pójść na skróty, to poniżej zamieszczamy zestawienie modeli godnych polecenia.
 

Laptopy dla gracyz początkujących i średniozaawansowanych
 
Lenovo Legion Y520-15

Lekki, a przez to mobilny laptop gamingowy 15,6”, o naprawdę mocnej specyfikacji. Na jego pokładzie znajdziesz kartę graficzną GeForce GTX 1050 Ti, procesor Intel Core i7-7700HQ i matowy ekran Full HD. Posiada również głośniki Harman z technologią Dolby Audio.

HP Omen

Oprócz solidnych podzespołów, z GTX 1050 na czele, do zalet tego notebooka zalicza się szybkie ładowanie. Wystarczy 30 minut, żeby osiągnąć 50% stanu baterii. Co więcej, w walce będzie Cię wspierać dźwięk dostarczany przez system audio Bang & Olufsen i podświetlana na czerwono klawiatura Dragon.

Dell Inspiron 7567

Laptop dla miłośnika oryginalnego designu, wyposażony w cichy i wydajny system chłodzenia, matrycę Full HD, dysk SSD M.2 oraz gamingowe podzespoły. Klawiatura w tym modelu jest nie tylko podświetlana, ale również odporna na zachlapanie.

ASUS ROG Strix GL753VE

Kolejny model z kartą graficzną GeForce GTX 1050 Ti, jednak tym razem otrzymujesz ekran 17,3”. Podświetlenie klawiatury jest konfigurowalne, co pozwala na wybór nie tylko koloru, ale i konkretnych stref klawiszy, które mają być podświetlone.

Acer VX5-591G

15-calowy laptop o oryginalnym designie, z mocnym procesorem Intel Core i7-7700HQ, 32GB pamięci RAM i kartą graficzną GeForce GTX 1050 Ti. Na pokładzie matowa matryca Full HD oraz głośniki stereo z technologią Acer TrueHarmony i Dolby Audio Premium. Sprawne dowodzenie zapewnia podświetlana klawiatura, z wyróżnionymi klawiszami WASD.

MSI GP72 Leopard Pro

Spoglądaj nawet na trzy ekrany jednocześnie, korzystając z funkcji Matrix Display. A jeśli jesteś koneserem czystego brzmienia, uruchom Nahimic Audio Boost 2, by zredukować szumy, uczynić dźwięk przestrzennym i podbić basy. Bezbłędne dowodzenie zapewni Ci klawiatura SteelSeries, podczas gdy Killer LAN Ethernet E2500 uchroni Cię przed lagami.

 

Laptopy high-end
 
ASUS ROG Strix GL502VM

Jeden z najlżejszych laptopów gamingowych na rynku, uzbrojony w potężny procesor i7-7700HQ oraz kartę graficzną GeForce GTX 1060 z pamięcią 6 GB. Kompatybilny z goglami VR. Klawisze WASD zostały wyróżnione, co czyni go idealnym notebookiem do strzelanek. W ogniu walki o chłód dba podwójny wentylator, gwarantując ciszę i stabilną pracę. Wbudowany port USB typu C umożliwia podłączenie stacji graficznej.

Lenovo Legion Y720-15

Ten laptop zapewni Ci najlepsze wrażenia wizualne, wyświetlając grę w rozdzielczości 4K. Co więcej, standard Thunderbolt umożliwia strumieniowanie wideo w 4K do zewnętrznego ekranu, bez strat i bez szumów. Oprawę dźwiękową dostarczają z kolei głośniki Dolby Atmos. Całością zarządza procesor Intel Core i7-7700HQ, wspierany przez grafikę GeForce GTX 1060.

HP Omen 17

Technologię NVIDIA G-Sync znajdziesz właśnie w tym laptopie. Płynna projekcja w wysokiej rozdzielczości to zasługa karty graficznej GeForce GTX 1070, która posiada aż 8 GB pamięci VRAM. Dzięki temu gaming na wyświetlaczu 17,3” wygląda niezwykle realistycznie. Dodaj do tego dysk SSD 512 GB, gdzie bez trudu zmieścisz wiele ulubionych tytułów.

MSI GT72VR Dominator

Tam, gdzie liczy się idealne odwzorowanie kolorów, tam doskonale sprawdza się ekran z technologią True Color. Doskonałą widoczność pola walki gwarantuje przekątna 17,3” z rozdzielczością Full HD i matową powłoką pochłaniającą odbicia światła. Ten model skrywa w arsenale również programowalną, podświetlaną klawiaturę.

Acer G5-793

Wydajność tego laptopa bez trudu sprosta wymagającym grom. Moc dostarcza procesor Intel Core i7-7700HQ, karta graficzna GeForce GTX 1060 i 32 GB RAM. W arsenale notebooka znajdziesz również technologię Killer DoubleShot Pro, likwidując lagi oraz G-Sync, czyli synchronizację częstotliwości odświeżania obrazu.

Dell Alienware 17

Wbudowany Eye Tracker Tobii będzie śledził Twój wzrok podczas gry, dzięki czemu dowiesz się, w jakich sytuacjach popełniasz błędy. Prezentowany laptop posiada też kartę sieciową Killer DoubleShot Pro, port Thunderbolt typu C oraz autorską klawiaturę Alienware TactX z funkcją Antighosting i żywotnością do 10 milionów naciśnięć. To prawdziwy mocarz.

 

Zobacz wszystkie laptopy do gier w ofercie x-kom