Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
 • Jaki laptop do gier? Doradzamy, jak wybrać sprzęt dla gracza

Jaki laptop do gier? Doradzamy, jak wybrać sprzęt dla gracza

·
Zaktualizowano: 2 tygodnie temu

Zanim na Twoim biurku wyląduje laptop do gier i zanim rozegrasz pierwszą partię, czeka Cię nie lada wyzwanie – wybór odpowiedniego modelu. W dokonaniu trafnej decyzji pomoże Ci nasz artykuł. Znajdziesz w nim szczegółowy opis kluczowych parametrów laptopa gamingowego oraz najciekawszych rozwiązań dla graczy. Poznasz też polecane modele laptopów do gier.

Laptop do gier, czyli jaki?

Laptop dla gracza to sprzęt bardzo szybki, ogromnie wydajny, do tego wypełniony gamingowym technologiami. Moc upodabnia go wręcz do komputerów stacjonarnych, przez co konfiguracje high-endowe zyskały zaszczytne miano desktop replacement (zastępca desktopa).

Od notebooków multimedialnych odróżnia się przede wszystkim mocniejszą konfiguracją: procesorem pełnonapięciowym, kartą graficzną z rodziny RTX i większą liczbą (szybszej) pamięci RAM. Te trzy parametry definiują płynność rozgrywek, generując wysoką liczbę klatek obrazu na sekundę. Kolejne elementy laptopa gamingowego poprawiają komfort gry i zaliczają się do nich:

 • szybkie dyski SSD
 • wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości
 • wysoka częstotliwość odświeżania obrazu
 • specjalistyczne klawiatury (nieraz mechaniczne)
 • dedykowane układy chłodzenia
 • liczne porty zewnętrzne
 • wzmocnione audio
 • LAN o zwiększonej przepustowości

Laptop do gier wyróżnia się także wyglądem. Specyficzny design tworzą najczęściej kontrastowe akcenty obudowy, zwykle czerwone lub pomarańczowe, choć niektórzy producenci stosują też inne kolory (np. niebieski i zielony). Równie często na pokrywie laptopa umieszczane są tłoczenia (zwłaszcza, gdy wykonano ją z aluminium), albo sygnety informujące o przynależności do danej serii. Agresywna stylistyka już na pierwszy rzut oka odróżnia gamingowy laptop od innych modeli, lecz ważniejsze od wyglądu są pozostałe parametry i o tym należy zawsze pamiętać, bo dziś wiele mocarnych laptopów ma stonowany design, żeby służyć twórcom.

W tym poradniku znajdziesz kluczowe aspekty laptopa do gier. Zatem GL&HF :)

Zobacz poradnik: Pokój gracza. Jak urządzić pokój gamingowy?

Jakie parametry posiada notebook gamingowy?

Na pierwszy plan wysuwa się to, co niewidoczne, czyli podzespoły laptopa. Kluczową rolę odgrywa trio złożone z karty graficznej, procesora i pamięci RAM, które omówimy teraz po kolei, zagłębiając się w szczegóły techniczne komponentów.

Karta graficzna

Bez wątpienia najważniejszy podzespół laptopa do gier. To właśnie moc karty graficznej wpływa na jakość rozgrywki, rozdzielczość, ustawienia detali oraz liczbę klatek obrazu na sekundę (fps). Gdy myślisz o grach z segmentu AAA (tych najbardziej wymagających, jak Wiedźmin 3, Death Stranding, Watch Dogs: Legion), wybierz laptop do gier z mocnym układem z rodziny RTX 3000  (z rdzeniami RT, umożliwiającymi śledzenie promieni (ray tracing) w czasie rzeczywistym, co przekłada się na fotograficzny realizm grafiki w grach, które ten tę technologię obsługują) albo Radeon RX serii 6000. Olbrzymia wydajność pozwala ustawić suwaki na maksimum, zachowując wysoki współczynnik fps w trakcie walk wypełnionych eksplozjami oraz mnogością detali. Weź pod uwagę, że procesor graficzny musi wtedy przetworzyć potwiernie wielką ilość elementów, jesli zabraknie mu mocy obliczeniowej, płynność gry spadnie.

W kwestii pamięci video obowiązuje zasada – im więcej, tym lepiej. 8 GB pamięci GDDR6 to absolutne minimum, żeby grać płynnie na ustawieniach wyższych od średnich. Jeśli tylko masz na tyle funduszy, wybierz laptop, który ma jeszcze więcej pamięci VRAM dla GPU.

Co ważne, zarówno karty graficzne NVIDIA, jak i Radeon umożliwiają podłączenie wyświetlaczy VR, a co za tym idzie, rozgrywkę w rzeczywistości wirtualnej z wykorzystaniem setów VR. Zwróć również uwagę, czy jaką technologię synchronizacji obrazu obsługuje Twój gamingowy laptop. Występują dwie: NVIDIA G-Sync oraz AMD FreeSync. Dzięki temu po podłączeniu się do monitora wyeliminujesz nie tylko opóźnienia w transmisji obrazu, lecz także irytujące zakłócenia obrazu, np. zacięcia i szarpanie. One utrudniają poważnie grę.

Procesor do gier

Procesor do gier powinien być jednostką przynajmniej czterordzeniową. W przypadku CPU Intel Core, do gry na średnich ustawieniach wystarczą procesory i5. Wymagające tytuły oraz intensywny gaming połączony ze streamowaniem, wymagają mocniejszych rozwiązań, czyli procesorów i7 lub i9. Jeśli natomiast chodzi o procesory AMD, do gamingu polecane są te z serii Ryzen 5, Ryzen 7 oraz Ryzen 9.

W przypadku procesorów Intel Core, zwróć uwagę na nazewnictwo. Te oznaczone H lub HQ mają bardzo wydajny zintegrowany układ graficzny. HK to z kolei sygnał, że mnożnik jest odblokowany, a to oznacza możliwość podkręcania procesora (overclocking). A skoro mowa o taktowaniu, to istotne jest również to w trybie bazowym procesora: w CPU gamingowego laptopa powinno przekraczać 2000 MHz. Tylko w ten sposób zapewni osiągi niezbędne do zachowania płynności w gamingu.

Pamięć RAM

Pamięcią operacyjną rządzą te same prawa, co pamięcią wideo, czyli: im więcej, tym lepiej. Minimalna ilość wynosi 8 GB RAM, najlepiej DDR4 o taktowaniu 2666 MHz i więcej. Wybierając mniej pamięci RAM lub modele z wolniejszym taktowaniem, ograniczysz ogólną wydajność laptopa, a to spowolni rozgrywkę. A czy istnieje górna granica? Owszem, ale dotyczy ona jedynie ilości pamięci RAM - zwykle są to 64 GB. Natomiast taktowanie nie ma limitu, bo co rusz pojawiają sie moduły z wyższymi zegarami - ten aspekt ewoluuje.

poza tym w laptopach gamingowych istnieje możliwość modyfikacji pamięci RAM. W dużej części wystarczy otworzyć dedykowaną klapkę serwisową, by zainstalować kolejny moduł, bądź zamienić aktualny na nowy, z większą pamięcią. Istnieją jednak notebooki do gier, gdzie zmiana pamięci RAM wiąże się z wymontowaniem klawiatury, a nawet płyty głównej. Jeśli nie czujesz się na siłach, by zrobić to samodzielnie, zgłoś się do profesjonalnego serwisu lub poproś o pomoc naszego doradcę w salonie, gdyż wymiana pamięci może się wiązać z modyfikacją informacji w BIOS-ie. Jeśli tego nie zrobisz, system nie rozpozna nowych modułów i nie wykorzysta ich w pełni.

Znając podstawowe parametry laptopa do gier możesz przejść do poznania kolejnych. Dzięki nim podniesiesz komfort gry:

Dysk

Skoro laptop do gier ma być szybki, nie może zabraknąć w nim dysku SSD. Półprzewodnikowy nośnik jest niezbędny, jeśli zależy Ci na natychmiastowym uruchomieniu notebooka, szybkim starcie gier, czy niezwłocznym wczytaniu zapisanych stanów. Obecnie najszybszą magistralę posiadają dyski SSD M.2 NVMe, która jest nawet 4x szybsza od pozostałych konstrukcji SSD. W kwestii pojemności, nawet 256 GB pojemności zapełni się dość szybko, dlatego lepiej od razu sięgnąć przynajmniej po 512 GB, mieszcząc wiele gier.

Sprawdź też: Ranking laptopów do gier na Geex

Ekran

W tym przypadku kluczowe są te aspekty:

 • rozdzielczość
 • przekątna
 • rodzaj matrycy
 • częstotliwość odświeżania obrazu
 • matowa powłoka matrycy

Wyświetlacz to Twoje okno na wirtualne pole walki. Na nim podziwiasz bohatera i odwiedzane lokacje. Na nim oglądasz toczone walki. Kiepska widoczność nie wróży sukcesu w e-sporcie i dlatego ekran w laptopie dla gracza musi posiadać co najmniej rozdzielczość Full HD, choć lepszym rozwiązaniem jest podziałka 1440p. Oczywiście istnieją też laptopy do gier z ekranami 4K, ale 4K lepiej wyświetlać na monitorze o przekątnej minimum 27 cali. Pamiętaj też, że wyższa rozdzielczość wymaga od karty graficznej większej mocy obliczeniowej, a także więcej pamięci wideo.

Przekątna ekranu jest kolejną ważną cechą. Zastanów się więc, jak duży wyświetlacz wybrać. Największy wybór masz wśród modeli o przekątnej: 15,6 cala, 16,1 cala oraz 17,3 cala. W ślad za wielkością ekranu podąża też cena. Te większe są zwykle droższe.

Co do rodzaju matrycy, to kiedyś prym wiosły matryce TN ze względu na najniższe opóźnienia, choć jednocześnie miały najsłabsze kolory oraz słabe kąty patrzenia. Dziś się to wyrównało i nawet IPS zapewnia niski czas reakcji.

Kolejna rzecz to oczywiście częstotliwość odświeżania obrazu. W laptopach multimedialnych stosuje się ekranu 60-herzowe, w gamingowym powinien zagościć przynajmniej 75-hercowy. Nie wahaj się sięgać po modele z odświeżaniem 120 Hz, 144 Hz, 165 Hz. Naturalnie bierz pod uwagę cenę, czy taki sprzęt zmieści sie w Twoim budżecie.

Ważną cechą gamingowego notebooka jest także matowa matryca. Jest szczególnie przydatna w dzień i przy silnym świetle. Kiedy przemierzasz mroczne lokacje nie tracisz celu z oczu. Zachowujesz widoczność wyświetlanej zawartości, bo błyski światła nie odbijają się w ekranie. I widzisz świat gry, zamiast siebie i swojego pokoju.

Układ chłodzący

Z uwagi na dużą moc obliczeniową podzespołów (CPU i GPU), a co za tym idzie sporą emisję ciepła, będącą pochodną ich pracy, w laptopach dla graczy instalowane są rozbudowane, bardziej zaawansowane układy chłodzenia. Wpływa to oczywiście na wielkość (masywność i wysokość) obudowy, ale jest to niezbędne do zachowania stabilnej pracy urządzenia. Rzecz jasna producenci stale dążą do miniaturyzacji i robią to z sukcesami, natomiast pewne minimum jest tu zwyczajnie niezbędne, żeby utrzymać stabilne środowisko pracy. Stabilne pod kątem temperatury.

Na efektywność chłodzenia wpływa nie tylko moc wentylatorów, czyli prędkość, z jaką wirują. Chłodzenie to także ciepłowody odprowadzające ciepło z rdzeni, a ono jest często rozdzielane: jeden dla CPU, drugi dla GPU. W niektorych konstrukcjach, tuż na brzegu kratek wentylacyjnych, zobaczysz aluminiowe żebra radiatorów. Przepływający przez nie srtumień powietrza zapewnia dodatkowe chłodzenie. Same otwory wentylacyjne mają niejednokrotnie fantazyjny i efekciarski wygląd, korespondujący z agresywną stylistyką notebooka.

 

Jak działa rozdzielony układ chłodzący w laptopie do gier

Porty

Portów z pewnością nie należy bagatelizować. Ich liczba oraz rodzaje wpływają na możliwość korzystania z peryferiów oraz podłączania kolejnych urządzeń.

Po pierwsze złącza USB, koniecznie 3.0 (do wyboru masz 3.1. gen 1., 3.1 gen 2, 3.2. gen 1), służące do podłączenia myszy, klawiatur, podstawek chłodzących, słuchawek, dysków zewnętrznych i mikrofonów.

Po drugie złącze USB typu C, czyli symetryczny złącza o symetrycznym wtyku. Może on dysponować standardem Thunderbolt 3 lub 4, pozwalając na podłączenie np. zewnętrznej stacji graficznej czy monitora 4K. Zwiększysz tym samym wydajność graficzną gamingowego notebooka, zagrasz w rozdzielczości 4K i podłączysz google VR.

Po trzecie porty video, czyli HDMI oraz Display Port, którymi prześlesz obraz do monitora, TV lub projektora. Pamiętaj, że do transmitowania obrazu w jakości 4K przy odpowiednim odświeżaniu ekranu niezbędny jest przewód HDMI 2.0. Z kolei Display Port pozwoli wykorzystać technologię NVIDIA G-Sync / AMD FreeSync. Chcąc grać na 2 lub 3 monitorach sprawdź, ile gniazd video posiada wybrany przez Ciebie laptop do gier.

Po czwarte interfejsy internetowe. Najlepiej gigabitowy LAN i dwuzakresowe (albo trzyzakresowe) Wi-Fi z technologią MU-MIMO. Port LAN 1000 Mbps gwarantuje stabilność podczas rozgrywek online, a dodatkowo umożliwia szybkie pobieranie gier z sieci wewnętrznej. Jest również niezbędny do streamowania gier. Wi-Fi Dual Band ax pozwala z kolei na korzystanie z pasma 5 GHz charakteryzującego się wysoką przepustowością, a także stabilnością, co ma kluczowe znaczenie w grach online.

Poza tym, technologia MU-MIMO koncentruje wiązkę Wi-Fi na laptopie, tworząc bezpośrednie połaczenie między urządzeniami. Aby z niej korzystać potrzebny jest jednak router, pracujący w trybie MU-MIMO. W laptopach MSI, ASUS i Acer znajdziesz też technologie, które rozpoznają dane pochodzące z gier i nadają im najwyższy priorytet. Minimalizują w ten sposób lagi, będące zmorą rozgrywek sieciowych. Wspomniane technologie działają zarówno w porcie LAN, jak i Wi-Fi.

Po piąte dźwięk. Wprawdzie każdy laptop posiada głośniki (niektóre nawet 4, wspierane przez subwoofer), ale nic nie zastąpi przestrzennego brzmienia słuchawek 5.1, bądź 7.1. Laptopy dla graczy oferują naprawdę czysty i bogaty dźwięk, wzmacniany przez takie technologie, jak Nahimic Audio Enhancer czy Dolby Audio. Dźwięki są separowane i pozbawiane trzasków, dzięki czemu bezbłędnie rozpoznasz kierunek ostrzału albo rodzaj atakujących jednostek. Bo dobrze jest wiedzieć z której strony nadchodzi przeciwnik, prawda?

Klawiatura

A teraz element, na którym w trakcie gry spoczną Twoje dłonie, czyli klawiatura. Z jej pomocą wydajesz komendę za komendą, dlatego mile widziana jest funkcja Antighosting. Zapobiega ona blokowaniu klawiatury, do czego może dojść po wciśnięciu kilku klawiszy w bardzo krótkim czasie. A tego nie da się uniknąć podczas kolejkowania rozkazów.

Z myślą o e-strzelcach producenci wyróżniają klawisze WASD albo strzałki kierunkowe. Pozostałe są podświetlane, choć kolor podświetlenia bywa różny. W części laptopów dla graczy klawisze oświetla czerwona poświata. W innych jest ona biała. W jeszcze innych masz możliwość zdefiniowania koloru, wybierając spośród barw palety RGB. W części modeli spotkasz podświetlenie jednostrefowe (cała klawiatura podświetlana jednym kolorem), w innych wielosrtefowe (kilka stref na klawiaturze), w jeszcze innych indywidualne podświetlenie każdego przełącznika.

Cechy gamingowej klawiatury w laptopie

Kamera internetowa

W laptopie do gier użyteczność kamery internetowej wzrasta. Poza, rzecz jasna, rozmowami, umożliwia nagrywanie gameplay’ów z pokazaniem Ciebie w obiektywie, aby istnieć w świadomości widzów.

Eye Tracking

Angielska nazwa Eye Tracking oznacza śledzenie wzroku, a konkretnie miejsc na ekranie, na które patrzysz w danym momencie rozgrywki. Po zakończeniu gry możesz prześledzić, czy aby na pewno kontrolujesz kluczowe lokalizacje i czy śledzisz na bieżąco indeksy jednostek, minerałów itd. Z pomocą modułu Eye Tracking pokażesz początkującym graczom, na co powinni zwracać uwagę na każdym etapie gry.

W niektórych modelach masz najnowocześniejsze rozwiązanie w postaci Tobii Eye Tracking. Moduł instalowany jest w standardzie i znajdziesz go w ramce nad ekranem notebooka.

Design

Na początku artykułu opisaliśmy wygląd laptopa dla gracza. Oryginalny styl jest ich nieodłącznym elementem i to bez względu na konfigurację. Modele z niższej półki cenowej prezentują się równie dobrze, jak sprzęt high-end, przy czym nie każdy laptop gamingowy posiada obudowę z aluminium. Termin obudowa z aluminium też nie jest jednoznaczny, bo może się okazać, że z metalu wykonano tylko pokrywę.

Akcesoria dla graczy

W teorii laptop do gier jest jednostką samowystarczalną. W praktyce, a przede wszystkim dla własnej wygody, możesz go rozbudować o kilka przydatnych akcesoriów. Oto one:

Klawiatury dla graczy

Myszy dla graczy

Kierownice dla graczy

Głośniki dla graczy

Słuchawki dla graczy

Mikrofony dla graczy

Monitory dla graczy

Projektor dla gracza

kamery internetowe dla graczy

Fotele dla graczy

Plecaki dla graczy

Podstawki chłodzące dla graczy

Routery dla graczy

Huby USB dla graczy

Kable HDMI dla graczy

Polecane laptopy gamingowe

Pokazaliśmy Ci, na jakie parametry i cechy zwracać uwagę przy wyborze laptopa do gier. Ale jeśli chcesz pójść na skróty, to poniżej zamieszczamy zestawienie modeli godnych polecenia. Weź również udział w Black Month 2023 i kup polecane laptopy w bardzo atrakcyjnych cenach.
 

MSI Bravo 17

MSI Bravo 17 Ryzen 5-7535HS/16GB/512 RTX4050 144Hz

Ostry obraz? To na pewno, bo odświeżanie liczy 144 Hz. Do tego grafika RTX 4050 i 6-rdzeniowy AMD Ryzen™ 5 7535HS wsparty przez 16 GB pamięci RAM. Zaś o odpowiednią temperaturę podczas intensywnej rozgrywki odpowiada bardzo wydajny układ chłodzenia.

HP Omen 17

HP Omen 17 i7-13700HX/16GB/1TB/Win11 RTX4060 144Hz

Matryca IPS 17,3 cala wyświetla soczyste, intensywne kolory, matowa powłoka zapewnia doskonałą widoczność. Płynność zapewnia duet CPU i GPU o dużej mocy obliczeniowej.

ASUS TUF Gaming F15

ASUS TUF Gaming F15 i5-11400H/16GB/512 RTX3050Ti 144Hz

Charakterystyczny, militarystyczny design daje przedsmak mocy, która płynie z podzespołów. Duetu Intel Core i5 i RTX 3050 Ti, dający obraz Full HD odświeżany do 144 Hz.

Lenovo IdeaPad Gaming 3-15 i5-12450H/16GB/512 RTX3050 120Hz

Lenovo IdeaPad Gaming 3-15 i5-12450H/16GB/512 RTX3050 120Hz

Jego atutem (poza mocą obliczeniową) jest ciche, wydajne chłodzenie, które zapewnia stabilność w gamingu. W pakiecie otrzymujesz też odświeżanie 120 Hz i rozdzielczość Full HD.

Lenovo Legion 5-15

Lenovo Legion 5-15 i7-11800H/16GB/512/Win11 RTX3060 165Hz

Ma stonowane wzornictwo, a w środku CPU Intel Core i7-11800H i GPU RTX 3060. Bryluje przy tym obrazem w rozdzielczości Full HD z odświeżaniem aż 165 Hz.

Zobacz wszystkie laptopy do gier w ofercie x-kom