Dron i kamera sportowa. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dron i kamera sportowa to temat na czasie. W tym artykule przybliżymy Ci rodzaje dronów oraz parametry kamer sportowych, na które warto zwrócić uwagę. Dowiesz się także, gdzie możesz legalnie latać dronem, by zrobić niezwykłe zdjęcia i uniknąć konfliktu z prawem. 

1. Co to jest dron?
2. Rodzaje dronów
3. Istotne parametry dronów
4. Regulacje prawne i kiedy trzeba mieć licencję na drona?
5. Kamery sportowe – rodzaje i zastosowanie
6. Ważne parametry kamery sportowej
7. Dron + kamera sportowa
8. Polecane modele dronów i kamer sportowych

 

Co to jest dron?

Dron to tzw. bezzałogowy statek powietrzny (ang. UAV – unmanned aerial vehicle), pilotowany zdalnie lub wyposażony w nawigację GPS i dzięki temu wykonujący lot samodzielnie. Nie potrzebuje w tym celu załogi i najczęściej jest na tyle mały, że nie ma możliwości przewożenia załogi, czy też pasażerów. W prawie lotniczym drony mają dwie definicje, w zależności od zastosowania. W przypadku wykorzystywania urządzenia do celów sportowo-rekreacyjnych (czyli robienia zdjęć i filmów dla siebie, do własnej kolekcji lub po prostu samego latania) mówi się o modelu latającym. Jeśli chcesz używać swojego drona do celów zarobkowych (np. fotografowania i filmowania na imprezach), Twój dron jest już bezzałogowym statkiem powietrznym. Kiedy kierujesz dronem, jesteś jego operatorem.

dostarczanie przesyłek za pomocą drona
 

Rodzaje dronów

Drony można podzielić na rodzaje, w zależności od kilku kryteriów.

Podział dronów pod względem sposobu kierowania

RPV (ang. Remote Piloted Vehicle) – model sterowany zdalnie za pomocą specjalnego kontrolera.

RC FPV (ang. Remote Controlled First Person View) – urządzenie sterowane zdalnie, z kamerą, która umożliwia podziwianie widoków. Zapewnia Ci niezwykłe wrażenia - niczym przy siedzeniu w kabinie samolotu.

UAV (ang. Unmanned Aerial Vehicle) – to jest ten typ urządzenia, który jest oficjalnie uznawany za drona. Możesz nim sterować za pomocą komputera lub też zaprogramować z góry trasę.

 

Drony można podzielić także w zależności od ich zastosowania

Drony do celów militarnych – służą wojsku, do obserwacji i wykonywania różnego rodzaju działań bojowych.

Drony do celów cywilnych – służą przede wszystkim naukowcom: do badania trudno dostępnych terenów, takich jak np. obszar podbiegunowy. Za ich pomocą można mierzyć warstwę ozonową czy też liczyć stada zwierząt.

Drony do celów komercyjnych – w tej chwili najpopularniejsze są te, które służą do kręcenia filmów czy też robienia ciekawych zdjęć z lotu ptaka. Chętnie są wykorzystywane przez fotografów okolicznościowych. W planach jest także wykorzystanie dronów do dostarczania przesyłek kurierskich, jednak wymaga to wprowadzenia wielu zmian i dostosowania choćby kwestii prawa lotniczego.

Drony do celów rekreacyjnych – można je porównać do zdalnie sterowanych modeli samolotów. Drony rekreacyjne to te najmniejsze modele, które służą przede wszystkim do zabawy.

 

 

Parametry dronów

Te najważniejsze, na które warto zwrócić uwagę, to czas pracy na baterii oraz zasięg. Jeśli szukasz drona do celów rekreacyjnych i chcesz przede wszystkim "polatać" i czasem zrobić zdjęcie, wystarczy Ci czas pracy zbliżony do 20 minut. Zasięg to parametr określający, jak daleko dron może się znaleźć od kontrolera. Im większy zasięg, tym łatwiej o ciekawe ujęcie. Ważna jest także częstotliwość pracy nadajnika, która pozwoli uniknąć zakłóceń w trakcie sterowania urządzeniem.

 

 

Regulacje prawne i kiedy trzeba mieć licencję na drona?

Zobacz najważniejsze zasady dotyczące latania dronem.

gdzie można latać dronem?

Jeśli chcesz organizować loty sportowo-rekreacyjne, Twój dron może latać na otwartej przestrzeni, w zasięgu wzroku. Unikaj jedynie lotów nad drogami, miastami, budynkami, ludźmi oraz w pobliżu lotnisk. Najlepiej, jeśli zabierzesz swojego drona w spokojne miejsce, z dala od miasta. Tam możesz go legalnie używać, pod warunkiem, że utrzymasz go w zasięgu swojego wzroku.

Możesz wcześniej sprawdzić teren, na którym planujesz zorganizować lot. Wystarczy w tym celu skorzystać z nakładki na Google Maps, która została przygotowana przez AIP Polska.

 

 

Kamery sportowe – rodzaje i zastosowanie

Kamera sportowa służy przede wszystkim do filmowania sportowych wyczynów. Krótkie klipy nagrywane w trakcie uprawiania sportu cieszą się sporą popularnością w mediach społecznościowych. Jest to zatem urządzenie, które przyda się aktywnym. Samo to sugeruje, że taka kamera powinna być maksymalnie wytrzymała, zarówno na uszkodzenia, jak i na trudne warunki atmosferyczne. Szczególnie jeśli planujesz nagrywać materiał w wodzie (mamy na myśli sporty takie, jak surfowanie na desce czy też spływ pontonem). Taką kamerę zabierzesz także ze sobą w podróż, bez obaw o jej uszkodzenie. W tej chwili kamery sportowe stają się coraz bardziej powszechne. Można ich z powodzeniem używać do filmowania rodzinnych uroczystości czy też wakacji.

Głównym zastosowaniem kamery sportowej jest nagrywanie wideo z Twojej perspektywy. Przy wielu aktywnościach musisz jednak mieć wolne ręce, zamiast trzymać aparat – dlatego tego typu urządzenia umożliwiają zazwyczaj również mocowanie do paska czy też np. do kasku. Dzięki temu obraz jest spójny z tym, co faktycznie widzisz własnymi oczami i może być bardzo ciekawą relacją z wydarzenia. Kamerę zamontujesz także na selfie sticku i użyjesz jej po prostu do robienia zdjęć

 

 

Ważne parametry kamery sportowej

Kamery sportowe różnią się między sobą rozmaitymi parametrami. Wszystko zależy głównie od tego, do jakich celów planujesz używać swojej kamery.

Jeśli planujesz filmowanie w trakcie uprawiania sportów wodnych lub po prostu w deszczu, zwróć uwagę na to, aby Twoja kamera była wodoodporna. Możesz też dobrać do niej specjalną obudowę, która jeszcze lepiej będzie chronić urządzenie, np. GoPro Super Suit.

Kolejną ważną cechą obok wytrzymałości, jest rozdzielczość kamery. Wysoka rozdzielczość pozwala Ci tworzyć wyraźne i szczegółowe zdjęcia, o dobrej jakości. Większa rozdzielczość pozwala także na bardziej zaawansowaną postprodukcję np. stabilizację obrazu przez kadrowanie. Na rynku znajdziesz w tej chwili modele obsługujące format 4K i w przyszłości możesz się spodziewać, że większość materiałów wideo dostępnych w TV i w internecie będzie właśnie w formacie 4K. Aby jednak obejrzeć film UHD w faktycznej jakości UHD, potrzebujesz urządzenia, które ten format obsługuje – telewizora, monitora komputerowego czy też choćby smartfona, na który prześlesz materiał. Zwróć też uwagę na to, czy podana rozdzielczość jest uzyskana cyfrowo, czy też wynika z rozmiaru matrycy. W tym drugim przypadku Twoje zdjęcia będą wyglądać jeszcze lepiej.

Kolejna kwestia to także czułość. Od niej zależy, jak będą wyglądać fotografie wykonane w słabszym oświetleniu. Jeśli Twoja kamera ma wysoką rozdzielczość, powinna obsługiwać wyższe wartości ISO. Dzięki temu unikniesz powstawania szumów na zdjęciu.

Dużo zależy od tego, jaki sport chcesz filmować. Im bardziej dynamiczny, tym szybciej musi reagować kamera. Parametr, który odpowiada za płynność obrazu, to ilość klatek na sekundę (fps – frames per second). Przyzwoitą ilością jest kilkadziesiąt klatek na sekundę, najlepiej ok. 60. Większa szybkość oznacza niższą rozdzielczość. 60 klatek to wartość, która najlepiej poradzi sobie w dobrym świetle. W słabszym oświetleniu lepiej nagrywać z mniejszą szybkością.

Bardzo ważny jest rodzaj obiektywu. Często kamery dla aktywnych są wyposażone w obiektywy szerokokątne, które umożliwiają uchwycenie bardzo szerokiego kadru – od 155 do nawet 360 stopni (dookoła). Im szerszy kadr, tym bardziej wyraźny efekt „rybiego oka” na zdjęciu, jednak w większości przypadków zaokrąglenia obrazu wzbogacają nagrany materiał.

Dodatkowo zwróć uwagę na to, w jaki sposób możesz obsługiwać kamerę – czy sterujesz nią za pomocą wi-fi, czy też głosem. Niektóre modele posiadają także dedykowaną aplikację, która umożliwia Ci obsługę kamery za pomocą smartfona. Sterowanie głosowe jest szczególnie wygodne, gdy chcesz nagrywać w trudnych warunkach, w wodzie, kurzu – dzięki temu nie naraźasz swojego smartfona (chyba że posiadasz model wytrzymały na kurz i pył).

 

 

Dron + kamera sportowa

Wiele modeli dronów dostępnych na rynku posiada już wbudowane kamery o różnych możliwościach. Jeśli marzy Ci się tworzenie imponujących zdjęć, zwróć uwagę na parametry kamery, które opisaliśmy powyżej. Drony z najwyższych półek są przygotowane także do montowania do nich zewnętrznych aparatów i kamer. Do takiego drona możesz podpiąć nawet swoją lustrzankę czy też kamerę sportową i robić zdjęcia za jej pomocą.

 

 

Polecane modele dronów i kamer sportowych

Sprawdź, jakiego drona i jaką kamerę sportową warto wybrać.

polecane modele dronów

DJI Phantom 3 Standard

Świetny na początek przygody z dronami. Wbudowana kamera rejestruje obraz w jakości 2,7k oraz fotografuje w rozdzielczości 12,4 Mpix. Stabilizator obrazu sprawia, że Twoje zdjęcia są wyraźne i czytelne. Moduł GPS zapisuje miejsce startu i pozwala błyskawicznie sprowadzić drona z powrotem.

DJI Phantom 3 Advanced

Bardzo prosty w obsłudze model z systemem inteligentnego lotu. Ma zasięg aż 3 500 metrów. Możesz go nieco ograniczyć i mieć drona pod kontrolą. Podgląd w aplikacji na smartfonie pozwala Ci zobaczyć świat z nieznanej perspektywy oraz wygodnie sterować urządzeniem.

DJI Mavic Pro

Niewielki, składany dron. Z łatwością schowasz go do plecaka i weźmiesz ze sobą. Możesz go kontrolować za pomocą dołączonego pilota lub aplikacji dostępnej na iPhone'a lub iPada. Działa przez 27 minut. To wystarczająco, by zrobić wiele ciekawych ujęć z lotu ptaka.

GoPro Karma

Jego maksymalny zasięg to aż 3 000 metrów, a bateria wystarcza na ok. 20-minutowy lot. Wbudowana kamera 12,8 Mpix nagrywa w jakości 4K. Możesz jej także używać jako kamery sportowej. Wystarczy podpiąć ją do Karma Grip i nagrywać z ręki. Stabilizator obrazu zadba o to, aby ujęcia były wyraźne i płynne.

DJI Mavic Pro Fly More Combo

Bardzo wygodny w obsłudze dron o zasięgu aż 4 000 metrów. Możesz nim sterować z poziomu swojego iPhone'a lub iPada. W zestawie posiada także tradycyjny kontroler. Wbudowana kamera 12.4 Mpix nagrywa wideo w jakości 4K oraz filmuje w zwolnionym tempie w HD.
polecane modele kamer sportowych

Ricoh WG-M2

Lekka i wytrzymała kamera w wodoszczelnej, trwałej obudowie. Nagrywa w jakości 4K. Doskonale się sprawdzi, jeśli marzą Ci się ciekawe sportowe ujęcia. Dedykowana aplikacja umożliwia podgląd na żywo z poziomu smartfona, edycję materiału oraz przesyłanie do innych urządzeń. 

Xiaomi Kamera Xiaoyi Yi Action 2

Nowoczesny i prosty w obsłudze model. Wyposażona w 7-warstwowy obiektyw. Nagrasz materiał o jakości 4K z szybkością nawet 30 klatek na sekundę. Twoje zdjęcia będą dobrze doświetlone, szczegółowe i wyostrzone. Jej bateria wytrzyma nawet 2 godziny nieprzerwanego nagrywania w 4K oraz aż 8 godzin czasu czuwania.

GoPro HERO5 Session

Flagowy model GoPro. Niewielka kamera sportowa, którą możesz zanurzyć do 10 metrów i nagrać nią niezapomniane ujęcia pod wodą. Reaguje na głos oraz na polecenia wydawane z poziomu aplikacji. Wbudowane tryby pozwalają Ci tworzyć materiał Time Lapse, seryjny czy też zdjęcia nocne.

Xiaomi Xiaoyi Yi Action 4K

Matryca 12,4 Mpix oraz kąt widzenia 155 stopni sprawiają, że ta kamera to doskonały towarzysz podróży. Wbudowane złącze USB typu C umożliwia szybsze ładowanie i przesyłanie plików na komputer, a nawet – podłączenie zewnętrznego mikrofonu.

GoPro HERO5

Filmuj z jakością 4K UHD. Kamera posiada stabilizator obrazu oraz aż trzy wbudowane mikrofony. Dzięki temu jakość zdjęć oraz dźwięku jest jeszcze lepsza. Możesz ją także z łatwością obsługiwać głosowo. Dołączone oprogramowanie pozwala Ci także montować materiał.

 

Drony oraz kamery sportowe cieszą się dużym zainteresowaniem, głównie ze względu na niezwykłe fotografie, jakie można wykonywać za ich pomocą. My widzimy dla nich jeszcze więcej zastosowań. A Ty? Masz jakieś ciekawe pomysły? Do czego drony będą nam służyć w przyszłości? Podziel się z nami komentarzem.

Zobacz wszystkie drony i kamery sportowe w x-kom