(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Dron i kamera sportowa. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dron i kamera sportowa. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

·
Zaktualizowano: 3 lata temu

Dron i kamera sportowa to temat na czasie. W tym artykule przybliżymy Ci rodzaje dronów oraz parametry kamer sportowych, na które warto zwrócić uwagę. Dowiesz się także, gdzie możesz legalnie latać dronem, by zrobić niezwykłe zdjęcia i uniknąć konfliktu z prawem. 

1. Co to jest dron?
2. Rodzaje dronów
3. Istotne parametry dronów
4. Regulacje prawne i kiedy trzeba mieć licencję na drona?
5. Kamery sportowe – rodzaje i zastosowanie
6. Ważne parametry kamery sportowej
7. Dron + kamera sportowa
8. Jaki dron do GoPro
9. Polecane modele dronów i kamer sportowych

 

Co to jest dron?

Dron to tzw. bezzałogowy statek powietrzny (ang. UAV – unmanned aerial vehicle), pilotowany zdalnie lub wyposażony w nawigację GPS i dzięki temu wykonujący lot samodzielnie. Nie potrzebuje w tym celu załogi i najczęściej jest na tyle mały, że nie ma możliwości przewożenia załogi, czy też pasażerów. W prawie lotniczym drony mają dwie definicje, w zależności od zastosowania. W przypadku wykorzystywania urządzenia do celów sportowo-rekreacyjnych (czyli robienia zdjęć i filmów dla siebie, do własnej kolekcji lub po prostu samego latania) mówi się o modelu latającym. Jeśli chcesz używać swojego drona do celów zarobkowych (np. fotografowania i filmowania na imprezach), Twój dron jest już bezzałogowym statkiem powietrznym. Kiedy kierujesz dronem, jesteś jego operatorem.

dostarczanie przesyłek za pomocą drona
 

Rodzaje dronów

Drony można podzielić na rodzaje, w zależności od kilku kryteriów.

Podział dronów pod względem sposobu kierowania

RPV (ang. Remote Piloted Vehicle) – model sterowany zdalnie za pomocą specjalnego kontrolera.

RC FPV (ang. Remote Controlled First Person View) – urządzenie sterowane zdalnie, z kamerą, która umożliwia podziwianie widoków. Zapewnia Ci niezwykłe wrażenia - niczym przy siedzeniu w kabinie samolotu.

UAV (ang. Unmanned Aerial Vehicle) – to jest ten typ urządzenia, który jest oficjalnie uznawany za drona. Możesz nim sterować za pomocą komputera lub też zaprogramować z góry trasę.

Drony można podzielić także w zależności od ich zastosowania

Drony do celów militarnych – służą wojsku, do obserwacji i wykonywania różnego rodzaju działań bojowych.

Drony do celów cywilnych – służą przede wszystkim naukowcom: do badania trudno dostępnych terenów, takich jak np. obszar podbiegunowy. Za ich pomocą można mierzyć warstwę ozonową czy też liczyć stada zwierząt.

Drony do celów komercyjnych – w tej chwili najpopularniejsze są te, które służą do kręcenia filmów czy też robienia ciekawych zdjęć z lotu ptaka. Chętnie są wykorzystywane przez fotografów okolicznościowych. W planach jest także wykorzystanie dronów do dostarczania przesyłek kurierskich, jednak wymaga to wprowadzenia wielu zmian i dostosowania choćby kwestii prawa lotniczego.

Drony do celów rekreacyjnych – można je porównać do zdalnie sterowanych modeli samolotów. Drony rekreacyjne to te najmniejsze modele, które służą przede wszystkim do zabawy.

 

Parametry dronów

Te najważniejsze, na które warto zwrócić uwagę, to czas pracy na baterii oraz zasięg. Jeśli szukasz drona do celów rekreacyjnych i chcesz przede wszystkim "polatać" i czasem zrobić zdjęcie, wystarczy Ci czas pracy zbliżony do 20 minut. Zasięg to parametr określający, jak daleko dron może się znaleźć od kontrolera. Im większy zasięg, tym łatwiej o ciekawe ujęcie. Ważna jest także częstotliwość pracy nadajnika, która pozwoli uniknąć zakłóceń w trakcie sterowania urządzeniem.

 

Regulacje prawne i kiedy trzeba mieć licencję na drona?

Zobacz najważniejsze zasady dotyczące latania dronem.

gdzie można latać dronem?

Jeśli chcesz organizować loty sportowo-rekreacyjne, Twój dron może latać na otwartej przestrzeni, w zasięgu wzroku. Unikaj jedynie lotów nad drogami, miastami, budynkami, ludźmi oraz w pobliżu lotnisk. Najlepiej, jeśli zabierzesz swojego drona w spokojne miejsce, z dala od miasta. Tam możesz go legalnie używać, pod warunkiem, że utrzymasz go w zasięgu swojego wzroku.

 

Kamery sportowe – rodzaje i zastosowanie

Kamera sportowa służy przede wszystkim do filmowania sportowych wyczynów. Krótkie klipy nagrywane w trakcie uprawiania sportu cieszą się sporą popularnością w mediach społecznościowych. Jest to zatem urządzenie, które przyda się aktywnym. Samo to sugeruje, że taka kamera powinna być maksymalnie wytrzymała, zarówno na uszkodzenia, jak i na trudne warunki atmosferyczne. Szczególnie, jeśli planujesz nagrywać materiał w wodzie (mamy na myśli sporty takie, jak surfowanie na desce czy też spływ pontonem). Taką kamerę zabierzesz także ze sobą w podróż, bez obaw o jej uszkodzenie. W tej chwili kamery sportowe stają się coraz bardziej powszechne. Można ich z powodzeniem używać do filmowania rodzinnych uroczystości czy też wakacji.

Głównym zastosowaniem kamery sportowej jest nagrywanie wideo z Twojej perspektywy. Przy wielu aktywnościach musisz jednak mieć wolne ręce, zamiast trzymać aparat – dlatego tego typu urządzenia umożliwiają zazwyczaj również mocowanie do paska czy też np. do kasku. Dzięki temu obraz jest spójny z tym, co faktycznie widzisz własnymi oczami i może być bardzo ciekawą relacją z wydarzenia. Kamerę zamontujesz także na selfie sticku i użyjesz jej po prostu do robienia zdjęć.

 

Ważne parametry kamery sportowej

Kamery sportowe różnią się między sobą rozmaitymi parametrami. Wszystko zależy głównie od tego, do jakich celów planujesz używać swojej kamery.

Jeśli planujesz filmowanie w trakcie uprawiania sportów wodnych lub po prostu w deszczu, zwróć uwagę na to, aby Twoja kamera była wodoodporna. Możesz też dobrać do niej specjalną obudowę, która jeszcze lepiej będzie chronić urządzenie, np. GoPro Super Suit.

Kolejną ważną cechą obok wytrzymałości, jest rozdzielczość kamery. Wysoka rozdzielczość pozwala Ci tworzyć wyraźne i szczegółowe zdjęcia, o dobrej jakości. Większa rozdzielczość pozwala także na bardziej zaawansowaną postprodukcję np. stabilizację obrazu przez kadrowanie. Na rynku znajdziesz w tej chwili modele obsługujące format 4K. Aby jednak obejrzeć film UHD w faktycznej jakości UHD, potrzebujesz urządzenia, które ten format obsługuje – telewizora, monitora komputerowego czy też choćby smartfona, na który prześlesz materiał. Zwróć też uwagę na to, czy podana rozdzielczość jest uzyskana cyfrowo, czy też wynika z rozmiaru matrycy. W tym drugim przypadku Twoje zdjęcia będą wyglądać jeszcze lepiej.

Kolejna kwestia to także czułość. Od niej zależy, jak będą wyglądać fotografie wykonane w słabszym oświetleniu. Jeśli Twoja kamera ma wysoką rozdzielczość, powinna obsługiwać wyższe wartości ISO. Dzięki temu unikniesz powstawania szumów na zdjęciu.

Dużo zależy od tego, jaki sport chcesz filmować. Im bardziej dynamiczny, tym szybciej musi reagować kamera. Parametr, który odpowiada za płynność obrazu, to ilość klatek na sekundę (fps – frames per second). Przyzwoitą ilością jest kilkadziesiąt klatek na sekundę, najlepiej ok. 60. Większa szybkość oznacza niższą rozdzielczość. 60 klatek to wartość, która najlepiej poradzi sobie w dobrym świetle. W słabszym oświetleniu lepiej nagrywać z mniejszą szybkością.

Bardzo ważny jest rodzaj obiektywu. Często kamery dla aktywnych są wyposażone w obiektywy szerokokątne, które umożliwiają uchwycenie bardzo szerokiego kadru – od 155 do nawet 360 stopni (dookoła). Im szerszy kadr, tym bardziej wyraźny efekt „rybiego oka” na zdjęciu, jednak w większości przypadków zaokrąglenia obrazu wzbogacają nagrany materiał.

Dodatkowo zwróć uwagę na to, w jaki sposób możesz obsługiwać kamerę – czy sterujesz nią za pomocą wi-fi, czy też głosem. Niektóre modele posiadają także dedykowaną aplikację, która umożliwia Ci obsługę kamery za pomocą smartfona. Sterowanie głosowe jest szczególnie wygodne, gdy chcesz nagrywać w trudnych warunkach, w wodzie, kurzu – dzięki temu nie naraźasz swojego smartfona (chyba że posiadasz model wytrzymały na kurz i pył).

 

Dron + kamera sportowa

Wiele modeli dronów dostępnych na rynku posiada już wbudowane kamery o różnych możliwościach. Jeśli marzy Ci się tworzenie imponujących zdjęć, zwróć uwagę na parametry kamery, które opisaliśmy powyżej. Drony z najwyższych półek są przygotowane także do montowania do nich zewnętrznych aparatów i kamer. Do takiego drona możesz podpiąć nawet swoją lustrzankę czy też kamerę sportową i robić zdjęcia za jej pomocą.

 

Jaki dron do GoPro?

Drony do kamerek sportowych, np. popularnych GoPro, muszą wyróżniać się odpowiednią wagą, która pozwoli im na przenoszenie nawet do kilku tego typu urządzeń. Dzięki temu obraz rejestrowany przy użyciu drona i zamontowanych do niego kamer, jest wielowymiarowy i uchwycony pod różnymi kątami. W ten sposób nasze nagrania mogą wznieść się na profesjonalny poziom i zagwarantować nowe spojrzenie na otaczającą rzeczywistość, co na pewno jest cenne w zawodzie fotografa czy filmowca.

Ponadto drony dedykowane GoPro i innym zaawansowanym kamerom sportowym wyróżniają się bardziej złożoną technologią oraz przekierowaniem trójwymiarowego obrazu. Wybierając więc drona do swojej kamery, upewnij się na początku, czy posiada on specjalny uchwyt, w którym zmieści się sprzęt do nagrywania. Warto też, aby posiadał żyroskop, stabilizację oraz pojemną baterię. W ten sposób złapiesz dłuższe, ostrzejsze ujęcia, nawet w miejscach oddalonych od lądu.

 

Polecane modele dronów i kamer sportowych

Sprawdź, jakiego drona i jaką kamerę sportową warto wybrać.

Proponowane drony

Hubsan Zino Pro

Hubsan Zino Pro

Za pomocą Hubsan Zino Pro możesz nagrywać z powietrza wszystko to, co dla Ciebie istotne w jakości 4K UHD. Dron może unosić się w powietrzu do 23 minut, a zasięg jego sygnału sięga aż 4 kilometrów. W zestawie znajduje się kontroler z czułymi gałkami analogowymi.

Hubsan Zino Pro

DJI Mavic Mini

Płynne i doskonale stabilne ujęcia gwarantuje tutaj 3-osiowy gimbal, na którym zainstalowano kamerę pozwalającą wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 12 Mpix i nagrywać wideo w jakości 2.7K HD. Możesz skorzystać z funkcji QuickShot zawierającej tryby: Dronie, Rocket czy Helix, aby dron sam wykonał adekwatny do sytuacji ruch.

Hubsan Zino Pro

Parrot Anafi FPV

Masz przed sobą drona nowej generacji potrafiący nagrywać filmy 4K HDR. Dodatkowo, najlepsze ujęcia uchwycisz dzięki inteligentnym i automatycznym trybom. Kompaktowa i wytrzymała konstrukcja umożliwi z kolei filmowanie w każdych warunkach i zabranie sprzętu ze sobą dosłownie wszędzie.

Hubsan Zino Pro

DJI Mavic 2 PRO

Model ten posiada bardzo wydajną kamerę o rozdzielczości 20 Mpix. Nagrywa ona obraz w jakości 4K z prędkością do 30 k/s. Nowa technologia transmisji w czasie rzeczywistym pozwala natomiast na sterowanie dronem DJI z podglądem live w rozdzielczości FHD. System wykrywania kolizji gwarantuje z kolei najlepszy poziom bezpieczeństwa.

Hubsan Zino Pro

DJI Phantom 4 Pro V 2.0

Phantom 4 Pro V2.0 oferuje usprawniony system transmisji OcuSync HD, które wspiera bezprzewodową łączność z goglami DJI oraz automatyczne przełączanie pomiędzy dwiema częstotliwościami. Ponadto jest wyposażony w 1-calową matrycę o rozdzielczości 20 Mpix, zdolną do nagrywania materiałów w rozdzielczości 4K/60fps.

Proponowane kamery sportowe 

Hubsan Zino Pro

Xblitz Move 4K

Kamera sportowa Xblitz Move 4K pozwala na rejestrację obrazu w rozdzielczości do 4K oraz z prędkością do 120 klatek na sekundę w HD. Z łatwością zarejestrujesz nie tylko dynamiczne, pełne ruchu ujęcia, ale również efektowne slow-motion. Sensor Sony IMX078, który doskonale radzi sobie w każdych warunkach. Nawet po zmroku.

Hubsan Zino Pro

DJI Osmo Action

Osmo Action pozwoli Ci na rejestrowanie bardziej dynamicznych nagrań w trybie HDR i w jakości 4K. Kamera jest wodoodporna i została stworzona do ruchu oferując technologię RockSteady, czyli stabilny, wolny od wstrząsów materiał filmowy. DJI Osmo Action to dwa wyświetlacze - jeden zlokalizowany z przodu, a drugi z tyłu urządzenia.

Hubsan Zino Pro

GoPro Hero7 Black

Filmy tak wspaniałe, jak Twoje przeżycia nagrasz kamerą GoPro HERO7 Black. Rozdzielczość 4K, szybkość 60 klatek na sekundę oraz stabilizacja obrazu HyperSmooth stanowią gwarancję nagrań idealnej jakości. Sprzęt potrafi przewidywać ruchy i na bieżąco korygować drgania. Kamerę obsłużysz głosowo. Alternatywnie skorzystasz z dotykowego wyświetlacza.

Hubsan Zino Pro

GoPro HERO8 Black

Obraz możesz również rejestrować w Full HD i 240 k/s dzięki doskonałemu trybowi nagrywania w zwolnionym tempie, który w połączeniu ze stabilizacją HyperSmooth 2.0 sprawiają, że kamera HERO8 Black nie ma sobie równych. Z kolei Funkcja TimeWarp 2.0 automatycznie dopasowuje szybkość nagrywania na podstawie ruchu, wykrytej scenerii oraz oświetlenia.

Drony oraz kamery sportowe cieszą się dużym zainteresowaniem, głównie ze względu na niezwykłe fotografie, jakie można wykonywać za ich pomocą. My widzimy dla nich jeszcze więcej zastosowań. A Ty? Masz jakieś ciekawe pomysły? Do czego drony będą nam służyć w przyszłości? Podziel się z nami komentarzem.

Zobacz wszystkie drony i kamery sportowe w x-kom