(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie
Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Podzespoły komputerowe
Gaming i streaming
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Wideorejestrator samochodowy. Jak wybrać? Dlaczego warto go mieć?

Wideorejestrator samochodowy. Jak wybrać? Dlaczego warto go mieć?

·
Zaktualizowano: 3 miesiące temu
Wideorejestrator, kamera samochodowa, rejestrator jazdy. Istnieją trzy sposoby nazwania tego samego urządzenia, które nagrywa to, co dzieje się przed maską samochodu podczas jazdy, a czasem nawet na parkingu. Podpowiadamy dlaczego warto go mieć, w jakich sytuacjach jest pomocny i jak wybrać optymalny model.

Czy warto kupić wideorejestrator?

„Nie uwierzysz, co widziałem w drodze…” Znasz to? Jeśli nie z własnego doświadczenia, to na pewno z opowieści. Na naszych drogach dzieje się dużo i nie zawsze są to pozytywne wydarzenia. Brawura, nieuprzejmość, kierowcy na podwójnym gazie, próby wymuszenia odszkodowań – przykre, ale prawdziwe sytuacje, które mogą spotkać również Ciebie. Bywa, że trudno się z nich wytłumaczyć i w przypadku interwencji policji pozostaje słowo przeciwko słowu. Jednak mając wideorejestrator w samochodzie otrzymujesz niepodważalny dowód na to, kto zawinił i co tak naprawdę się wydarzyło.

Dlatego odpowiedź na pytanie, czy warto kupić wideorejestrator, może być tylko jedna – tak. Szczególnie wtedy, gdy jeździsz w pojedynkę i w razie kolizji nie masz świadka na poparcie swojej wersji zdarzenia. Wideorejestrator to taka samochodowa czarna skrzynka. Urządzenie dokumentuje przejechaną trasę, zapisując materiał na karcie pamięci.

Film nagrywany jest w pętli, poprzez nadpisanie najstarszego nagrania nowym. Dzięki temu nie musisz sprawdzać, ile miejsca zostało na karcie pamięci i nie ma ryzyka, że nie nagra się ten ważny moment. Wybrane modele potrafią też wyciąć fragment filmu, związany z wydarzeniem i przenieść do chronionego folderu.

Wideorejestrator jest także narzędziem, które pomaga zlikwidować poczucie bezkarności na drogach i zwalczać (mówiąc delikatnie) nieuprzejme zachowanie części kierowców.

Niezbity dowód

To chyba najważniejszy argument, dla którego warto zainwestować w kamerę samochodową. Czasami dochodzi do kolizji, których przebieg jest trudny do wyjaśnienia bez udziału niezależnych świadków. Tymczasem to właśnie wideorejestrator będzie Twoim naocznym świadkiem. Zajechanie drogi połączone z nagłym hamowaniem nie będzie oznaczać Twojej winy. Tak samo jak niezasygnalizowany skręt na skrzyżowaniu, czy zmiana pasa.

Nagranie z rejestratora jazdy stanowi niepodważalny dowód dla policji, sądu oraz ubezpieczyciela, co określa artykuł 308 kodeksu postępowania cywilnego. Film pozwala odtworzyć to, co działo się tuż przed zdarzeniem i wykazać, czy do kolizji dwóch pojazdów nie doszło z powodu działania trzeciego. Co więcej, będzie wiadomo co to za pojazd, bo kamera uwieczni tablice rejestracyjne. Pamiętaj, że Twoje nagranie może zostać poddane weryfikacji w celu ustalenia, czy nie zostało zmodyfikowane i czy pochodzi dokładnie z tego zdarzenia.

Dlaczego warto mieć wideorejestrator
 

Czy każdy wideorejestrator daje radę?

Otóż nie. Szczególnie gdy chodzi o urządzenia marek „no-name”, które kamerami samochodowymi są tylko z nazwy. Oczywiście nagrywają obraz sprzed samochodu, ale jakość tego nagrania pozostawia wiele do życzenia. Równie ważna jest trwałość zarejestrowanego materiału. Markowe, oferowane przez Garmin, Mio, Xblitz, DOD, czy Xiaomi, mają funkcję zabezpieczenia filmu w momencie kolizji. Produkty nieznanych marek tego nie gwarantują. Za wyborem sprawdzonych produktów przemawia także cena, bo wideorejestrator z kamerą o dobrej rozdzielczości i z naprawdę dobrym filmowaniem w nocy nie wymaga kosmicznych nakładów.

Kiedy przydaje się kamera samochodowa?

Mimo niewielkich rozmiarów możliwości zastosowania wideorejestratora jazdy są naprawdę liczne. Najbardziej przydaje się:

Na wakacjach i podczas urlopu

Według policyjnych statystyk najwięcej kolizji drogowych ma miejsce w sezonie wakacyjnym. Wynika to ze zwiększonego ruchu do i z miejscowości wypoczynkowych. Więcej wypadków odnotowuje się także podczas długich weekendów i świąt. Dodatkowe zagrożenie stwarzają również nietrzeźwi kierowcy, którzy w tych dniach stanowią plagę na polskich drogach.

W codziennej jeździe do i z pracy

Czy wiesz, że ponad połowa wszystkich zdarzeń drogowych  ma miejsce w odległości około 8 km od miejsca zamieszkania? Za tak dużą liczbę wypadków odpowiada przyzwyczajenie. Tę drogę znasz na pamięć, więc Twój umysł nie odczuwa potrzeby ciągłego kontrolowania sytuacji. Poza tym, po pracy daje o sobie znać zmęczenie, być może również poirytowanie. Każdy chce wrócić szybciej i ominąć korek, stąd wciskanie się w kolumnę samochodów i nagłe wjeżdżanie przed maskę.

W sytuacji wymuszenia pierwszeństwa na drodze

Polski Kodeks Drogowy informuje, że kierowca pojazdu włączającego się do ruchu lub wjeżdżającego z drogi podporządkowanej na drogę główną, jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Niestety często zdarza się, że ktoś włączy się do ruchu nagle i równie nagle zahamuje. Według prawa wina leży po stronie kierowcy, który uderzył w tył innego pojazdu. Chyba, że udowodnisz, że było inaczej, a dokonasz tego dzięki nagraniu z wideorejestratora. To niezawodny sposób na osoby próbujące wymuszać odszkodowanie.

Kiedy sprawca kolizji oddali się z miejsca zdarzenia

Niestety nie wszyscy kierowcy zachowują się odpowiedzialnie i po spowodowaniu stłuczki po prostu odjeżdżają. Zapamiętanie tablic rejestracyjnych w takim momencie graniczy z cudem, bo możesz być w szoku. Kamera samochodowa nie zna czegoś takiego i pracuje niezależnie od sytuacji, uwieczniając tablice sprawcy. Mało tego, wyczuwając przeciążenie, do jakiego dochodzi podczas zderzenia albo nagłego manewru, automatycznie zabezpiecza film przed usunięciem. Będzie nagrywać dalej w pętli, ale tej sekwencji nie nadpisze.

Na parkingu przy centrum handlowym i pod blokiem

Taka sytuacja – wracasz z zakupów, podchodzisz do samochodu i widzisz otarcie, którego z pewnością nie było. Co robić? Możesz prosić ochronę obiektu o nagranie z monitoringu, o ile taki oczywiście jest. Gorzej jest na parkingu pod blokiem, gdzie w ogromnej większości nie ma kamer. Wideorejestrator zapisze to, co działo się przed samochodem (a jeśli ma tylną kamerę, to i za pojazdem), ukazując przebieg zajścia.

Na fotoradar, który nie działa prawidłowo

Od czasu do czasu w internecie ukazuje się artykuł, poruszający historię niesłusznie ukaranego kierowcy. Fotoradar zaczął robić zdjęcia przepisowo jadącym autom, czego skutkiem był mandat. Tłumaczenia na niewiele się zdadzą, jeśli nie masz dowodu. A dowodem ponownie będzie nagranie z wideorejestratora, który dzięki modułowi GPS pokazuje również prędkość, z jaką jechałeś na danym odcinku.

Do nagrywania pięknych widoków

Posiadanie kamery samochodowej ma jeszcze jedną zaletę. Jak wiesz, niektóre drogi biegną przez malownicza okolicę. Oglądanych widoków nie da się opisać słowami, a mogą być ciekawą pamiątką z podróży. Wysoka jakość nagranego filmu (Full HD i więcej) wiernie odda to, co znajduje się w perspektywie przed Tobą. W tym miejscu trzeba dodać, że istnieją także rejestratory jazdy dedykowane rowerom i motocyklom, niezastąpione na turystycznych szlakach. Od pozostałych modeli odróżniają się odpornością na wodę oraz obecnością uchwytu na kierownicę.

Co wyróżnia dobry wideorejestrator?

Wiesz już, że warto kupić wideorejestrator, wiesz także kiedy się przyda. Pora prześledzić kluczowe parametry rejestratora jazdy:

Rozdzielczość nagrywania i prędkość poklatkowa

Istnieje przekonanie, że fundamentalnym parametrem kamery samochodowej jest rozdzielczość nagrywania. To tylko połowa prawdy, bo na klarowność rejestrowanego obrazu wpływa również prędkość poklatkowa, czyli liczba nagranych klatek na sekundę. Nasuwa się tu analogia z aparatami smartfonów, gdzie więcej megapikseli wcale nie oznacza lepszych zdjęć.

Finalnie film w jakości Full HD, nagrany z szybkością 60 kl/s, będzie płynniejszy i bardziej czytelny od nagrania 4K w 30 kl/s. Jeśli oglądane przez Ciebie urządzenie filmuje z niższą prędkością, lepiej dać sobie spokój. W przeciwnym razie zamiast filmu zobaczysz pokaz slajdów.

Szukając idealnego modelu wideorejestratora wielu użytkowników sprawdza jakości nagrań  YouTube. Pamiętaj jednak, że serwis może kompresować pliki, pogarszając tym samym ich realną jakość.

Tryb nocny

Drugi, bardzo ważny aspekt wideorejestratora, bo to dzięki niemu nagrania po zachodzie słońca zachowują czytelność. Kamera samochodowa, jak Garmin Dash Cam Tandem z trybem nocnym, znacznie lepiej radzi sobie w słabych warunkach oświetleniowych, jakie mają miejsce również w czasie ulewnego deszczu. Dlatego tak ważna jest przysłona. Im mniejszy współczynnik, tym lepiej. Jasność f/2.0 to minimum, choć bez wątpienia lepsza będzie f/1.8. W nocy przydaje się także tryb HDR, poprawiając czytelność nocnych kadrów.

Tryb HDR w wideorejestratorze samochodowym
 

Moduł GPS, czyli zapisywanie trasy

Drogi w danej okolicy znasz jak własną kieszeń i nie potrzebujesz nawigacji GPS, by dotrzeć do celu. Ale jeśli chcesz odtworzyć przebytą trasę przydatny będzie moduł GPS w rejestratorze jazdy, np. w Garmin Dash Cam LIVE. Z jego pomocą sprawdzisz też prędkość na określonych odcinkach, zyskując argument w walce ze starymi fotoradarami. Tu radzimy uważać, bo może się okazać, że gdzieś indziej noga nacisnęła na gaz trochę za mocno ;)

Zapisywanie trasy przyda się zawodowym kierowcom, dostawcom, kurierom lub przedstawicielom handlowym, do rozliczania kilometrówek. Będąc podróżnikiem możesz z kolei otagować odwiedzone lokacje i pokazać, gdzie się bywało i co się widziało.

Automatyczne nagrywanie po odpaleniu silnika

Nerwowy poranek. Budzik nie zadzwonił, szykujesz się do pracy w biegu, a trzeba jeszcze zawieźć dzieci do szkoły. Wsiadasz do auta, ruszasz i nie musisz pamiętać o włączeniu wideorejestratora, bo urządzenie zrobi to automatycznie po odpaleniu silnika. Ta funkcja występuje w wybranych rejestratorach jazdy, dlatego jeśli zależy Ci na niej, sprawdź, czy interesujący Cię model ją posiada.

G-Sensor, czyli czujnik wstrząsów i przeciążeń

G-Sensor to zintegrowany układ wykrywający przeciążenia, do jakich dochodzi podczas gwałtownego manewru, hamowania, kolizji. Po wykryciu takiego przeciążenia bieżące nagranie jest zabezpieczane przed usunięciem lub nadpisaniem. Oprócz tego, część modeli posiada zainstalowany przycisk SOS, służący do zapisania dowolnej sekwencji. W wybranych urządzeniach można też ustawić czułość sensora, definiując moment, w którym kamera  samochodowa ma rozpocząć nagrywanie filmu.

Poza tym, obecność sensora pozwala udowodnić, jakie siły wystąpiły podczas zderzenia pojazdów. Łatwiej tym samym zweryfikować, czy kierowca innego samochodu rzeczywiście jechał z taką prędkością, jak mówi.

Systemy ostrzeżeń

Wideorejestrator potrafi nie tylko filmować. W czasie jazdy będzie Cię na przykład ostrzegał przed:

- fotoradarami,
- przekroczeniem ustalonej prędkości,
- niekontrolowaną zmianą pasa ruchu,
- przeszkodami na drodze (gałęziami i rzeczami, które spadły z drzew lub z ciężarówek, a znajdują się w polu widzenia kamery).
 

Ostrzeganie przed przeszkodami na drodze
 

Dwie kamery w zestawie

Standardowy wideorejestrator filmuje tylko to, co dzieje się przed maską. Żeby uzyskać obraz z tyłu pojazdu warto wybrać produkty, wśród których dostępne są modele z dwiema kamerami, albo z odrębnym modułem, sprzedawanym osobno.

Oprócz tego, tylna kamera jest wprost nieoceniona w trakcie parkowania dużym samochodem (np. samochodem dostawczym lub combi) w niewielkiej przestrzeni, jeśli pojazd nie posiada fabrycznej kamery cofania.

Nagrywanie na parkingu

Jedna z najbardziej przydatnych funkcji kamery samochodowej. Niezastąpiona do filmowania kierowców, którzy uderzą w zderzak, drzwi lub błotnik, obetrą karoserię i pojadą sobie dalej. Pamiętaj jednak, że tryb parkingowy wymaga stałego zasilania w energię. Nagrywanie na parkingu nie jest też jednorodne. Istnieją 3 sposoby rejestracji postoju:

- tryb detekcji ruchu – kamera startuje dopiero wtedy, gdy wykryje jakiś ruch (przechodnia lub inne auto). Aktywacja i dezaktywacja trybu odbywa się ręcznie.
- tryb parkingowy pasywny z detekcją wstrząsów – kamera przechodzi w stan uśpienia, ale działa G-Sensor. Ta funkcja działa dopiero po zdarzeniu, do tego czasu nie nagrywa obrazu.
- tryb parkingowy aktywny z automatyczną detekcją postoju – kamera samoczynnie wykrywa kiedy zaparkujesz i samoczynnie aktywuje tryb detekcji ruchu.

Filmowanie na parkingu
 

Kąt widzenia kamery samochodowej

Wbrew pozorom nie jest to aspekt kluczowy. Tak naprawdę trudno zauważyć różnice pomiędzy kątami widzenia poszczególnych wideorejestratorów. Oczywiście tych markowych. Widoczność produktu „no-name” może znacząco odbiegać od informacji na opakowaniu. Wracając do kwestii kąta widzenia rejestratora jazdy, wystarczy, że liczy 120-140 stopni.

Wielkość wyświetlacza

Wyświetlacz wideorejestratora też nie jest najważniejszy. Wprawdzie na większym lepiej widać nagranie, ale używając kabla film można odtworzyć również na smartfonie, tablecie czy laptopie, po wyjęciu karty z urządzenia. Rejestrator jazdy z dużym ekranem polecamy montować w autach ciężarowych i dostawczych. W nich nie będą zasłaniać przedniej szyby, bo przestrzeń nad deską rozdzielczą i tak jest duża.

Rozdzielczość zdjęć

Ponieważ głównym zadaniem kamery samochodowej jest filmowanie, opcja robienia zdjęć schodzi na plan dalszy. Może się jednak przydać do udokumentowania uszkodzeń samochodu. Wideorejestrator z funkcją zdjęć daje się bez problemu wymontować. Nie ma jednak czasu na sesję zdjęciową, bo żywotność baterii liczy kilka do kilkunastu minut. Radzimy się spieszyć.

Złącza w wideorejestratorze

Standardem, poza gniazdem zasilającym, są dwa złącza: USB - do połączenia z komputerem i zgrywania filmów na dysk oraz HDMI - do bezstratnego przesyłania do TV lub monitora w czasie rzeczywistym.

Polecane wideorejestratory

Garmin Dash Cam Mini 2 Full HD/140

Garmin Dash Cam Mini 2 Full HD/140

Kamera samochodowa niewielkich rozmiarów, ale z dużymi możliwościami. Oferuje 140-stopniowe pole widzenia, zapisuje wideo w rozdzielczości 1080p i można nią sterować głosowo. Zmieścisz do niej kartę o maksymalnej pojemności 256 GB.

Mio MiVue 803 2,5K/140/2,7/Wifi

Mio MiVue 803 2,5K/140/2,7"/Wifi

Mio MiVue 803 nagrywa obraz w rozdzielczości Full HD z płynnością 60 klatek na sekundę. To sprawia, że na nagraniach nie umkną Ci najważniejsze detale, a odczytanie tablicy rejestracyjnej nie będzie problemem.

Garmin Dash Cam 57 QHD/2/140

Garmin Dash Cam 57 QHD/2"/140

Wideorejestrator, który ma wbudowany moduł GPS, co wskaże, kiedy i gdzie miało miejsce konkretne zdarzenie drogowe. Urządzenie dba także o zaparkowany samochód dzięki funkcji ochrony parkingowej. Kamera wysyła również ostrzeżenia, gdy zbyt szybko zbliżysz się do pojazdu przed Tobą.

Garmin Dash Cam 67W QHD/2/180

Vantrue S1 Pro Dual

Jeden produkt, dwie kamery – przrednia rejestrująca obraz w rozdzielczości 2,7K oraz tylna Full HD 1080p. Kamera rejestruje trasę oraz prędkość, ma możliwość bezprzewodowego przesyłania danych oraz tryb parkingowy.

Vantrue S1 Pro Dual

Xblitz Black 4K/2"/170

Xblitz Black 4K ma wszystko, co niezbędne, a dostępna jest w przystępnej cenie. Nagrywa w rozdzielczości 4K, ma tryb nocny, detekcję ruchu czy tryb parkingowy. Bez problemu zlokalizujesz też pojazd, dzięki wbudowanemu modułowi GPS.

Garmin Dash Cam LIVE

Garmin Dash Cam LIVE

Kamera dla tych, którzy chcą mieć zdalny dostęp do nagrywanego obrazu. Z Garmin Dash Cam LIVE uzyskasz dostęp do podglądu na żywo z kamery czy sprawdzisz lokalizację pojazdu w dowolnym momencie. W przypadku wykrycia zdarzenia urządzenie automatycznie zapisuje film przed, w trakcie i po jego wystąpieniu.

Garmin Dash Cam Tandem

Garmin Dash Cam Tandem

Kompaktowy rejestrator samochodowy z dwoma obiektywami o polu widzenia 180 stopni. To pozwala nagrywać obraz z przodu i we wnętrzu pojazdu. Kamera wyposażona jest w specjalną technologię NightGlo, co automatycznie aktywuje świetnej jakości tryb nocny.

70mai A500S Dash Cam Pro Plus+ 2.7K/140/WiFi/GPS + RC06

70mai A500S Dash Cam Pro Plus+ 2.7K/140/WiFi/GPS + RC06

Wideorejestrator, który wyróżnia się wysoką rozdzielczością nagrywanych filmów - 2,7K. Ma system asystujący kierowcę, co realnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy, informując kierowcę, kiedy np. opuści swój pas ruchu.


Zobacz wszystkie wideorejestratory w x-kom