Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Wideorejestrator samochodowy. Jak wybrać? Dlaczego warto go mieć?

Wideorejestrator samochodowy. Jak wybrać? Dlaczego warto go mieć?

·
Zaktualizowano: 4 lata temu

Wideorejestrator, kamera samochodowa, rejestrator jazdy. Istnieją trzy sposoby nazwania tego samego urządzenia, które nagrywa to, co dzieje się przed maską samochodu podczas jazdy, a czasem nawet na parkingu. Podpowiadamy dlaczego warto go mieć, w jakich sytuacjach jest pomocny i jak wybrać optymalny model.

Spis treści:

  1. Czy warto kupić wideorejestrator?
  2. Kiedy przydaje się kamera samochodowa?
  3. Na jakie parametry zwrócić uwagę?
  4. Akcesoria dla wideorejestratora.
  5. Polecane rejestratory jazdy.

„Nie uwierzysz, co widziałem w drodze…” Znasz to? Jeśli nie z własnego doświadczenia, to na pewno z opowieści. Na naszych drogach dzieje się dużo i nie zawsze są to pozytywne wydarzenia. Brawura, nieuprzejmość, kierowcy na podwójnym gazie, próby wymuszenia odszkodowań – przykre, ale prawdziwe sytuacje, które mogą spotkać również Ciebie. Bywa, że trudno się z nich wytłumaczyć i w przypadku interwencji policji pozostaje słowo przeciwko słowu. Jednak mając wideorejestrator w samochodzie otrzymujesz niepodważalny dowód na to, kto zawinił i co tak naprawdę się wydarzyło.

 

Czy warto kupić wideorejestrator?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – tak. Szczególnie wtedy, gdy jeździsz w pojedynkę i w razie kolizji nie masz świadka na poparcie swojej wersji zdarzenia. Wideorejestrator to taka samochodowa czarna skrzynka. Urządzenie dokumentuje przejechaną trasę, zapisując materiał na karcie pamięci.

Film nagrywany jest w pętli, poprzez nadpisanie najstarszego nagrania nowym. Dzięki temu nie musisz sprawdzać, ile miejsca zostało na karcie pamięci i nie ma ryzyka, że nie nagra się ten ważny moment. Wybrane modele potrafią też wyciąć fragment filmu, związany z wydarzeniem i przenieść do chronionego folderu.

Wideorejestrator jest także narzędziem, które pomaga zlikwidować poczucie bezkarności na drogach i zwalczać (mówiąc delikatnie) nieuprzejme zachowanie części kierowców.

Niezbity dowód

To chyba najważniejszy argument, dla którego warto zainwestować w kamerę samochodową. Czasami dochodzi do kolizji, których przebieg jest trudny do wyjaśnienia bez udziału niezależnych świadków. Tymczasem to właśnie wideorejestrator będzie Twoim naocznym świadkiem. Zajechanie drogi połączone z nagłym hamowaniem nie będzie oznaczać Twojej winy. Tak samo jak niezasygnalizowany skręt na skrzyżowaniu, czy zmiana pasa.

Nagranie z rejestratora jazdy stanowi niepodważalny dowód dla policji, sądu oraz ubezpieczyciela, co określa artykuł 308 kodeksu postępowania cywilnego. Film pozwala odtworzyć to, co działo się tuż przed zdarzeniem i wykazać, czy do kolizji dwóch pojazdów nie doszło z powodu działania trzeciego. Co więcej, będzie wiadomo co to za pojazd, bo kamera uwieczni tablice rejestracyjne. Pamiętaj, że Twoje nagranie może zostać poddane weryfikacji w celu ustalenia, czy nie zostało zmodyfikowane i czy pochodzi dokładnie z tego zdarzenia.

Dlaczego warto mieć wideorejestrator
 

Czy każdy wideorejestrator daje radę?

Otóż nie. Szczególnie gdy chodzi o urządzenia marek „no-name”, które kamerami samochodowymi są tylko z nazwy. Oczywiście nagrywają obraz sprzed samochodu, ale jakość tego nagrania pozostawia wiele do życzenia. Równie ważna jest trwałość zarejestrowanego materiału. Markowe, oferowane przez Mio, Xblitz, DOD, czy Xiaomi, mają funkcję zabezpieczenia filmu w momencie kolizji. Produkty nieznanych marek tego nie gwarantują. Za wyborem sprawdzonych produktów przemawia także cena, bo wideorejestrator z kamerą o dobrej rozdzielczości i z naprawdę dobrym filmowaniem w nocy nie wymaga kosmicznych nakładów.

 

Kiedy przydaje się kamera samochodowa?

Mimo niewielkich rozmiarów możliwości zastosowania wideorejestratora jazdy są naprawdę liczne. Najbardziej przydaje się:

Na wakacjach i podczas urlopu

Według policyjnych statystyk najwięcej kolizji drogowych ma miejsce w sezonie wakacyjnym. Wynika to ze zwiększonego ruchu do i z miejscowości wypoczynkowych. Więcej wypadków odnotowuje się także podczas długich weekendów i świąt. Dodatkowe zagrożenie stwarzają również nietrzeźwi kierowcy, którzy w tych dniach stanowią plagę na polskich drogach.

W codziennej jeździe do i z pracy

Czy wiesz, że ponad połowa wszystkich zdarzeń drogowych  ma miejsce w odległości około 8 km od miejsca zamieszkania? Za tak dużą liczbę wypadków odpowiada przyzwyczajenie. Tę drogę znasz na pamięć, więc Twój umysł nie odczuwa potrzeby ciągłego kontrolowania sytuacji. Poza tym, po pracy daje o sobie znać zmęczenie, być może również poirytowanie. Każdy chce wrócić szybciej i ominąć korek, stąd wciskanie się w kolumnę samochodów i nagłe wjeżdżanie przed maskę.

W sytuacji wymuszenia pierwszeństwa na drodze

Polski Kodeks Drogowy informuje, że kierowca pojazdu włączającego się do ruchu lub wjeżdżającego z drogi podporządkowanej na drogę główną, jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Niestety często zdarza się, że ktoś włączy się do ruchu nagle i równie nagle zahamuje. Według prawa wina leży po stronie kierowcy, który uderzył w tył innego pojazdu. Chyba, że udowodnisz, że było inaczej, a dokonasz tego dzięki nagraniu z wideorejestratora. To niezawodny sposób na osoby próbujące wymuszać odszkodowanie.

Kiedy sprawca kolizji oddali się z miejsca zdarzenia

Niestety nie wszyscy kierowcy zachowują się odpowiedzialnie i po spowodowaniu stłuczki po prostu odjeżdżają. Zapamiętanie tablic rejestracyjnych w takim momencie graniczy z cudem, bo możesz być w szoku. Kamera samochodowa nie zna czegoś takiego i pracuje niezależnie od sytuacji, uwieczniając tablice sprawcy. Mało tego, wyczuwając przeciążenie, do jakiego dochodzi podczas zderzenia albo nagłego manewru, automatycznie zabezpiecza film przed usunięciem. Będzie nagrywać dalej w pętli, ale tej sekwencji nie nadpisze.

Na parkingu przy centrum handlowym i pod blokiem

Taka sytuacja – wracasz z zakupów, podchodzisz do samochodu i widzisz otarcie, którego z pewnością nie było. Co robić? Możesz prosić ochronę obiektu o nagranie z monitoringu, o ile taki oczywiście jest. Gorzej jest na parkingu pod blokiem, gdzie w ogromnej większości nie ma kamer. Wideorejestrator zapisze to, co działo się przed samochodem (a jeśli ma tylną kamerę, to i za pojazdem), ukazując przebieg zajścia.

Na fotoradar, który nie działa prawidłowo

Od czasu do czasu w internecie ukazuje się artykuł, poruszający historię niesłusznie ukaranego kierowcy. Fotoradar zaczął robić zdjęcia przepisowo jadącym autom, czego skutkiem był mandat. Tłumaczenia na niewiele się zdadzą, jeśli nie masz dowodu. A dowodem ponownie będzie nagranie z wideorejestratora, który dzięki modułowi GPS pokazuje również prędkość, z jaką jechałeś na danym odcinku.

Do nagrywania pięknych widoków

Posiadanie kamery samochodowej ma jeszcze jedną zaletę. Jak wiesz, niektóre drogi biegną przez malownicza okolicę. Oglądanych widoków nie da się opisać słowami, a mogą być ciekawą pamiątką z podróży. Wysoka jakość nagranego filmu (Full HD i więcej) wiernie odda to, co znajduje się w perspektywie przed Tobą. W tym miejscu trzeba dodać, że istnieją także rejestratory jazdy dedykowane rowerom i motocyklom, niezastąpione na turystycznych szlakach. Od pozostałych modeli odróżniają się odpornością na wodę oraz obecnością uchwytu na kierownicę.

 

Co wyróżnia dobry wideorejestrator?

Wiesz już, że warto kupić wideorejestrator, wiesz także kiedy się przyda. Pora prześledzić kluczowe parametry rejestratora jazdy:

Rozdzielczość nagrywania i prędkość poklatkowa

Istnieje przekonanie, że fundamentalnym parametrem kamery samochodowej jest rozdzielczość nagrywania. To tylko połowa prawdy, bo na klarowność rejestrowanego obrazu wpływa również prędkość poklatkowa, czyli liczba nagranych klatek na sekundę. Nasuwa się tu analogia z aparatami smartfonów, gdzie więcej megapikseli wcale nie oznacza lepszych zdjęć.

Finalnie film w jakości Full HD, nagrany z szybkością 60 kl/s, będzie płynniejszy i bardziej czytelny od nagrania 4K w 30 kl/s. Jeśli oglądane przez Ciebie urządzenie filmuje z niższą prędkością, lepiej dać sobie spokój. W przeciwnym razie zamiast filmu zobaczysz pokaz slajdów.

Szukając idealnego modelu wideorejestratora wielu użytkowników sprawdza jakości nagrań  YouTube. Pamiętaj jednak, że serwis może kompresować pliki, pogarszając tym samym ich realną jakość.

Tryb nocny

Drugi, bardzo ważny aspekt wideorejestratora, bo to dzięki niemu nagrania po zachodzie słońca zachowują czytelność. Kamera samochodowa z trybem nocnym znacznie lepiej radzi sobie w słabych warunkach oświetleniowych, jakie mają miejsce również w czasie ulewnego deszczu. Dlatego tak ważna jest przysłona. Im mniejszy współczynnik, tym lepiej. Jasność f/2.0 to minimum, choć bez wątpienia lepsza będzie f/1.8. W nocy przydaje się także tryb HDR, poprawiając czytelność nocnych kadrów.

Tryb HDR w wideorejestratorze samochodowym
 

Moduł GPS, czyli zapisywanie trasy

Drogi w danej okolicy znasz jak własną kieszeń i nie potrzebujesz nawigacji GPS, by dotrzeć do celu. Ale jeśli chcesz odtworzyć przebytą trasę przydatny będzie moduł GPS w rejestratorze jazdy. Z jego pomocą sprawdzisz też prędkość na określonych odcinkach, zyskując argument w walce ze starymi fotoradarami. Tu radzimy uważać, bo może się okazać, że gdzieś indziej noga nacisnęła na gaz trochę za mocno ;)

Zapisywanie trasy przyda się zawodowym kierowcom, dostawcom, kurierom lub przedstawicielom handlowym, do rozliczania kilometrówek. Będąc podróżnikiem możesz z kolei otagować odwiedzone lokacje i pokazać, gdzie się bywało i co się widziało.

Automatyczne nagrywanie po odpaleniu silnika

Nerwowy poranek. Budzik nie zadzwonił, szykujesz się do pracy w biegu, a trzeba jeszcze zawieźć dzieci do szkoły. Wsiadasz do auta, ruszasz i nie musisz pamiętać o włączeniu wideorejestratora, bo urządzenie zrobi to automatycznie po odpaleniu silnika. Ta funkcja występuje w wybranych rejestratorach jazdy, dlatego jeśli zależy Ci na niej, sprawdź, czy interesujący Cię model ją posiada.

G-Sensor, czyli czujnik wstrząsów i przeciążeń

G-Sensor to zintegrowany układ wykrywający przeciążenia, do jakich dochodzi podczas gwałtownego manewru, hamowania, kolizji. Po wykryciu takiego przeciążenia bieżące nagranie jest zabezpieczane przed usunięciem lub nadpisaniem. Oprócz tego, część modeli posiada zainstalowany przycisk SOS, służący do zapisania dowolnej sekwencji. W wybranych urządzeniach można też ustawić czułość sensora, definiując moment, w którym kamera  samochodowa ma rozpocząć nagrywanie filmu.

Poza tym, obecność sensora pozwala udowodnić, jakie siły wystąpiły podczas zderzenia pojazdów. Łatwiej tym samym zweryfikować, czy kierowca innego samochodu rzeczywiście jechał z taką prędkością, jak mówi.

Systemy ostrzeżeń

Wideorejestrator potrafi nie tylko filmować. W czasie jazdy będzie Cię na przykład ostrzegał przed:

- fotoradarami,
- przekroczeniem ustalonej prędkości,
- niekontrolowaną zmianą pasa ruchu,
- przeszkodami na drodze (gałęziami i rzeczami, które spadły z drzew lub z ciężarówek, a znajdują się w polu widzenia kamery).
 

Ostrzeganie przed przeszkodami na drodze
 

Dwie kamery w zestawie

Standardowy wideorejestrator filmuje tylko to, co dzieje się przed maską. Żeby uzyskać obraz z tyłu pojazdu warto wybrać produkty marki Xblitz lub Mio, wśród których dostępne są modele z dwiema kamerami, albo z odrębnym modułem, sprzedawanym osobno.

Oprócz tego, tylna kamera jest wprost nieoceniona w trakcie parkowania dużym samochodem (np. samochodem dostawczym lub combi) w niewielkiej przestrzeni, jeśli pojazd nie posiada fabrycznej kamery cofania.

Nagrywanie na parkingu

Jedna z najbardziej przydatnych funkcji kamery samochodowej. Niezastąpiona do filmowania kierowców, którzy uderzą w zderzak, drzwi lub błotnik, obetrą karoserię i pojadą sobie dalej. Pamiętaj jednak, że tryb parkingowy wymaga stałego zasilania w energię. Nagrywanie na parkingu nie jest też jednorodne. Istnieją 3 sposoby rejestracji postoju:

- tryb detekcji ruchu – kamera startuje dopiero wtedy, gdy wykryje jakiś ruch (przechodnia lub inne auto). Aktywacja i dezaktywacja trybu odbywa się ręcznie.
- tryb parkingowy pasywny z detekcją wstrząsów – kamera przechodzi w stan uśpienia, ale działa G-Sensor. Ta funkcja działa dopiero po zdarzeniu, do tego czasu nie nagrywa obrazu.
- tryb parkingowy aktywny z automatyczną detekcją postoju – kamera samoczynnie wykrywa kiedy zaparkujesz i samoczynnie aktywuje tryb detekcji ruchu.

Filmowanie na parkingu
 

Kąt widzenia kamery samochodowej

Wbrew pozorom nie jest to aspekt kluczowy. Tak naprawdę trudno zauważyć różnice pomiędzy kątami widzenia poszczególnych wideorejestratorów. Oczywiście tych markowych. Widoczność produktu „no-name” może znacząco odbiegać od informacji na opakowaniu. Wracając do kwestii kąta widzenia rejestratora jazdy, wystarczy, że liczy 120-140 stopni.

Wielkość wyświetlacza

Wyświetlacz wideorejestratora też nie jest najważniejszy. Wprawdzie na większym lepiej widać nagranie, ale używając kabla film można odtworzyć również na smartfonie, tablecie czy laptopie, po wyjęciu karty z urządzenia. Rejestrator jazdy z dużym ekranem polecamy montować w autach ciężarowych i dostawczych. W nich nie będą zasłaniać przedniej szyby, bo przestrzeń nad deską rozdzielczą i tak jest duża.

Rozdzielczość zdjęć

Ponieważ głównym zadaniem kamery samochodowej jest filmowanie, opcja robienia zdjęć schodzi na plan dalszy. Może się jednak przydać do udokumentowania uszkodzeń samochodu. Wideorejestrator z funkcją zdjęć daje się bez problemu wymontować. Nie ma jednak czasu na sesję zdjęciową, bo żywotność baterii liczy kilka do kilkunastu minut. Radzimy się spieszyć.

Złącza w wideorejestratorze

Standardem, poza gniazdem zasilającym, są dwa złącza: USB - do połączenia z komputerem i zgrywania filmów na dysk oraz HDMI - do bezstratnego przesyłania do TV lub monitora w czasie rzeczywistym.

 

Akcesoria dla wideorejestratora

Akcesoria do wideorejestratorów

Karta pamięci

Nagranie w jakości Full HD lub wyższej potrzebuje sporo miejsca i wymaga karty o odpowiedniej szybkości. Dlatego warto wybrać nośnik o pojemności co najmniej 32 GB z magistralą 10. Mniej gigabajtów sprawi, że cykl nagrania będzie krótki, a wolniejsza nie zapewni ani płynności nagrywania, ani odtwarzania.

Ładowarka samochodowa

Akcesorium, które powinno znaleźć się w każdym schowku samochodowym. Gdyby doszło do zgubienia lub uszkodzenia oryginalnej ładowarki można posiłkować się zapasową. Dobry wyborem jest ładowarka o co najmniej dwóch złączach, bądź rozdzielacz gniazd.

Filtr polaryzacyjny

Filtr polaryzacyjny, zainstalowany na obiektywie kamery samochodowej Mio redukuje odblaski światła, powstające na przedniej szybie auta. Nagranie jest dzięki temu czytelne. Filtr polaryzacyjny jest wręcz niezastąpiony w słoneczne dni, jakich nie brakuje w czasie wakacji.

Mio SmartBox

Chcąc korzystać z trybu parkowania w rejestratorze jazdy Mio MiVue, warto zainwestować w Mio SmartBox. Adapter zapewni zasilanie na czas Twojej nieobecności w aucie, a dodatkowo zapobiegnie rozładowaniu samochodowego akumulatora. Możesz też ustawić czas, po którym urządzenie ma się wyłączyć.

Polecane wideorejestratory

Polecane wideorejestratory samochodowe

Xiaomi Xiaoyi Yi Dash Camera

Idealny wybór do codziennej jazdy. Ta kamera samochodowa posiada przysłonę f/1.8 oraz sensor obrazu 3.0 x 3.0, więc rejestruje szczegółowe filmy w rozdzielczości 2304 x 1296 px. Yi Dash Camera posiada również funkcję ADAS, która alertami głosowymi będzie Cię informować o nieplanowanej zmianie pasa ruchu, a nawet zbyt małej odległości od samochodu przed Tobą.

Mio MiVue C320

Wideorejestrator w dobrej cenie, który nagra codzienna jazdę w jakości Full HD. Filmowanie rozpoczyna się od razu po przekręceniu kluczyka i zapisywane jest w pętli. MiVue C320 otrzymał też 3-osiowy system przeciążeń, który zapisuje siłę przeciążenia, kierunek, jak również przyspieszenie. Potrafi również nagrywać w trybie parkingowym.

Mio MiVue 698 Dual

Oto rejestrator jazdy z dwiema kamerami, zintegrowanym modułem GPS i wbudowaną bazą fotoradarów. Niezastąpiony w dalekich trasach, zawodzie dostawcy i przedstawiciela handlowego. Niezbędny w ekwipunku samochodowego podróżnika. Rejestruje wyraźne filmy w jakości Full HD tak w dzień, jak i w nocy.

Xblitz Park View

W tym wypadku obraz z tylnej kamery oglądasz na żywo na ekranie 4,3”. Dzięki czujnikowi G-Sensor kamera wie kiedy ruszasz, kiedy dochodzi do nagłej zmiany kierunku jazdy i kiedy dochodzi do kolizji. Materiał ze zdarzenia zabezpieczany jest natychmiast przed usunięciem. Xblitz Park View rejestruje też obraz na postoju.

Navitel R600

Do jazdy nocnej polecamy Navitel R600 z kamerą Full HD. Spokojnie nagrasz całonocną przejażdżkę, bo ten wideorejestrator obsługuje karty pamięci o pojemności do 256 GB. Zaawansowany tryb parkingowy wykrywa ruch wokół samochodu, uruchamiając niezwłocznie nagrywanie. Pomaga mu w tym przysłona f/2.0.

Mio MiVue 785

Mio MiVue 785 jest najbardziej zaawansowaną kamerą samochodową marki Mio. W zestawie znajduje się też tylna kamera A20+, dająca stały podgląd tego, co dzieje się z tyłu. Urządzenie dysponuje ponadto szeregiem systemów ostrzegających o zmianie pasa ruchu, przemęczeniu i ostrzega przed możliwą kolizją z autem poprzedzającym. 

Xblitz GO

W tym modelu zastosowano diody IR, które poprawiają jakość nagrań nocnych. Dodatkowe wsparcie dostarczarozdzielczość filmowania Full HD oraz tryb HDR, poprawiający jasność rejestrowanych scen. Wideorejestrator Xblitz GO zaczyna pracę wraz z odpaleniem silnika i zapada w czuwanie w kilka sekund po jego wyłączeniu.

Navitel R400

Idealny wybór, jeśli planujesz wycieczkę po Starym Kontynencie. Przy zakupie Navitel R400 otrzymujesz roczną licencję z mapą Europy, do zainstalowania w smartfonie lub tablecie. Kamera nagra całą drogę w jakości Full HD, wzbogacając obraz dźwiękiem, nagrywanym przez czuły mikrofon.

Mio MiVue 792

Ten model rejestruje filmy w jakości Full HD z szybkością 60 kl/s, korzystając z sensora optycznego CMOS od Sony. Wbudowany moduł GPS zapisuje na bieżąco nie tylko prędkość i kierunek jazdy ale i położenie. Ciekawym rozwiązaniem jest przesyłanie nagrania do smartfona za pośrednictwem wi-fi. Zestaw Mio MiVue 792 zawiera również tylną kamerę Mio A20, która nagrywa w jakości Full HD.


Zobacz wszystkie wideorejestratory w x-kom