Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jaki powerbank wybrać do smartfona i tabletu?

·
Zaktualizowano: Ponad rok temu

Powerbank to praktyczny gadżet, który uchroni Twój smartfon i tablet przed rozładowaniem. Doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy nie możesz skorzystać z tradycyjnego źródła zasilania. W niniejszym poradniku poznasz zalety i rodzaje przenośnych akumulatorów. Dowiesz się, który model wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie. Miłej lektury.

Co warto wiedzieć o powerbankach?

czym jest powerbankCzym jest powerbank?

Powerbank to podręczne źródło zasilania, które umożliwia ładowanie urządzeń bez konieczności podłączania ich tradycyjną ładowarką do gniazdka elektrycznego. Dostępne modele różnią się m.in. pojemnością czy liczbą gniazd USB.

dlaczego warto mieć powerbankDlaczego warto go mieć?

Nie musisz więcej zmniejszać jasności ekranu smartfona, wyłączać Wi-Fi lub używać trybu oszczędzania energii, który wpływa na komfort użytkowania telefonu. Powerbank uzupełni poziom baterii w Twoim smartfonie.

gdzie mogę użyć powerbankaGdzie mogę go użyć?

Powerbank przyda się wszędzie tam, gdzie nie masz dostępu do gniazda elektrycznego. Dzięki niewielkim rozmiarom bez trudu zmieści się w kieszeni, plecaku lub damskiej torebce.

Bank energii możesz także przewozić w samolocie. Najważniejsze, aby akcesorium wylądowało w bagażu podręcznym. To jeden z wymogów związanych z bezpieczeństwem. Drugim jest pojemność, która nie powinna przekraczać 100 Wh, a maksymalnie, za zgodą przewoźnika – 160 Wh. Należy zatem zapoznać się z regulaminem przewoźnika, w którym jasno określone są zasady transportowania tego typu urządzeń. W dalszej części poradnika znajdziesz informację, jak przeliczyć mAh na Wh.

W opisie niektórych powerbanków umieszczona jest także dodatkowa informacja o spełnieniu wymagań UN38.3, co oznacza możliwość swobodnego, a zatem bezpiecznego, przewożenia akumulatora również drogą powietrzną.

zasada działania powerbanku

Wewnątrz powerbanku znajduje się bateria o określonej pojemności. Zasada działania akcesorium sprowadza się do naładowania i magazynowania w nim energii elektrycznej. Naładowany powerbank pełni funkcję przenośnego gniazdka elektrycznego, które umożliwia zasilanie smartfona lub innego urządzenia mobilnego. Ładowanie odbywa się najczęściej przy pomocy przewodu USB.

Jak długo ładować powerbank?

O tym, jak długo ładować powerbank, poinformuje Cię wskaźnik naładowania akumulatora. Nie każdy model jest w niego wyposażony, dlatego warto poszukać urządzenia, które ma tę funkcję. Stan baterii wskażą diody LED lub cyfrowy wyświetlacz. Ze względu na dużą pojemność bank energii wymaga dłuższego ładowania niż smartfon czy tablet. Może ono trwać od 3,5 do nawet 10 godzin.

jak ładować powerbank

W niemal wszystkich powerbankach znajdziemy złącza mikro-USB, USB-C oraz USB-A – najpopularniejsze porty w świecie mobilnych urządzeń. Zwróć uwagę na zwroty in/out przy rodzajach złączy. To oznaczenie wskazuje, czy złącze służy do ładowania samego powerbanka (in), ładowania urządzeń (out) czy spełnia obie funkcje (in/out).

W przypadku starszych, jak i nowszych urządzeń Apple potrzebny będzie kabel ze złączem Dock Connector lub Lightning. W tej sytuacji należy skorzystać z odpowiedniej przejściówki, oryginalnego przewodu dołączonego do smarfona lub kabla z certyfikatem MFi.

Zobacz kable Lightning

Zobacz też kable USB

Jakie urządzenia naładujesz za pomocą powerbanku?

jakie urządzenia mogę naładować powerbankiem

Czy powerbankiem mogę naładować laptopa?

Większość powerbanków ma napięcie wyjściowe 5 Volt (V), które pozwala naładować niemal wszystkie urządzenia mobilne. Nie wystarczy jednak do uzupełnienia energii w laptopie. Na rynku pojawiły się jednak modele z technologią e-USB, która umożliwia dopasowanie napięcia do ładowanego urządzenia. Wybierając taki bank energii, należy pamiętać o optymalnej pojemności niezbędnej do ładowania laptopa, a więc minimum 20 000 mAh. Istotna będzie obecność portu USB-C ze standardem Power Delivery.

jakie są rodzaje powerbanków

W ofercie producentów znajdziesz także powerbanki różniące się sposobem montażu przewodu zasilającego. Dołączany do zestawu przewód należy podłączyć ręcznie. Z jednej strony do banku energii, z drugiej do urządzenia, które chcesz naładować. Wygodnym rozwiązaniem są modele, w których przewód schowany jest w obudowie. Wysuwasz go tylko na czas ładowania, co ułatwia codzienny transport.

Czy powerbanki są bezpieczne?

W trosce o bezpieczeństwo producenci wprowadzają do powerbanków szereg zabezpieczeń. Nowoczesne urządzenia mają zabezpieczenia przed zwarciem, przegrzaniem czy nieprawidłowym podłączeniem przewodów. Aby nie martwić się o wystąpienie ewentualnej awarii, lepiej nie kupować urządzenia z nieznanego źródła. Taki bank energii może nie posiadać kompletu zabezpieczeń.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie powerbanku?

Możliwości każdego powerbanku określają parametry techniczne. Warto przyjrzeć się im bliżej, aby bez trudu poruszać się po bogatej ofercie producentów. Znajomość podstawowych właściwości i ich znaczenia ułatwi inteligentny wybór powerbanku dopasowanego do Twoich potrzeb.

Co to jest mAh?

Pojemność powerbanku wyrażana jest zazwyczaj w miliamperogodzinach – w skrócie mAh. Im wyższa wartość, tym dłużej urządzenie będzie działać na jednym ładowaniu.

jak obliczyć pojemność baterii powerbanku

Natężenie prądu – co warto wiedzieć?

Wybierając bank energii, zwróć uwagę na natężenie prądu, wyrażane w amperach (A). Do ładowania smartfona wystarczy prąd o natężeniu 1 A. Uniwersalnym wyborem będzie jednak model umożliwiający ładowanie prądem o natężeniu 2 A. Nie tylko szybciej uzupełni energię Twojego smartfona, ale sprawdzi się również w przypadku tabletów. Ładowanie tych urządzeń prądem o natężeniu 1 A może nie spełniać zaleceń producenta i być bardziej czasochłonne.

zalecany prąd ładowania urządzeń

Większość smartfonów obsługuje już standard szybkiego ładowania. W związku z tym natężenie prądu w powerbanku może, a nawet musi być wyższe niż 1 A, ponieważ to między innymi prąd wyjściowy warunkuje szybkość ładowania.

warto wiedziecWarto wiedzieć

Również kabel musi być przystosowany do szybkiego ładowania. Wartość obsługiwanego natężenia powinna być wyszczególniona na przewodzie pod złączem.

Jaka moc ładowania będzie odpowiednia?

Powerbanki różnią się także maksymalną mocą ładowania urządzeń. Jest ona wyrażana w watach (W). Aby wybrać odpowiednie akcesorium do sprawnego uzupełniania energii, sprawdź, jaka jest maksymalna dopuszczalna moc ładowania Twojego urządzenia, np. smartfona. Liczba watów oferowanych przez bank energii powinna być temu równa lub nieco wyższa. Bardzo duża moc będzie istotna jeśli planujesz zasilać także laptopa. Pamiętaj jednak, że Twoje urządzenia muszą być zgodne z oferowanym standardem szybkiego ładowania.

Czym różnią się bateria litowo-jonowa i litowo-polimerowa?

Powerbanki, podobnie jak smartfony, skrywają w sobie baterię litowo-jonową lub litowo-polimerową. Tyle że o zdecydowanie większej pojemności. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od częstotliwości użytkowania powerbanku. Żywotność, rozmiar i waga obu baterii są podobne.

rodzaje baterii w powerbankach litowo-jonowa i litowo-polimerowa

Jeśli często ładujesz telefon, a rzadko masz możliwość podpięcia go do ładowarki sieciowej, postaw na model wyposażony w baterię litowo-polimerową. Do okazjonalnego stosowania powerbanku np. w sytuacjach awaryjnych, gdy oczekujesz ważnego telefonu, a bateria jest bliska wyczerpania, wybierz urządzenie z baterią litowo-jonową.

Jak określić wydajność powerbanku?

Wydajność powerbanku wyraża procentowy współczynnik konwersji energii. Akumulator nie przekaże ładowanemu urządzeniu 100% swojej mocy. Zawsze wystąpi strata, która zależy od kilku czynników, a w głównej mierze od jakości wybranego urządzenia. Lepiej zainwestować w modele markowych producentów, których wydajność sięga 80–90%. Najtańsze kuszą wysoką pojemnością, ale ich współczynnik konwersji energii może wynosić zaledwie 40–50%. Co to oznacza? Sprawdź poniższy przykład.

jak oszacować wydajność powerbanku

Można przyjąć, że powerbank z powyższego przykładu naładuje smartfon trzy lub czterokrotnie, przy początkowym stanie naładowania wynoszącym 100%. Równanie ma jednak charakter szacunkowy i nie uwzględnia wydajności baterii smartfona, środowiska, w jakim jest przechowywana bateria, jak i korzystania z urządzenia podczas ładowania. Mimo to daje dokładniejszy obraz tego, ile razy wybrany powerbank naładuje nasze urządzenie.

Jaka jest żywotność powerbanku?

Wskaźnikiem żywotności baterii będzie liczba cykli ładowania. Określa ona, ile razy dany powerbank możemy naładować bez utraty wydajności. W tym wypadku śmiało kieruj się zasadą – im więcej, tym lepiej. Producenci dolną granicę ustalają na około 500 cykli. Ich liczba zależy od wybranego modelu i materiałów, z których został wykonany. Powerbanku o żywotności 500 cykli możesz używać codziennie przez około 15 miesięcy. W praktyce nie korzystamy z banku energii każdego dnia, więc urządzenie powinno służyć Ci zdecydowanie dłużej.

Jaki powerbank wybrać?

Przed przystąpieniem do wyboru powerbanku zdecyduj, jak zamierzasz z niego korzystać. Udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania ułatwi Ci podjęcie decyzji.

Pojemność

Zanim zdecydujesz się na konkretną pojemność, zastanów się, jak często zamierzasz korzystać z powerbanku? Jeżeli zależy Ci na urządzeniu, które w kryzysowej sytuacji podtrzyma żywotność smartfona przez kilkadziesiąt minut, wystarczy Ci pojemność 2100–2600 mAh. Jeśli ze swoimi urządzeniami nie rozstajesz się ani na chwilę, wybierz model o bardziej pojemnej baterii.

jaką pojemność powerbanku wybrać

Uniwersalny powerbank powinien pozwolić na przynajmniej podwójne uzupełnienie baterii w telefonie. Dlatego największą popularnością cieszą się powerbanki o pojemności wynoszącej 5000–6000 mAh. Pamiętaj jednak, że pojemność powerbanku może sięgać nawet 20 000 mAh. Wybór powinien być zatem podyktowany indywidualnymi potrzebami.

warto wiedziecWarto wiedzieć

Im pojemniejsza bateria, tym większy ciężar i rozmiary powerbanku.

Zastosowanie

Od rodzaju urządzenia, które zamierzasz ładować, zależy, czy potrzebujesz powerbanku z wyjściem USB 1 A, 2 A lub typu C. Możesz też wybrać uniwersalne rozwiązanie w postaci powerbanku, który posiada dwa lub trzy złącza. Taki model umożliwi ładowanie kilku urządzeń jednocześnie.

Jeśli Twój smartfon obsługuje technologie szybkiego ładowania i chcesz korzystać z tego udogodnienia także podczas używania powerbanku, zwróć uwagę na standardy ładowania. Pamiętaj, aby dobrać taką technologię, jaką wspiera Twój smartfon – Fast, Quick, Ultra lub Super Charge. Podobnie w kwestii kompatybilności ze standardem Power Delivery, który umożliwia najbardziej wydajne ładowanie.

Niektóre modele powerbanków dają nawet możliwość indukcyjnego ładowania smartfonów. Jeśli Twoje urządzenie mobilne obsługuje technologię bezprzewodowego ładowania QI, możesz zapomnieć o dodatkowych kablach. Wystarczy, że położysz smartfon na powerbanku. Taką funkcję oferuje na przykład Power Bank x-kom 10000 mAh.

Cena i jakość

Cena powerbanku zależy nie tylko od pojemności, ale również jakości. Unikaj urządzeń, które kuszą atrakcyjną ceną i olbrzymią pojemnością – zwykle nawet 10 000 mAh lub więcej. Przenośne baterie mniej znanych marek mogą nie posiadać kompletu zabezpieczeń oraz deklarowanej wydajności. Ich rzeczywista pojemność także może nie odzwierciedlać tego, co na opakowaniu deklaruje producent.

Rozmiar i ciężar

W przypadku powerbanku, który planujesz nosić w kieszeni, istotny będzie jego rozmiar i ciężar. Zwróć uwagę na to, by urządzenie było możliwie małe i smukłe. W każdej innej sytuacji rozmiar przestaje mieć znaczenie. Większość banków energii bez problemu zmieści się w plecaku i torebce.

Jakie dodatki warto mieć w swoim powerbanku?

Decydując się na zakup powerbanku, porównaj poszczególne modele pod względem dodatkowych funkcji. Producenci często wzbogacają swoje produkty w mniej lub bardziej przydatne elementy. Poniżej lista przydatnych funkcji, które zwiększają komfort użytkowania.

Wskaźnik poziomu naładowania – określa aktualny poziom baterii Twojego powerbanku. Dostępne są dwa rodzaje wskaźników. Pierwszy to diody LED, drugi to niewielki wyświetlacz LCD. Który jest lepszy? Wybór zależy od indywidualnych preferencji. Diody mogą zużywać odrobinę mniej energii, którą powerbank czerpie z tych samych zasobów, z których ładuje podłączone urządzenia mobilne. Wyświetlacz natomiast będzie dokładniejszy.

wskaźnik poziomu naładowania powerbanku

Wbudowany przewód – ułatwia transport i zwiększa wygodę użytkowania powerbanku. Nie musisz zabierać ze sobą oddzielnego kabla. Wystarczy wyjąć schowany w obudowie przewód i podłączyć do urządzenia przenośnego.

Uchwyt – przydatny w przypadku powerbanków o mniejszych gabarytach. Dzięki niemu przypniesz urządzenie do kluczy lub paska i będziesz mieć zawsze pod ręką.

Dwa lub trzy gniazda ładowania – uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu naładujesz kilka urządzenia jednocześnie.

Port USB-C Power Delivery – technologia Power Delivery umożliwia szybkie ładowanie podłączonych urządzeń, jak i samego powerbanku. Moc ładowania jest wówczas odpowiednio dostosowana do ładowanego urządzenia, więc powerbank nie dostarczy więcej energii, niż smartfon czy tablet mogą bezpiecznie przyjąć. PD umożliwia też ładowanie laptopów.

Fast/Quick/Ultra/Super Charge – dzisiejsze powerbanki wspierają technologie szybkiego ładowania. Aby dobrać odpowiedni model, należy sprawdzić jaki standard wspiera smartfon. Inaczej nie skorzystasz z funkcji szybkiego ładowania. Z powodu braku kompatybilności proces będzie dużo wolniejszy lub przerywany. A w niektórych przypadkach ładowanie może w ogóle nie być możliwe.

Jak zadbać o powerbank i utrzymać go w dobrej kondycji?

Odpowiedni sposób użytkowania powerbanku nie tylko przedłuży jego żywotność, ale także zmniejszy ryzyko awarii. Wystarczy, że poznasz kilka prostych zasad, a bez trudu utrzymasz swój powerbank w dobrej kondycji.

zasady użytkowania powerbanku

Jaki powerbank wybrać? Polecane modele

Wraz z rozwojem nowych technologii rośnie zapotrzebowanie na energię. Powerbank pozwala dłużej cieszyć się funkcjonowaniem smartfona i tabletu. To także doskonały pomysł na prezent dla każdego, kto posiada jakiekolwiek urządzenie mobilne. Teraz gdy już wiesz, na co zwrócić uwagę, możesz sięgnąć po oferty różnych marek. W x-komie znajdziesz powerbanki topowych producentów. Wystarczy wybrać model odpowiadający Twoim potrzebom pod względem pojemności, jakości wykonania, wyglądu i funkcjonalności. Polecane modele znajdziesz poniżej oraz w rankingu na portalu Geex: Najlepsze powerbanki. Ranking przenośnych banków energii.

x-kom Power Bank 10000 mAh (Indukcja 10W, USB-C, PD 18W)

x-kom Power Bank 10000 mAh (Indukcja 10W, USB-C, PD 18W)

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego z technologią QI, możesz zapomnieć o plątaninie kabli nawet w podróży czy na spotkaniu w kawiarni. Aby naładować smartfon albo słuchawki wystarczy, że położysz je na sygnowanym logo x-komu powerbanku z funkcją ładowania indukcyjnego. Do dyspozycji masz również dwa złącza – USB i USB-C. Do zestawu dołączona jest jeszcze stacja ładująca, która ułatwia zasilenie samego powerbanku.

Green Cell PowerPlay10S 10000mAh (2x USB-A 2x USB-C PD 18W)

Green Cell PowerPlay10S 10000mAh (2x USB-A 2x USB-C PD 18W)

Z powerbankiem Green Cell PowerPlay10S możesz naładować nawet trzy urządzenia jednocześnie. Akcesorium wyposażono w dwa porty USB-A z technologią Ultra Charge, port USB-C Power Delivery, który ładuje z mocą 18 W oraz wejście USB-C do szybkiego ładowania samego powerbanku. Ponadto liczne zabezpieczenia zapewniają bezpieczne ładowanie, a diody LED wskazują poziom baterii.

Fresh N Rebel Power Bank 12000 mAh (USB-C, Ruby Red)

Fresh N Rebel Power Bank 12000 mAh (USB-C, Ruby Red)

Akcesoria marki Fresh’N Rebel wyróżniają się stylowym designem i piękną kolorystyką, więc sprawdzą się świetnie także jako prezent. Na przykład ten poręczny bank energii w czerwonym kolorze, który dzięki pojemności 12 000 mAh zasili smartfon nawet 4 razy. Akcesorium wyposażono w dwa porty: USB Typu-A oraz USB-C, który służy zarówno do ładowania powerbanku, jak i zasilania innych urządzeń.

Trust Power Bank Primo 10000 mAh

Trust Power Bank Primo 10000 mAh

Bank energii Trust Power ma pojemność 10 000 mAh i został wyposażony w cztery porty. Do ładowania samego powerbanku służy wejście micro USB, a do urządzeń mobilnych energię dostarczą dwa złącza USB-A i jedno USB-C, które oferuje moc 15 W. O tym, ile energii możesz jeszcze wykorzystać przed kolejnym zapełnieniem powerbanku, poinformują wskaźniki LED.

Xtorm 20000mAh 20W (PD, USB-C)

Xtorm 20000mAh 20W (PD, USB-C)

Powerbank Xtorm ma pojemność aż 20 000 mAh oraz złącza USB-A i USB-C, które obsługuje moc nawet 20 W. Naładuje smartfony i tablety, słuchawki bezprzewodowe, kontrolery PlayStation czy XBOX i przełączniki Nintendo, kamery sportowe, a także drony. Ponadto ma stylową obudowę o geometrycznym wykończeniu, odporną na zarysowania i uszkodzenia.

Poznaj pełną ofertę powerbanków w x-komie