Jaki powerbank wybrać do smartfona i tabletu?

Powerbank to praktyczny gadżet, który uchroni Twój smartfon i tablet przed rozładowaniem. Doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy nie możesz skorzystać z tradycyjnego źródła zasilania. W niniejszym poradniku poznasz zalety i rodzaje przenośnych akumulatorów. Dowiesz się, który model wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie. Miłej lektury.

W poradniku:

  1. Co warto wiedzieć o powerbankach?
  2. Jakie urządzenia naładujesz za pomocą powerbanku?
  3. Czy powerbanki są bezpieczne?
  4. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie powerbanku?
  5. Jaki powerbank wybrać?
  6. Jak zadbać o powerbank i utrzymać go w dobrej kondycji?
  7. Jaki powerbank wybrać? Polecane modele
 

 

Co warto wiedzieć o powerbankach?

czym jest powerbankCzym jest powerbank?

Powerbank to podręczne źródło zasilania, które umożliwia ładowanie urządzeń bez konieczności podłączania ich tradycyjną ładowarką do gniazdka elektrycznego. Modele dostępne w sprzedaży różnią się pojemnością i wieloma parametrami, takimi jak np. sprawność czy liczba gniazd USB.

dlaczego warto mieć powerbankDlaczego warto go mieć?

Nie musisz więcej zmniejszać jasności ekranu smartfona, wyłączać wi-fi lub używać trybu oszczędzania energii, który wpływa na komfort użytkowania telefonu, zwłaszcza w pełnym słońcu. Powerbank uzupełni poziom baterii w Twoim smartfonie. Ciesz się funkcjonowaniem swoich ulubionych urządzeń bez względu na to, gdzie się znajdujesz.

gdzie mogę użyć powerbankaGdzie mogę go użyć?

Powerbank przyda się wszędzie tam, gdzie nie masz dostępu do gniazda elektrycznego. Dzięki niewielkim rozmiarom bez trudu zmieści się w kieszeni, plecaku lub damskiej torebce.

zasada działania powerbanku
 

Wewnątrz powerbanku znajduje się bateria o określonej pojemności. Zasada jego działania sprowadza się do naładowania i magazynowania w nim energii elektrycznej. Naładowany powerbank pełni funkcję przenośnego gniazdka elektrycznego, które umożliwia zasilanie smartfona lub innego urządzenia mobilnego. Ładowanie odbywa się najczęściej przy pomocy przewodu USB.

Jak długo ładować powerbank?

O tym, jak długo ładować powerbank, poinformuje Cię wskaźnik naładowania akumulatora. Nie każdy model jest w niego wyposażony, dlatego warto poszukać urządzenia, które ma tę funkcję, jak np. powerbank ADATA AA10050 z wbudowanym wskaźnikiem LED. Ze względu na dużą pojemność bank energii wymaga dłuższego ładowania niż smartfon czy tablet. Może ono trwać od 3,5 do nawet 10 godzin.

jak ładować powerbank
 

W niemal wszystkich powerbankach znajdziemy złącza mikro-USB i USB – najpopularniejsze porty w świecie mobilnych urządzeń. W przypadku starszych, jak i nowszych urządzeń Apple potrzebny będzie kabel ze złączem Dock Connector lub Lightning. W tej sytuacji należy skorzystać z odpowiedniej przejściówki lub oryginalnego przewodu dołączonego do smarfona.

 

 

Jakie urządzenia naładujesz za pomocą powerbanku?

 

jakie urządzenia mogę naładować powerbankiem
 

Czy powerbankiem mogę naładować laptopa?

Większość powerbanków ma napięcie wyjściowe 5 Volt („V”), które pozwala naładować niemal wszystkie urządzenia mobilne. Nie wystarczy jednak do uzupełnienia energii w laptopie. Na rynku pojawiają się modele z technologią e-USB, która umożliwia dopasowanie napięcia do ładowanego urządzenia. Wybierając taki bank energii, należy pamiętać o optymalnej pojemności niezbędnej do ładowania laptopa, a więc minimum 20000 mAh.

jakie są rodzaje powerbanków
 

W ofercie producentów znajdziesz także powerbanki różniące się sposobem montażu przewodu zasilającego. Dołączany do zestawu przewód należy podłączyć ręcznie. Z jednej strony do banku energii, z drugiej do urządzenia, które chcesz naładować. Wygodnym rozwiązaniem są modele, w których przewód schowany jest w obudowie. Wysuwasz go tylko na czas ładowania, co ułatwia codzienny transport.

 

 

Czy powerbanki są bezpieczne?

W trosce o bezpieczeństwo producenci wprowadzają do powerbanków szereg zabezpieczeń. Nowoczesne urządzenia mają zabezpieczenia przed zwarciem, przegrzaniem i nieprawidłowym podłączeniem przewodów. Aby nie martwić się o możliwość ewentualnej awarii, lepiej nie kupować urządzenia z nieznanego źródła. Taki bank energii może nie posiadać kompletu zabezpieczeń.

 

 

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie powerbanku?

Możliwości każdego powerbanku określają parametry techniczne. Warto przyjrzeć się im bliżej, aby bez trudu poruszać się po bogatej ofercie producentów. Znajomość podstawowych właściwości i ich znaczenia ułatwi inteligentny wybór powerbanku dopasowanego do Twoich potrzeb.

Co to jest mAh?

Pojemność powerbanku wyrażana jest zazwyczaj w miliamperogodzinach – w skrócie mAh. Im wyższa wartość, tym dłużej urządzenie będzie działać na jednym ładowaniu.

jak obliczyć pojemność baterii powerbanku
 

Natężenie prądu – co warto wiedzieć?

Wybierając bank energii, zwróć uwagę na natężenie prądu, wyrażane w amperach („A”). Do ładowania smartfona wystarczy prąd o natężeniu 1 A. Uniwersalnym wyborem będzie jednak model umożliwiający ładowanie prądem o natężeniu 2 A. Nie tylko szybciej uzupełni energię Twojego smartfona, ale sprawdzi się również w przypadku tabletów. Ładowanie tych urządzeń prądem o natężeniu 1 A może nie spełniać zaleceń producenta i być bardziej czasochłonne.

zalecany prąd ładowania urządzeń
 

Czym różnią się bateria litowo-jonowa i litowo-polimerowa?

Powerbanki, podobnie jak smartfony, skrywają w sobie baterię litowo-jonową lub litowo-polimerową. Tyle że o zdecydowanie większej pojemności. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od częstotliwości użytkowania powerbanku. Żywotność, rozmiar i waga obu baterii są podobne.

rodzaje baterii w powerbankach litowo-jonowa i litowo-polimerowa
 

Jeśli często ładujesz telefon, a rzadko masz możliwość podpięcia go do ładowarki sieciowej, postaw na model wyposażony w baterię litowo-polimerową. Do okazjonalnego stosowania powerbanku np. w sytuacjach awaryjnych, gdy oczekujesz ważnego telefonu, a bateria jest bliska wyczerpania, wybierz urządzenie z baterią litowo-jonową.

Jak określić wydajność powerbanku?

Wydajność powerbanku wyraża procentowy współczynnik konwersji energii. Akumulator nie przekaże ładowanemu urządzeniu 100% swojej mocy. Zawsze wystąpi strata, która zależy od kilku czynników, a w głównej mierze od jakości wybranego urządzenia. Lepiej zainwestować w modele markowych producentów, których wydajność sięga 80-90%. Najtańsze kuszą wysoką pojemnością, ale ich współczynnik konwersji energii może wynosić zaledwie 40-50%. Co to oznacza? Sprawdź poniższy przykład.  

jak oszacować wydajność powerbanku
 

Można przyjąć, że powerbank z powyższego przykładu naładuje smartfon trzy lub czterokrotnie, przy początkowym stanie naładowania wynoszącym 100%. Równanie ma jednak charakter szacunkowy i nie uwzględnia wydajności baterii smartfona, środowiska, w jakim jest przechowywana bateria, jak i korzystania z urządzenia podczas ładowania. Mimo to daje dokładniejszy obraz tego, ile razy wybrany powerbank naładuje nasze urządzenie.  

Jaka jest żywotność powerbanku?

Wskaźnikiem żywotności baterii będzie liczba cykli ładowania. Określa ona, ile razy dany powerbank możemy naładować bez utraty wydajności. W tym wypadku śmiało kieruj się zasadą - im więcej, tym lepiej. Producenci dolną granicę ustalają na około 500 cykli. Ich liczba zależy od wybranego modelu i materiałów, z których został wykonany. Powerbanku o żywotności 500 cykli możesz używać codziennie przez około 15 miesięcy. W praktyce nie korzystamy z banku energii każdego dnia, więc urządzenie powinno służyć Ci zdecydowanie dłużej.

 

 

Jaki powerbank wybrać?

Przed przystąpieniem do wyboru powerbanku zdecyduj, jak zamierzasz z niego korzystać. Udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania ułatwi Ci podjęcie decyzji.

Pojemność

Zanim zdecydujesz się na konkretną pojemność, zastanów się, jak często zamierzasz korzystać z powerbanku? Jeżeli zależy Ci na urządzeniu, które w kryzysowej sytuacji podtrzyma żywotność smartfona przez kilkadziesiąt minut, wystarczy Ci pojemność 2100 – 2600 mAh. Jeśli ze swoimi urządzeniami nie rozstajesz się ani na chwilę, wybierz model o bardziej pojemnej baterii.

jaką pojemność powerbanku wybrać
 

Uniwersalny powerbank powinien pozwolić na przynajmniej podwójne uzupełnienie baterii w telefonie. Dlatego największą popularnością cieszą się powerbanki o pojemności wynoszącej 5000 – 6000 mAh.

warto wiedzieć

  Warto wiedzieć:

  im pojemniejsza bateria, tym większy ciężar i rozmiary powerbanku.

 

Zastosowanie

Od rodzaju urządzenia, które zamierzasz ładować, zależy, czy potrzebujesz powerbanku z wyjściem USB 1A czy 2A. Możesz też wybrać uniwersalne rozwiązanie w postaci powerbanku, który posiada dwa złącza. Taki model umożliwi ładowanie dwóch urządzeń jednocześnie.

Cena i jakość

Cena powerbanku zależy nie tylko od pojemności, ale również jakości. Unikaj urządzeń, które kuszą atrakcyjną ceną i olbrzymią pojemnością - zwykle nawet 10000 mAh lub więcej. Przenośne baterie mniej znanych marek mogą nie posiadać kompletu zabezpieczeń oraz deklarowanej wydajności. Ich rzeczywista pojemność także może nie odzwierciedlać tego, co na opakowaniu deklaruje producent.

Rozmiar i ciężar

W przypadku powerbanku, który planujesz nosić w kieszeni, istotny będzie jego rozmiar i ciężar. Zwróć uwagę na to, by urządzenie było możliwie małe i smukłe. W każdej innej sytuacji rozmiar przestaje mieć znaczenie. Większość banków energii bez problemu zmieści się w plecaku i torebce.

Jakie dodatki warto mieć w swoim powerbanku?

Decydując się na zakup powerbanku, porównaj poszczególne modele pod względem dodatkowych funkcji. Producenci często wzbogacają swoje produkty w mniej lub bardziej przydatne elementy. Poniżej lista przydatnych funkcji, które zwiększają komfort użytkowania.

Wskaźnik poziomu naładowania – określa aktualny poziom baterii Twojego powerbanku. Dostępne są dwa rodzaje wskaźników. Pierwszy to diody LED, drugi to niewielki wyświetlacz LCD. Który jest lepszy? Wybór zależy od indywidualnych preferencji. Diody mogą zużywać odrobinę mniej energii, którą powerbank czerpie z tych samych zasobów, z których ładuje podłączone urządzenia mobilne.

 

wskaźnik poziomu naładowania powerbanku
 

Wbudowany przewód – ułatwia transport i zwiększa wygodę użytkowania powerbanku. Nie musisz zabierać ze sobą oddzielnego kabla. Wystarczy wyjąć schowany w obudowie przewód i podłączyć do urządzenia przenośnego. To rozwiązanie znajdziesz np. w powerbanku firmy Samsung.

Uchwyt – przydatny w przypadku powerbanków o mniejszych gabarytach. Dzięki niemu przypniesz urządzenie do kluczy lub paska i będziesz mieć zawsze pod ręką.  

Dwa gniazda ładowania – uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu naładujesz dwa urządzenia jednocześnie. Przykładem może być bank energii ADATA PV110 wyposażony w dwa wyjścia USB.

 

 

Jak zadbać o powerbank i utrzymać go w dobrej kondycji?

Odpowiedni sposób użytkowania powerbanku nie tylko przedłuży jego żywotność, ale także zmniejszy ryzyko awarii. Wystarczy, że poznasz kilka prostych zasad, a bez trudu utrzymasz swój powerbank w dobrej kondycji.

zasady użytkowania powerbanku
 

Jaki powerbank wybrać? Polecane modele

Wraz z rozwojem nowych technologii rośnie zapotrzebowanie na energię. Powerbank pozwala dłużej cieszyć się funkcjonowaniem smartfona i tabletu. To także doskonały pomysł na prezent dla każdego, kto posiada jakiekolwiek urządzenie mobilne. Teraz gdy już wiesz, na co zwrócić uwagę, możesz sięgnąć po oferty różnych marek. W x-kom znajdziesz powerbanki topowych producentów. Wystarczy wybrać model odpowiadający Twoim potrzebom pod względem pojemności, jakości wykonania, wyglądu i funkcjonalności.

Powodzenia :)

zobacz polecane powerbanki

adata aa 10050

ADATA Powerbank AA 10050 mAh

Stylowa bateria przenośna wykonana ze szczotkowanego aluminium. Dzięki wbudowanemu wskaźnikowi LED na bieżąco informuje o poziomie naładowania powerbanku.

xiaomi powerbank 20000 mAh

Xiaomi Powerbank 20000 mAh

Bank energii wyposażony w dwa wyjścia USB do ładowania smartfona i tabletu. Urządzenie wspiera funkcję szybkiego ładowania. Całość zamknięto w stylowej i kompaktowej obudowie.

shiru

SHIRU Powerbank 10000 mAh

Praktyczne akcesorium, które szybko naładuje Twoje urządzenia. O ich bezpieczeństwo zadba potrójny system zabezpieczeń.

powerbank samsung

Samsung Powerbank 8400 mAh

Akumulator Samsung o pastelowej kolorystyce i kompaktowych rozmiarach. Za sprawą wbudowanego przewodu transport i ładowanie urządzeń przenośnych w trakcie podróży jest jeszcze łatwiejsze. Dzięki optymalnym rozmiarom jest niezwykle wygodny w przenoszeniu.

powerbank samsung

Samsung Powerbank 5100 mAh

Uniwersalna ładowarka o eleganckiej konstrukcji. Dzięki zakrzywionej obudowie z metalu wyjątkowo poręczna i wygodna do noszenia ze sobą.

tp link powerbank

TP-Link TL-PB10400 10400 mAh

Powerbank wyposażony w wysokiej jakości podzespoły, redukujące straty energii występujące podczas ładowania. Wydajność energetyczna urządzenia wynosi do 90%.

huawei powerbank ap007

Huawei Powerbank AP007 13000 mAh

Bank energii wyposażono w dwa złącza USB oraz diody sygnalizujące ilość zmagazynowanej energii. W aluminiowej obudowie zamknięto nowoczesne ogniwa, zapewniające wydajność ładowania oraz bezpieczeństwo podłączonych urządzeń.


Poznaj pełną ofertę powerbanków w x-kom