Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
 • Inteligentny dom. Jaki system wybrać? Czym się kierować?

Inteligentny dom. Jaki system wybrać? Czym się kierować?

·
Zaktualizowano: 8 miesięcy temu

Inteligentny dom, o tym słyszał chyba już każdy. Ale co to takiego? Jakie instalacje kryją się pod tym terminem? Jak zaprojektować inteligentny dom i czy można to zrobić samodzielnie? I co najważniejsze, jaka jest cena inteligentnego domu? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz w naszym artykule.

Poznaj inteligentny dom

O czym myślisz, słysząc frazę „Inteligentny dom”? Czy masz przed oczami futurystyczny budynek, pełen zaawansowanych technologii, skomplikowanych, a zarazem kosztownych instalacji oraz setek czujników, połączonych z centralnym superkomputerem, który w dodatku będzie z Tobą rozmawiał? Piękna wizja, ale nie do końca zgodna z prawdą. A przynajmniej jeszcze nie teraz.

Systemy inteligentnego domu

Inteligentny dom jest tak naprawdę zbiorem popularnych i powszechnie znanych urządzeń, połączonych w jeden zintegrowany system. Finalna liczba podłączonych instalacji oraz zakres ich funkcji zależy tylko od Ciebie. Wybór jest spory i możesz wybierać spośród pojedynczych urządzeń (na przykład: kamera, czujnik bezprzewodowy, sensor na drzwi lub okno, żarówka LED z wi-fi), jak i gotowych zestawów (złożonych z kilku kamer i stacji kontrolnej albo kamery, czujnika ruchu i adaptera Smart Plug).

Instalację spod znaku Smart Home rozmieścisz często samodzielnie. Po wybraniu interesującego Cię zestawu umieść urządzenia w odpowiednich miejscach, a następnie skonfiguruj je. Ten proces jest bardzo prosty, gdyż producenci oferują klarowne systemy zarządzania z przejrzystym i intuicyjnym interfejsem. Całą operację przeprowadzisz na ekranie smartfona lub tabletu. Na wyświetlaczach obejrzysz też obraz z kamer i będziesz sterować układami inteligentnego domu.

Co ciekawe, inteligentny dom skonfigurujesz na swój własny, autorski sposób. Oznacza to, że pracę każdego modułu dopasujesz do swojego stylu życia, przyzwyczajeń, godzin pracy itd.

przykład funkcjonowania systemu inteligentnego domu
 

Systemy inteligentnego domu dzielą się na:

 • Przewodowe - bazujące na kablach internetowych RJ-45, przełącznikach switch oraz stacjach NAS;
 • Bezprzewodowe - kontrolowane za pośrednictwem Wi-Fi, Bluetooth, BLE, Zigbee itd.

Jaki system Smart Home wybrać?

Wybór konkretnej instalacji zależy tak naprawdę od miejsca, w którym będzie używany. W nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych lub w firmach można postawić na przewody, rozprowadzając je do przewidzianych wcześniej miejsc i ukrywając pod tynkiem. Minusem tego rozwiązania jest ograniczona elastyczność rozwoju. Przemeblowanie, czy zwiększenie ilości biurek w pomieszczeniu może się okazać problematyczne. Sprzedając dom trzeba będzie się rozstać także z dużą częścią instalacji Smart Home.

W zamieszkałych budynkach i mieszkaniach lepiej sprawdzi się bezprzewodowa instalacja. Nie wymaga naruszania ścian ani prowadzenia kabli, które wyglądałyby nieestetycznie. System bezprzewodowy zamontujesz zarówno w nowiutkim bloku od dewelopera, jak i kamienicy pamiętającej początki poprzedniego ustroju. Co więcej, możesz go dowolnie modyfikować. Jeśli uznasz, że w tym miejscu kamera nie daje Ci 100% widoczności, po prostu przestaw ją w inne miejsce. Systemy bezprzewodowe dają się też łatwo transportować, a to szczególnie ważne, jeśli wynajmujesz mieszkanie albo Twoja praca wiąże się z częstymi przeprowadzkami.

Jak sterować inteligentnym domem?

Pojedynczymi urządzeniami najłatwiej sterować z poziomu aplikacji mobilnej. Producenci tworzą takie dla swoich marek, więc dobierając kolejne elementy, warto dobierać sprzęt jednego producenta. W przeciwnym razie przyjdzie Ci przeskawiwać między aplikacjami, co nie jest zbyt wygodne. Niemniej producenci dbają często o kompatybilność z większymi systemami, jak np. IFTTT, wtedy kontrola nad smart home zawiera się w tym właśnie systemie.

Cena instalacji inteligentnego domu

Jeśli na tym etapie myślisz sobie: „Brzmi ciekawie, ale to pewnie drogie”, możemy Cię uspokoić. Zestawy startowe kupisz w atrakcyjnych cenach, a mówiąc konkretnie za mniej niż 600 zł. Co zatem wchodzi w skład zestawu startowego?

 • W opcji proponowanej przez Eufycam znajdziesz stację dokującą HomeBase, klawiaturę, czujnik ruchu oraz 2 czujniki wejściowe - całosć tworzy domowy inteligentny system bezpieczeństwa. 
 • Równie ciekawy jest zestaw Evohome (Sterownik, 2xHR92), zawierający centralny moduł sterujący grzejnikami CO. Na dotykowym ekranie precyzyjnie ustawisz temperatury dla każdego z podłączonych do niego pomieszczeń, uzyskując idealne warunki.
 • Xiaomi Mi Smart Home Hub (Wi-Fi, BLE/BT 5.0, ZigBee 3.0) – ta centralka od Xiaomi pozwoli łatwo zintegrować wszystkie czujniki i akcesoria działające w technologiach ZigBee oraz BLE, takie jak czujnik ruchu, otwarcia drzwi lub temperatury/wilgotności. Połącz centralkę z domową siecią Wi-Fi, aby zyskać dostęp do wszystkich funkcji z poziomu aplikacji mobilnej.
 

Po co mi inteligentny dom?

Inteligentny dom, jako instalacja, odgrywa potrójną rolę. Przede wszystkim podnosi bezpieczeństwo w domu, w mieszkaniu i w firmie. Ponadto umożliwia monitorowanie tego, co dzieje się pod Twoją nieobecność i pozwala zminimalizować koszty związane z awariami, włamaniem lub kradzieżą. A jakie konkretne zastosowanie mają poszczególne elementy inteligentnego domu?

Żarówki LED

Podczas dłuższej nieobecności żarówki LED wi-fi mogą włączać się i gasnąć w określonej kolejności i w wytypowanych pomieszczeniach. W ten sposób będą imitować Twoją obecność.

Natomiast po odpowiednim zaprogramowaniu żarówki LED wi-fi mogą ściemniać się, tworząc w pokoju dziecięcym przyjemny półmrok. Maluchy nie obudzą się dzięki temu w całkowitej ciemności.

Gniazdka Smart Plug

Inteligentne gniazdka sprawią, że przez włączone żelazko, lokówkę, radio, telewizor lub wentylator nie trzeba będzie szybko wracać do domu. Zasilanie dla inteligentnego gniazdka odłączysz smartfonem, jadąc autobusem albo stojąc samochodem na światłach.

W ten sam sposób włączysz po południu piekarnik, który zacznie podgrzewać posiłek np. 20 minut przed Twoim przyjściem, albo aktywujesz podgrzewacz wody, by zażyć gorącej kąpieli.

Kamery IP

Gdy nie ma Cię w domu, bo jesteś akurat na wakacjach, wyjeździe służbowym, na weselu lub imprezie, czy nawet na zakupach na drugim końcu miasta, dowiesz się, co dzieje się w domu. Kamery IP zapewnią Ci stały podgląd pomieszczeń, w których zostaną ustawione. Jeśli zainstalujesz je na zewnątrz, zobaczysz też, co dzieje się wokół budynku, na posesji i w garażu. W tym celu wybierz modele przeznaczone do pracy na dworze, odporne na wodę oraz duże różnice temperatur, a także umiejące nagrywać po zmroku i przy kiepskim świetle.

O tym, jak wybrać kamerę IP pisaliśmy również w naszym poradniku: Kamera IP – dlaczego jej potrzebujesz? Monitoring do Twojego domu.

Dzięki systemowi kamer zobaczysz, czy dzieci nie przesadzają z zabawami w domu, jak długo siedzą przed komputerem albo czy rzeczywiście się uczą. Sprawdzisz też, czy starsza osoba (babcia, dziadek lub ciocia) nie potrzebują przypadkiem pomocy. Zwróć uwagę na modele posiadające dwukierunkowe mikrofony. Wtedy porozumiesz się z domownikami.

Okiem kamery skontrolujesz także zachowanie czworonoga. Jak wykazały badania zwierzęcych behawiorystów, psy wytrzymują w samotności określoną ilość czasu. Kamera IP, będąca częścią inteligentnego domu, pomoże Ci określić, kiedy Twój pupil zaczyna się nudzić i podjąć odpowiednie kroki, by temu zaradzić. Ciekawe, prawda?

Czujniki

Inteligentny dom ustrzeże Cię także od wielu innych wydarzeń. Przykład: rano spieszysz się do pracy i być może nie zakręcisz gazu. Wyspecjalizowane czujniki gazu powiadomią Cię o tym fakcie, aktywując alarm w telefonie. Gdyby doszło do zalania również dowiesz się o tym, bo czujnik zalania zareaguje natychmiast. Na podobnej zasadzie funkcjonują czujniki tlenku węgla i czujniki dymu, ostrzegając przed śmiercionośnymi gazami.

Równie przydatne są czujniki temperatury oraz moduły i systemy umożliwiające sterowanie ogrzewaniem (dowiesz się, czy w domu nie jest zbyt chłodno i włączysz zdalnie ogrzewanie), a także czujniki światła (gdy zajdzie słońce samoczynnie włączą się żarówki), ruchu (informując o tym, że ktoś wszedł do domu), czy też otwarcia drzwi/okien. Te ostatnie dają się zainstalować w ciekawych miejscach, jak na przykład na szafce z lekami, szafie z poufnymi dokumentami, barku z alkoholem czy na drzwiach lodówki.

Stacje pogodowe

Dostęp do wielu wartościowych informacji zapewnią Ci stacje pogodowe. Dzięki nim dowiesz się, jaka jest temperatura, wilgotność i jakość powietrza, tak wewnątrz i na zewnątrz. Sprawdzisz też ciśnienie atmosferyczne, a nawet poziom hałasu w najbliższym otoczeniu. Modele gromadzące i analizujące dane pomogą Ci przewidywać zmiany pogody, wskażą najlepszy moment na wywietrzenie pomieszczeń lub podjęcie aktywności poza domem.

Centralki

Centralki, czyli huby, pozwolą Ci z kolei zintegrować wszystkie urządzenia smart w domu w jeden, zdalnie sterowany system. Współpracują z wieloma oprogramowaniami, posiadają dedykowane aplikacje, a modele klasy premium dają się nawet sterować głosowo. 

Ponadto, systemy ostrzegające o włamaniu aktywują syrenę (dostępną w ramach instalacji Smart Home), a na dodatek zabezpieczą nagranie z zajścia, zapisując wszystko w Chmurze. Materiał dowodowy zostanie dzięki temu zachowany.

Powyższe instalacje dają się oczywiście łączyć, zapewniając szeroko pojętą kontrolę nad domem, mieszkaniem albo biurem. Przykładowy rozkład instalacji inteligentnego domu znajdziesz na poniższych grafikach.

przykłady instalacji inteligentnego domu
 

Przykłady instalacji Smart Home dla domów i mieszkań

 • Żeby zabezpieczyć tylko okna i drzwi zainstaluj jeden z czujników otwarcia drzwi/okien. Liczba dostępnych urządzeń jest spora, dzięki czemu możesz wybierać spośród produktów renomowanych marek: Fibaro, Somfy lub Eviz. Informacja o każdej próbie otwarcia zostanie wyświetlona na Twoim smartfonie.
 • Łazienkę i kuchnię warto wyposażyć w system, składający się z: gniazdek Smart Plug, jak również szeregu wyspecjalizowanych czujników. Przede wszystkim czujników gazu (szczególnie gdy znajdują się w nich popularne Junkersy), czujników zalania i czujników dymu. Czujniki gazu i dymu aktywują po wykryciu niebezpieczeństwa wentylację, podłączoną do gniazdka Smart Plug. Z kolei czujnik wody może wyłączyć pralkę, która przecieka i zapobiec, a przynajmniej w znacznym stopniu ograniczyć, skutki zalania.
 • Monitoring wewnątrz i wokół budynku stworzysz łącząc: kamerą wewnętrzną, kamerę zewnętrzną oraz centralkę. Do wzmocnienia sygnału bezprzewodowego użyj przekaźnika wi-fi. Jeśli posiadasz instalację z kabli RJ-45 podłącz ją do switcha, zyskując możliwość zarządzania monitoringiem. Dodaj do tego czujnik ruchu i zyskasz informacje o obecności intruza w zaciemnionym korytarzu. Podłączając system kamer do macierzy NAS z systemem RAID nie tylko przechowasz bieżące nagrania, ale i zarejestrujesz do razu kopię. Istnieje także możliwość ustawienia automatycznych powiadomień dla policji.
 • Jakość sygnału bezprzewodowego w budynku zależy od grubości ścian, a także od rodzaju wykończenia. Ceramika i zbrojenia mogą ekranować wiązkę wi-fi, obniżając szybkość przesyłania informacji. Aby temu zapobiec warto wzmocnić sygnał wi-fi, stosując repeatery, czyli wzmacniacze sygnału instalowane w gniazdkach elektrycznych.
 • Zimą i w chłodne dni możesz kontrolować temperaturę, jaka panuje w domu. Pomogą Ci w tym systemy sterowania ogrzewaniem. Działają na tej samej zasadzie, co manualne, z tą jednak różnicą, że sterowanie odbywa się z poziomu stacji centralnej. Wybierasz temperaturę dla każdego pomieszczenia i cieszysz się idealnymi warunkami.
 • Kiedy nie ma Cię w domu wciąż możesz symulować swą obecność, korzystając z inteligentnego oświetlenia. Są to autonomiczne żarówki sterowane przez wi-fi, kompatybilne z systemami Smart Home (Google Home, Amazon Alexa). Możesz zmieniać kolor, odcień, jasność światła oraz efekty świetlne, uzyskując żądaną atmosferę.

Co ważne, całym systemem będziesz sterować z poziomu aplikacji mobilnej, otrzymując na bieżąco raporty o alarmach (jeśli oczywiście wystąpią). Aktywacji systemu dokonasz za pomocą przycisku lub pilota.

 

Produkty Smart Home, które warto mieć w domu lub w mieszkaniu

Inteligentne oświetlenie 

Philips Hue White and color ambiance Smart Żarówka E27 1100lm

Philips Hue White and color ambiance Smart Żarówka E27 1100lm

Dzięki temu zastawowi żarówek Philips łatwo i szybko wykreujesz atmosferę dopasowaną do każdej okazji. Możesz stworzyć odświętny nastrój idealny na domowe przyjęcie, zmienić salon w salę kinową, czy w dowolny sposób odmienić wygląd domu za pomocą różnych barw światła. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni.

Philips Hue White Retro A60 filament (1szt. E27 7W)

Philips Hue White Retro A60 filament (1szt. E27 7W)

Jesteś fanem wystroju w stylu retro? Doskonale się składa, bo tę inteligentną żarówkę LED z możliwością przyciemniania wzbogacono o elementy stylu vintage, takie jak np. spiralny żarnik. Ciesz się zaawansowanymi funkcjami oświetlenia smart w ponadczasowym wydaniu. Z tym produktem Philips jest to możliwe.

Philips Hue White and Color Ambiance Taśma LED (2 metry)

Philips Hue White and Color Ambiance Taśma LED (2 metry)

Taśma LED Philips Hue to najbardziej elastyczne źródło światła, które przyczepisz nawet w trudnodostępnych miejscach. Możesz nadać jej dowolny kształt i użyć specjalnej taśmy samoprzylepnej z tyłu, aby przymocować do niemal każdej powierzchni. Możesz też przycinać ją według swoich potrzeb. Wszystko zależy od wizji oświetlenia, jaką masz w głowie.

Yeelight W1 GU10 (kolor) - 4 sztuki

Yeelight W1 GU10 (kolor) - 4 sztuki

Oto żarówki, którymi możesz sterować za pomocą głosu lub aplikacji i decydować o tym, z jaką temperaturą i mocą ma świecić. Produkt Yeelight W1 GU10 daje Ci do dyspozycji  miliony kolorów i najnowocześniejsze  funkcje smart, w tym możliwość zsynchronizowania światła z muzyką. 

Yeelight Inteligentna taśma LED Lightstrip Pro

Yeelight Inteligentna taśma LED Lightstrip Pro

Wyjdź poza schematy zwykłego oświetlenia i stwórz efekt stylowego blasku pod kanapą, wokół telewizora lub w sypialni.  Ta taśma Ci to umożliwi. Bez problemu przyczepisz ją nawet w bardzo newralgicznych miejscach. Barwy, które oferuje również są rozmaite. Zatem jedyne co Cię ogranicza, to Twoja wyobraźnia. Wykorzystaj ją.

Yeelight Lampka nocna z ładowarką bezprzewodową Staria Pro

Yeelight Lampka nocna z ładowarką bezprzewodową Staria Pro

Inteligentna lampka biurkowa, która pozwoli dostosować temperaturę i barwę oświetlenia do Twoich aktualnych potrzeb. Ustaw ją na swoim stanowisku pracy, wyreguluj za pomocą aplikacji z poleceniami głosowymi i poznaj nowy komfort korzystania z oświetlenia podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Philips Hue White and color ambiance Lampa Bloom (biała)

Philips Hue White and color ambiance Lampa Bloom (biała)

Rozświetl swoje mieszkanie i dopasuj oświetlenie do obecnego nastroju za pomocą inteligentnej lampki, która pozwala wybrać dowolne barwy. Pamiętaj, że odpowiedni kolor światła sprzyja koncentracji, relaksowi oraz poprawia jakość snu. Zyskaj stylowy dodatek, który przy okazji nada świetlny rytm Twoim dniom.

Monitoring

EZVIZ Smart domowa kamera wewnętrzna C6 2K

EZVIZ Smart domowa kamera wewnętrzna C6 2K

Oto mała, ale bardzo innowacyjna kamerka z mini alarmem, który da Ci znać każdorazowo, gdy ktoś wejdzie do domu. Szklany obiektyw, czujniki wysokiej jakości i niezwykła jakość nagrań to jej główne zalety. Kamera posiada funkcję obrotu w pionie 340° i poziomie 90°.

Eufy EUFYCAM 2C (3+1) FullHD IP67 (3szt. + HomeBase2)

Eufy EUFYCAM 2C (3+1) FullHD IP67 (3szt. + HomeBase2)

Dzięki eufyCam 2 możesz łatwo stworzyć w swoim domu inteligentny system monitoringu, bez ograniczeń w postaci kabli czy zasilaczy. Do tego za każdym razem otrzymasz wyraźny materiał wideo, a dzięki inteligentnym funkcjom, kamera rozpozna postać znajdującą się w kadrze. W ten sposób Twój dom będzie nieprzerwanie chroniony.

Netatmo Smart Outdoor Camera with Siren (Presence)

Netatmo Smart Outdoor Camera with Siren (Presence)

Kamera Netatmo Smart Outdoor Camera with Siren (Presence) to urządzenie rejestrujące otoczenie. Możesz nią prosto zarządzać za pomocą dedykowanej aplikacji i bez przerwy być na bieżąco z tym, co dzieje się w Twoim domu. Z kolei za zasługą wbudowanego głośnika, będzie pełniła funkcję alarmu – po wykryciu ruchu, hałasu lub dowolnego sygnału z innego czujnika.

TP-Link Tapo C200 1080P LED IR (dzień/noc) obrotowa

TP-Link Tapo C200 1080P LED IR (dzień/noc) obrotowa

Postaw na obrotową kamerkę, która działa w dzień i w nocy, rejestrując nawet najmniejsze ruchy. Inteligentna kamera TP-Link to gwarancja wyraźnych nagrań. Dodatkowo dzięki inteligentnym funkcjom powiadomi Cię o każdym podejrzanym ruchu wokół Twojego domostwa. Korzystaj z wakacji bez obaw o włamania – z tym sprzętem jest to możliwe.

Imou RANGER 2 1080 FullHD LED IR (dzień/noc) obrotowa

Imou RANGER 2 1080 FullHD LED IR (dzień/noc) obrotowa

Obrotowa kamera Imou Ranger 2, z zaawansowanymi funkcjami wykrywania ruchu i dźwięku, pozwoli Ci zabezpieczyć swój dom oraz zachować pełną kontrolę nad pomieszczeniami. Zaufaj jej inteligentnym funkcjom oraz zaimplementowanym w niej technologiom.

Urządzenia Smart Home, które dodatkowo warto wziąć pod uwagę

Aqara Czujnik Zalania

Aqara Czujnik Zalania

Czujnik zalania i wycieku wody to małe i bardzo praktyczne urządzenie, które zaalarmuje Cię w przypadku wszelkiego rodzaju przecieków, a nawet powodzi. Zadbaj o bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad Twoim domem zawsze i wszędzie. 

Aqara Czujnik Drgań

Aqara Czujnik Drgań

Ten montowany na mocnej taśmie czujnik może alarmować o otwieraniu np. sejfu, szuflad czy szafek, a w sytuacji, gdy przymocujemy go do cennych przedmiotów, wyśle informację o tym, jeśli ktoś nimi poruszy. Dzięki niemu masz pewność, że zawsze masz rękę na pulsie.

Xiaomi Czujnik temperatury i wilgotności 2 (Bluetooth)

Xiaomi Czujnik temperatury i wilgotności 2 (Bluetooth)

Dbasz o zdrowie swoje i bliskich? Chcesz znać dokładną temperaturę i wilgotność w swoim domu? Z tym czujnikiem masz taką możliwość. Sprzęt Xiaomi monitoruje wszystkie zmiany w czasie rzeczywistym, a ich wynik wyświetla na czytelnym ekranie LCD.

Netatmo Healthy Home Coach (miernik jakości powietrza)

Netatmo Healthy Home Coach (miernik jakości powietrza)

To kompaktowe urządzenie nie tylko zmierzy temperaturę, wilgotność, ale także pozwoli ocenić jakość powietrza oraz poziom hałasu w Twoim domu. Postaw na kompleksowy sprzęt i zaawansowane funkcje smart z miernikiem jakości powietrza Netatmo.

Aqara Czujnik Ruchu

Aqara Czujnik Ruchu

Czujnik ruchu Aqara Motion Sensor to urządzenia za pomocą, którego możesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo oraz zadbać o większą wygodę poprzez automatyczne uruchamianie świateł. Czujnik może też wywołać alarm i spłoszyć złodzieja, co pomoże Ci uniknąć przykrych sytuacji.

Appartme Smart Plug WiFi

Appartme Smart Plug WiFi

Wtyczka posiada jedno gniazdko, do którego możesz podpiąć osobne urządzenie. Z kolei specjalna aplikacja na smartfon umożliwia szybką konfigurację podłączonych sprzętów oraz ustawienie harmonogramu ich włączania i wyłączania.

Somfy Home Alarm Starter Pack (alarm domowy)

Somfy Home Alarm Starter Pack (alarm domowy)

Ten kompleksowy zestaw alarmowy zawiera wszystkie akcesoria z gamy produktów Somfy Home Alarm, aby zagwarantować Ci całkowite bezpieczeństwo, kontrolę i niezawodność. Mając go w swoim domu nie musisz obawiać się wyjazdu na wakacje czy delegację. Twój dobytek będzie zawsze pod dobrą opieką.

Sięgnij po wszystkie urządzenia z kategorii Inteligentny dom w x-kom