Inteligentny dom. Jaki system wybrać? Czym się kierować?

Inteligentny dom, o tym słyszał chyba już każdy. Ale co to takiego? Jakie instalacje kryją się pod tym terminem? Jak zaprojektować inteligentny dom i czy można to zrobić samodzielnie? I co najważniejsze, jaka jest cena inteligentnego domu? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz w naszym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest inteligentny dom?
 2. Jakie są praktyczne strony zbudowania inteligentnego domu?
 3. Co jest niezbędne do stworzenia inteligentnego domu?
 4. Jakie są przykładowe instalacje dla domu i dla mieszkania?
 5. Które produkty inteligentnego domu są warte polecenia?
 

Poznaj inteligentny dom

O czym myślisz, słysząc frazę „Inteligentny dom”? Czy masz przed oczami futurystyczny budynek, pełen zaawansowanych technologii, skomplikowanych, a zarazem kosztownych instalacji oraz setek czujników, połączonych z centralnym superkomputerem, który w dodatku będzie z Tobą rozmawiał? Piękna wizja, ale nie do końca zgodna z prawdą. A przynajmniej jeszcze nie teraz ;)

Systemy inteligentnego domu

Inteligentny dom jest tak naprawdę zbiorem popularnych i powszechnie znanych urządzeń, połączonych w jeden zintegrowany system. Finalna liczba podłączonych instalacji oraz zakres ich funkcji zależy tylko od Ciebie. Wybór jest spory i możesz wybierać spośród pojedynczych urządzeń (na przykład: kamera, czujnik bezprzewodowy, sensor na drzwi lub okno, żarówka LED z wi-fi), jak i gotowych zestawów (złożonych z kilku kamer i stacji kontrolnej albo kamery, czujnika ruchu i adaptera Smart Plug).

Instalację spod znaku Smart Home rozmieścisz często samodzielnie. Po wybraniu interesującego Cię zestawu umieść urządzenia w odpowiednich miejscach, a następnie skonfiguruj je. Ten proces jest bardzo prosty, gdyż producenci oferują klarowne systemy zarządzania z przejrzystym i intuicyjnym interfejsem. Całą operację przeprowadzisz na ekranie smartfona lub tabletu. Na wyświetlaczach obejrzysz też obraz z kamer i będziesz sterować układami inteligentnego domu.

Co ciekawe, inteligentny dom skonfigurujesz na swój własny, autorski sposób. Oznacza to, że pracę każdego modułu dopasujesz do swojego stylu życia, przyzwyczajeń, godzin pracy itd.

przykład funkcjonowania systemu inteligentnego domu
 

Systemy inteligentnego domu dzielą się na:

 • Przewodowe - bazujące na kablach internetowych RJ-45, przełącznikach switch oraz stacjach NAS;
 • Bezprzewodowe - kontrolowane za pośrednictwem wi-fi, bądź Bluetooth.

Jaki system Smart Home wybrać?

Wybór konkretnej instalacji zależy tak naprawdę od miejsca, w którym będzie używany. W nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych lub w firmach można postawić na przewody, rozprowadzając je do przewidzianych wcześniej miejsc i ukrywając pod tynkiem. Minusem tego rozwiązania jest ograniczona elastyczność rozwoju. Przemeblowanie, czy zwiększenie ilości biurek w pomieszczeniu może się okazać problematyczne. Sprzedając dom trzeba będzie się rozstać także z dużą częścią instalacji Smart Home.

W zamieszkałych budynkach i mieszkaniach lepiej sprawdzi się bezprzewodowa instalacja. Nie wymaga naruszania ścian ani prowadzenia kabli, które wyglądałyby nieestetycznie. System bezprzewodowy zamontujesz zarówno w nowiutkim bloku od dewelopera, jak i kamienicy pamiętającej początki poprzedniego ustroju. Co więcej, możesz go dowolnie modyfikować. Jeśli uznasz, że w tym miejscu kamera nie daje Ci 100% widoczności, po prostu przestaw ją w inne miejsce. Systemy bezprzewodowe dają się też łatwo transportować, a to szczególnie ważne, jeśli wynajmujesz mieszkanie albo Twoja praca wiąże się z częstymi przeprowadzkami.

Cena instalacji inteligentnego domu

Jeśli na tym etapie myślisz sobie: „Brzmi ciekawie, ale to pewnie drogie”, możemy Cię uspokoić. Zestawy startowe kupisz w atrakcyjnych cenach, a mówiąc konkretnie za mniej niż 600 zł. Co zatem wchodzi w skład zestawu startowego?

 • W opcji proponowanej przez Somfy znajdziesz stację, będącą jednocześnie kamerą Full HD (zyskując bieżący podgląd tego, co dzieje się w domu), syreną alarmową 90 dB+, czujnikiem ruchu oraz detektorem pożaru.
 • Równie ciekawy jest zestaw startowy Honeywell Evohome, zawierający centralny moduł sterujący grzejnikami CO. Na dotykowym ekranie precyzyjnie ustawisz temperatury dla każdego z podłączonych do niego pomieszczeń, uzyskując idealne warunki.
 • Xiaomi Mi Smart Sensor Set – zestaw składający się z 5 elementów, dzięki któremu masz kontrolę nad mieszkaniem, i który możesz dalej rozbudowywać. Zarządzaniem czujnikami zajmuje się centralka Mi Smart Gateway 2. Do niej podłączone są sensory wykrywające ruch oraz sensory otwarcia drzwi/okien. Zestaw zawiera także przełącznik bezprzewodowy.;
 

Po co mi inteligentny dom?

Inteligentny dom, jako instalacja, odgrywa potrójną rolę:

 • Podnosi bezpieczeństwo w domu, w mieszkaniu i w firmie;
 • Umożliwia monitorowanie tego, co dzieje się pod Twoją nieobecność;
 • Pozwala zminimalizować koszty związane z awariami, włamaniem lub kradzieżą.

W praktyce przedstawia się to następująco.

 • Dzięki systemom Smart Home Twój dom, firma i mieszkanie staną się bezpieczniejsze. Podczas dłuższej nieobecności żarówki LED wi-fi mogą włączać się i gasnąć, w określonej kolejności, w wytypowanych pomieszczeniach. W ten sposób będą imitować Twoją obecność.
 • Po odpowiednim zaprogramowaniu żarówki LED wi-fi mogą ściemniać się, tworząc w pokoju dziecięcym przyjemny półmrok. Maluchy nie obudzą się dzięki temu w całkowitej ciemności.
 • Gniazdka Smart Plug sprawią, że przez włączone żelazko, lokówkę, radio, telewizor lub wentylator nie trzeba będzie szybko wracać do domu. Zasilanie dla inteligentnego gniazdka odłączysz smartfonem, jadąc autobusem albo stojąc samochodem na światłach.
 • W ten sam sposób włączysz po południu piekarnik, który zacznie podgrzewać posiłek np. 20 minut przed Twoim przyjściem, albo aktywujesz podgrzewacz wody, by zażyć gorącej kąpieli.
 • Gdy nie ma Cię w domu, bo jesteś akurat na wakacjach, wyjeździe służbowym, na weselu lub imprezie, czy nawet na zakupach na drugim końcu miasta, dowiesz się, co dzieje się w domu. Kamery IP zapewnią Ci stały podgląd pomieszczeń, w których zostaną ustawione. Jeśli zainstalujesz je na zewnątrz, zobaczysz też, co dzieje się wokół budynku, na posesji i w garażu. W tym celu wybierz modele przeznaczone do pracy na dworze, odporne na wodę oraz duże różnice temperatur, a także umiejące nagrywać po zmroku i przy kiepskim świetle. O tym, jak wybrać kamerę IP pisaliśmy również w naszym poradniku: Kamera IP – dlaczego jej potrzebujesz? Monitoring do Twojego domu.
 • Dzięki systemowi kamer zobaczysz, czy dzieci nie przesadzają z zabawami w domu, jak długo siedzą przed komputerem albo czy rzeczywiście się uczą. Sprawdzisz też, czy starsza osoba (babcia, dziadek lub ciocia) nie potrzebują przypadkiem pomocy. Zwróć uwagę na modele posiadające dwukierunkowe mikrofony. Wtedy porozumiesz się z domownikami.
 • Okiem kamery skontrolujesz także zachowanie czworonoga. Jak wykazały badania zwierzęcych behawiorystów, psy wytrzymują w samotności określoną ilość czasu. Kamera IP, będąca częścią inteligentnego domu, pomoże Ci określić, kiedy Twój pupil zaczyna się nudzić i podjąć odpowiednie kroki, by temu zaradzić. Ciekawe, prawda?
 • Inteligentny dom ustrzeże Cię także od wielu innych wydarzeń. Przykład: rano spieszysz się do pracy i być może nie zakręcisz gazu. Wyspecjalizowane czujniki gazu powiadomią Cię o tym fakcie, aktywując alarm w telefonie. Gdyby doszło do zalania również dowiesz się o tym, bo czujnik zalania zareaguje natychmiast. Na podobnej zasadzie funkcjonują czujniki tlenku węgla i czujniki dymu, ostrzegając przed śmiercionośnymi gazami.
 • Równie przydatne są czujniki temperatury oraz moduły i systemy umożliwiające sterowanie ogrzewaniem (dowiesz się, czy w domu nie jest zbyt chłodno i włączysz zdalnie ogrzewanie), a także czujniki światła (gdy zajdzie słońce samoczynnie włączą się żarówki), ruchu (informując o tym, że ktoś wszedł do domu), czy też otwarcia drzwi/okien. Te ostatnie dają się zainstalować w ciekawych miejscach, jak na przykład na szafce z lekami, szafie z poufnymi dokumentami, barku z alkoholem czy na drzwiach lodówki.
 • Dostęp do wielu wartościowych informacji zapewnią Ci stacje pogodowe. Dzięki nim dowiesz się, jaka jest temperatura, wilgotność i jakość powietrza, tak wewnątrz i na zewnątrz. Sprawdzisz też ciśnienie atmosferyczne, a nawet poziom hałasu w najbliższym otoczeniu. Modele gromadzące i analizujące dane pomogą Ci przewidywać zmiany pogody, wskażą najlepszy moment na wywietrzenie pomieszczeń lub podjęcie aktywności poza domem.

Ponadto, systemy ostrzegające o włamaniu aktywują syrenę (dostępną w ramach instalacji Smart Home), a na dodatek zabezpieczą nagranie z zajścia, zapisując wszystko w Chmurze. Materiał dowodowy zostanie dzięki temu zachowany.

Powyższe instalacje dają się oczywiście łączyć, zapewniając szeroko pojętą kontrolę nad domem, mieszkaniem albo biurem. Przykładowy rozkład instalacji inteligentnego domu znajdziesz na poniższych grafikach.

przykłady instalacji inteligentnego domu
 
 

Czego potrzebuję do stworzenia inteligentnego domu?

Poniżej przedstawiamy 3 urządzenia, będące podstawową instalacji inteligentnego domu:

D-Link DCS-P6000LH Mini HD LED IR 

D-Link DCS-P6000LH Mini HD LED IR 

Kamera do domowego monitoringu wewnętrznego z 4-krotnym zoomem optycznym. Diody podczerwieni pozwalają filmować nocą, zapisując obraz 24 godziny na dobę. Nagrania przechowywane są w chmurze, a Ty masz do nich stały dostęp. 

Gosund SP111 bezprzewodowe z miernikiem energii

Gosund SP111 gniazdko bezprzewodowe z miernikiem energii

Inteligentne gniazdko elektryczne daje Ci pełną kontrolę nad podłączonymi urządzeniami, pokazując harmonogramy zasilania. Sterowanie odbywa się przez aplikację lub głosowo. Co więcej, gniazdko współpracuje z systemami Google Assistant, Amazon Alexa oraz IFTTT.

WiZ Colors RGB LED WiZ60 TR

WiZ Colors RGB LED WiZ60 TR

Dopasuj jasność, kolor i odcień światła żarówki do aktualnych potrzeb albo nastroju. Zmieniaj dynamicznie barwę oświetlenia, włączając inteligentne żarówki do systemu Google Home lub Amazon Flexa.

 

Przykłady instalacji Smart Home dla domów i mieszkań

 • Żeby zabezpieczyć tylko okna i drzwi zainstaluj jeden z czujników otwarcia drzwi/okien. Liczba dostępnych urządzeń jest spora, dzięki czemu możesz wybierać spośród produktów renomowanych marek: Fibaro, Somfy lub Eviz. Informacja o każdej próbie otwarcia zostanie wyświetlona na Twoim smartfonie.
 • Łazienkę i kuchnię warto wyposażyć w system, składający się z: gniazdek Smart Plug, jak również szeregu wyspecjalizowanych czujników. Przede wszystkim czujników gazu (szczególnie gdy znajdują się w nich popularne Junkersy), czujników zalania i czujników dymu. Czujniki gazu i dymu aktywują po wykryciu niebezpieczeństwa wentylację, podłączoną do gniazdka Smart Plug. Z kolei czujnik wody może wyłączyć pralkę, która przecieka i zapobiec, a przynajmniej w znacznym stopniu ograniczyć, skutki zalania.
 • Monitoring wewnątrz i wokół budynku stworzysz łącząc: kamerą wewnętrzną, kamerę zewnętrzną oraz centralkę. Do wzmocnienia sygnału bezprzewodowego użyj przekaźnika wi-fi. Jeśli posiadasz instalację z kabli RJ-45 podłącz ją do switcha, zyskując możliwość zarządzania monitoringiem. Dodaj do tego czujnik ruchu i zyskasz informacje o obecności intruza w zaciemnionym korytarzu. Podłączając system kamer do macierzy NAS z systemem RAID nie tylko przechowasz bieżące nagrania, ale i zarejestrujesz do razu kopię. Istnieje także możliwość ustawienia automatycznych powiadomień dla policji.
 • Jakość sygnału bezprzewodowego w budynku zależy od grubości ścian, a także od rodzaju wykończenia. Ceramika i zbrojenia mogą ekranować wiązkę wi-fi, obniżając szybkość przesyłania informacji. Aby temu zapobiec warto wzmocnić sygnał wi-fi, stosując repeatery, czyli wzmacniacze sygnału instalowane w gniazdkach elektrycznych.
 • Zimą i w chłodne dni możesz kontrolować temperaturę, jaka panuje w domu. Pomogą Ci w tym systemy sterowania ogrzewaniem. Działają na tej samej zasadzie, co manualne, z tą jednak różnicą, że sterowanie odbywa się z poziomu stacji centralnej. Wybierasz temperaturę dla każdego pomieszczenia i cieszysz się idealnymi warunkami.
 • Kiedy nie ma Cię w domu wciąż możesz symulować swą obecność, korzystając z inteligentnego oświetlenia. Są to autonomiczne żarówki sterowane przez wi-fi, kompatybilne z systemami Smart Home (Google Home, Amazon Flexa). Możesz zmieniać kolor, odcień, jasność światła oraz efekty świetlne, uzyskując żądaną atmosferę.

Co ważne, całym systemem będziesz sterować z poziomu aplikacji mobilnej, otrzymując na bieżąco raporty o alarmach (jeśli oczywiście wystąpią). Aktywacji systemu dokonasz za pomocą przycisku lub pilota.

 

Produkty Smart Home, które warto mieć w domu lub w mieszkaniu

Inteligentny dom jest zbiorem urządzeń, które dają niemal nieskończone możliwości dołączania kolejnych oraz rozbudowy w obszerną, wielofunkcyjną instalację. Oto kilka z najciekawszych propozycji:
 

Xiaomi Czujnik temperatury i wilgotności

Xiaomi Czujnik temperatury i wilgotności

Kontroluj temperaturę w pomieszczeniu z dokładnością do 0,1°, rejestruj wilgotność z precyzją 0,1°RH. Ten czujnik odświeża odczyty co 1 sekundę, wyświetlając zawsze aktualne dane. Dzięki nim stworzysz w pomieszczeniach idealne warunki do mieszkania i do wzrostu roślin.

Netatmo Weather Station

Netatmo Weather Station

Dylemat, w co ubrać siebie i dziecko, odchodzi w niepamięć. Stacja pogodowa, wzbogacona o deszczomierz i wiatromierz, wskaże Ci dokładne informacje o aktualnej pogodzie oraz przewidywanej dla najbliższej Ci okolicy. Zestaw współpracuje ponadto z systemami Alexa, HomeKit, Google Assistant i IFTTT.

Edimax EdiGreen Home Analizator Jakości Powietrza

Edimax EdiGreen Home Analizator Jakości Powietrza

Smog i spaliny nie pozostają wyłącznie na dworze, ale wdzierają się do wnętrza, gdy tylko otwierasz okno. Kontroluj jakość powietrza w domu i mieszkaniu, szczególnie przy małych dzieciach, które są szczególnie narażone na działanie zanieczyszczeń.

Netatmo VALVES SET

Netatmo VALVES SET

Dla pełnej kontroli nad temperaturą panującą w domu wybierz termostat grzejnikowy. Sterowanie odbywa się zdalnie, przez sieć Wi-Fi, ze smartfona. Temperaturę ustawisz wybiórczo albo stworzysz pełen harmonogram dopasowany do cykli dziennych i nocnych.

Xiaomi Mi Bedside Lamp 2 lampka nocna

Xiaomi Mi Bedside Lamp 2 lampka nocna

Stwórz klimatyczny nastrój w każdym pokoju, zmieniając barwę i efekt podświetlenia z poziomu aplikacji mobilnej. Ta kompaktowa lampa korzysta z palety 16 milionów kolorów, umożliwiając pełną personalizację.

Sonoff Inteligentny przełącznik WiFi Basic 3

Sonoff Inteligentny przełącznik WiFi Basic 3

Ten przełącznik może sterować różnymi urządzeniami zainstalowanymi wewnątrz domu. Programujesz go samodzielnie, tworząc indywidualne polecenia dla połączonego sprzętu. Co ważne, przełącznik jest lekki, poręczny i bardzo kompaktowy.

Zobacz wszystkie produkty z kategorii inteligentny dom, dostępne w x-kom