Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Jak dobrać ładowarkę do smartfona, tabletu lub czytnika e-booków?

Jak dobrać ładowarkę do smartfona, tabletu lub czytnika e-booków?

·
Zaktualizowano: 6 miesięcy temu

Proste w obsłudze i niezbędne akcesorium. Używane niemalże codziennie. Najprawdopodobniej masz ich w domu co najmniej kilka. Co to? Ładowarka. Do telefonu, tabletu, czytnika, inteligentnego zegarka... Dowiedz się więcej o ich parametrach, nowoczesnych technologiach szybkiego ładowania oraz rozwiązaniach, które przydają się w podróży.

W poradniku:

1. Rodzaje ładowarek – jaką wybrać? 
2. Parametry ładowarek – na co zwrócić uwagę?
3. Czas ładowania urządzeń
4. Technologie szybkiego ładowania

 

Rodzaje ładowarek – ładowarka sieciowa, samochodowa i indukcyjna
 

rodzaje ładowarek
 

Ładowarka sieciowa to akcesorium, które umożliwia ładowanie urządzeń za pomocą prądu prosto z gniazdka elektrycznego. To oznacza, że skorzystasz z niej wyłącznie w domu lub w pracy, tam, gdzie masz dostęp do energii elektrycznej. Odłączany od zasilacza kabel USB pozwala Ci także naładować urządzenie za pomocą portu USB w komputerze lub laptopie.

Ładowarka samochodowa to akcesorium, które ładuje urządzenia z gniazdka zapalniczki w aucie. Najczęściej składa się z zasilacza, który podłączasz bezpośrednio do zapalniczki, z wejściem USB na kabel oraz przewodu, który z jednej strony ma złącze USB, a z drugiej – micro USB lub USB typu C. Zazwyczaj zapewnia energię dopiero po włożeniu kluczyka do stacyjki. Obwód zostaje zamknięty, gdy do ładowarki podłączasz urządzenie do naładowania. Wtedy z zapalniczki jest pobierany prąd.

W przypadku pozostawienia podłączonego kabla ładowarki do zapalniczki również mogą być pobierane niewielkie ilości prądu, ale również dopiero wtedy, gdy kluczyk znajduje się w stacyjce i zapalniczka jest zasilana.

Ładowarka indukcyjna jest nowoczesnym rozwiązaniem, które umożliwia bezprzewodowe ładowanie urządzeń. Akcesorium składa się z kabla zasilającego oraz podkładki, na której umieszczasz ładowany telefon. Ładowarkę podłączasz do gniazdka elektrycznego i w momencie, kiedy nie używasz telefonu, możesz go na nią odłożyć i bezprzewodowo naładować. Gdy go podnosisz – ładowanie zostaje zatrzymane.

Ładowanie indukcyjne zadziała z Twoim smartfonem, jeśli jest dostosowany do tej technologii. Chodzi tu przede wszystkim o jego budowę. Metalowy panel tylny uniemożliwia skorzystanie z indukcji, w przeciwieństwie do obudowy ze szkła. Bezprzewodowe ładowanie jest możliwe wyłącznie z wybranymi modelami spełniającymi ten warunek. Informacje na ten temat znajdziesz w specyfikacji.

Ładowarka z technologią Power Delivery to ładowarka sieciowa, zazwyczaj wyposażona w złącze USB typu C. Dzięki temu może służyć jednocześnie do ładowania telefonu czy też notebooka, jeśli te posiadają również kompatybilne porty USB C. Niektóre modele tych ładowarek mają również standardowe porty USB 2.0 i mogą służyć także do ładowania pozostałych urządzeń mobilnych.

Zobacz polecane przez nas ładowarki sieciowe, samochodowe, indukcyjne oraz z funkcją Power Delivery

 

Parametry ładowarek

Kiedyś każdy producent telefonów stosował rozwiązania pasujące wyłącznie do jego urządzeń. Później dopiero na mocy porozumienia producentów zaczęto je ujednolicać do standardu micro USB, by ograniczyć powstawanie nadmiaru elektronicznych śmieci. Dzięki jednolitemu standardowi teoretycznie ładowarką od jednego smartfona naładujesz także kompletnie inny. Możesz jej też użyć do uzupełnienia energii w czytniku e-booków lub aparacie fotograficznym.

W praktyce warto zwrócić uwagę na cechy ładowarki takie jak napięcie ładowania, wyrażone w woltach (V), oraz natężenie prądu, wyrażone w amperach (A). Zazwyczaj parametry tej oryginalnej, dołączonej do urządzenia są tak dopasowane, by sprawnie i bezpiecznie uzupełniały w nim energię. Samo to, że ładowarka ma identyczne złącze micro USB nie daje jeszcze gwarancji, że bezpiecznie naładuje telefon lub czytnik.

Owszem, szybciej naładujesz je za pomocą ładowarki o natężeniu 2 A i napięciu 5 V niż ładowarki o natężeniu 1 A i napięciu 5 V. Pamiętaj jednak, że wyższe natężenie zmniejsza żywotność baterii. W większości przypadków bardziej służy jej wolniejsze ładowanie. Mówimy tutaj oczywiście o bateriach Li-Ion, które znajdują się w tej chwili w większości urządzeń. Wiemy jednak, że czasami brakuje czasu na podłączenie telefonu do ładowarki na dwie godziny. Sporadyczne korzystanie z tej opcji nie powinno zaszkodzić.

Sprawdź ładowarki o zwiększonym natężeniu prądu

Zobacz, jaki jest zalecany prąd ładowania dla różnych urządzeń.

zalecany prąd ładowania dla różnych urządzeń
 

Jak długo trwa ładowanie różnych urządzeń?

Każda ładowarka obsługuje nieco inne natężenie prądu i napięcie, co w efekcie skutkuje także dłuższym lub krótszym czasem ładowania urządzeń. Dużo zależy także od typu ładowarki – czy jest to ładowarka sieciowa, samochodowa czy też podłączasz sam kabel do złącza USB w laptopie. Kolejna zmienna to pojemność baterii w ładowanym urządzeniu. Jeśli złożymy w całość wszystkie te elementy, możemy nawet przewidzieć przybliżony czas ładowania danego urządzenia.>

W większości ładowarek sieciowych do urządzeń mobilnych napięcie ma tę samą wartość - 5 V. Różnica tkwi w natężeniu prądu - a tu wartości wahają się od 1 do nawet 2,1 A. Najszybciej naładujesz urządzenie za pomocą tej ładowarki, która ma najwyższe natężenie. Pamiętaj jednak, że wysokie natężenie może skutkować rozgrzaniem baterii. Zazwyczaj zarówno telefony, jak i same ładowarki są wyposażone w zabezpieczenia, które odcinają prąd po naładowaniu baterii do pełna, jednak warto pamiętać także o odłączeniu telefonu po uzupełnieniu energii.

W przypadku ładowarek samochodowych zakres jest zdecydowanie szerszy: napięcie od 3.6 do nawet 20 V oraz natężenie od 0,7 A do nawet 4,8 A. Pamiętaj jednak, że wyższymi wartościami charakteryzują się akcesoria przeznaczone do jednoczesnego ładowania kilku urządzeń. Tym sposobem zarówno napięcie prądu, jak i jego natężenie "rozkłada się" na kilka portów - od 2 do nawet 5. Wciąż jednak umożliwiają całkiem szybkie uzupełnianie energii w urządzeniach. Dzięki temu nawet w trakcie krótkiego przejazdu możesz podładować baterię w smartfonie na tyle, by wystarczyła jeszcze na kilka godzin.

Ładowarki indukcyjne umożliwiają korzystanie z napięcia 5-9 V oraz natężenia 1-2 A. Słowem: również zapewniają stosunkowo szybkie ładowanie urządzeń.

Ładowanie przez USB (sam kabel podłączony bezpośrednio do komputera) to najwolniejsza opcja, ale też i najbezpieczniejsza dla urządzenia. Oczywiście, dużo zależy od standardu USB. 2.0 zapewnia standardowe napięcie o wartości 5 V oraz natężenie o wartości zaledwie 0,5 A. W przypadku USB 3.0 oraz 3.1 jest to już 0.9 A. Najnowszy standard USB typu C zapewnia natężenie od 0,5 A do nawet 3 A.

 

Technologie szybkiego ładowania

Coraz częściej w specyfikacjach smartfonów możesz znaleźć informacje o obsługiwanych technologiach szybkiego ładowania. Najczęściej dotyczą one modeli, które mają baterie o dużej pojemności i ich ładowanie w standardowy sposób długo by trwało. Niejednokrotnie technologie te umożliwiają także szybkie „podładowanie” baterii w ciągu kilku lub kilkunastu minut, tak, by wystarczyła na kolejne kilka godzin działania.

Zalety technologii szybkiego ładowania:

– możliwość naładowania urządzenia w krótkim czasie,

– dostosowanie do urządzeń o dużej pojemności baterii.

Wady technologii szybkiego ładowania:

– szybsze zużycie baterii, które niekoniecznie „lubią” ładowanie prądem o wysokim natężeniu,

– możliwość nadmiernego nagrzewania się smartfona i baterii w smartfonie.

QuickCharge to technologia opracowana przez Qualcomm. Do działania potrzebuje zarówno ładowarki obsługującej ten standard, jak i zgodnego z nim urządzenia. Wszystkie wersje technologii QuickCharge są wstecznie kompatybilne. Urządzenia zgodne z technologią nie muszą być wyposażone w procesor Qualcomm, ponieważ za obsługę tego rozwiązania odpowiada nie procesor, a przede wszystkim zewnętrzny kontroler.

Rozwiązanie oparto na dostarczeniu do urządzenia prądu o większym napięciu i natężeniu, co w konsekwencji zwiększa także moc ładowania – przykładowo, ładowarka o napięciu 5 V i natężeniu 1 A dostarcza zaledwie 5 W (watów) mocy w trakcie ładowania. Ładowarka o napięciu 5 V i natężeniu 2 A dostarcza tej mocy już dwukrotnie więcej – bo aż 10 W.

W trakcie rozwoju technologii doszło do tego, że napięcie może być zmieniane od 3,6 aż do 20 V, a maksymalna moc została zwiększona nawet do 18 W. Technologia Quick Charge uwzględnia także specyficzne cechy akumulatorów litowych. Tego typu baterie dobrze działają, gdy szybko się je ładuje na początku, a później stopniowo zmniejsza prąd ładowania i zwalnia tempo. Dzięki temu proces uzupełniania energii jest też bezpieczny.

Zobacz ładowarki QuickCharge 3.0

Adaptive Fast Charging działa na podobnej zasadzie jak Quick Charge. Ładowarka dostarcza do urządzenia prąd o wyższym napięciu i natężeniu. Dzięki temu ładuje je w krótszym czasie. Głównym założeniem tej technologii jest dostarczenie jak największej mocy do baterii w jak najkrótszym czasie. To sprawia, że wystarczy nawet podłączenie do ładowarki na 10 minut, by uzupełnić energię na kolejne kilka godzin. Ładowarka dostosowuje parametry do potrzeb urządzenia i czasu ładowania i w miarę upływu czasu zmniejsza moc. Dzięki temu ładowanie może trwać krócej lub dłużej, ale w każdej z tych sytuacji jest bezpieczne.

Sprawdź ładowarki z technologią Fast Charge

SuperCharge to technologia pojawiająca się w wybranych urządzeniach marki Huawei. Polega na tym, że przede wszystkim procesem ładowania zarządza ładowarka, a dzięki temu kontroler w telefonie może być znacznie prostszy. Ładowarka dostarcza do smartfona prąd o standardowym w USB napięciu 5 V i bardzo wysokim natężeniu – nawet 4,5 A. Dzięki temu, że ładowaniem zarządza ładowarka, telefon nie wytwarza nadmiernej ilości ciepła.

Zobacz wszystkie ładowarki do smartfonów w x-kom