Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Jak dobrać ładowarkę do smartfona, tabletu lub czytnika e-booków?

Jak dobrać ładowarkę do smartfona, tabletu lub czytnika e-booków?

·
Zaktualizowano: 5 miesięcy temu

Proste w obsłudze i niezbędne akcesorium. Używane niemalże codziennie. Najprawdopodobniej masz ich w domu co najmniej kilka. Co to? Ładowarka. Do telefonu, tabletu, czytnika, inteligentnego zegarka... Dowiedz się więcej o parametrach, nowoczesnych technologiach szybkiego ładowania oraz rozwiązaniach, które przydają się w podróży.

Rodzaje ładowarek – ładowarka sieciowa, samochodowa i indukcyjna

Ładowarka sieciowa to akcesorium, które umożliwia ładowanie urządzeń za pomocą prądu prosto z gniazdka elektrycznego. To oznacza, że skorzystasz z niej w domu, w pracy, a także komunikacji miejskiej – wszędzie tam, gdzie masz dostęp do gniazdka. Dziś standardem są zasilacze z portami USB do osobnego podłączenia kabli, które z reguły otrzymuje się w zestawie z nowym urządzeniem mobilnym. (Taki kabel pozwala Ci także naładować urządzenie za pomocą portu USB w komputerze lub laptopie).

Zobacz ładowarki sieciowe

Ładowarka samochodowa to akcesorium, które ładuje urządzenia z gniazdka zapalniczki w aucie. Zasilacz ma wejście USB i/lub USB-C na kabel do ładowania urządzenia mobilnego. Taki przewód dostajesz zazwyczaj w zestawie z nowym sprzętem, ale możesz też dokupić go osobno.

Ładowarka zapewnia energię dopiero po włożeniu kluczyka do stacyjki. Obwód zostaje zamknięty, gdy do ładowarki podłączasz urządzenie do naładowania. Wtedy z zapalniczki jest pobierany prąd. W przypadku pozostawienia podłączonego kabla mogą być pobierane niewielkie ilości prądu, ale również dopiero wtedy, gdy kluczyk znajduje się w stacyjce i zapalniczka jest zasilana.

Zobacz ładowarki samochodowe

Ładowarka indukcyjna jest nowoczesnym rozwiązaniem, które umożliwia bezprzewodowe ładowanie. Akcesorium składa się z kabla zasilającego oraz podkładki – stacji bazowej wyposażonej w cewkę elektromagnetyczną, zwaną też cewką nadawczą. Po podłączeniu ładowarki indukcyjnej do gniazdka elektrycznego, wystarczy położyć na niej urządzenie obsługujące QI (standard ładowania bezprzewodowego), by zasilić baterię. Gdy podniesiesz urządzenie mobilne – ładowanie zostanie zatrzymane.

Ładowanie indukcyjne zadziała z Twoim smartfonem, tylko jeśli jest on dostosowany do tej technologii. Musi być wyposażony w cewkę indukcyjną (odbiorczą) i obudowę, która nie zakłóca procesu przesyłania energii. Plecki smartfona będą zatem wykonane ze szkła lub połączenia szkła i plastiku. Korzystanie z indukcji uniemożliwia metalowa obudowa, która i tak odchodzi już w zapomnienie nie tylko z powodu rozwoju funkcji ładowania bezprzewodowego, ale także obsługi łączności 5G. Bezprzewodowe ładowanie jest zatem możliwe wyłącznie z wybranymi modelami spełniającymi ten warunek. Informacje na ten temat znajdziesz w specyfikacji.

Zobacz ładowarki indukcyjne

Nowością w kategorii ładowarek sieciowych są bardziej wydajne ładowarki GaN, w których wykorzystywany jest nowy materiał półprzewodnikowy – azotek galu (GaN) zamiast krzemu. Ładowarki tego typu są mniejsze i bardziej wydajne. Silver Monkey GaN 65W i Silver Monkey GaN 130W potrafią ładować kilka urządzeń jednocześnie, oferując dużą moc na wszystkich portach.

Zobacz ładowarki GaN od Silver Monkey

rodzaje ładowarek

Parametry ładowarek

Kiedyś każdy producent telefonów stosował rozwiązania pasujące wyłącznie do jego urządzeń. Później dopiero, na mocy porozumienia producentów, zaczęto je ujednolicać do standardu micro USB, a teraz UCB-C, by ograniczyć powstawanie nadmiaru elektronicznych śmieci. Teoretycznie, dzięki jednolitemu standardowi, ładowarką od jednego smartfona naładujesz także kompletnie inne modele telefonów i urządzenia, takie jak czytniki e-booków czy aparaty fotograficzne.

W praktyce warto zwrócić uwagę na parametry ładowarki, takie jak napięcie ładowania, wyrażone w woltach (V), oraz natężenie prądu, wyrażone w amperach (A). Zazwyczaj parametry tej oryginalnej, dołączonej do urządzenia, są tak dopasowane, by sprawnie i bezpiecznie uzupełniały w nim energię. Bowiem samo to, że ładowarka ma identyczne złącze micro USB lub USB-C nie daje jeszcze gwarancji, że bezpiecznie naładuje telefon lub czytnik. Ważna jest kombinacja napięcia i natężenia dopasowana do wymagań urządzenia. Choć w nowszych sprzętach stosowane są zabezpieczenia chroniące m.in. przed przeciążeniem, wciąż zbyt wysokie napięcie może doprowadzić do uszkadzanie baterii lub układu zasilania.

Więcej informacji o parametrach i działaniu ładowarek znajdziesz na portalu Geex:

Jak długo trwa ładowanie różnych urządzeń?

Każda ładowarka obsługuje nieco inne natężenie prądu i napięcie, których iloraz daje moc ładowania (np. 2 A x 5 V = 10 W), co w efekcie skutkuje dłuższym lub krótszym czasem zasilania urządzeń. To jednak zależy też od możliwości ładowanego urządzenia. Bardzo ważny jest standard ładowania.

Ponadto oprócz ładowarki trzeba także dobrać odpowiedni kabel, który jest w stanie „przepuścić” prąd o większym natężeniu i nie ograniczy mocy ładowania. Dużo zależy również od typu ładowarki – czy jest to ładowarka sieciowa, samochodowa, indukcyjna. Można też podłączyć sam kabel do złącza USB w laptopie. Kolejna zmienna to pojemność baterii w ładowanym urządzeniu. Ciężko zatem określić, ile będzie trwało ładowanie.

Obecnie większość smartfonów obsługuje standardy szybkiego ładowania. Jednak w zależności od mocy, czas ładowania może wynosić od dwóch godzin do zaledwie kilkunastu minut. Oczywiście im więcej watów, tym szybciej. Jednak najszybciej ładują się smartfony z autorskimi standardami ładowania, np. OnePlus z Warp Charge 65 W czy Xiaomi z HyperCharge 120 W. Tu niezbędne są jednak oryginalne ładowarki.

Bardziej „uniwersalne” standardy, spotykane w wielu różnych urządzeniach, to Quick Charge i Power Delivery. Choć ładowarki z QC i PD będą odpowiednie dla wielu urządzeń, o czym powiemy w dalszej części poradnika, trzeba pamiętać, że dużo szybciej naładują one tylko urządzenia kompatybilne z tymi technologiami.

Czas ładowanie może się różnić również wtedy, gdy podłączasz kilka urządzeń do ładowarki wieloportowej. Często maksymalna oferowana przez nie moc rozkładana jest na kilka portów, co powoduje wolniejsze ładowanie każdego z podłączonych urządzeń. Tylko niektóre modele mają porty działające na niezależnych układach.

Natomiast w przypadku ładowarek indukcyjnych zasilanie będzie wolniejsze, ponieważ oferują one z reguły dużo niższą moc niż standardy szybkiego ładowania po kablu. Więcej informacji o ładowaniu bezprzewodowym znajdziesz na portalu Geex:

Ładowanie przez USB (sam kabel podłączony bezpośrednio do komputera) to również wolniejsza opcja. Oczywiście, dużo zależy od standardu USB. 2.0 zapewnia standardowe napięcie o wartości 5 V oraz natężenie o wartości zaledwie 0,5 A. W przypadku USB 3.0 oraz 3.1 jest to już 0,9 A. Najnowszy standard USB typu C zapewnia natężenie od 0,5 A do nawet 5 A.

Zobacz kable USB

warto wiedziecWarto wiedzieć

Nie zostawiaj telefonu ani innych urządzeń podłączonych do ładowania na całą noc. Zgadza się, że po zasileniu baterii do pełna przepływ prądu jest blokowany. Jednak nawet nieużywane urządzenia tracą nieco energii. Dlatego, gdy poziom spadnie choć o jeden procent, urządzenie znów pobiera prąd. Co krótki czas, w małych dawkach, by utrzymać 100% baterii. A to może negatywnie wpłynąć na baterię i jej wydajność.

Technologie szybkiego ładowania

W specyfikacjach większości dzisiejszych smartfonów możesz znaleźć informacje o obsługiwanych standardach szybkiego ładowania. Głównym założeniem tych technologii jest dostarczenie jak największej mocy do baterii w jak najkrótszym czasie. To sprawia, że wystarczy podłączyć ładowarkę zaledwie na kilkanaście minut, by uzupełnić energię na kolejne kilka godzin działania. Jednak warto wiedzieć, że szybkie ładowanie nie odbywa się ze stałą prędkością. Ładowarka dostosowuje parametry do potrzeb urządzenia i w miarę upływu czasu zmniejsza moc, zazwyczaj gdy bateria osiągnie około 80% zapełnienia. Czyli szybko ładuje na początku, a później stopniowo zmniejsza prąd ładowania i zwalnia tempo. Dzięki temu ładowanie może trwać krócej lub dłużej, ale w każdej z tych sytuacji jest bezpieczne.

Jak już wiesz, takich technologii jest kilka. A co najważniejsze, by móc z nich korzystać, urządzenie i ładowarka muszą być kompatybilne, czyli obsługiwać ten sam standard.

QuickCharge

QuickCharge to technologia opracowana przez Qualcomm. Jednak urządzenia zgodne z technologią nie muszą być wyposażone w procesor tej firmy, ponieważ za obsługę tego rozwiązania odpowiada nie procesor, a przede wszystkim zewnętrzny kontroler. Wszystkie wersje technologii QuickCharge są wstecznie kompatybilne.

Rozwiązanie oparto na dostarczeniu do urządzenia prądu o większym napięciu i natężeniu, co w konsekwencji zwiększa także moc ładowania. Przykładowo, ładowarka o napięciu 5 V i natężeniu 1 A dostarcza zaledwie 5 W (watów) mocy w trakcie ładowania. Ładowarka o napięciu 5 V i natężeniu 2 A dostarcza tej mocy już dwukrotnie więcej – bo aż 10 W. W trakcie rozwoju technologii doszło do tego, że napięcie może być zmieniane od 3,6 aż do 20 V, a maksymalna moc została zwiększona aż do 100 W.

Power Delivery

Power Delivery to standard stworzony z myślą o ujednoliceniu technologii ładowania, który współpracuje tylko z USB-C. Jest bardzo wydajny, dostarcza nawet do 100 W, dzięki czemu umożliwia także ładowanie laptopów wymagających większej mocy do ich zasilenia. Ładowarka PD i urządzenie mobilne komunikują się ze sobą, a napięcie, natężenie, moc ładowania są dostosowywane do wymagań urządzenia. Ta możliwość dopasowania parametrów i szerokie zakresy obsługiwanego napięcia i natężenia zapewniają bezpieczne zasilanie różnych urządzeń mobilnych, zarówno małych słuchawek bezprzewodowych, smartfonów, jak i laptopów.

Adaptive Fast Charging

Adaptive Fast Charging działa na podobnej zasadzie jak Quick Charge. Standard ten obsługują smartfony Samsung. Inne autorskie technologie, działające w oparciu o różne kombinacje napięcie i natężenia, to między innymi: VOOC Charge i Super VOOC od OPPO, Turbo Power od Motoroli czy Dart Charge i SuperDart Charge od realme. Niektóre urządzenia obsługujące te standardy będą zgodne także z Quick Charge i/lub Power Delivery. Jednak zasilanie ich ładowarką z QC lub PD będzie wolniejsze niż ładowarką oryginalną, obsługującą zastrzeżone technologie.

Jak wybrać ładowarkę do telefonu i innych urządzeń mobilnych?

Aby korzystać z funkcji bezpiecznego szybkiego ładowania, ładowarka i telefon muszą obsługiwać ten sam standard. Zatem jeśli Twój smartfon obsługuje autorskie technologie typu Warp Charge czy Dart Charge najszybsze oferowane ładowanie będzie możliwe tylko z oryginalnymi ładowarkami i kablami. Jeśli Twoje urządzenie jest zgodne z Quick Charge lub Power Delivery bez trudu dobierzesz uniwersalną ładowarkę. Zwróć uwagę także na moc ładowarki, która powinna być równa bądź wyższa od mocy obsługiwanej przez Twoje urządzenie.

Ponadto, zasilaczami z QC i PD bezpiecznie zasilisz wszystkie urządzenia mobilne, dzięki szerokim zakresom zmiennego napięcia oraz funkcji dostosowywania parametrów. Świetnie sprawdzą się nie tylko do ładowania smartfonów czy laptopów (w przypadku ładowarek z Power Delivery i Quick Charge 5), ale także do ładowania niewielkich urządzeń mobilnych, takich jak smartwatche, głośniki przenośne, słuchawki bezprzewodowe, czytniki e-book. W razie wątpliwości warto zajrzeć do instrukcji obsługi urządzenia, w której muszą być jasno opisane wymagania dotyczące ładowania. Z reguły jednak do ich zasilania odpowiednie będą standardowe ładowarki o napięciu 5 V oraz te o zmiennych zakresach, np. 5 V – 20 V.

Należy także zaznaczyć, że wyższe napięcie, niż wskazane przez producenta, może uszkodzić układ zasilania. Mowa tutaj jednak o dużych różnicach wartości, takich jak ładowanie niewielkich urządzeń mobilnych, zaprojektowanych na 5 V, ładowarką o stałym napięciu 12 V. Niektóre urządzenia mają stosowne zabezpieczenia, które w takiej sytuacji zablokują proces ładowania. Warto jednak uważać i zwrócić uwagę na parametry ładowarki oraz ładowanych urządzeń. Wyższe natężenie nie musi budzić obaw, ponieważ współczesne urządzenia pobierają tylko tyle, ile potrzebują. Prąd ładowania będzie dostosowany do tego, co urządzenie jest w stanie przyjąć.

Pamiętaj, że należy także dobrać odpowiedni kabel. Nie tylko z dobrym złączem, ale także standardem USB, np. 3.1. Tak, aby maksymalne obsługiwane natężenie nie było za niskie i nie ograniczało szybkiego ładowania.

Na koniec warto także zdawać sobie sprawę, że moc ładowania podana w specyfikacji ładowarki, czy to sieciowej, czy indukcyjnej, to wartość w idealnych warunkach. W rzeczywistości sprawność osiągnie około 80–90% tej mocy. Ponadto nawet odpowiednio dobrany kabel może powodować mniejsze lub większe straty z powodu wewnętrznej rezystancji (opór), co emitowane jest jako ciepło.

Jak sprawdzić, jakie ładowanie obsługuje smartfon oraz jaki kabel i wtyczkę wybrać?

Ostatnią ważną kwestią jest sprawdzenie, jakie ładowanie obsługuje dany smartfon, co pozwoli Ci dobrać do niego odpowiednią ładowarkę, kabel i wtyczkę na podstawie informacji zawartej w artykule.

Tak naprawdę, ile modeli telefonów, tyle prędkości ładowania. Dlatego najbardziej uniwersalną zasadą w sprawdzaniu tego, jakie ładowanie obsługuje Twój smartfon, jest jego specyfikacja. Znajdziesz ją na stronie producenta, na karcie produktowej lub w instrukcji, która dołączana jest do zestawu z urządzeniem. Konkretnie szukaj informacji o ładowaniu i baterii, skąd dowiesz się, z jaką mocą może ładować się telefon oraz jaka wtyczka jest Ci potrzebna.

Podobnie jest z kablami – ich specyfikacja określa, jaką moc są w stanie przesłać. Dzięki temu wybierzesz produkt, którego potencjał w pełni wykorzystasz.

Polecane produkty

Oto kilka naszych propozycji ładowarek, które szybko i bezpiecznie naładują Twój sprzęt.

 Silver Monkey Ładowarka sieciowa GaN 130W USB-C PD + USB 3.0 QC

Silver Monkey Ładowarka sieciowa GaN 130W USB-C PD + USB 3.0 QC

Silver Monkey GaN to kompaktowa ładowarka z dużą łączną mocą 130 W. Akcesorium jest mniejsze niż standardowe ładowarki o mocy 60 W do laptopów, dzięki czemu pozwala oszczędzić miejsce. To właśnie za sprawą technologii GaN ładowarka ma niewielkie rozmiary i zachowuje swoją wysoką wydajność.

Silver Monkey Ładowarka sieciowa 20W USB-C PD, USB-A QC

Silver Monkey Ładowarka sieciowa 20W USB-C PD, USB-A QC

Szybkie i bezpieczne ładowania dwóch urządzeń jednocześnie. Ta mała, dwuportowa ładowarka to świetne rozwiązanie, ponieważ z łatwością zmieści się do torebki czy bagażu podręcznego i zasili smartfona.

Silver Monkey Ładowarka samochodowa USB-C PD, USB-A QC, 30W

Silver Monkey Ładowarka samochodowa USB-C PD, USB-A QC, 30W

Jedź spokojnie i nie martw się o rozładowany telefon, kiedy jest Ci potrzebna nawigacja. Ładowarka samochodowa Silver Monkey USB-C PD, USB-A QC, 30 W zadba o to, aby Twoje dwa urządzenia mogły być ładowane podczas długiej podróży.

Apple MagSafe Duo

Apple MagSafe Duo

Przy pomocy podwójnej ładowarki Apple MagSafe Duo w wygodny sposób naładujesz baterie w kompatybilnych urządzeniach zgodnych ze standardem Qi. Oznacza to, że uzupełnisz energię w Twoim iPhonie, zegarku Apple Watch oraz bezprzewodowe etui ładujące słuchawek AirPods.

 Belkin BOOST^CHARGE PRO MagSafe 3in1 Charger White

Belkin BOOST^CHARGE PRO MagSafe 3in1 Charger White

Ładowarka Belkin BOOST CHARGE PRO MagSafe 3in1 naładuje Twojego iPhone 12/13 z mocą 15W. Nowa technologia magnetyczna wykorzystana w ładowarce zapewnia bezproblemowe wyrównanie i szybkie ładowanie bezprzewodowe. Nowoczesny design BOOST CHARGE PRO doskonale pasuje do każdej przestrzeni.

Poznaj pełną ofertę ładowarek do smartfonów w x-komie