Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Gdzie przechowywać zdjęcia? Dyski zewnętrzne i sieciowe

Gdzie przechowywać zdjęcia? Dyski zewnętrzne i sieciowe

·
Zaktualizowano: Ponad rok temu

Uwielbiasz robić zdjęcia? Kiedy tylko czas i pogoda dopisują, pakujesz sprzęt i wyruszasz po nowe ujęcia? Po czym nagle odkrywasz, że pamięć w telefonie jest już zapełniona pod korek, a do aparatu nie masz już ani jednej pustej karty SD. Co zrobić? Na pewno backup. A jeszcze wcześniej posegreguj swoje dane.

W poradniku:

1. Jak prawidłowo przechowywać zdjęcia?
2. Jak uporządkować zdjęcia?
3. Gdzie przechowywać swoje zdjęcia?
4. Jak przenieść zdjęcia z aparatu lub telefonu na dysk?
5. Dlaczego warto uporządkować swoje pliki?
6. Polecane modele dysków sieciowych

 

 

Jak prawidłowo przechowywać zdjęcia?

Zapewne to znasz – piękny kadr, zdjęcie… i nagle miejsce w telefonie się kończy. A potem wszystko masowo przenosisz do pamięci komputera. Czy tak to powinno wyglądać? Ile czasu zajmie Ci szukanie pliku, który kryje się gdzieś w folderze „Zdjęcia z telefonu”? Dlatego właśnie, zanim zaczniesz opróżniać nośniki danych, pomyśl o prostej i dopasowanej do siebie metodzie katalogowania plików.

Te sposoby będą się różnić, w zależności od powodu, dla którego fotografujesz. Możesz robić zdjęcia wyłącznie dla przyjemności – po to, by zachować wspomnienia, obrabiać je i drukować do albumu – a także zawodowo lub w ramach dodatkowej pracy.

jak przechowywać zdjęcia?
 

Jak uporządkować zdjęcia?

Czas na konkretne wskazówki, które pomogą Ci uporządkować pliki.

Katalogowanie plików

Zdjęcia dla siebie

W pierwszych dwóch przypadkach wystarczy podzielić te zdjęcia między następujące foldery: najpierw rok (np. „2018”), potem miesiąc („Maj”), dzień/okazja (np. „Wyjazd do Pragi”). Pamiętaj tylko, aby nadawać wyraźne i jasne dla Ciebie nazwy. Takie, które dokładnie powiedzą Ci, co znajduje się w danym folderze.

Przechowujesz także zdjęcia dokumentów? A może paragonów? Warto mieć je również w wersji cyfrowej. Oryginały szybko blakną lub gubią się w najmniej odpowiednim momencie. Najlepiej, jeśli je umieścisz w osobnych folderach. W ich przypadku nie musisz znać daty wykonania zdjęcia, bo najczęściej ważniejsza jest ta widoczna na dokumencie czy rachunku. Wystarczy zatem, że nazwa folderu powie Ci, czy znajdują się w nim sfotografowane paragony, czy też inne ważne papiery. Nadaj też plikom konkretne nazwy, np. „umowa – mieszkanie” lub „dysk zewnętrzny – paragon”.

W przypadku zdjęć, które edytujesz i ewentualnie drukujesz, może przydać Ci się jeszcze podział na fotografie do obróbki, po obróbce, do druku i wydrukowane. Czy należy usuwać te ostatnie? Naszym zdaniem lepiej zachować je także w formie cyfrowej – do ponownego wydruku, edycji czy też wysłania, np. mailem.

Zdjęcia do pracy

Jeśli fotografia to nie tylko Twoja pasja, ale też i praca, potrzebujesz przede wszystkim rozdzielenia obu sfer. Zdjęcia wykonywane służbowo powinny być w innym miejscu niż te robione dla przyjemności. Wystarczą zatem dwa foldery: „Prywatne” i „Praca”, które następnie podzielisz jeszcze bardziej szczegółowo.

Te służbowe najlepiej posegregować pod względem zleceniodawców czy firm oraz tematycznie. Z zasady łatwiej jest skojarzyć zdjęcie ze zleceniem lub osobą, dla której zostało wykonane, niż z datą utworzenia.

Jak uporządkować zdjęcia? Segregowanie i usuwanie fotografii

Kiedy już opracujesz swój system, czas na działanie. Pierwszy krok to segregacja, która nie oznacza nic innego jak bezlitosne usuwanie plików, z których i tak nic nie będzie. Przede wszystkim chodzi tu o niewyraźne, nieudane czy też powtarzające się ujęcia.

Nie przywiązuj się do nich – znacznie lepiej jest zachować ich mniejszą liczbę. Łatwiej się przegląda katalog złożony z kilkunastu zdjęć. W pracy fotografa to normalne, że robisz kilkaset ujęć tej samej scenerii, by potem wybrać z nich te najbardziej udane do obróbki.

Warto tę zasadę stosować także do swoich prywatnych zbiorów. Oszczędzisz też miejsce na nośniku. Po co marnować je na coś, z czego i tak nie skorzystasz?

Dlaczego warto uporządkować zdjęcia na komputerze i dyskach?

Opracowanie skutecznej metody i skatalogowanie już istniejących zbiorów zajmie Ci na początku nawet kilka godzin, ale w dłuższej perspektywie oszczędzi Twój czas. Dzięki przejrzystemu systemowi łatwiej znajdziesz to, czego szukasz. Unikniesz bezskutecznego „przekopywania się” przez kolejne foldery i stresu, że być może zaginęło bardzo potrzebne w tym momencie zdjęcie.

katalogowanie plików
 

Gdzie przechowywać swoje zdjęcia?

Tym sposobem dotarliśmy do miejsca, w którym czas omówić nośniki do przechowywania zdjęć.

Pamięć telefonu, karta pamięci czy dysk komputera?

Wstępnie, kiedy fotografujesz, zdjęcia są zapisywane w pamięci telefonu/aparatu lub na karcie pamięci. Docelowo jednak dobrze je przechowywać w innym miejscu.

Na dysku komputera? Cóż, można, ale to nie jest najlepszy pomysł. Urządzenie może przecież ulec awarii lub zostać skradzione. Oczywiście, to jasne, że najwygodniej jest je przeglądać i edytować, gdy są natychmiastowo dostępne z poziomu dysku, jednak warto przechowywać je gdzieś jeszcze.

Karta pamięci? Jest niewielka, łatwo więc zgubić swoje wspomnienia. Oprócz tego, jeśli wszystko trzymasz na telefonie czy karcie aparatu, w pewnym momencie… przestajesz mieć miejsce na nowe zdjęcia.

Wszystkie wymienione wyżej nośniki nadają się wyłącznie do doraźnego zapisywania właśnie wykonanych zdjęć i jedynie tymczasowego magazynowania.

Do przechowywania na stałe i archiwizowania zdjęć najlepiej sprawdzi się dysk zewnętrzny lub sieciowy.

Dysk zewnętrzny

Ma cały szereg zalet. W tym tę, że jest niewielki i nie wymaga konfiguracji. Po prostu podłączasz go do portu USB w komputerze i wygodnie zgrywasz pliki. Zdjęcia zajmują sporo miejsca, dlatego potrzebujesz dysku, który ma dużą pojemność (absolutne minimum to 1 TB). Do wyboru masz modele 2,5” oraz 3,5”. Który wybrać?

Jeśli dysk ma Ci służyć wyłącznie w domu, możesz rozważyć model 3,5”, który jest większy, cięższy i nierzadko wymaga dodatkowego zasilania. To wszystko sprawia, że łatwiej Ci będzie go używać stacjonarnie.

Jeśli jednak zależy Ci na większej wygodzie i ograniczeniu liczby kabli, zdecyduj się na dysk 2,5”, który z łatwością zasilisz wyłącznie z poziomu portu USB w komputerze. Najbardziej godne polecenia są te, które działają w oparciu o USB 3.0 i wyżej, ze względu na szybką transmisję danych i wyższe napięcie, wystarczające do zasilenia nośnika.

Zobacz wszystkie dyski zewnętrzne i przenośne w x-kom

Jak zrobić dysk zewnętrzny z dysku wewnętrznego?

Dysk możesz po prostu kupić, mając pewność, że wybierasz urządzenie niezawodne, nowe i sprawne, ale możesz też w ten sposób wykorzystać dobrej jakości nośnik ze starego, nieużywanego już komputera lub laptopa. W takim przypadku potrzebujesz jedynie tzw. kieszeni na dysk. To w niej go umieścisz. W ten sposób wyposażysz dysk w przewód USB oraz zabezpieczysz go przed uszkodzeniem.

Co jest ważne przy zakupie kieszeni na dysk? Powinna odpowiadać rozmiarowi dysku (również 2,5 lub 3,5”) oraz interfejsowi w nim zastosowanemu (najczęściej jest to SATA).

Zobacz wszystkie obudowy dysków w x-kom

Serwer NAS

Jeśli masz wiele urządzeń, które możesz podłączyć do sieci wi-fi, pomyśl o dysku sieciowym. Jest to specjalny serwer, który pełni funkcję Twojej prywatnej chmury. Zgrasz na niego pliki z telefonu, tabletu i aparatu (o ile posiada obsługę wi-fi). Na dodatek, w wygodny sposób, bo bez kabli.

Jeden dysk wystarczy nawet dla kilku domowników – wystarczy ustawić, którzy użytkownicy sieci lokalnej mogą korzystać z jego zawartości i uzupełniać ją o swoje pliki. W takim kontekście odpowiednie katalogowanie dokumentów jest jeszcze ważniejsze – dzięki niemu każdy łatwo znajdzie swoje dane.

Dodatkowo, wprowadzone przez producentów rozwiązania ułatwiają porządkowanie plików.

W urządzeniach QNAP aplikacja serwera Qfiling może sama je posegregować według określonego przez Ciebie klucza, np. fotografie według daty ich wykonania. Oprócz tego dzięki funkcji Face Tag (w Photo Station Extension App) oznaczysz osoby na zdjęciach i potem łatwo wyszukasz ujęcia tylko z wybraną osobą.

Synology natomiast automatycznie synchronizuje pliki z urządzeniem NAS. Wystarczy, że wcześniej przeniesiesz je tylko do określonego folderu na komputerze.

Zobacz wszystkie dyski sieciowe NAS i macierze

Przechowywanie plików w chmurze

Jeśli cenisz sobie bezprzewodowe rozwiązania, możesz też pomyśleć o chmurze. Do wyboru masz kilka znanych rozwiązań, w wersjach darmowych i płatnych. Wszystko zależy od tego, ile miejsca potrzebujesz na swoje pliki. Przykładowo, w pakiecie Microsoft Office 365 otrzymujesz dostęp do chmury OneDrive.

 

Jak przenieść zdjęcia z aparatu lub telefonu na dysk?

Smartfon wystarczy podłączyć do jednego portu USB w komputerze, a do drugiego złącza podpiąć dysk. Pamiętaj o wybraniu opcji "Przesyłanie plików" w menu "Połączenie USB" na urządzeniu mobilnym. W ten sposób możesz przenosić zdjęcia bezpośrednio z pamięci wewnętrznej na nośnik. Tak samo to działa w przypadku aparatów. Jeśli nie możesz skopiować plików, prześlij je najpierw na komputer, a potem dopiero na dysk zewnętrzny.

Przenoszenie plików na serwer NAS jest proste również z poziomu smartfona czy też tabletu. Wystarczy, że pobierzesz dedykowaną aplikację producenta na Android lub iOS - za jej pomocą uzyskasz zdalny dostęp do swoich dokumentów.

A co z aparatami, które nie obsługują łączności? Są dwie opcje: możesz podłączyć aparat za pomocą kabla USB do komputera lub skorzystać z czytnika kart pamięci: zewnętrznego bądź tego wbudowanego w laptopie (a w notebookach to raczej wciąż standard). Następnie z desktopa lub laptopa przenosisz pliki na serwer.

Jak zrobić kopie zapasowe zdjęć?

Pozostaje jeszcze kwestia backupu. Nie bez powodu dzieli się ludzi na tych, którzy go robią, i tych, którzy zaczną.

Po co ten backup?
Zakładamy, że skoro dokumentujesz wspomnienia, zależy Ci na tym, aby je bezpiecznie przechować. Kiedyś służyły do tego papierowe albumy. Jeszcze kilka lat temu za odpowiedni nośnik uznawano… płyty CD, które z czasem okazywały się być nie najtrwalszym rozwiązaniem. Dopiero od niedawna mamy do wyboru tak wiele skutecznych rozwiązań w zakresie magazynowania swoich danych.

Jednak wraz z rozwojem technologii pojawiły się również nowe zagrożenia. Zdjęcia i filmy możesz stracić nie tylko przez przypadek, ale też w wyniku awarii bądź zainfekowania nośnika ransomware. Aby uniknąć tej ostatniej sytuacji, pamiętaj, aby zawsze odłączać od komputera dysk zewnętrzny po użyciu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach backupu oraz bezpieczeństwie danych, sprawdź nasz poradnik:

Bezpieczeństwo w sieci. Jak zabezpieczyć ważne dane?

Kopia zapasowa na dysku zewnętrznym

Jeśli magazynujesz swoje pliki na zewnętrznym nośniku, po prostu potrzebujesz jeszcze jednego dysku, na którym raz co jakiś czas (np. raz na tydzień, raz na miesiąc) utworzysz kopie zapasowe wszystkich plików.

Backup na serwerze NAS

W przypadku dysku sieciowego tę kwestię możesz rozwiązać w znacznie wygodniejszy sposób: po prostu wybierając dysk z macierzą RAID. Serwer NAS może być bowiem wyposażony w więcej niż 1 dysk i możesz skonfigurować także połączenia między poszczególnymi nośnikami.

RAID oznacza, że w serwerze znajdują się co najmniej 2 dyski wewnętrzne i zawartość pierwszego jest automatycznie powielana na drugi. Tak, wszystko dzieje się automatycznie, bez Twojej ingerencji – wystarczy, że zamontujesz tylko dwa dyski w NAS i odpowiednio je skonfigurujesz.

Do wyboru masz wiele opcji, od RAID 1 po RAID 6, oraz rozwiązania dedykowane takie jak dostępne w wybranych modelach Synology SHR (Synology Hybrid RAID). W ten sposób możesz dopasować sposób robienia backupu do potrzeb.

Kopia zapasowa w chmurze

Czy chmura sprawdzi się jako miejsce na backup? Oczywiście, że tak. Pamiętaj jednak, że wciąż jest to zewnętrzna usługa. Nie daje Ci zatem stuprocentowej pewności, co z nią będzie za jakiś czas. Tutaj awarie też się zdarzają, tak samo, jak usługodawca może po prostu przestać świadczyć usługę.

Pamiętaj zatem, aby chmura nie była jedynym miejscem, w którym przechowujesz swoje cenne pliki. Może to być jednak bardzo wygodny sposób na magazynowanie danych, do których masz dostęp także poza domem.

 

Dlaczego warto uporządkować swoje pliki?

Powodów jest kilka. Podsumujmy, skupiając się na tych najważniejszych:

  • zabezpieczasz się przed nagłą utratą swoich danych,
  • oszczędzasz miejsce w pamięci na kolejne zdjęcia (i przy okazji wpływasz również na szybkość działania urządzeń),
  • oszczędzasz czas potrzebny na znalezienie konkretnego pliku i ułatwiasz sobie poszukiwania.
 

Polecane modele dysków sieciowych

Zobacz najchętniej wybierane przez naszych Klientów serwery NAS oraz dyski i wybierz odpowiedni dla siebie.

synology ds918+

Synology DS918+C

Zdjęcia oraz filmy, które wykonujesz, mają wysoką rozdzielczość i zajmują dużo miejsca na nośnikach? Pomyśl o serwerze NAS, jak na przykład Synology DS 918+. Wystarczy, że zamontujesz w nim dyski SSD NVMe maksymalnie 2, a zyskasz szybką i stabilną pamięć dla systemu. Co więcej, system plików Brtfs oferuje zaawansowaną technologię pamięci masowej i daje dostęp m.in. do automatycznej korekty plików oraz ułatwia i przyśpiesza wykonywanie kopii zapasowych.

qnap-ts-351-2g

QNAP-TS-351-2G

Kolejna propozycja dla osób, które w codziennej pracy korzystają lub chcą korzystać z systemów NAS. Ta macierz z możliwością instalacji trzech dysków HDD pomaga optymalnie wykorzystać zasoby pamięci masowej, dodatkowo zapobiegając awariom nośników. Aplikacja File Station umożliwia natomiast szybkie przywracanie systemu, a także stosuje migawki blokowe, które zapisują tylko te dane, które uległy zmianie od poprzedniej migawki.

qnap-ts-431p2-4g

QNAP-TS-431P2-4G

Superwydajny serwer NAS, stworzony z myślą o użytkownikach indywidualnych i małych oraz średnich firmach. Szybkość odczytu na poziomie do 221 MB/s i zapisu wynosząca 195 MB/s gwarantują szybki dostęp do plików. Zastosowanie intuicyjnego interfejsu QTS przekłada się z kolei na wygodniejszą, prostszą pracę z systemem, która pozwoli w pełni skoncentrować się na najważniejszych zadaniach.

asustor-as1004tv2

Asustor AS1004TV2

Serwer NAS idealny do zastosowań domowych. Odznacza się wysoką wydajnością transferu danych (39 MB/s – odczyt i 31 MB/s – zapis) i bardzo cichą pracą. Dodatkowo może pochwalić się niskim zużyciem energii. O bezpieczeństwo danych dba wbudowany moduł sprzętowego szyfrowania AES-256. Miłym dla oka atutem jest również starannie wykonana, futurystyczna obudowa.

qnap-ts-231p

QNAP-TS231P

Łatwa w obsłudze pamięć sieciowa, która pomoże Ci stworzyć domowe centrum zarządzania plikami oraz ułatwi zarządzanie kopiami zapasowymi. Podłączysz do niej dwa dyski HDD. Wykonane zdjęcia nie tylko bezpiecznie zapiszesz (m.in. dzięki 256-bitowemu szyfrowaniu AES), ale także udostępnisz za pośrednictwem najpopularniejszych serwisów przy użyciu intuicyjnych aplikacji Qfile i Qphoto.

synology-ds120j

Synology DS120j

Podstawowa macierz NAS z miejscem na jeden dysk HDD. Idealna do użytku domowego. Maksymalna przepustowość wynosi 112 MB/s podczas odczytu i 106 MB/s podczas zapisu. Prosta obsługa pozwala na łatwe udostępnianie danych między platformami, a dedykowana aplikacja Photo Station umożliwia efektywne zarządzanie plikami graficznymi. Korzystając z niej, stworzysz inteligentne foldery, które połączysz z mediami społecznościowymi.

WD 8TB 256MB Red NAS

WD 8TB 256MB Red NAS

Wewnętrzny dysk HDD z interfejsem SATA III, idealny do stosowania w systemach NAS. Dzięki wynoszącej aż 8 GB pojemności zapewnia mnóstwo przestrzeni na pliki. Możesz więc przechowywać materiały z różnych etapów zleceń, aby w razie potrzeby spokojnie do nich powrócić. Co ważne, dysk jest przystosowany do pracy pod dużymi obciążeniami – nie nagrzewa się nadmiernie i utrzymuje stały poziom wydajności. Dodatkowo, umożliwia szybkie wykonanie kopii zapasowej.

Seagate IronWolf 4TB 5900obr. 64MB

Seagate IronWolf 4TB 5900obr. 64MB

Dysk HDD SATA III o pojemności 4 TB, stworzony z myślą o skutecznych i kreatywnych rozwiązaniach. Doskonale sprawdzi się w środowisku, w którym z pamięci masowej korzysta kilka osób. Jest bowiem przystosowany do wysokich obciążeń, co potwierdza współczynnik obciążeń wynoszący 180 TB/rok. Dysk może być stosowany również w sieciach NAS. Idealną optymalizację zapewnia Technologia AgileArray.

WD RED 3TB IntelliPower 64MB

WD RED 3TB IntelliPower 64MB

Świetne rozwiązanie do systemów NAS składających się z jednego do ośmiu dysków. Dzięki Technologii NASware 3.0 ułatwia przesyłanie plików i pozwala stworzyć niezawodną chmurę osobistą. Interfejs SATA III to gwarancja wysokiej kompatybilności, a 3 GB pojemności dają pewność, że nie zabraknie Ci miejsca na najważniejsze pliki.

Seagate 6TB 7200obr. 256MB IronWolf Pro

Seagate 6TB 7200obr. 256MB IronWolf Pro

Dysk przystosowany do pracy na wysokich obrotach. Jego współczynnik obciążenia wynosi 300 TB/rok. Dzięki temu doskonale sprawdza się w środowisku multi-user, pozwalając na szybki i łatwy dostęp do zapisanych plików. Pojemność 6 GB stwarza doskonałe warunki do przechowywania wielu plików, będących na różnych etapach produkcji.

A Ty jak przechowujesz swoje zdjęcia? Stawiasz na uporządkowanie czy radosny chaos? Podziel się z nami jedną ze swoich wskazówek. Czekamy na Twój komentarz.

Zobacz wszystkie dyski twarde HDD i SSD w x-kom