Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Deskorolka elektryczna, hulajnoga czy hoverboard? Jaki pojazd elektryczny wybrać?

Deskorolka elektryczna, hulajnoga czy hoverboard? Jaki pojazd elektryczny wybrać?

Co sobie wyobrażasz na myśl o dojazdach do pracy? Korki, wysokie koszty paliwa, rzadko kursujące autobusy czy zbyt dużą odległość od przystanku do biura? Mamy na to sposób. W poradniku przeczytasz o pojazdach elektrycznych, które sprawią, że codzienne przemierzanie miasta będzie szybsze, łatwiejsze i znacznie przyjemniejsze.

W poradniku:

1. Rodzaje pojazdów elektrycznych
2. Na jakie parametry zwrócić uwagę?
3. Pojazdy elektryczne a prawo
4. Polecane modele pojazdów elektrycznych

 

Rodzaje pojazdów elektrycznych

Zacznijmy od tego, czym jest pojazd elektryczny. Potocznie nazywamy w ten sposób zarówno mniejsze środki transportu, wspomagane silnikiem – od deskorolek elektrycznych, hoverboardów, rolek po rowery elektryczne, jak i większe – motocykle, skutery czy samochody.

W polskim prawie mamy kilka definicji pojazdów, jednak żadna z nich nie odpowiada w wystarczającym stopniu urządzeniom takim jak hulajnogi elektryczne, deskorolki czy hoverboardy, dlatego nazywanie ich „pojazdami elektrycznymi” nie jest do końca poprawne z prawnego punktu widzenia. Przyjęło się jednak w potocznym języku i z tego względu będziemy je umownie określać w naszym poradniku właśnie mianem pojazdów elektrycznych.

O przepisach przeczytasz więcej w dalszej części artykułu.

Zanim zdecydujesz się na konkretny pojazd elektryczny, dowiedz się, co masz do wyboru. Kiedyś w tej kategorii była mowa wyłącznie o rowerach ze wspomaganiem. Teraz decyzja jest znacznie trudniejsza, bo urządzeń jest więcej i są bardzo różnorodne.

rodzaje pojazdów elektrycznych
 

Wśród pojazdów elektrycznych wyróżniamy:

  • deski balansujące – tzw. hoverboardy, czasem nazywane deskorolkami elektrycznymi,
  • deskorolki elektryczne – „rybki”, „longboardy” i modele wyczynowe,
  • monocykle elektryczne i unicykle
  • jeździki elektryczne,
  • rolki elektryczne i balansujące (hovershoes),
  • hulajnogi elektryczne: dwu- lub trójkołowe, dla dzieci i dla dorosłych,
  • większe pojazdy: hulajnogi z siodełkiem, rowery elektryczne oraz mniejsze miejskie rowery elektryczne.

Niektóre z nich są wręcz intuicyjnie proste w obsłudze nawet dla początkujących (np. hulajnogi), pozostałe natomiast wymagają pewnej wprawy, zanim zaczniesz się nimi sprawnie poruszać po mieście. Dlatego na sam początek przygody pamiętaj o ochraniaczach, które znajdziesz czasem w zestawie z pojazdem elektrycznym.

Hoverboard

Z racji swojego podobieństwa do deskorolki czasem jest nazywany deskorolką elektryczną, choć nie jest to poprawne. Jego konstrukcja i sposób działania są znacznie bliższe konstrukcjom określanym powszechnie jako „Segway”, przy czym hoverboard nie posiada kierownicy.

Deską balansującą sterujesz, jak sama nazwa wskazuje, balansując ciałem. Ustawiasz stopy na podestach i w zależności od kierunku, w którym chcesz się poruszać, nachylasz je do przodu, bądź do tyłu. Jeśli większy nacisk wywierasz tylko na jeden z podestów, urządzenie skręca. Opanowanie techniki jazdy w pierwszych chwilach może się wydawać trudne, jest jednak bardzo intuicyjne.

Zobacz wszystkie deski balansujące w x-kom

Deskorolka elektryczna

Na pierwszy rzut oka wygląda jak klasyczna deskorolka. Jej blat może mieć różne kształty. To pozwala ją zaklasyfikować na przykład jako deskę klasyczną lub fiszkę (niewielką miejską deskę z blatem przypominającym kształtem rybę). Kolejny model to longboard, z długim deckiem, dzięki któremu znacznie łatwiej jest utrzymać równowagę. Wśród deskorolek elektrycznych znajdziesz także modele do jazdy wyczynowej.

Zobacz wszystkie deskorolki elektryczne w x-kom

Monocykl i unicykl

Monocykl (ang. monowheel) to, jak sama nazwa wskazuje, jedno koło – z rozmieszczonymi po jego boku podestami, na których stawiasz stopy. To za ich pomocą sterujesz urządzeniem, podobnie jak w przypadku deski balansującej. Unicykl jest odmianą monocykla, wyposażoną w siodełko – wygląda podobnie do roweru z jednym kołem. Są to jednak urządzenia, którymi sterujesz dzięki zastosowaniu żyroskopu i akcelerometru. W czasie jazdy kontrolują one pozycję i równoważą ryzykowne wychylenia. Dzięki temu łatwiej Ci utrzymać równowagę.

Jeździk elektryczny

Do tej kategorii zaliczamy wszystkie pozostałe urządzenia, które trudno określić jako monocykl, unicykl czy też deskorolka elektryczna. Wśród nich znajdziesz urządzenia dwukołowe, wyposażone w kierownicę, kojarzące się jednoznacznie z pierwszymi pojazdami Segway, a także jeździki wyposażone w dwa koła i niewysoki drążek, który ułatwia sterowanie i utrzymanie równowagi.

Rolki elektryczne i hovershoes

Nic nie stoi na przeszkodzie również, aby „zelektryfikować” łyżworolki. Jest to znacznie wygodniejsza odmiana rolek, ponieważ nie musisz wybierać takich idealnie dopasowanych co do rozmiaru stopy. Wystarczy, że założysz je na swoje buty – i możesz swobodnie się przemieszczać ze wspomaganiem elektrycznym.

Odmianą elektrycznych łyżworolek są także tzw. hovershoes, co można dosłownie tłumaczyć jako „rolki balansujące”. To nowy trend. Składają się z dwóch osobnych platform. Każda z nich ma swoje własne koło. Kierujesz nimi dokładnie tak samo, jak hoverboardem czy jeździkiem – balansując w przód bądź w tył. Sposób jazdy na nich przypomina jednak bardziej jazdę na wrotkach.

Zobacz wszystkie rolki elektryczne w x-kom

Hulajnoga elektryczna

Kolejna możliwość to hulajnoga elektryczna – prosty pojazd z dwoma kołami, podestem i kierownicą. Do tej pory poruszanie się nią wymagało siły mięśni i regularnego odpychania się nogą. Na hulajnodze elektrycznej wciąż z powodzeniem możesz jeździć w taki sposób, ale możesz też skorzystać z elektrycznego wspomagania, dzięki któremu pokonasz dłuższe trasy lub łatwiej Ci będzie wjechać na wzniesienie.

Wśród hulajnóg można wyróżnić zarówno modele przeznaczone dla dzieci (np. trójkołowe), jak i te dla dorosłych, przystosowane do nieco wyższych ciężarów.

Zobacz wszystkie hulajnogi elektryczne w x-kom

Większe pojazdy elektryczne

Do nich zaliczamy większe hulajnogi z siodełkiem, które świetnie się nadają do wygodnego pokonywania dłuższych dystansów. Oprócz tego do większych pojazdów zaliczamy także rowery ze wspomaganiem elektrycznym – wśród nich na uwagę zasługuje składany rower Xiaomi QiCYCLE. Z jednej strony – możesz podróżować niemal tak wygodnie, jak rowerem. Na dodatek Twój pojazd jest niewielki, składany, zmieści się zatem z powodzeniem w bagażniku czy też zabierzesz go ze sobą do autobusu.

Na samym końcu zostają typowe rowery elektryczne, wyposażone w koła o standardowych rozmiarach – 26 lub 28”, którymi podróżujesz tak samo jak zwykłym rowerem. Wspomaganie elektryczne jest po to, by zwiększyć Twój komfort jazdy i ułatwić pokonywanie wzniesień. Takiego roweru jednak nie złożysz, a jego większy ciężar i rozmiary raczej uniemożliwiają przenoszenie go czy też przewożenie np. komunikacją miejską.

dojeżdżanie za pomocą hulajnogi elektrycznej
 

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Kiedy wybierasz dla siebie rower lub hulajnogę, zwracasz uwagę na różne kwestie: jego obciążenie, wielkość kół czy też dodatkowe wyposażenie. Podobnie jest i w przypadku pojazdów elektrycznych. Masz ich sporo do wyboru. Dodatkowo, różnią się też między sobą zastosowaniem – niektóre lepiej sprawdzają się na dłuższe dystanse, inne tylko przy krótszych dojazdach. Czasami podaje się optymalne wartości zamiast maksymalnych – np. hulajnoga elektryczna zachowa prędkość 15 km/h i zasięg 20 km, jeśli jej użytkownik waży do 100 kg. Przy wyższym ciężarze urządzenie dalej działa, ale jego prędkość oraz zasięg mogą się nieco zmniejszyć.

 Zobacz więc, które parametry są istotne przy wyborze pojazdu elektrycznego.

Obciążenie

Zacznijmy od jednej z najważniejszych kwestii – tego, jak duże obciążenie jest w stanie unieść, by działać poprawnie. W pierwszej kolejności wyznacza to, czy za pomocą danego urządzenia może się przemieszczać dziecko, nastolatek czy osoba dorosła. Są więc dostępne urządzenia, na których maksymalna dopuszczalna waga użytkownika to 54 kg, są też takie, które udźwigną i 130 kg. Oczywiście, jeśli planujesz jeździć z plecakiem lub torbą, pamiętaj o uwzględnieniu jej ciężaru.

Poza tym, oprócz maksymalnego dopuszczalnego obciążenia istnieje też kategoria „obciążenia optymalnego”, które umożliwia pełne wykorzystanie możliwości urządzenia. Optymalny ciężar to taki, przy którym wszystkie parametry urządzenia są zachowane, na przykład zasięg, prędkość maksymalna czy też czas pracy akumulatora.

W pojazdach, którymi kierujesz, balansując ciałem, liczy się również obciążenie minimalne, czyli to, które umożliwia sterowanie.

Zasięg

Ten parametr mówi Ci o tym, ile kilometrów przejedziesz po jednym naładowaniu urządzenia. W efekcie określa on, czy dany pojazd lepiej się sprawdza na dłuższych dystansach, czy jednak bardziej na krótkie dojazdy po mieście, na przykład od przystanku autobusowego do biura. Ma też powiązanie z typem urządzenia.

Przykładowo, typowym jeździkiem czy monocyklem nie można się poruszać po rozładowaniu. Hulajnoga elektryczna natomiast wciąż działa, tyle że teraz wprawiasz ją w ruch za pomocą siły mięśni.

Prędkość

Mówimy tutaj zarówno o prędkości minimalnej, czyli tzw. prędkości rozruchu, jak i o prędkości maksymalnej. Prędkość rozruchu oznacza minimalną możliwą prędkość, która jest wymagana, aby urządzenie zaczęło działać. Prędkość maksymalna natomiast określa to, jak najszybciej pojedziesz. Ten parametr jest bezpośrednio powiązany z maksymalnym obciążeniem pojazdu, o czym wspominaliśmy już wyżej.

Rozmiary i waga

Pojazdy elektryczne zostały stworzone po to, aby umożliwić Ci wygodne dojazdy na krótszych dystansach, po mieście. Często część trasy przemierzasz więc za pomocą swojej elektrycznej deskorolki czy też hulajnogi, a resztę – tramwajem.

W tym kontekście bardzo ważne stają się rozmiary i waga urządzenia, a także możliwość składania i ogólna poręczność. Wyobrażasz sobie zabieranie roweru do autobusu? Niby można, ale najwygodniejsze to nie jest. Dlatego właśnie miejskie pojazdy elektryczne są kompaktowe i stosunkowo lekkie.

Często mają też możliwość prostego składania (przede wszystkim hulajnogi – na przykład Xiaomi MiJia) lub są wyposażone w pasek, za pomocą którego możesz swój pojazd wygodnie zawiesić na ramieniu.

Czas ładowania

Teoretycznie będziesz ładować swoje urządzenie w domu, wieczorem, po całym dniu, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by zostawić je podpięte do ładowarki na kilka godzin na noc. W praktyce może się okazać, że potrzeba ładowania pojawi się również w ciągu dnia, dlatego ważne jest, jak szybko naładujesz akumulator, by móc znowu wyruszyć w trasę. Oprócz tego nie zaszkodzi także to, aby zasilacz był możliwie niewielki, dzięki czemu w razie potrzeby możesz go ze sobą zabrać w podróż.

Informacje podczas jazdy – wyświetlacz, aplikacja, komputer pokładowy i obsługa

Wiesz już, że pojazdy elektryczne mają określony zasięg i prędkości. Ale jak to sprawdzić w czasie jazdy? Tutaj są dwie szkoły. Niektóre urządzenia (zwłaszcza te wyposażone w kierownicę, jak na przykład hulajnogi elektryczne) posiadają wbudowany wyświetlacz, nazywany czasem komputerem pokładowym.

Jeśli wybierasz elektryczną deskorolkę czy też hoverboard, najprawdopodobniej obsługiwać ją będziesz z poziomu aplikacji mobilnej, z którą łączy się za pomocą Bluetooth.

Niektóre hulajnogi obok wbudowanego wyświetlacza także pozwalają na korzystanie z aplikacji – tę opcję znajdziesz na przykład w Xiaomi MiJia.

Sterowanie

Tutaj wyróżniamy kilka opcji. Niektórymi pojazdami sterujesz, balansując ciałem – mówimy tu między innymi o hoverboardach i hovershoes. Inne do obsługi wymagają smartfona i zainstalowanej na nim aplikacji mobilnej, za pomocą której określasz na przykład prędkość poruszania się. Jeszcze inne urządzenia mają w zestawie bezprzewodowego pilota. Oba te standardy często się ze sobą łączą: na przykład balansowanie ciałem plus smartfon bądź pilot. Kolejna opcja to po prostu uchwyt lub kierownica – tę najczęściej spotkasz w hulajnogach elektrycznych. O prędkości poruszania się natomiast decydujesz z poziomu wyświetlacza na urządzeniu.

Odporność na wodę

To bardzo ważna kwestia, zważywszy na to, w jakim klimacie żyjemy. Woda i prąd nie stanowią szczególnie zgranego duetu, dlatego też ważne jest, aby Twój pojazd był wodoszczelny i odporny na zamoknięcie. Mówimy tutaj zarówno o wyświetlaczu, jak i całej reszcie urządzenia, a przede wszystkim o odpowiednim zabezpieczeniu przewodów czy też akumulatora.

https://cdn.x-kom.pl/img/media/poradnik/2018/sierpien/pojazdy-elektryczne/pojazdy-elektryczne-a-prawo.png
 

Pojazdy elektryczne a prawo

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wprowadza pojęcie „urządzeń transportu osobistego,” została opracowana już w 2016 roku. Nie została jednak do tej pory uchwalona. Zgodnie z nią, do kategorii „urządzeń transportu osobistego” można zaliczyć „urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się pieszych, napędzane siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m”.

Słowem: mogą to być te urządzenia, które do tej pory nie wyczerpywały definicji roweru, roweru elektrycznego czy też skutera. Do urządzeń transportu osobistego można z powodzeniem zaliczyć deskorolki, hulajnogi, wrotki, rolki, a także ich elektryczne odmiany i hoverboardy. Zgodnie z nowelizacją, można będzie się poruszać tego typu urządzeniem po ścieżkach rowerowych.

W tej chwili jednak przepisy nie znają takiego pojęcia, a obecne w nich definicje pojazdów nie uwzględniają nowoczesnych środków lokomocji. Dlatego też osoba poruszająca się za pomocą wymienionego urządzenia jest traktowana przez przepisy jak pieszy.

Oznacza to, że może się poruszać wyłącznie po chodniku, ale także przejeżdżać przez przejścia dla pieszych i korzystać z pierwszeństwa przy poruszaniu się w strefie zamieszkania. Pamiętaj o tym, kiedy korzystasz ze swojej elektrycznej deskorolki czy też hulajnogi.

 

Polecane modele

Zobacz najczęściej wybierane przez naszych Klientów pojazdy elektryczne, a wśród nich hoverboardy, rolki, deskorolki i hulajnogi elektryczne.

Xiaomi MiJia

Xiaomi MiJia

Minimalistyczny design, zaprojektowany z myślą o wygodnej jeździe. Ma pneumatyczne opony, które pochłaniają wstrząsy, antypoślizgową kierownicę, udoskonalony system hamowania E-ABS oraz wodoodporność IP54. Hulajnogę ma również w diody LED.

Koowheel Kooboard 2 Gen

Koowheel Kooboard 2 Gen

Deskorolkę napędzają dwa silniki, o mocy 350 W każdy. Rozpędzasz się i hamujesz bezprzewodowym pilotem, rozwijając do 40 km/h. Bateria 5500 mAh pozwala przebyć dystans od 17 do 27 km. Ma także elastyczne kółka, które amortyzują wstrząsy.

Fiat F500 10

Fiat F500 10"

Hulajnoga z 10-calowymi kołami, które gładko suną po jezdni i po chodnikach. One w połączeniu z silnikiem 350 W umożliwiają jazdę osobom o wadze do 140 kg. Cyfrowy wyświetlacz wskazuje aktualną prędkość i przebytą w ciągu dnia trasę.

Ninebot by Segway KickScooter ES2

Ninebot by Segway KickScooter ES2

Szybka i zrywna hulajnoga dla miłośnika emocjonującej jazdy. Prędkość uzupełniają solidne hamulce. Po dokupieniu dodatkowej baterii zasięg zwiększa się do 45 km. Dedykowana aplikacja pozwala zarządzać podświetleniem RGB LED.

Fiat F500 8,5

Fiat F500 8,5

Elegancka i pełna gracji hulajnoga w unikalnym kolorze czerwonym. Jeździ się na niej bardzo komfortowo, rozpędza się do 25 km/h, ale nie robi tego gwałtownie. Silnik 250 W pozwala cieszyć się jazdą na dystansie do 20 km na jednym ładowaniu.

Xiaomi Ninebot S

Xiaomi Ninebot S

Jeździk dla młodych i odważnych, którym kieruje się poprzez balans ciałem. Dwusilnikowy napęd o mocy 700 W bez trudu pokonuje wzniesienia o nachyleniu do 15°. Akumulator 18 650 mAh wystarcza na przejechanie do 22 km.

Zobacz wszystkie pojazdy elektryczne w x-kom