Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jak streamować? Ogólne wskazówki i oprogramowanie

·
Zaktualizowano: 4 lata temu

Oglądasz streamy, słuchasz podcastów. Kiełkuje Ci pomysł samodzielnego nagrywania i udostępniania podobnych materiałów. Szybko pojawia się jednak mnóstwo pytań dotyczących streamowania. Skorzystaj z naszego poradnika i poznaj odpowiedzi.

Spis treści:

  1. Streamować każdy może
  2. Kilka uwag ogólnych odnośnie do streamowania
  3. Łącze internetowe
  4. Oprogramowanie dla streamerów
  5. Sprzęt dla streamera

Streamować każdy może

Na ekranie toczy się rozgrywka. Jednocześnie dobiega Cię głos streamera bądź on sam pojawia się na wyświetlanej w którymś miejscu miniaturce. Komentuje grę, nawiązuje do pojawiających się na pasku czatu komentarzy. Podoba Ci się taka forma przekazu i myślisz, że też jesteś w stanie przygotowywać podobne treści. Dlaczego by nie?

Możesz sięgnąć zarówno po popularne, gorące tytuły, będącą zawsze w cenie klasykę, jak i mniej znaną, ale wartą uwagi pozycję. Ograniczyć się do jednego ulubionego gatunku lub brać na warsztat kilka, także te, w których dopiero chcesz się sprawdzić. Przewodnik po grze (walkthrough), jak najszybsze jej ukończenie (speedrun), wejście na kolejny poziom, unboxing skrzyń, wyzwanie z gatunku „cała rozgrywka na jednym życiu”, pokazywanie easter eggów albo użytecznych trików, zabawne wpadki albo glitche.

Kojarzenie streamowania tylko z grami jest jednak uproszczeniem. Jeśli jesteś miłośnikiem kina, muzyki, literatury, pasjonatem nauki, gotowania, zdrowego stylu życia lub majsterkowania, również możesz spróbować swoich sił. Wszystko zależy od Twoich własnych preferencji i wyobraźni.

Szybko jednak pojawia się pytanie o potrzebny sprzęt oraz ogólne zasady dotyczące streamowania. Niektórym może to wszystko wydawać się skomplikowane i zniechęcać na samym starcie. Wbrew pozorom poszczególne kwestie da się jednak ogarnąć i przy determinacji oraz dobrym planowaniu rozpocząć regularne strumieniowanie w sieci.

Kilka uwag ogólnych odnośnie do streamowania

Liczy się jakość

Zarówno kontent Twojego kanału, jak i sposób jego prezentacji powinien być dla widza atrakcyjny. Trzeszczące i niewyraźne audio, rozmazane video, zacinanie się materiałów będzie zniechęcało i odstraszy potencjalnych gości. Nie chodzi o to, by już na wstępie przedstawiać koniecznie poziom studia filmowego czy nagraniowego albo wprawiać w podziw hollywoodzkimi efektami specjalnymi. Dobrze jest jednak pokazać, że zależy Ci na wysokiej jakości tego, co udostępniasz w sieci. W ten sposób dasz odbiorcom sygnał, że mają do czynienia z profesjonalistą, który poważnie traktuje swoją widownię i to, czym się zajmuje.

Sprzęt to nie wszystko

Pamiętaj, że nawet najlepsze zaplecze techniczne nie zastąpi interesującej treści i życzliwego nastawienia. Popisz się kreatywnością i solidnością wykonania streamu. Staraj się urządzać transmisje regularnie i pilnuj terminowości. Zadbaj też o interakcję z widzami na czacie albo w postaci Q&A, które umożliwi lepsze poznanie obu stronom: oglądający dowiedzą się czegoś o Tobie, a Ty – czego od Ciebie oczekują. Wszystko to pozwoli Ci zbudować markę i zaprocentuje w przyszłości.

Rozsądnie pozyskuj finansowanie sprzętu

Kontakt z widzami pozwala także na poproszenie ich o wsparcie w zakupie lepszego sprzętu poprzez różnego rodzaju donacje. Dobrze jest jednak nie zaczynać kariery od takich próśb. Wygląda to bowiem nieprofesjonalnie i stwarza wrażenie, jak gdyby stream był tylko sposobem uzyskania cudzym kosztem nowych gadżetów. Lepszym wyjściem jest zaprezentowanie wartościowego kontentu i w miarę rozwoju swojego kanału oraz przy autentycznej potrzebie usprawnienia sprzętu poprosić o pomoc w sfinansowaniu zakupów.

Rozsądnie się promuj

Każdy streamer chciałby, żeby jego filmy były popularne, a kanał często odwiedzany. Odradzamy jednak nachalne spamowanie linkami gdzie popadnie czy domaganie się od innych, bardziej rozpoznawalnych streamerów promowania Twojej osoby. Nie oznacza to, że w ogóle nie możesz się reklamować. Chodzi tylko o robienie tego w taki sposób, by zdobyć uwagę potencjalnych widzów i już na tym etapie zostawić po sobie dobre, profesjonalne wrażenie.

Dobrym wyjściem jest np. wrzucenie informacji o streamie związanym z konkretną grą na forum, fanpage czy grupę dyskusyjną jej poświęconą. Użyteczne mogą być też grupy facebookowe (np. Promujemy kanały na YouTube czy Promujemy Się! Filmy/ Vlogi/ Gameplaye YouTube, Vimeo, Twitch, Facebook) oraz grupa streamerska Polskie Strumyki.

Dobierz tylko potrzebne Ci akcesoria

Błędem niejednego początkującego streamera jest zaopatrywanie się od razu we wszystkie możliwe sprzęty. Dlatego zastanów się najpierw, w którą stronę chcesz pójść. Inne akcesoria będą potrzebne, gdy chcesz prezentować rozgrywkę tylko z komentarzem audio, inne, gdy zamierzasz prowadzić typowy podcast, w którym będzie tylko sama ścieżka dźwiękowa, itd. Może się także okazać, że streamowanie będzie dla Ciebie raczej hobby i odskocznią od codzienności niż sposobem zarobkowania. Wówczas można sobie pozwolić na pewne ustępstwa i prostsze rozwiązania.

Łącze internetowe

Prócz samego sprzętu, do efektywnego streamowania potrzebne Ci będzie przede wszystkim odpowiednio szybkie i wydajne łącze internetowe. Szybkość łącza można sprawdzić przy pomocy dostępnych w sieci stron testowych. Minimum prędkości przesyłu danych (upload) wynosi 4 Mb na sekundę, choć do lżejszych materiałów (np. gier mniej wymagających pod kątem grafiki czy dynamiki scen) wystarczy już nawet 0,5-1 Mb/s.

By ustalić właściwą liczbę danych przesyłanych na sekundę (bitrate), możesz skorzystać ze służących do tego specjalnych internetowych kalkulatorów. Bitrate zostanie wyliczony po wprowadzeniu odpowiednich informacji. Warto pamiętać, że poszczególne platformy streamingowe mają swoje indywidualne ograniczenia dotyczące przepływności danych. Np. na Twitchu jest to 4500-6000 Kb/s dla video przy streamingu w rozdzielczości 1080p i 50-60 klatkach na sekundę oraz maksymalnie 160 Kb/s dla ustawień audio.

Zaleca się także korzystanie ze stałej przepływności (CBR), która jest odpowiednia dla strumieniowania i zachowania maksymalnej wartości. Pamiętaj też, że nie ma potrzeby ustawiania zbyt wysokiego bitrate’u, gdyż wówczas może zdarzyć się, że widzowie ze słabszym pobieraniem danych (downolad) nie będą mogli obejrzeć Twojego streamu. Jest to niemniej problem związany raczej z Twitchem i ograniczeniami dla streamerów, którzy nie mają partnerstwa. W przypadku YouTube’a widz może swobodnie zmieniać ustawienia jakości na jemu odpowiadające.

Oprogramowanie dla streamerów

Wprowadzenie odpowiednich ustawień oraz komfortowe prowadzenie strumieniowania jest możliwe dzięki rozmaitym dedykowanym dla streamerów programom. Wiele z nich to usługi płatne, niemniej istnieją też darmowe odpowiedniki czy wersje próbne.

OBS (Open Broadcaster Software) Studio

Podstawowa bezpłatna aplikacja dla streamerów. Pozwala przechwytywać sygnały z materiału audio i video, przełączać się między poszczególnymi scenami i zarządzać ich ustawieniami, właściwie zsynchronizować ścieżkę dźwiękową czy ustawiać ekrany z informacjami tekstowymi. Jakkolwiek nadal dostępna jest podstawowa wersja OBS, nie jest już ona wspierana przez producenta i dlatego lepiej korzystać z wersji Studio.

XSplit

Program bardziej zaawansowany od OBS, jednak w odróżnieniu od niego płatny. Pozwala m.in. na edytowanie materiału na żywo lub streamowanie prosto na platformę. Dostępne są dwa warianty: Gamecaster i przeznaczony dla bardziej doświadczonych streamerów Broadcaster. Istnieje możliwość skorzystania z darmowej wersji próbnej, która jednak nie posiada części funkcji oraz dodaje strumieniowanym materiałom znak wodny. XSplit współpracuje również tylko z Windowsem.

Gameshow

Program dużo prostszy w obsłudze w porównaniu z OBS (m.in. dzięki predefiniowanym ustawieniom), jednak, podobnie jak XSplit, płatny i posiadający ograniczenia w wersji darmowej

Wirecast

Kolejna płatna alternatywa dla OBS, cechująca się m.in. prostą i bardzo intuicyjną obsługą, gotowymi ustawieniami, większą kontrolą nad streamem oraz jednoczesnym strumieniowaniem na wielu różnych platformach. Jest to jednak jeden z najbardziej kosztownych programów dla streamerów. Najtańszy wariant (Wirecast Studio) kosztuje prawie 490 dolarów. Dostępna jest niemniej okrojona wersja darmowa, Wirecast Play, która umożliwia strumieniowanie tylko na YouTube.

FFSplit

W odróżnieniu od trzech powyższych programów dla streamera, ten jest darmowy. Pozwala strumieniować na różne platformy w tym samym czasie, zajmuje niewiele miejsca i ma przejrzysty interfejs. Do minusów można zaliczyć ograniczenie współpracy do komputerów opartych na Windowsie (za wyjątkiem Visty i późniejszych wersji), ograniczone metody edycji oraz potrzebę dodatkowego oprogramowania do przechwytywania obrazu.

NVIDIA Shadowplay

Płatny program współpracujący tylko z kartami graficznymi NVIDIA. Z jego pomocą możesz np. zapisać ostatnie pół minuty rozgrywki albo od razu przesłać je strumieniowo, automatycznie nagrać najważniejsze momenty gry czy szybko tworzyć gify czy zrzuty ekranu w wysokiej rozdzielczości.

REAPER

Aplikacja dźwiękowa, dająca szerokie możliwości edycji ścieżek audio z wielu kanałów. Przy jej pomocy redukujesz szumy lub głoski wybuchowe, miksujesz utwory lub dodajesz efekty. Wersja darmowa, bez wykupionej u producenta licencji, działa przez dwa miesiące.

Virtual Audio Cable

Tzw. wirtualny kabel, za pomocą którego możesz przesyłać audio pomiędzy aplikacjami (np. odtwarzaczem i programem do edycji lub nagrywania). Całkowicie cyfrowy przesył powoduje, że nie ma utraty jakości dźwięku. Możliwe jest miksowanie strumieni lub tworzenie nowych, oddzielnych kabli. Aplikacja oparta jest na licencji typu donationware. Samo pobranie jest darmowe, natomiast za modyfikacje i udostępnianie wnosi się symboliczną opłatę.

Auto-Duck in Real Time

Użyteczny płatny program, który pozwala ściszyć muzykę i dźwięki pochodzące z materiału video wtedy, gdy zaczynasz mówić. Kiedy milkniesz, efekty dźwiękowe wracają do odpowiedniej głośności. W ten sposób ścieżki nie zachodzą na siebie i wszystkie są dobrze słyszalne. Dostępna jest wprawdzie darmowa wersja testowa, która jednak pozwala zaledwie na kilkanaście minut używania. Warto natomiast wspomnieć, że Auto-Duck jest także dostępny poprzez wzmiankowany już program OBS.

Discord

Popularna darmowa aplikacja, które funkcjonalność doceniają nie tylko gamerzy i streamerzy, a zarazem dostępna z poziomu przeglądarki platforma. Za jej pomocą możesz komunikować się z innymi przy pomocy dźwiękowo-tekstowego czatu. Jest to dobry sposób na zaaranżowanie przestrzeni dla swoich odbiorców i współgraczy, poprzez możliwość stworzenia własnego serwera do rozmów. Czat można łatwo połączyć ze streamem i wykorzystywać jego funkcje (jak np. przyznawanie rang uczestnikom).

Sprzęt dla streamera

Na tym kończymy tę część poradnika. W drugiej zajmiemy się potrzebnym sprzętem do streamowania – komputerem, podzespołami, mikrofonem, kamerą, video grabberem oraz innymi akcesoriami.

W międzyczasie zachęcamy również do sprawdzenia na kanale x-kom kolejnych odcinków poradnika dla początkujących streamerów w formie video, w którym kolejne aspekty omawiane są przez Grzegorza „Xaorusa” Ryckę:

Jak zacząć streamować? | Konfiguracja i poradnik OBS Studio: Twitch, YouTube

Jak zacząć streamować? | Alerty, dotacje, lootsy - konfiguracja

Jak zacząć streamować? | Zaawansowane ustawienia dźwięku w OBS

A może już zajmujesz się streamowaniem? Jeśli tak, podziel się w komentarzu swoimi przemyśleniami i radami.