(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Jaką klawiaturę do grania wybrać? Jakie przełączniki mechaniczne najlepsze do gamingu?

Jaką klawiaturę do grania wybrać? Jakie przełączniki mechaniczne najlepsze do gamingu?

·
Zaktualizowano: Ponad rok temu

Klawiatura gamingowa – czym różni się od innych i dlaczego warto ją wybrać? Co decyduje o tym, że pewne modele wprost stworzone są do profesjonalnego grania? Na jakie jeszcze parametry zwrócić uwagę przed zakupem i jaki rodzaj przełączników sprawdzi się najlepiej? Tego wszystkiego dowiesz się z poradnika.

Na rynku akcesoriów komputerowych możemy spotkać wiele urządzeń opatrzonych dopiskiem: gamingowy. Częste użycie tego określenia sprawiło, że niekiedy brzmi już ono dość wyświechtanie, co w humorystyczny sposób wykorzystała marka Razer wypuszczając swój…gamingowy toster. Jeżeli interesuje Cię ta oraz inne ciekawostki ze świata technologii, to zapraszamy po więcej na nasz portal Geex.

Bądź co bądź, choć zdarza się, że niektóre produkty z tagiem: dla graczy kategoryzowane są trochę nad wyrost, to jednak większość takich urządzeń faktycznie się wyróżnia. A to, co dla gamerów, utożsamiane jest w uproszczeniu z tym, co profesjonalne, specjalistyczne. Wynika to ze szczególnych potrzeb graczy, a raczej specyfiki gier turniejowych, o czym w dalszej części tekstu.

Ostatecznie jednak klawiatura, jak i inne rzeczy stworzone z myślą o graczach, ma ułatwiać zdobywanie jak najlepszych wyników i być przy tym wygodna. Ale jaki typ sprawdzi się w tym najlepiej?

Zobacz poradnik: Pokój gracza. Jak urządzić pokój gamingowy?

Rodzaje klawiatur

Klawiatura to przede wszystkim klawisze, więc poszczególne modele będą różniły się w głównej mierze właśnie nimi. Nie tylko pod względem kształtu czy wysokości, ale zaimplementowanego mechanizmu, za pomocą którego reagują na kliknięcie, co przekłada się na odpowiednią akcje widzianą na ekranie komputera. Klawiatury dzieli się zatem ze względu na rodzaj przełączników:

Klawiatury membranowe (i nożycowe)

  1. To typ, który występuje najczęściej ze względu na uniwersalność użytkowania, cichość pracy, prostą budowę oraz przystępną cenę i w związku z tym – masową produkcję. Znajduje się w większości biurowych klawiatur. Konstrukcja membranowa (lub inaczej zwana foliową) działa na zasadzie dociśnięcia do danego przycisku gumowego, kulistego elementu znajdującego się bezpośrednio nad nim na membranie. Na skutek mechanicznego zetknięcia warstw folii dochodzi do zwarcia odpowiadającego za późniejszą reakcję, czyli wykonanie znaku lub komendy. Aby więc uzyskać akcję, klawisz musi zostać maksymalnie dociśnięty, mniej więcej do poziomu 4 mm, co wpływa ostatecznie na czas odpowiedzi oraz na powrót do pozycji wyjściowej.

W laptopach natomiast spotkamy się z rodzajem klawiatury membranowej z mechanizmem nożycowym, którego specjalny kształt rozprowadza równomierny i stały nacisk na kulisty guziczek membrany. Dzięki temu klawisze mają niższy skok, czyli odległość, jaką klawisz musi pokonać do dna klawiatury. Dla wielu takie rozwiązanie zapewnia przyjemniejsze wrażenia z pisania.

Klawiatury mechaniczne (i optyczne)

Ten model łatwo poznać między innymi po klawiszach o wyższym profilu (choć oczywiście nie jest to żadną regułą), a zwłaszcza po charakterystycznym głośnym klikaniu, który może kojarzyć się z odgłosami maszyny do pisania, z której zresztą zaczerpnięta jest technologia działania klawiatur mechanicznych. Główną różnicą jest zatem rodzaj przełączników nazywanych w tym wypadku właśnie mechanicznymi. Każdy klawisz wyposażony jest we własny, oddzielny przełącznik, którego aktywacja rozpoczyna się średnio już w połowie toru dociśnięcia przycisku, co też przekłada się na szybszy czas reakcji oraz odskoku. Ponadto „mechaniki” wyróżniają się dłuższą żywotnością od membranowych klawiatur.

Oprócz tzw. standardowych przełączników mechanicznych można spotkać na rynku ich udoskonaloną wersję, czyli przełączniki optyczne. Taki typ klawiszy wykorzystuje technologię światła podczerwonego wewnątrz każdego z przełączników, który odpowiada za aktywację przycisku. W tym wypadku nie dochodzi do fizycznego styku i charakterystycznego kliku. Dociskany klawisz przecina bowiem wiązkę lasera, co już uruchamia jego działanie. Dzięki temu zwiększa się trwałość konstrukcji oraz jeszcze bardziej skraca czas reakcji. Wiąże się to również z wyższym kosztem produkcji i ostatecznie wyższą ceną za produkt.

Klawiatury hybrydowe (i inne)

Powyższy podział przedstawia najpowszechniejsze typy klawiatur. Dostępne są jednak również z konstrukcją hybrydową łączącą rozwiązania znane z „membran” i „mechaników”. Działa ona na podstawie styku gumowej wypustki na membranie z mechanizmem stworzonym na wzór przełącznika mechanicznego. Takie rozwiązanie jest kompromisem pomiędzy dwoma modelami, ponieważ zapewnia szybszy niż u klasycznych klawiatur membranowych moment aktywacji, czas odskoku klawisza i większą trwałość oraz charakterystyczne odgłosy klikania wyróżniające klawiatury mechaniczne.

Dodatkowo niektórzy producenci technologii projektują własne technologie, jak np. zrobiła to firma Apple do swoich MacBooków. Wcześniej była to standardowo dla laptopów klawiatura nożycowa, a w wyprodukowanych notebookach po 2016 roku pojawiła się konstrukcja motylkowa, która w praktyce okazałą się nie być chyba tak rewolucyjną jak zakładali to twórcy. Tak czy inaczej mechanizm przy pomocy niestandardowej budowy miał gwarantować pełną stabilność klawisza niezależnie od jego położenia czy miejsca kliku. W rezultacie nie działał poprawnie, kiedy pod jego powierzchnie dostało się jakiekolwiek zanieczyszczenie.

Rodzaje klawiatur

Klawiatura gamingowa – przewodowa czy bezprzewodowa?

Dobrze jeszcze wspomnieć o podziale na klawiatury gamingowe przewodowe i bezprzewodowe.

Zdecydowana większość graczy wybiera rozwiązania przewodowe, które minimalizują jakiekolwiek opóźnienia w przesyle sygnału. W dodatku często są one po prostu propozycjami bardziej przystępnymi finansowo, a najbardziej odczuwalną „ceną” ich posiadania jest po prostu dodatkowy kabel na biurku. Warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie klawiatur przewodowych – o tym, że nie trzeba myśleć o wymianie baterii.

Klawiatury bezprzewodowe do gier stanowią znacznie mniejszy wycinek oferty rynkowej. Zazwyczaj korzystają one z interfejsu Bluetooth, czyli fal radiowych w standardzie 2,4 GHz. I choć w praktyce nie przekłada się to na odczuwalne opóźnienia, to niesie ze sobą pewne ryzyko. Otóż, jeśli przy stanowisku znajduje się kilka urządzeń pracujących w tym samym interfejsie, to może dojść do nakładania się fal. Wtedy rzeczywiście istnieje ryzyko chwilowych opóźnień i zakłóceń. Dodatkowo jeszcze trzeba pamiętać o tym, żeby zawsze mieć w pogotowiu naładowane baterie.

Dlaczego klawiatura mechaniczna jest najlepsza do gier

Ze względu na swoją konstrukcje, a co za tym idzie – najbardziej wydajne parametry, to właśnie klawiatura mechaniczna jest stworzona do gier. Ale czy to oznacza, że korzystając z innej klawiatury umknie coś z frajdy? Albo że „mechanika” nie można używać w innym celu? Oczywiście, że nie. Klawiatura mechaniczna pozwoli po prostu uzyskać większą szybkość i precyzję wykonywanych akcji przy większej wygodzie użytkowania i dłuższej trwałości konstrukcji.

Moment aktywacji na poziomie zwyczajowo 2 mm dociśnięcia klawisza daje przewagę nad komendami wykonywanymi przy użyciu innego rodzaju klawiatur. Niski skok przekłada się na szybszą odpowiedź, a w związku z tym – szybszy czas reakcji w grze. Z kolei krótszy moment odskoku umożliwia wciśnięcie klawisza większą ilość razy niż w przypadku klawiatur membranowych. A kiedy gra toczy się o jak najwyższy wynik w rankingu – gdzie najmniejszy niuans może zdecydować o miejscu w tabeli – takie korzyści mogą pomóc go uzyskać.

Do jakich gier szczególnie przeznaczona jest klawiatura mechaniczna

W klawiaturę mechaniczną warto więc zainwestować przede wszystkim w przypadku gier wieloosobowych np. MMO (multiplayer online z możliwością grania w grupach i tworzenia klanów) i kooperacyjnych, z gatunków między innymi shooterów FPS typu Counter Strike, loot shooterów (strzelanka połączona ze zbieraniem łupów) jak Borderlands, RTS (strategie czasu rzeczywistego) przykładowo StarCraft¸MMORPG (RPG z rozbudowaną statystyką postaci i otwartym światem) w tym World of Warcraft i MOBA (podgatunek RTS z ograniczoną liczbą graczy) czyli League of Legends oraz bijatyki np. Street Fighter.

Wymienione tytuły to oczywiście tylko przykład jednych z najbardziej popularnych produkcji w danym gatunku. Głównym kryterium decydującym o przydatności klawiatur mechanicznych, szczególnie w tych rodzajach gier, jest ich specyfika opierająca się na rywalizacji, w której liczy się refleks, szybkość i wielozadaniowość. W strzelankach będzie to przykładowo prędkość oddawania strzału, zmiany magazynku lub podskoku, a w RPG na przykład wygodny dostęp do kombinacji śmiercionośnego czaru. Z tym ostatnim wiązać się będą także pozostałe funkcje, jakie oferują graczom klawiatury mechaniczne.

To właśnie te gatunki ogrywane są w ramach profesjonalnych turniejów e-sportowych. I choć to zawodowcy docenią szczególnie wszelkie udogodnienia i niuanse, jakie gwarantuje klawiatura mechaniczna, to świetnie sprawdzi się ona także w trakcie domowych rozgrywek czy zabawy z innymi rodzajami gier, a nawet do długotrwałej pracy czy pisania. Zobacz na przykład recenzję klawiatury SPC Gear GK 530 Tournament, która posłużyła głównie do zadań redaktorskich.

Typy przełączników klawiszy i które wybrać

Jak już zostało wspomniane, sekret klawiatury mechanicznej tkwi w jej mechanizmie, a dokładniej rzecz ujmując, w konstrukcji przełączników. Istnieje ich kilka rodzajów, które różnią się w rezultacie charakterystyką działania klawisza. Typy przełączników dzielą się przede wszystkim ze względu na kolor określający sposób pracy przełącznika oraz oczywiście także na producenta, co przekłada się już raczej na komfort i jakość użytkowania.

Kolorystycznie przełączniki można więc skategoryzować jako: czerwone, niebieskie, brązowe i czarne. Są to sztandarowe oznaczenia, do których stosuje się większość producentów. Niektórzy z nich jednak przygotowują własne propozycje, dlatego na rynku możemy spotkać również takie wariacje, jak przełączniki żółte i zielone (autorski projekt Razer), fioletowe (firma Outemu), srebrne, białe i tym podobne. Jak już zostało jednak wspomniane, te cztery główne powtarzają się najczęściej i stanowią podstawową bazę podziału.

Oprócz tego wyróżnić można poszczególnych producentów przełączników. Do najbardziej znanych i cenionych należeć będą mechanizmy od Cherry Mx, Kailh, później Outemu, Romer, TTC oraz marek peryferii komputerowych takich jak SteelSerier czy Razer.

Charakterystyka przełączników

Zasadnicze różnice pomiędzy poszczególnymi przełącznikami tkwią natomiast zawsze w czterech głównych kryteriach, a mianowicie: wysokość punktu aktywacji klawisza, maksymalna siła nacisku, obecność wyczuwalnego momentu aktywacji (i co za tym idzie „odkliku” klawisza), słyszalność odgłosu aktywacji (charakterystyczny klik klawisza o przełącznik, a nie nasadę konstrukcji). Do tego należy dodać również żywotność pojedynczego klawisza wyrażaną w liczbie możliwych wykonanych kliknięć, która może sięgać nawet 100 milionów w przypadku topowych przełączników optycznych.

Charakterystyka przełączników mechanicznych

Praktyczny test w wykonaniu wszystkich typów przełączników na podstawie klawiatury SPC Gear GK530 znajdziesz również na portalu Geex.

Jakie przełączniki do gier

Tak czy inaczej przyjęło się, że czerwone przełączniki ze względu na swą szybkość i liniowość działania najlepiej sprawdzają się w przypadku gier turniejowych, a zdecydowanie gorzej do pisania, gdzie przez niewielki nacisk potrzebny do wykonania akcji, nie trudno o błąd i przypadkowe kliknięcie. Oczywiście ostateczny wybór będzie kwestią gustu i oczekiwań względem odczuć w czasie użytkowania.

czerwony przełącznik

Niebieskie wyróżniają się specyficzną miękkością (i głośnością) kliku uzyskiwaną za pomocą wyczuwalnego momentu aktywacji. Są mniej agresywne od czerwonych. Charakteryzuje je także swoiste uczucie większej kontroli nad kliknięciami, na co wpływ ma wyraźny odskok klawisza, odbierany jako moment oporu czy sprzężenia zwrotnego. Dlatego też przyjmuje się, że są one bezkonkurencyjne w przypadku pisania na klawiaturze.

niebieski przełacznik

Z kolei czarne przełączniki w wyniku większej siły nacisku niezbędnej do aktywacji, cechują się też większą ciężkością kliknięcia, co w długotrwałym użytku może powodować dyskomfort. Taki rodzaj przełączników sprawdzi się wiec zdecydowanie lepiej w mniej dynamicznych tytułach, gdzie rozwałka i szybkość nie są czynnikami decydującymi, a większe znaczenie ma precyzja każdego ruchu niż ich ilość. Liniowy i twardszy sposób działania umożliwia wykonanie bardziej przemyślanej akcji. Ryzyko przypadkowego kliknięcia jest tutaj niewielkie.

czarny przełącznik

Brązowe przełączniki to kompromis pomiędzy niebieskim odpowiednikiem stworzonym do pisania i czerwonym do grania. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że to model najbardziej uniwersalny z podstawowej gamy kolorystycznej. W działaniu wyczuwalny jest moment aktywacji, ale zdecydowanie delikatniej i bezdźwięcznie. Jeszcze większa miękkość kliku, niż w przypadku niebieskiego przełącznika, i niższa siła aktywacji zdecydowanie lepiej będzie też sprawdzać się w przypadku gier.

brązowy przełącznik

Jakie dodatkowe funkcje klawiatury przydadzą się graczom

Klawiatury dla gracza oferują znacznie więcej niż specjalnie zoptymalizowane przełączniki. Wyposażane są w szereg dodatkowych funkcji, które ułatwiają poruszanie się w grze czy po jej ustawieniach. Dzięki dodatkowo spersonalizowanym udogodnieniom, osiąganie lepszych wyników jest jeszcze prostsze i wygodniejsze. Do funkcji, które w zasadzie są nieodzowne w przypadku profesjonalnego grania, zalicza się:

  • programowalne makra – umożliwiają przypisanie pod jeden klawisz kombinacji kilku, naciśnięcie go zakończy się wykonaniem sekwencji ruchów,
  • anti-ghosting – zapobiega blokowaniu klawiszy przy wciskaniu kombinacji większej ilości jednocześnie,
  • oprogramowanie z opcją tworzenia profili – pozwala na przypisanie różnych makr i spersonalizowanych ustawień klawiatury pod konkretne profile i szybkie przełączanie się pomiędzy nimi w zależności od potrzeb,
  • przyciski multimedialne – umożliwiają obsługę multimediów, np. muzyki z poziomu klawiatury bez konieczności wychodzenia z pulpitu gry.

Ponadto klawiatury mechaniczne w większości przypadków zapewniają wysoką trwałość mechanizmu przełączników wynoszącą średnio ok 50 milionów kliknięć oraz solidność i stabilność konstrukcji, która pewnie trzyma się swojego miejsca na biurku. W tym celu stosowane są często również dodatkowe nóżki z powłoką antypoślizgową.

Dla komfortu gracza klawiatury często posiadają również kabel mocowany w oplocie. Dzięki temu przewód nie plącze się pod rękami i nie zakłóca wykonywania poszczególnych manewrów. Do tego świetnie sprawdza się również klawiatura bez numpada. Taka „okrojona” wersja nazywana jest opcją turniejową i poszerza zakres myszy, która na niskim DPI wymaga większej przestrzeni do swobodnego poruszania się.

Z myślą o długotrwałych gamingowych maratonach klawiatury dla graczy powinny cechować się także odpornością na zachlapania. Producenci zdają sobie sprawę, że w czasie wielogodzinnej i emocjonującej rozgrywki może zdarzyć się, że napój dostępny pod ręką wyląduje niefortunnie na klawiszach. Oprócz tego przyda się też podświetlenie (często dostępne w wariancie RGB). Poza walorami estetycznymi spełnia ono funkcję funkcjonalną. Niejednokrotnie pozwala na podświetlenie konkretnych sekwencji klawiszy lub oczywiście całości klawiatury, co jest niezbędne w trakcie grania po zmroku.

Polecane modele

Polecamy sprawdzić pozostałe recenzowane przez naszych redaktorów klawiatury. Do przeczytania na portalu Geex:

Zobacz także, jakie urządzenia dla graczy wybrali członkowie drużyny x-kom AGO

Poniżej top 10 polecanych i najchętniej wybieranych klawiatur w x-kom:

Razer BlackWidow V3

Razer BlackWidow V3

Klawiatura mechaniczna z autorskimi przełącznikami Razer, które łączą precyzyjne kliknięcia z wysokim progiem aktywacji i wytrzymałą aluminiową obudową. Wyposażona w łączność przewodową i podświetlenie RGB z dedykowaną aplikacją.

Razer Huntsman Mini Clicky Optical Switch

Razer Huntsman Mini Clicky Optical Switch

Klawiatura dla graczy z przełącznikami opto-mechanicznymi zaprojektowana specjalnie do profesjonalnego grania. Zapewnia superszybki i płynny czas reakcji. Wyposażona w pięć profili pozwala na personalizowanie ustawień. Konstrukcja turniejowa sprzyja swobodnemu poruszaniu się.

Logitech G213 PRODIGY

Logitech G213 PRODIGY

Klawiatura membranowa stworzona do grania. Gwarantuje zdecydowanie bardziej miękkie i cichsze działanie niż klawiatury mechaniczne, ale i szybszy czas reakcji w porównaniu do standardowych klawiatur. Wzbogacona o wiele funkcji, które przydadzą się w czasie grania. Odporna na zachlapanie.

SteelSeries Apex 3 TKL

SteelSeries Apex 3 TKL

Klawiatura dla graczy z cichymi mechanicznymi przełącznikami o niskim współczynniku tarcia, których żywotność szacowana jest na bagatela 20 milionów kliknięć. Odporna konstrukcja bez problemu poradzi sobie z pyłem, kurzem i wodą, a eleganckie RGB rozświetli Twoje biurko. Klikalna rolka pozwoli regulować, natomiast klawisze funkcyjne można dowolnie zaprogramować.

HyperX Alloy Core RGB

HyperX Alloy Core RGB

Klawiatura membranowa dla fanów mniej dynamicznych gier. Mechanizm klawiszy charakteryzuje się wyczuwalnym sprzężeniem zwrotnym oraz miękkim skokiem. Klawiatura posiada atrybuty akcesorium gamingowego, łącznie z podświetleniem RGB oraz przyciskami multimedialnymi.

Corsair K70 Rapidfire MK.2

Corsair K70 Rapidfire MK.2

Klawiatura gamingowa z mechanicznymi przełącznikami Cherry MX Speed Low o niskim profilu, który zapewnia jeszcze szybszy czas reakcji niż w standardowych klawiaturach mechanicznych. Ponadto posiada podpórkę na nadgarstki oraz intensywne podświetlenie RGB.

SteelSeries Apex 7 Red Switch

SteelSeries Apex 7 Red Switch

Klawiatura do grania z autorskimi, czerwonymi przełącznikami. Wyróżnia ją szybki czas reakcji oraz wytrzymałość klawiszy wynosząca 50 milionów kliknięć. Dodatkowo klawiatura wyposażona została w podpórkę na nadgarstki oraz antypoślizgowe nóżki.

Logitech G413 Carbon Tactile

Logitech G413 Carbon Tactile

Zgrabna, przewodowa konstrukcja z klawiaturą numeryczną. Charakteryzuje się miękkością działania oraz delikatnie wyczuwalnym momentem oporu. Odległość aktywacji wynosi jedyne 1,5 mm. Dobrze zoptymalizowana zarówno do grania, jak i codziennego użytku. Dodatkowo wyposażona we wbudowany port USB.