(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jakie słuchawki True Wireless wybrać? Co to jest?

·
Zaktualizowano: Ponad rok temu

Słuchawki True Wireless to najnowsza ewolucja w świecie słuchawek. Te stały się gadżetem, który towarzyszy nam już na co dzień. Niektórzy nie wyobrażają sobie już wyjścia z domu bez słuchawek tak samo jak bez smartfonu czy kluczy. Za ich popularnością idą też kolejne rodzaje, które dostosowują się do potrzeb użytkowników. Czym dokładnie są słuchawki True Wireless i jak działają te maleństwa? 

Słuchawki True Wireless – co to jest?

Skrót TWS oznacza True Wireless, czyli prawdziwie bezprzewodowe. Słuchawki tego typu nie mają żadnych kabli. Nie są połączone przewodem ani ze sobą, ani z urządzeniem, z którym się parują. Słuchawki takie w pełni korzystają z technologii Bluetooth. Za pomocą tego łączą się ze sobą i z urządzeniem trzecim.

Słuchawki True Wireless szturmem zdobyły rynek i serca miłośników muzyki. Z początku rozwiązanie to wydawało się ciekawostką dla geeków, ale dzisiaj to jeden z najpopularniejszych typów słuchawek. TWS-y są obecne w każdym segmencie cenowym na rynku audio – od najtańszych egzemplarzy za kilkadziesiąt złotych, aż po modele za wielocyfrowe kwoty. Różnice z reguły wynikają z funkcjonalności, ergonomii i jakości urządzenia, a nie zastosowanej technologii bezprzewodowej. Bluetooth dla producentów słuchawek jest już codziennością.

Cechy słuchawek prawdziwie bezprzewodowych

Brak kabli niesie ze sobą szereg korzyści, ale rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Słuchawki prawdziwie bezprzewodowe to z jednej strony wygoda, ale z drugiej pewien kompromis między jakością przesyłanego dźwięku, a funkcjonalnością. Skąd dokładnie wynikają te różnice?

Zalety słuchawek True Wireless

Największą zaletą słuchawek True Wireless i sensem ich istnienia jest brak okablowania. Żaden przewód nie oplata szyi użytkownika, nie plącze się w kieszeni i nie zahacza o każdy możliwy przedmiot. Każdy, kto chociaż raz schował słuchawki z kablem do kieszeni wie, że tak zaplątać kabel potrafi jedynie kieszeń. Rozplątywanie lampek na święta to przy tym pikuś. Pięć minut w kieszeni bowiem wystarczy, by ze zwiniętego kabla zrobił się splątany kabel. Ze słuchawkami TWS nie ma takiego problemu. Te schowane do kieszeni będą czekały na wyjęcie w niezmiennej formie. Chociaż najlepiej słuchawki takie chować do odpowiedniego etui.

Brak kabla łączącego słuchawki ze sobą i z urządzeniem odtwarzającym dźwięk to też wygoda używania sama w sobie. Przecież nic nas nie ogranicza i swobodnie można odłożyć telefon w jednym miejscu, a słuchać muzyki w innym. Niektóre słuchawki mają nawet kilkanaście metrów zasięgu, dzięki czemu słuchanie muzyki w całym domu, podczas gdy urządzenie sparowane nie jest przy nas, jest w pełni możliwe. Docenią to osoby, które często zapominają o kablu przez co ten się rwie, ale też ci, którzy po prostu cenią swobodę poruszania się słuchając muzyki, podcastów, czy audiobooków. Dzięki temu można słuchać podcastu prasując czy zmywając naczynia. Słuchawki True Wireless umożliwiają produktywne wykorzystywanie czasu podczas wykonywania prozaicznych czynności.

Wygoda użytkowania więc to pierwsza i najważniejsza cecha słuchawek prawdziwie bezprzewodowych.

Drugą zaletą słuchawek True Wireless jest ich funkcjonalność, a ściślej rzecz biorąc – możliwość słuchania muzyki tylko na jednej słuchawce. Co prawda słuchawki z kablem również nam to umożliwiają, ale w takim przypadku ta druga słuchawka zawsze albo swobodnie zwisa, albo wisi nam na uchu i ogółem irytuje. Słuchawki TWS tego problemu nie mają. Po prostu wyjmujemy jedną i tyle. Druga słuchawka może być obok nas, w etui, albo w uchu kogoś innego, komu ją oddaliśmy.

Do niepodważalnych zalet słuchawek prawdziwie bezprzewodowych należy również możliwość sterowania funkcjami dzięki wbudowanym przyciskom, lub przez dotykowy panel sterujący. Nie wyjmując więc telefonu z kieszeni, mamy możliwość zmiany utworu, głośności, czy odebrania połączenia – jeżeli taką funkcję posiadają konkretne słuchawki. Dlatego jeżeli zależy nam na takich możliwościach, to warto przed zakupem sprawdzić, jakie funkcje oferuje oglądany przez nas model. Różne modele bowiem oferują różne możliwości. Niektóre modele posiadają znacznie ograniczony zakres sterowania muzyką, który ogranicza się do przełączania utworów i regulacji głośności. Inne modele zaś posiadają możliwość łączenia się z aplikacją w telefonie, która niebagatelnie poszerza funkcjonalność słuchawek. 

true-wireless-wygoda

Wady słuchawek TWS

Wśród fanów nieskazitelnego brzmienia podnoszona jest jedna kwestia – jakość dźwięku słuchawek prawdziwie bezprzewodowych. Ze względu na to, że te łączą się jedynie za pomocą technologii Bluetooth, czyli bezprzewodowej, przesyłane informacje narażane są na większe straty. Połączenia bezprzewodowe są po prostu bardziej stratne niż te fizyczne, po kablu. Co za tym idzie, dźwięk z połączenia Bluetooth brzmi gorzej niż ten uzyskany przewodowo.

Dzisiaj producenci uwzględniają cechy połączenia bezprzewodowego i odpowiednio do tego modyfikują konstrukcje słuchawek. Ponadto połączenie Bluetooth staje się coraz doskonalsze i mniej stratne, dlatego różnica między jednym, a drugim się zaciera i staje raczej teoretyczna.

Wadą słuchawek prawdziwie bezprzewodowych może być też to, że nieuważni ich posiadacze mogą je nieumyślnie pogubić. Zaleca się trzymanie obu słuchawek za każdym razem w jednym, tym samym miejscu. Np. w etui, które dołączane jest do kompletu. Niestety odkładając słuchawki gdzie popadnie, łatwo o zgubę. Należy więc mieć na uwadze to, by trzymać je razem.

Rodzaje słuchawek True Wireless

Ze względu na to, że słuchawki prawdziwie bezprzewodowe nie mają żadnych kabli, pałąków i innych fizycznych połączeń, to nie ma też nausznych, czy wokółusznych TWS-ów. Istnieją tylko te douszne. Douszne słuchawki różnią się między sobą jednak pod wieloma względami. Inny rodzaj słuchawek predysponuje inne ich możliwości i zastosowanie.

Słuchawki True Wireless dzielimy na:

  • douszne, tzw. pchełki
  • dokanałowe.

Te pierwsze umieszczamy w małżowinie usznej. To dobry wybór dla osób, które odczuwają dyskomfort nosząc słuchawki w kanale słuchowym. To również odpowiednie wyjście dla tych, którym słuchawki dokanałowe nieustannie wypadają, nawet po dobraniu mniejszych nakładek.

Drugi rodzaj zaś wkładamy do kanału słuchowego. Z tego też względu odbierana barwa brzmieniowa z reguły jest bardziej basowa. Oba modele występują w różnych wariacjach – bardziej obłych i pękatych, podłużnych z antenkami, czy niekiedy z uchwytami na uszy. Te ostatnie świetnie sprawdzą się podczas aktywności fizycznych. Podczas treningu nie wypadną i nie będzie ich trzeba co chwilę poprawiać.

Wybór pomiędzy dousznymi, a dokanałowymi słuchawkami zależy jedynie od preferencji użytkownika.

Stosowane technologie i funkcjonalności w słuchawkach True Wireless

Słuchawki True Wireless mają coraz więcej funkcji i możliwości, które za pomocą coraz mniejszej elektroniki mieszczą się w coraz mniejszych słuchawkach. Dzisiaj znaczna część tanich słuchawek posiada przynajmniej kilka dodatkowych funkcji, dzięki czemu konsumenci nie muszą już iść na kompromisy. Do najpopularniejszych funkcji TWS-ów zaliczymy:

ANC

Aktywna redukcja szumów to szalenie przydatna funkcja, z której najbardziej ucieszą się pracownicy biurowi i osoby, które słuchają muzyki w hałaśliwych pomieszczeniach, a nie lubią, kiedy im coś przeszkadza w odbiorze muzyki. ANC to funkcja słuchawek, która polega na emitowaniu specjalnie dobranych częstotliwości, które w połączeniu z częstotliwościami z zewnątrz znoszą się. Oznacza to po prostu, że włączone ANC odcina nas od dźwięków z zewnątrz. Przy właściwie działającym ANC nie powinniśmy słyszeć rozmów innych osób, klimatyzacji, stukania w klawiaturę, czy szurania butami. ANC raczej nie zadziała na głośniejsze trzaśnięcia drzwiami, czy wyższe częstotliwości, jak np. dźwięk zbitej szklanki. Nie da się jednak ukryć, że aktywna redukcja szumów doskonale pomaga się skoncentrować na pracy i muzyce.

true-wireless-anc

Tryb świadomości otoczenia

Ten tryb jest różnie przez producentów nazywany i nie ma swojej jednej nazwy. Polega on na tym, że słuchawki włączają wbudowane mikrofony, by użytkownik mógł lepiej usłyszeć to, co dzieje się wokół niego. Jest to więc tryb odwrotny do wcześniej omówionego ANC. Świadome otoczenie może być bardzo przydatne podczas krótkiej wymiany zdań przy kasie w sklepie, podczas przechodzenia przez jezdnię, czy na treningu na świeżym powietrzu.

Standard Bluetooth i wsparcie dla aptX i aptX HD

Kodek to rodzaj oprogramowania, który umożliwia prawidłowe, bezprzewodowe odtwarzanie muzyki. Kodeki aptX i aptX HD to jedne z najpopularniejszych technologii, które mają poprawić jakość brzmienia bezprzewodowego. Już sam aptX radzi sobie bardzo dobrze umożliwiając przesył 16-bitowego dźwięku z próbkowaniem 48 kHz. Jego ewolucja, czyli aptX HD pozwala na odtwarzanie 24-bitowego dźwięku o próbkowaniu do 96 kHz. Jest to niemal bezstratny przesył dźwięku. Jednak by móc cieszyć się wyśmienitą jakością dźwięku ze swoich TWS-ów, potrzeba nie tylko słuchawek, które obsługują taki kodek, ale również źródła dźwięku, który tę technologię posiada. Czyli ten sam kodek (aptX lub aptX HD) musi być zainstalowany w obu urządzeniach – wysyłającym sygnał i odbierającym go.

Jeżeli spróbujemy połączyć ze sobą dwa urządzenia, których kodeki nie są zgodne, to te znajdą wspólny język za pomocą domyślnego kodeka Bluetooth – SBC. Ten jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami. Chociaż brzmi słabiej niż wyżej wymienione aptX i aptX HD, to jego przepustowość równa się jakości brzmieniowej dostarczanej przez Spotify Premium – będzie więc wystarczający dla większości użytkowników.

Niektórzy producenci oferują własne, autorskie rozwiązania. Apple oferuje kodek AAC (obsługiwany też przez systemy Android 8 i nowsze), a Sony kodek LDAC (również obsługiwany od Androida 8 wzwyż). By móc słuchać muzyki z udziałem tych kodeków należy mieć smartfon i słuchawki obsługujące te same kodeki. W przeciwnym razie urządzenia nawiążą połączenie za pomocą standardowych kodeków Bluetooth.

Prostsza sprawa jest ze standardem Bluetooth. Tutaj im wyższa wartość, tym lepiej dla jakości brzmienia. Dzisiaj warto wybierać już urządzenia o standardzie przynajmniej 5.0. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie standardy są projektowane z myślą o kompatybilności wstecznej, nie ma więc problemu z tym, by połączyć urządzenie o starszym standardzie Bluetooth, z tym, które posiada nowsze rozwiązanie.

Pyłoszczelność i wodoszczelność

Niektóre słuchawki True Wireless mogą pochwalić się certyfikatem IP (International Protection). Jest to międzynarodowy certyfikat ochrony przed penetracją czynników zewnętrznych. Im wyższa wartość, tym lepiej urządzenie jest chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Słuchawki prawdziwie bezprzewodowe odporne na pył, kurz i wodę docenią przede wszystkim sportowcy, którym zależy na niezawodności sprzętu nawet w najtrudniejszych warunkach. Tutaj dobrym wyborem będą modele mogące pochwalić się certyfikatem IP55 i wyższym. Dla mniej wymagających użytkowników certyfikat taki może się okazać zupełnie zbędny, chociaż warto wybierać słuchawki, które jakąś ochronę przed czynnikami zewnętrznymi posiadają.

Etui ładujące

Praktycznie każdy model słuchawek True Wireless posiada etui ładujące. To nie tylko chroni słuchawki przed zdekompletowaniem, ale znacznie wydłuża pracę na baterii. Za każdym razem, kiedy chowamy TWS-y do takiego etui, te uzupełniają straconą energię. Czyli etui ładuje słuchawki. To potrafi wydłużyć pracę słuchawek nawet do kilkudziesięciu godzin. Jedyny mankament tego rozwiązania jest taki, że etui samo potrzebuje ładowania. Zależnie od tego, jak często używamy naszych słuchawek, tak często będzie trzeba ładować etui. Z reguły urządzenia takie posiadają jakieś oznaczenia (np. diody) mówiące, czy samo etui wymagania ładowania, czy jeszcze nie.

true-wireless-tabela

Jak wybrać słuchawki True Wireless?

Dobre TWS-y to takie, które spełniają Twoje potrzeby. Niektóre modele oferują szersze spektrum funkcjonalności, inne węższe. Niektóre modele posiadają przyciski i haczyki na ucho, inne są maleńkie, wyposażone w panel dotykowy.

Słuchawki True Wireless do biura

Do pracy biurowej świetnie sprawdzą się lekkie, małe TWS-y z panelem dotykowym. Mikrofon to dodatkowa zaleta. Dzięki temu sprawnie przeprowadzisz wszystkie rozmowy bez potrzeby wyjmowania słuchawek, czy przełączania się między głośnikiem sparowanego urządzenia, a dźwiękiem bezprzewodowym. Dobrze, by słuchawki takie były wyposażone w ANC, które pozwoli Ci się skupić i odetnie od rozpraszających dźwięków otoczenia.

TWS-y na trening

Na trening lepiej założyć wytrzymalsze, może cięższe słuchawki, które wyposażone będą w uchwyt na ucho. Dzięki temu nie spadną podczas wysiłku fizycznego i nie trzeba będzie ich często poprawiać. Dobrym rozwiązaniem mogą być tutaj przyciski, ale to rzecz gustu – jeżeli wolisz dotykowy panel, to zdecyduj się na model, który go posiada. Aktywna redukcja szumów może być przydatna, ale raczej nie jest obowiązkowa. Za to funkcja świadomości otoczenia może okazać się bardzo ważna, zwłaszcza, jeżeli ćwiczysz na zewnątrz. Nie zapomnij również o certyfikacie International Protection.

Słuchawki True Wireless na co dzień

Do codziennych aktywności dobrze sprawdzą się uniwersalne, lekkie i niewielkie TWS-y, które długo trzymają na baterii. W efekcie tego szybko zapomnisz, że je nosisz, a muzyka będzie z Tobą przez cały czas. Czy będą to dokanałowe, czy douszne słuchawki – Twój wybór. Jak zawsze, liczą się Twoje potrzeby i wygoda użytkowania.

Polecane słuchawki True Wireless

Nothing ear stick

Nothing ear (stick)

Bezprzewodowe słuchawki TWS wyposażone w dynamiczne przetworniki o średnicy 12,6 mm, mikrofony i technologię Clear Voice Technology. Dzięki funkcji Fast Pair słuchawki bardzo szybko połączą się z Twoim telefonem. Słuchawki Nothing ear będą towarzyszyły Ci przez 7 godzin ciągiem, a ładujące etui wydłuży ten czas nawet do 29 godzin. Ponadto, zaledwie 10 minut ładowania zapewni aż dwie godziny pracy.

Beyerdynamic Free BYRD

Beyerdynamic Free BYRD Black

Te słuchawki zapewnią Ci doskonałe wrażenia brzmieniowe niezależnie od tego jakiego gatunku muzyki słuchasz. Świetnie również sprawdzą się do słuchania podcastów, a nawet poradzą sobie z dźwiękami kina akcji. Dzięki wbudowanej technologii ANC, nikt i nic nie przeszkodzi Ci w czerpaniu radości ze słuchania swoich Beyerdynamic Free BYRD.

Sennheiser Momentum True Wireless 3

Sennheiser Momentum True Wireless 3

Certyfikat IPX4, moduł Bluetooth 5.2, wyrafinowany design i dynamiczne, 7-milimetrowe przetworniki TrueResponse to tylko niektóre z wielu zalet tych słuchawek. Ciesz się idealnym brzmieniem gdziekolwiek tylko jesteś i korzystaj z bezprzewodowej wolności. Ten model został wyposażony w korektor barw, więc masz możliwość dobrania brzmienia pod swoje indywidualne preferencje.

Edifier W240TN

Edifier W240TN

Wygoda, niewielki rozmiar i mała waga to przewagi tych słuchawek. Producent dołącza również 4 pary gumowych nakładek tak, by każdy użutkownik mógł komfortowo ich używać. Dodatkowo słuchawki posiadają certyfikat IP55, podwójne dynamiczne przetworniki koaksjalne i 10-milimetrowy woofer. Wszystko to zapewnia sprężysty bas, przyjemnie zaokrągloną górę i dynamiczne brzmienie.

Sony WF-1000XM4

Sony WF-1000XM4

Słuchawki Sony WF-1000XM4 zostały zaprojektowane od samego początku. Zastosowano tutaj zupełnie nowy przetwornik akustyczny, zintegrowany procesor V1 i wkładki douszne izolujące użytkownika od hałasów zewnętrznych co skutkuje praktycznie idealnie szczelnym ANC, które nie zmienia i nie zniekształca słuchanej muzyki. To przełom w technologii aktywnej redukcji szumów

Jlab Go Air Sport

Jlab Go Air Sport

Jlab Go Air Sport to niezwykle wygodne i lekkie słuchawki treningowe, które dzięki swojej budowie bezproblemowo utrzymują się w uchu. Wyposażono je w sterowanie dotykowe, więc nie trzeba wyciągać telefonu, by regulować ich działanie. O ich przeznaczeniu sportowym świadczy nie tylko ich budowa, a w tym zaczepy na uszy, ale również certyfikat IP55.

Samsung Galaxy Buds 2 pro

Samsung Galaxy Buds 2 pro

Pozwól zaskoczyć się niewielkim rozmiarom i wielkim możliwościom. Te maleństwa dzięki etui ładującemu mogą pracować nawet 29 godzin. Słuchawki posiadają świetnie działające ANC, panel sterujący i ergonomiczny kształt, który sprawia, że doskonale leżą w uszach. Certyfikat IPX7 zapewnia ochronę przed wodą nawet przy zanurzeniu ich pod wodą.

Silver Monkey Krubera

Silver Monkey Krubera

Wybierz Silver Monkey Krubera by cieszyć się znakomitą jakością dźwięku, wygodą użytkowania i funkcjonalnością słuchawek. Panel sterujący pozwoli Ci regulować pracę słuchawek w zaawansowanym stopniu, a dzięki ich konstrukcji zapomnisz, że masz je w uszach. Dodatkowo dzięki wbudowanym mikrofonom przeprowadzisz udane, czyste rozmowy telefoniczne.

Zobacz wszystkie słuchawki True Wireless w x-komie