(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie
Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Podzespoły komputerowe
Gaming i streaming
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Jaki tablet do notatek na studia? Wybieramy tablet dla studenta

Jaki tablet do notatek na studia? Wybieramy tablet dla studenta

·
Zaktualizowano: 5 dni temu
Studiując, cały czas coś piszesz. Przez kilka lat studenckiej edukacji produkujesz tysiące stron przeróżnych notatek – zarówno tych długich, jak i krótszych. Znak czasów pokazuje, że na uczelniach nie królują już klasyczne bruliony, ponieważ zostają one wypierane przez tablety. To urządzenie już wielu studentom z powodzeniem zastąpiło zeszyt i przebojem wdarło się w uczelniane mury. Ty też rozważasz kupno tabletu? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj ten poradnik. 

Kup produkty objęte promocją w ramach akcji Back to University. Szczególnie polecamy:

Zobacz pełną ofertę akcesoriów objętych promocją Back to University

Dlaczego tablet a nie laptop na studia? 

Mobilność i wygoda 

Rozmiary tabletów sprawiają, że są one bardzo mobilne i można je zabrać praktycznie wszędzie. Zajmą stosunkowo mało miejsca w plecaku lub torbie, eliminując potrzebę noszenia wielu zeszytów i notesów. Tablet możesz wziąć ze sobą na zajęcia, do biblioteki, kiedy chcesz zrobić notatki z interesującej Cię literatury bądź na inne zajęcia poza uczelnią. 

Laptopy niestety nie mogą pochwalić się tak dużą mobilnością i kompaktowością. Zakup laptopa często wiąże się również z zakupem torby lub plecaka, który ma specjalną przegrodę, aby go schować. Z tabletem tego problemu nie ma i umieścisz go praktycznie wszędzie. 

Tablet wizualizacja

W tablecie, tak samo jak w laptopie, możesz zapisać praktycznie wszystko. Notatki z lekcji bądź wykładów, pliki PDF, czy Word z kartami pracy i innymi materiałami edukacyjnymi, prezentacje na zaliczenie w PowerPointcie lub zainstalować aplikacje pomagające, np. w nauce języków obcych. Tablet może zatem stać, czymś niezastąpionym i minicentrum dowodzenia w czasie codziennych zajęć. 

Wielofunkcyjność 

Jak wcześniej wspomnieliśmy, na tablecie zapiszesz pliki różnego typu oraz zainstalujesz przydatne w nauce aplikacje. Sprzęt świetnie sprawdzi się podczas:

  • notowania tego, co dzieje się na ćwiczeniach lub wykładzie (oczywiście najlepiej zainwestować wówczas w specjalny rysik, o którym więcej napiszemy za chwilę); 
  • przedstawienia referatów lub prezentacji na zaliczenie (wyobrażasz sobie stać przed audytorium z laptopem w rękach?); 
  • czytania e-booków – sporą część tabletów, np. Huawei MatePad 11.5" zamienisz w regularny czytnik, ponieważ konstrukcja ekranu w tablecie przypomina klasycznego Kindle’a; 
  • przeglądania Internetu; 
  • nauki języków obcych za pomocą specjalnych aplikacji (np. Duolingo); 
  • tworzenia projektów graficznych (tu wyróżnia się, chociażby Huion Note X10); 
  • zwykłej rozrywki po godzinach w postaci oglądania seriali czy grania w gry. 

Tablet z rysikiem z boku

Ponadto tablet umożliwia przechowywanie i dostęp do plików w chmurze. Dzięki temu masz je zawsze pod ręką, aby je swobodnie edytować lub udostępniać innym. A zrobisz to, np. z pomocą pakietu Microsoft 365

Poznaj pakiet Microsoft 365

Czas pracy na baterii 

Tablety to urządzenia, które za sprawą swoich akumulatorów pozwolą Ci pracować na nich nawet podczas intensywnych i dłuższych dni zajęć.  

Tablety oferują zazwyczaj od 8 do 12 godzin czasu pracy na jednym ładowaniu. Sprzęty takie jak, np. Samsung Galaxy Tab S9 mogą pochwalić się nawet 20-godzinnym czasem pracy. Przeciętne laptopy działają zazwyczaj do 8 godzin. Jeśli jednak pracujesz na nich bardziej intensywnie (np. edytujesz wideo czy tworzysz grafiki), to musisz liczyć, że akumulator wyczerpie się szybciej. Laptopy także zazwyczaj ładują się wolniej niż tablety.  

Jeśli tablet się rozładuje, to podobnie jak w przypadku laptopa, wystarczy, że podłączysz go do prądu i możesz na nim działać dalej. Na uczelni problemu z dostępem do gniazdka raczej nie będzie. 

Sprawdź ofertę ładowarek

Tablet na uczelnię – w czym tablet jest lepszy od laptopa i zeszytu? 

Wszystko w jednym miejscu  

Tablet daje dostęp do wszystkich notatek w jednym miejscu. Mając, kilka zeszytów do różnych przedmiotów, trzeba często długo szukać, gdzie zapisało się daną notatkę. 

Rysunki i zdjęcia 

W tablecie wygodniej narysujesz rysunek techniczny. Zrobisz nim też zdjęcie i wkleisz je do notatek. Może to być, np. zdjęcie diagramu bądź bardziej skomplikowanych wzorów matematycznych, zamiast przepisywać je z tablicy. Tej możliwości nie daje ani laptop, ani zeszyt. 

Więcej miejsca w torbie 

Jeden tablet zastąpi wiele zeszytów i jest gabarytowo mniejszy niż laptop, na czym skorzysta przestrzeń w Twojej torbie i plecaku.  

Szybkie wyszukiwanie notatek 

Aplikacje do notowania w tabletach mają funkcje wyszukiwania, dzięki czemu szybko wyszukasz interesujące Cię fragmenty po wpisaniu danej frazy. W przypadku zeszytu często trzeba go długo kartkować, aby coś znaleźć. 

Proste zaznaczanie ważnych fragmentów 

Notując na tablecie, za pomocą jednego kliknięcia, w każdej chwili możesz zmienić kolor pióra i od razu odróżnić wszystkie istotne fragmenty. W przypadku klasycznego brulionu, aby zrobić analogicznie to samo, musisz mieć przy sobie długopisy lub flamastry w innym kolorze (np. zielonym). 

Jasne i przejrzyste notatki 

Teraz coś dla estetów. W tablecie nie trzeba przekreślać tego, co napisało się źle, ponieważ tekst edytujesz na bieżąco. Notatki, zapisywane odręcznie, gdzie mamy dużo skreśleń, mogą powodować chaos i trudności w przyswajaniu wiedzy. Tablet pozwala tego uniknąć.  

Udostępnianie plików innym 

Tablet pozwala udostępniać notatki innym i na bieżąco poprawiać w nich błędy, dodawać inne elementy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tabletu do nauki? Po pierwsze – akcesoria   

Akcesoria to podstawa w przypadku tabletu przeznaczonego do uczenia się. To one zdecydowanie zwiększą funkcjonalność sprzętu i ułatwią Ci uczestniczenie w codziennych wykładach. Na jakie akcesoria postawić?

Rysik – podstawa w tablecie na studia  

W przypadku sprzętu przeznaczonego do nauki niezbędnym akcesorium będzie rysik. To właśnie on sprawi, że bez przeszkód i w bardzo wygodny sposób będziesz sporządzać notatki, czy rysować wzory geometryczne.  

Rysik w użyciu

Rysik zastąpi Ci długopis, dlatego dobrze wybrać taki, który pracuje kilka godzin na jednym ładowaniu oraz jest responsywny. Nie ma bowiem nic gorszego niż pióro, które źle porusza się po ekranie wyświetlacza i w niewłaściwy sposób konwertuje Twoje odręczne pismo na cyfrowe notatki.  

Najlepiej postawić na rysik: 

  • aktywny – który ma funkcje pokroju detekcji nacisku (zapewnia większą precyzję) i gumki. Ponadto rysiki aktywne mają wbudowaną baterię; 

  • z czujnikiem ciśnienia, pozwalającym na zmianę grubości linii zależnie od siły nacisku. 

Przy wyborze elektronicznego długopisu musisz również pamiętać, aby sprawdzić jego kompatybilność z tabletem, jaki posiadasz. Niektóre z nich można kupić od razu w zestawie z rysikiem. Są to, np. Lenovo Tab M11 czy Huawei MatePad SE 11.  

Sprawdź ofertę rysików do tabletu

Tablet na studia z funkcjonalnością komputera? To możliwe z klawiaturą  

Kolejnym przydatnym akcesorium jest klawiatura. Dzięki niej przerobisz swój tablet w minilaptop i znacząco zwiększysz jego funkcjonalność. Co da Ci klawiatura? 

  • Możliwość jeszcze szybszego pisania – szczególnie, gdy np. nie przekonasz się do rysika. 

  • Klawiatura komputerowa i dotykowy ekran sprawiają, że z jednej strony możesz wpisywać na niej interesujące Cię frazy, a jednocześnie wejść do wyszukanej strony za pomocą jednego kliknięcia wyświetlacza. 

  • Większą wygodę w edycji i tworzeniu arkuszy kalkulacyjnych lub prezentacji, gdzie w tych przypadkach praca tylko na dotykowym ekranie może być nieco bardziej problematyczna.  

  • Skróty klawiszowe umożliwiające jeszcze wygodniejsze korzystanie z niektórych aplikacji, np. Excela, gdzie proste tricki na klawiaturze potrafią oszczędzić czas.  

Klawiatura Smart Magnetic Keyboard

Sprawdź ofertę klawiatur do tabletu

Czym jeszcze kierować się przy wyborze tabletu na studia?

Decydując się na zakup tabletu na uczelnię, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych aspektów. Od razu zaznaczymy, że nie warto inwestować w najtańszy sprzęt od nieznanego producenta. Lepiej postawić na budżetowe modele od znanych marek niż stracić pieniądze na tablet, który w okolicach sesji letniej nie będzie się już do niczego nadawać.

Tego typu tani sprzęt zazwyczaj działa dobrze tylko na samym początku użytkowania. Jednakowoż w momencie, gdy zapisujesz na tablecie coraz więcej plików, degraduje się, chociażby jego bateria. Urządzenie szybko zaczyna niedomagać i działa coraz wolniej. W nieco droższych (ale nadal budżetowych) modelach od uznanych producentów tego typu problemy są zdecydowanie rzadsze. Czym zatem dobrze jest się kierować przy wyborze tabletu?

System operacyjny 

Na rynku dostępne są urządzenia, które działają na trzech systemach operacyjnych: 

Każdy z nich charakteryzuje się inną funkcjonalnością i kulturą pracy, dlatego decydując się na wybór tabletu, weź pod uwagę swoje preferencje i oczekiwania. Dokonamy teraz krótkiej charakterystyki każdego z tych systemów, aby dać Ci ich ogólny obraz. 

Tablety z systemem Android  

Android to najbardziej znany, powszechny i elastyczny system operacyjny stosowany w tabletach. Oferuje on bardzo szeroki wybór aplikacji w Google Store, z których duża część ma darmowe wersje. Dzięki temu na sprzęcie zainstalujesz przydatne narzędzia do nauki języków (np. Hellotalk czy Memrise jako alternatywa dla Duolingo), czy inne platformy edukacyjne. Android pozwala również na dużą swobodę w personalizacji urządzenia.  

Wbrew powszechnemu przekonaniu stabilność tego systemu stoi dziś na bardzo wysokim poziomie. Jest on obecnie porównywalny, a czasem nawet i lepszy niż iOS.  

Wadą Androida może jednak okazać się fragmentacja, która sprawia, że nie wszystkie aplikacje będą działać tak samo dobrze na każdym urządzeniu. Z punktu widzenia ucznia i studenta niewątpliwą przewagą tabletów z Androidem jest jednak fakt, że są one tańsze, niż np. modele pracujące na iOS. 

Tablety z systemem iOS 

Z iOS najbardziej słyną tablety Apple iPad. System ten może pochwalić się dużą płynnością, intuicyjnym interfejsem i bardzo wysoką kulturą pracy. iOS ma szerokie grono wiernych fanów, którzy nie wyobrażają sobie pracy z innym systemem. Jeśli użytkujesz już iPhone’a, to wybór iPada może okazać się strzałem w 10.  

W przypadku korzystania z iOS będziesz mieć do czynienia z dużym wyborem aplikacji optymalizowanych specjalnie pod niego. Dzięki temu jeszcze wygodniej skorzystasz z takich narzędzi, jak Notabilly lub GoodNotes, które szczególnie przydają się w trakcie robienia notatek. 

Wadą iOS jest wyższa cena urządzeń, które na nim pracują i mniejsze możliwości personalizacji niż w przypadku Androida. 

Tablety z systemem Windows 

Jeśli chodzi o Windows, to będzie to system idealny, jeśli potrzebujesz tabletu do zadań graficznych i chcesz mieć dostęp do aplikacji biurowych pokroju Worda, Excela czy PowerPointa. Pamiętaj jednak, że wówczas niezbędna będzie dodatkowa klawiatura, aby w pełni wykorzystać możliwości tych programów.  

 Windows oferuje pełną wersję systemu operacyjnego. Oznacza to, że skorzystasz z tych samych aplikacji, co na komputerze stacjonarnym czy laptopie. To sprawia, że tablety z Windowsem są doskonałym wyborem, np. dla studentów kierunków technicznych. Przykładem tabletu pracującego na Windowsie jest, np. Kruger&Matz EDGE 1089S

Wadą tabletów z Windowsem może być wyższa cena oraz mniejszy wybór aplikacji mobilnych w porównaniu do iOS i Androida. 

Aktualizacje i bezpieczeństwo

Kontynuujące ten wątek, zwróć uwagę na to, jak duży pakiet wsparcia systemu i zabezpieczeń oferuje producent. Dzięki regularnym aktualizacjom będzie on jak najdłużej gotowy i dostosowany do nauki. Wagi aktualizacji zabezpieczeń raczej tłumaczyć nie musimy – to za jej sprawą przez kilka lat edukacji bezpieczne będą wszystkie Twoje dane. Nie tylko te związane z uczelnią, ale również prywatne.

W kwestii aktualizacji systemu i zabezpieczeń niepodzielnie króluje Apple, które w iPadzie potrafi zapewnić nawet do 5 lat wsparcia.

Ekran – rozmiar i rozdzielczość  

W tabletach dla studentów, standardem i minimum są modele oferujące wyświetlacze w granicach 8-10 cali. Przykładami takich tabletów są, np. Lenovo Tab M8 czy Samsung Galaxy Tab A9 X115 LTE. Taka przekątna ekranu powinna zapewnić Ci wygodę pracy i przechowywania sprzętu w plecaku bądź torbie. Dzięki temu bez problemu schowasz do niej tablet, kosmetyczkę (w przypadku płci pięknej) i kanapki na drugie śniadanie. 

Jeśli jednak namiętnie szkicujesz bardziej skomplikowane grafiki lub studiujesz, dajmy na to, wzornictwo, spokojnie możesz rozważyć kupno tabletu od 10 do nawet 14 cali. Sprzęt o większej przekątnej, jak już wcześniej wspominaliśmy, może zastąpić również czytnik e-booków. Ciekawym wyborem będzie tutaj, np. Huawei MatePad 11.5 PaperMatte Edition

Huawei MatePad 11.5 PaperMatte Edition

Zainwestuj w tablet, który zapewni rozdzielczość minimum 1920 x 1080 pikseli w Full HD. Im wyższa rozdzielczość, tym bardziej ostry i szczegółowy obraz oraz większy komfort w oglądaniu wyświetlanych treści. Warto także rozważyć kupno tabletu, który w ekranie może pochwalić się technologią IPS lub nawet AMOLED. A dlaczego? Ponieważ oba te rozwiązania gwarantują wystarczające poziomy jasności oraz kątów widzenia.  

Warto zwrócić uwagę na jasność ekranu – minimum to 400 nitów. Ważne są funkcje także ochrony oczu, takie jak redukcja niebieskiego światła, która zmniejsza zmęczenie wzroku w przypadku dłuższej nauki i zajęć.  

Obudowa 

Tablet, który będzie Ci regularnie towarzyszyć w drodze na zajęcia, może być narażony na upadki i inne uszkodzenia. Wszak studenckie życie potrafi obfitować w niezapomniane historie. Dlatego też szukaj modeli, których obudowa składa z się aluminium, bądź mocnego tworzywa sztucznego – np. polimaidów. Dzięki temu zyskasz dość solidną ochronę przed upadkami i porysowaniem sprzętu. 

Możesz również rozważyć zakup etui i mieć jeszcze większą pewność, że Twojemu urządzeniu nie przydarzy się nic złego. 

Sprawdź ofertę etui do tabletu

Wydajność i pamięć 

Wybierając tablet na uczelnię, w zasadzie ogranicza Cię tylko budżet. Jednakowoż w przypadku procesora i pamięci również nie polecamy schodzić poniżej pewnych standardów. Dzięki temu będziesz mieć większą pewność, że sprzęt, w jaki zainwestujesz, będzie służyć Ci przez lata  

W tablecie dla studenta minimum będzie czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,3 GHz i 2 GB pamięci RAM. Jednak my zalecamy Ci poszukać sprzętu z układem ośmiordzeniowym i taktowaniem 2,0 GHz oraz 4 GB RAM-u. Taki tablet powinien w zupełności wystarczyć do nauki oraz zasłużonej rozrywki.  

Huawei MatePad 11,5" S

Co do pamięci wbudowanej, to minimum są 64 GB, natomiast najbardziej wygodnym rozwiązaniem będą jednak tablety, które mają 128 GB pamięci. Taka przestrzeń całkowicie zapewni Ci miejsce na pliki do nauki, aplikacje, czy mniej skomplikowane gry.  

Pamiętaj też, że w przypadku zapełnienia całej pamięci, alternatywą jest przechowywanie plików w chmurze. Warunkiem jest jednak dostęp do Internetu, który nie zawsze będziesz mieć. Dlatego też rozważenie kupna tabletu o większej pojemności jest dobrym pomysłem. 

Pojemność baterii 

Tutaj sprawa także wygląda bardzo zróżnicowanie. Minimum, w jakie należy celować to według nas tablety z pojemnością baterii 4000 mAh. Choć, wybierając taki sprzęt, musisz mieć z tyłu głowy, że może on się dość szybko rozładować w przypadku bardziej intensywnych dni nauki.  

Nie porównuj również pojemności baterii w tabletach i smartfonach, nawet jeśli mają one tyle samo mAh. Tablety mają większe ekrany, przez co szybciej zużywają baterię.  

Dlatego też na Twoim miejscu rozważylibyśmy kupno modelu, którego bateria ma pojemność od 5000 do 7000 mAh, co na szczęście wśród tabletów (nawet tych budżetowych) jest już raczej standardem. Akumulator o tej mocy spokojnie zapewni Ci 8-12 godzin pracy na jednym ładowaniu. Dobrze również, aby tablet, jaki wybierzesz, miał funkcję szybkiego ładowania. Pamiętaj też, że producenci lubią nieco zawyżać rzeczywistą pojemność baterii, dlatego finalnie wszystko weryfikuje użycie tabletu w praktyce.  

Łączność 

Opcje łączności, jakie powinny interesować Cię w tablecie do edukacji to Wi-Fi, LTE i Bluetooth. Wi-Fi i LTE zapewniają dostęp do Internetu zarówno w miejscu, gdzie znajduje się router, jak i poza nim. Bluetooth natomiast pozwoli sparować Ci ze sprzętem akcesoria pokroju rysika. 

Nie musisz z kolei zwracać uwagi na opcje typu NFC, ponieważ tabletem raczej nie będziesz płacić i nie zapiszesz na nim karty płatniczej.  

Jakie aplikacje warto zainstalować na tablecie dla studentów?

Mając już kupiony tablet, warto potem zainstalować aplikacje, które przydadzą Ci się w codziennej nauce. Które z nich będą najlepsze? Oto nasze subiektywne propozycje.

Aplikacje do tworzenia notatek w tablecie na uczelnię

  • OneNote – najbardziej znana aplikacja do notowania. Umożliwia ona również synchronizowanie i udostępnianie notatek innym osobom. W OneNote możesz tworzyć zeszyty, sekcje i strony, co może ułatwić Ci podział na konkretne przedmioty w ramach jednego, elektronicznego brulionu. 
  • Evernote – stanowi ciekawą alternatywę dla OneNote. Możesz w nim tworzyć notatki tekstowe, dodawać zdjęcia, pliki PDF czy nagrania audio. Evernote pozwala na tworzenie list zadań i harmonogramów, co ułatwia zarządzanie codziennymi obowiązkami. 
  • Notability – jeśli użytkujesz iPada, to naturalnym wyborem jest właśnie ta aplikacja. Notability umożliwia nie tylko pisanie i rysowanie za pomocą rysika, ale również nagrywanie wykładów lub spotkań. Aplikacja pozwala też na importowanie i adnotowanie plików PDF.

Aplikacje do nauki w tablecie na uczelnię

  • Duolingo – najpopularniejsza aplikacja do nauki języków obcych. Ma do zaoferowania kursy w ponad 40 językach. Są one prowadzone w bardzo atrakcyjny sposób – w formie zabawy.
  • Khan Academy – jest to platforma edukacyjna z różnych dziedzin, takich jak m.in. matematyka, nauki przyrodnicze, czy historia. Aplikacja ma bardzo bogatą bibliotekę zasobów w postaci interaktywnych ćwiczeń, filmów bądź artykułów.
  • Coursera – również oferuje kursy z wielu dziedzin. Są one dostępne na żądanie z możliwością pobrania ich offline. Kursy prowadzone są przez ekspertów związanych z uniwersytetami i innymi ośrodkami naukowymi.

Aplikacje do organizacji czasu w tablecie na uczelnię

  • Todoist – popularna aplikacja do zarządzania zadaniami, która pomaga w organizacji nie tylko nauki, ale i życia osobistego. Możesz w niej tworzyć listy zadań, ustawiać terminy, priorytety i przypomnienia.
  • Trello – jest to narzędzie bardzo podobne do Todoist. W Trello również możesz tworzyć tablice dla różnych projektów, a następnie dodawać do nich listy i karty, które pokazują konkretne zadania do wykonania w ramach danego projektu.
  • Google Calendar – to aplikacja do zarządzania czasem, która pomaga w planowaniu zajęć i organizacji nauki. Google Calendar przypomni Ci też z wyprzedzeniem o kolokwium czy egzaminie, by dać Ci czas na przygotowanie się do niego.

Polecane tablety do notowania na studia

Huion Note X10

Huion Note X10

Jest to budżetowy tablet o wyglądzie… klasycznego zeszytu w skórzanej oprawie. Co więcej, będziesz w nim pisać na 50 wymiennych papierowych kartkach. Sprzęt ma od razu w zestawie rysik Huion Scribe, który kompatybilny jest z technologią PenTech 3.0. Powoduje ona, że akcesorium przypomina klasyczny długopis. Pióro korzysta z wkładów kulkowych w celu przenoszenia atramentu na papier. Odręczne pismo konwertowane jest na cyfrowe notatki w specjalnie przeznaczonej do tego aplikacji mobilnej. Z jej poziomu można również nimi zarządzać. Huion Note X10 zamienisz także w tablet graficzny.

Lenovo Tab M11 4GB/128GB/Android 13/Wi-Fi + PEN

Lenovo Tab M11 4GB/128GB/Android 13/Wi-Fi + PEN

Kolejny uniwersalny budżetowy tablet do nauki czy rozrywki, Największym plusem tego modelu jest dołączony rysik, który znacznie zwiększa funkcjonalność tabletu. Akcesorium świetnie radzi sobie nie tylko podczas zwykłego notowania, ale też, np. w zapisywaniu ułamków. Dodatkowo sprzęt jest na tyle wydajny, że sprawdzi się zarówno w edukacji, jak i w rozrywce.

Przeczytaj recenzję Lenovo Tab M11 na portalu Geex

Huawei MatePad 11,5 S WiFi 8/256GB+M-Pencil+ klawiatura

Huawei MatePad 11,5" S WiFi 8/256GB+M-Pencil+ klawiatura

Jest to tablet 3 w 1, ponieważ zamienisz go w czytnik e-booków, minilaptopa oraz tablet graficzny. Decydując się na zakup Huawei MatePad 11,5" S, warto wybrać go w zestawie z klawiaturą Smart Magnetic Keybord i rysikiem Huawei M-Pencil 3, aby w pełni korzystać z funkcjonalności sprzętu. Tablet będzie bardzo dobrym wyborem dla studentów kierunków technicznych. Rysik Huawei M-Pencil 3 zapewnia niemal wzorową responsywność i można nim naszkicować nawet najbardziej skomplikowane rysunki i wzory. Huawei MatePad 11,5" S plasuje się na średniej półce cenowej.

Przeczytaj recenzję Huawei MatePad 11,5 S na portalu Geex

Apple iPad 10,2 9gen 64GB Wi-Fi

Apple iPad 10,2" 9gen 64GB Wi-Fi

Pisząc o tabletach ze średniej półki, nie sposób nie wspomnieć o iPadzie. Ten kultowy już model zdobył bardzo duże uznanie wśród studentów. Apple iPad 10,2" 9gen to nie tylko elektroniczny zeszyt, ale również narzędzie do rysowania i szkicowania, np. w programie Procreate. Do sprzętu najlepiej dokupić pióro Apple Pencil, które charakteryzuje się idealną wręcz wygodą działania i responsywnością na najwyższym poziomie. Apple iPad 10,2" 9gen to świetny wybór nie tylko dla zwolenników iOS, ale również użytkowników, którzy chcą zacząć przygodę z tym systemem operacyjnym.

Microsoft Surface Pro Copilot+ PC X Plus/16GB/256GB - LCD

Microsoft Surface Pro Copilot+ PC X Plus/16GB/256GB - LCD

Sprzęt premium, będący laptopem i tabletem w jednym. Wyróżnia go rysik Surface Slim Pen, który udoskonalony jest dodatkowo, poprzez funkcje AI. Akcesorium zachowuje się tak samo, jak naturalne pióro bądź pędzel, dlatego również będzie doskonałym wyborem dla studentów kierunków technicznych. Dodatkowo Microsoft Surface Pro Copilot+ PC X Plus daje dostęp do pakietu Microsoft 365, gdzie znajduje się m.in. Word, Excel, PowerPoint i dostęp do chmury OneDrive.

Polecane tablety do notowania na studia – wyniki ankiety na grupie „Telefonawka” 

Pisząc ten poradnik, postanowiliśmy zasięgnąć opinii zarówno obecnych jak i byłych studentów. W tym celu zrobiliśmy otwartą ankietę na facebookowej grupie „Telefonawka”. Jej członkowie mieli możliwość nie tylko oddawania głosów, ale też dodawania do niej modeli, które uważają za najlepsze. Głosujący dzielili się również w komentarzach swoimi odczuciami na temat sprzętów, z których korzystają. W ankiecie oddano 103 głosy, a jej podium wygląda następująco: 

  1. Apple iPad 10,9” 10gen – 55 głosów; 
  2. Samsung Galaxy Tab S9 Fe – 12 głosów; 
  3. Samsung Galaxy Tab S6 Lite (2024) – 11 głosów. 

Dzięki temu wiemy, z jakich tabletów realnie korzystają, bądź też korzystali studenci i jakie modele są obecnie najbardziej popularne na uczelniach. Wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy społeczność „Telefonawki”. 

Apple iPad 10,9

Apple iPad 10,9" 10gen

Niekwestionowany zwycięzca głosowania. Model charakteryzuje się długim czasem pracy na baterii, jest bardzo mobilny i nadaje się nie tylko na uczelnię, ale także w dłuższą podróż.

iPady zyskały uznanie wśród studenckiej braci ze względu na swoją wszechstronność. Tablety od Apple doskonale sprawdzają się nie tylko do notowania, ale również jako czytniki i narzędzia do przeglądania Internetu. Jak napisała jedna z użytkowniczek: „Jestem bardzo zadowolona, obecnie mój laptop mi umiera i korzystam z iPada do praktycznie wszystkiego. [...]. Korzystam z niego głównie do czytania artykułów na studia, podkreślania/ podpisywania ich, oglądania filmów i rysowania”.

Apple iPad 10,9” 10gen to model o bardzo wysokiej kulturze pracy i wydajności za sprawą procesora Apple A14 Bionic i aktualizacji systemu operacyjnego do iOS 18. Tablet ma złącze USB-C, dzięki czemu jest kompatybilny z większością ładowarek.

Samsung Galaxy Tab S9 FE

Samsung Galaxy Tab S9 FE

Tablet, który zajął drugie miejsce. Samsung Galaxy Tab S9 FE charakteryzuje się długim czasem pracy na jednym ładowaniu. Cytując jedną użytkowniczek: „Bateria przy moim użytkowaniu starcza na dwa dni intensywnego użytkowania. Czas ładowania określiłabym na przyzwoity”. Studenci docenili również głośniki, w jaki wyposażono ten model.

Tablet jest stworzony dla osób, które tworzą bardzo dużo notatek, a na wykładach i ćwiczeniach mogą pochwalić się stuprocentową obecnością. Kolejnym niewątpliwym plusem Samsunga Galaxy Tab S9 FE jest płynność jego działania, które zapewnia procesor Samsung Exynos 1380 i 6 GB pamięci RAM. Do sprzętu dołączony jest responsywny rysik S Pen, który sprawdzi się podczas szkicowania, rysowania i notowania.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Samsung Galaxy Tab S6 Lite (2024)

Tablet wieńczący podium. Do Samsunga Galaxy Tab S6 Lite w zestawie dodawany jest także rysik S Pen. Sprzęt bardzo dobrze nadaje się do notowania czy pracy kreatywnej, na czym skorzystają studenci kierunków artystycznych. S Pen może pochwalić się naturalnym chwytem i dużą czułością na nacisk. To zdecydowanie pomaga w tworzeniu notatek podczas wykładów, gdzie musisz zapisywać dużą ilość informacji.

Tablet działa na systemie Android z nakładką One UI 6.1, co zapewnia jego płynne i spersonalizowane użytkowanie. Samsung Galaxy Tab S6 Lite charakteryzuje się również długim czasem pracy na baterii. Model w łatwy sposób połączysz ze swoim smartfonem Galaxy. Synchronizacja z Samsung Notes pozwala na tworzenie notatek naprzemiennie na telefonie lub tablecie.

Wybór tabletu do nauki – podsumowanie 

Jak widzisz, rynek tabletów oferuje naprawdę bardzo dużo sprzętów, jakie wykorzystasz do edukacji. Możesz wybrać budżetowe tablety, które doskonale sprawdzą się w podstawowych i codziennych zadaniach, urządzenia ze średniej półki, które dadzą Ci jeszcze więcej pola do manewru lub sprzęt z najwyższej półki, na którym naszkicujesz najbardziej karkołomne wzory i projekty. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i preferencji. 

Optymalne parametry tabletu na studia 

Pamiętaj jednak o pewnych żelaznych zasadach, którymi dobrze się kierować przy kupnie tabletu na uczelnię.  

  • Stawiaj na sprzęt od znanych producentów. 

  • Staraj się wybrać tablet, który ma już dołączony rysik. 

  • Wybierz wydajny model, który ma 4 GB RAM, ośmiordzeniowy procesor i najlepiej 128 GB pamięci wbudowanej. 

  • Postaw na obudowę zrobioną z aluminium lub innego trwałego tworzywa sztucznego. 

  • Zwracaj uwagę na wsparcie systemu i zabezpieczeń tak, aby Twoje dane chronione były przez lata, a tablet jak najdłużej gotowy do nauki. 

  • Szukaj sprzętów mających 1920 x 1080 rozdzielczości wyświetlacza (Full HD).  

Mamy nadzieję, że ten poradnik ułatwi ci zakup tabletu, który okaże się niezawodny i pomocny w trakcie roku akademickiego.  

Zobacz pełną ofertę tabletów