Jaki dysk SSD do PS5 wybrać? Zwiększ pamięć na gry w konsoli PlayStation 5
Najlepsze dyski do PS5. Polecane SSD do PlayStation 5 na 2024 rok
Dyski SSD do PlayStation 5 muszą spełnić określone wymagania, by były kompatybilne z konsolą Sony. Obsługuje ona (naj)szybsze dyski, ale tylko takie, które mają odpowiedni interfejs i rozmiar fizyczny. Ponadto, kupując dysk do PS5, musisz zwracać uwagę, czy jest on w wersji z radiatorem czy bez, i jakie on ma wymiary.
Co zrozumiałe, producenci dysków nie podawali początkowo w oficjalnych specyfikacjach swoich produktów informacji, czy ich dysk jest kompatybilny z PS5. Obecnie sytuacja wygląda zgoła inaczej. Również w kartach produktowych w x-komie znajdziesz informację o tym, czy dany nośnik współpracuje z konsolą Sony.
W razie niepewności możesz zapytać o kompatybilność z PS5 naszych konsultantów lub producenta wybranego nośnika. Na pewno zwróć baczną uwagę na wszystkie istotne parametry, którą pozwalają na bezproblemowy montaż dysku SSD M.2 w PS5. O wszystkich niezbędnych szczegółach przeczytasz w dalszej części poradnika.
Sprawdź polecane przez nas wewnętrzne dyski SSD do PlayStation 5 (polecamy popularne warianty pojemnościowe, ale dobierz je w zależności od swoich potrzeb).
Patriot 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Viper VP4300 Lite
Szybki i tani dysk SSD PCIe 4.0 NVMe o wysokich prędkościach odczytu (do 7400 MB/s) i zapisu (do 6400 MB/s) i kompaktowym wymiarach. O optymalne warunki pracy, w tym temperatury, dba niewielkich rozmiarów radiator, dzięki czemu zmieści się bez problemu w konsoli PS5.
Sprawdź opinieGOODRAM 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe PX700
GOODRAM PX700 to świetny wybór do konsoli PlayStation 5 – gwarancja wysokich transferów do 7400 MB/s (zapis) i 6500 MB/s (odczyt), przewyższając swoimi parametrami możliwości dysku w PS5. Radiator o niskim profilu dba o odpowiednie temperatury i brak throttlingu.
Sprawdź opinieADATA 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Gammix S70 Blade
ADATA Gammix S70 Blade to dysk SSD, który wyróżnia się nie tylko osiągami, ale i eleganckim, stylowym designem. Cienki, minimalistyczny radiator oraz wysokie prędkości zapisu i odczytu (odpowiednio na poziomie nawet 7400 MB/s i 5500 MB/s) sprawiają, że nadaje się idealnie do współpracy z PlayStation 5.
Sprawdź opinieADATA 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Legend 960
ADATA Legend 960 to kolejna propozycja tego producenta i kolejna o atrakcyjnym stosunku wydajności do ceny. Bardzo wysokie transfery odczytu (do 7400 MB/s) i zapisu (do 6000 MB/s) spełniają oczekiwania każdego posiadacze konsoli Sony.
Sprawdź opinieSamsung 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 980 Pro Heatsink
Dysk SSD Samsung 980 Pro Heatsink o pojemności 1TB to idealne rozwiązanie dla graczy i profesjonalistów. Oferuje niesamowitą prędkość odczytu i zapisu dzięki technologii PCIe 4.0, a dodatkowy radiator (heatsink) zapewnia optymalne chłodzenie nawet przy dużym obciążeniu.
Sprawdź opinie | Przeczytaj recenzjęWD 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Black SN850X Heatsink
Dysk o zabójczej wydajności, który sprawdzi się w najbardziej wymagających grach na PS5. SSD WD Black SN850X wyciąga z interfejsu PCIe 4.0 praktycznie cały potencjał. O optymalne warunki pracy dba rozbudowany radiator, który utrzymuje najwyższą wydajność i stabilność przez cały czas użytkowania.
Sprawdź opinieLexar 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe NM790 Heatsink
Lexar NM790 Heatsink to kolejna propozycja z rozbudowanym radiatorem, który z dużą skutecznością odprowadza ciepło i obniża temperatury dysku. Do tego ma zalety, wobec których trudno przejść obojętnie – obsługa nowoczesnych technologii, które pozwalają utrzymać stabilne i szybkie działanie nośnika w różnych warunkach.
Sprawdź opinieKingston 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Fury Renegade Heatsink
Kingston Fury Regenade Heatsink to gwarancja dużej przestrzeni na gry i wysokiej wydajności, która sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających graczy. Kosmicznie wysokie prędkości (do 7300 MB/s dla odczytu i do 7000 MB/s dla zapisu) to możliwości przekraczające nośnik w PS5. Potężny radiator sprawia, że dysk nie zwalnia ani na sekundę nawet podczas maksymalnego obciążenia.
Sprawdź opinieOdkryj wszystkie dyski SSD kompatybilne z PS5
Dysk SSD do PS5 – jaki wybrać? Wewnętrzny czy zewnętrzny?
Początkowo po premierze PlayStation 5 pamięć dało się rozbudować jedynie poprzez podłączenie kablem do niej dysku zewnętrznego (HDD lub SSD) do portu USB 3.0. Takie rozwiązanie nie było jednak do końca satysfakcjonujące dla wszystkich posiadaczy konsol. Na zewnętrznym dysku można bowiem instalować wyłącznie gry przeznaczone na PS4. To oznacza, że gry na PS5 muszą zmieścić się na wewnętrznej pamięci konsoli przeznaczonej dla użytkownika, a ta – nie ukrywajmy – jest mocno ograniczona, choć naturalnie zależna od wybranej wersji PlayStation 5.
Pojemność PS5 a przestrzeń użytkowa (na gry i aplikacje)
• PS5 825 GB – 667 GB wolnej przestrzeni
• PS5 Slim 1 TB – 825 GB wolnej przestrzeni
• PS5 Pro 2 TB – 1,89 TB wolnej przestrzeni
W dobie coraz bardziej rozbudowanych gier podstawowe wydania konsoli mogą nie oferować wystarczającej pojemności dla graczy, którzy chcą mieć pod ręką wiele różnych tytułów. Dlatego aby ją zwiększyć, musisz zainwestować w dysk wewnętrzny, który umożliwi instalację gier PS5.
Dzięki niemu zapomnisz o koszmarze żonglowania grami i strategicznego planowania, którą bardziej opłaca się usunąć, by móc zainstalować inną. W przypadku PlayStation 5 z napędem optycznym to tylko pół biedy, ponieważ nie trzeba ponownie ściągać usuniętej z dysku produkcji.
Prawdziwy problem pojawiał się w wersji konsoli bez napędu, gdyż żeby zagrać w usunięty tytuł, trzeba ponownie go pobrać, co w przypadku słabszego łącza internetowego może być czasochłonnym procesem.
Wymagania dysku SSD M.2 do PS5. Jakie musi mieć parametry?
Podstawowym wymogiem, żeby móc zainstalować dysk wewnętrzny SSD M.2 do PS5, jest odpowiednia wersja oprogramowania konsoli (pierwotnie funkcja pojawiła się wraz z aktualizacją beta 2.0). Dziś, lata po wydaniu tego firmware’u, nie musisz się tym przejmować, bo obecnie każda konsola jest wystarczająco aktualna.
Prawdziwe schody zaczynają się, jeśli chodzi o samą specyfikację dysku. W przeciwieństwie do dedykowanych kart rozszerzeń znanych z Xboksów Series X/S od Microsoftu konsola PS5 pozwala na obsługę dysków SSD M.2 PCIe, które montuje się w komputerach. To dobra wiadomość, ponieważ taki dysk można wykorzystać w różnych sprzętach. Problemem jednak jest sprostanie wszystkim wytycznym, jakie postawiło Sony.
Oto rekomendowane wymagania, jakie powinien spełniać wewnętrzny dysk SSD dla PS5:
- Interfejs: M.2 PCIe Gen4 x4 NVMe.
- Pojemność: 250 GB – 8 TB.
- Chłodzenie: dysk wymaga obecności radiatora lub dodania go w formacie jednostronnym lub dwustronnym.
- Szybkość odczytu: 5,500 MB/s lub szybsza.
- Typ gniazda: Socket 3 (Key M).
- Szerokość modułu: 22mm (25mm nieobsługiwane).
- Maksymalna wysokość radiatora nad dyskiem SSD: 2,45 mm.
- Wymiary wraz z radiatorem: nie powinny przekraczać 110 mm długości, 25 mm szerokości i 11,25 mm wysokości (maks. 8 mm od góry i 2,45 mm od spodu płyty).
- Wszystkie obsługiwane rozmiary złącza: 2230, 2242, 2260, 2280, 22110.
W PlayStation 5 zamontujesz także najszybsze nośniki SSD M.2 PCIe 5.0 dzięki wstecznej kompatybilności, ale nie wykorzystasz ich prędkości z powodu obsługi wyłącznie standardu PCIe 4.0. Instalacja nowszych dysków nie ma więc najmniejszego sensu (nie jest w ogóle opłacalna).
Czy PS5 wymaga dysku SSD z radiatorem?
Powyższe wymagania to rekomendacja Sony, ale konsola PS5 współpracuje także z dyskami SSD pozbawionymi radiatora. Jednak jego brak wpłynie mocno negatywnie na temperatury i działanie nośnika, co może doprowadzić do niechcianego przegrzewania i pogorszenia jego wydajności.
Nie musisz jednak kupować dysku wyposażonego w chłodzenie. Równie dobrze możesz dokupić osobno radiator i zamontować go samemu na nośniku. Musi tylko on spełniać określone w dokumentacji Sony PlayStation 5 wymiary.
Jak zainstalować dysk SSD w PS5? Instrukcja podłączenia dysku do PlayStation 5
Wiesz już, jakie wymagania musi spełnić potencjalny nośnik półprzewodnikowy do PS5. Sony zaleca rozpraszacz ciepła, więc znaczenie ma nie tylko format dysku, ale też wymiary radiatora. Pamiętaj o tym, że nie możesz w konsoli zamontować nośnika SSD M.2 SATA czy nawet modelu z interfejsem PCIe 3.0 x4 NVMe. Zapoznaj się z prostą instrukcją montażu dysku w PS5:
- Odłącz konsolę od zasilania i poczekaj z instalacją nośnika, aż konsola będzie wychłodzona.
- Ustaw konsolę na płaskiej powierzchni logiem do dołu, złap prawy górny róg pokrywy i delikatnie ją odchyl (w przypadku wersji Slim zdejmujesz górny, mniejszy panel).
- Znajdź (podłużne) miejsce na dysk – jest ono blisko wentylatora. Po jego zlokalizowaniu odkręć osłonkę śrubokrętem.
- Włóż pod odpowiednim kątem zakupiony dysk SSD i wepnij w gniazdo – po dociśnięciu przykręć go znajdującą się tam śrubką.
- Zasłoń gniazdo metalową zaślepką, przykręć ją śrubką i wepnij pokrywę konsoli (usłyszysz wyraźny klik).
- Po zainstalowaniu nośnika i uruchomieniu konsol sformatuj go i ciesz się dodatkową pojemnością na gry.
Przebieg instalacji dysku SSD w PS5 możesz zobaczyć również na dołączonymi filmie:
Voila! Prawda, że nic trudnego? Koniec zmartwień i rozważań, którą grę odinstalować, by zwolnić miejsce na kolejne, zajmujące coraz więcej miejsca nowości.
Nie masz jeszcze PS5, a rozważasz jej zakup? Sprawdź pełną ofertę PlayStation 5 w x-komie
Nie wiesz, którą wersję konsoli wybrać? Zobacz porównania na portalu Geex: PS5 Pro vs PS5 (Slim) i PS5 Slim vs PS5
Autorami poradnika są redaktorzy Geex: Grzegorz Majchrzak i Bartosz Woldański