Jaki telewizor dla gracza? Ranking polecanych TV do konsoli PS5 i Xbox Series
Jaki telewizor do konsoli? Poznaj wybór naszego eksperta
Telewizory, jakie proponujemy Ci poniżej zostały przetestowane przez Tomasza Chmielewskiego, redaktora portalu Geex. Tomasz sprawdzał je nie tylko pod kątem kina domowego czy przeglądania Internetu, ale także gamingu. Każdy z podanych niżej sprzętów spełnia podstawowe kryteria telewizora dla gracza i ma:
- minimum 43 cale;
- minimum 60 Hz częstotliwości odświeżania ekranu;
- rozdzielczość 4K;
- funkcje, takie jak tryb gry, pasek gracza i ALLM;
- input lag pozwalający na płynną rozgrywkę;
- HDR.
Niska półka cenowa (do 2500 zł)
Telewizory z tego segmentu cenowego przeznaczone są głównie dla graczy-amatorów i gamerów, którzy nie mają większych oczekiwań. Modele do 2500 zł mogące pochwalić się podstawowymi funkcjami dla graczy (tryb gry, pasek gracza), zadowalający input lag i częstotliwość odświeżania 60 Hz. Czy będąc tzw. niedzielnym graczem, potrzebujesz czegoś więcej? Absolutnie nie.
TCL 43C655 43 QLED 4K Google TV Dolby Vision Dolby Atmos
Budżetowa porpozycja telewizora, która oferuje podstawowe funkcje dla graczy oraz niskie opóźnienie sygnału. Gamerzy, którzy zdecydują się na ten TV, mogą liczyć na tryb gry, pasek gracza i ALLM.
Samsung UE43CU7192 43" LED 4K Tizen TV
Jeśli nie masz bardzo dużych wymagań, to ten model jest strzałem w 10. Samsung UE55CU7192 to naprawdę dobry telewizor w swojej półce cenowej, który da Ci podstawowe funkcje, jakie potrzebne są graczowi. Największą siłą tego sprzętu jest wyświetlacz LCD typu VA i wynikający z tego faktu niezły kontrast. Inne zalety to bogate multimedia i małe opóźnienie sygnału.
Sony KD-43X75WL 43 LED 4K Google TV Dolby Vision Dolby Atmos
Pasek gracza, ALLM, tryb gry, automatycznie odwzorowywanie odceni HDR – to niektóre z podstawowych funkcji dla graczy, jakie oferuje Sony KD-43X75WL. Telewizor ten sprawdzi się w dzień w średnio jasnych pomieszczeniach oraz wieczorem przy włączonym świetle.
Średnia półka cenowa (2500-5000 zł)
Tutaj znajdziesz modele, które mają zazwyczaj nie tylko ponad 43 cale, ale również większą częstotliwość odświeżania ekranu (standard to 120 Hz) czy dodatkowe funkcje dla graczy np. game motion plus czy mini map zoom. Telewizory ze średniej półki cenowej to sprzęt dla graczy, którzy spędzają długie godziny przy konsoli i chcą wyciągnąć z gier jeszcze więcej.
Samsung QE55Q67D 55" QLED 4K Tizen TV
Oprócz żywych kolorów głównym atutem tego telewizora jest nowoczesna, wysokokontrastowa matryca LCD typu VA, która zapewnia bardzo wysoki kontrast oraz głęboką czerń na treściach HDR. Gracz dostaje w nim m.in. tryb gry, ALLM, obsługę HGiG czy ultraszeroki widok.
LG 55QNED87T6B 55 QNED 4K 120Hz webOS HDMI 2.1 DVB-T2
55-calowy LG z serii G4 jest wyjątkowo udanym i dopracowanym telewizorem OLED, który pod względem jakości i jasności obrazu znajduje się w ścisłej światowej czołówce. Dla graczy przydatne okaże się tryb optymalizacji gry, psek gracza lub obsługa sygnału 144 Hz.
Hisense 65E7NQ PRO QLED 4K 144Hz VIDAA Full Array Dolby Vision Atmos
Głównymi zaletami tego telewizora jest świetna reprodukcja barw, zwłaszcza odcieni ludzkiej skóry, niezwykle szeroka paleta kolorów oraz czerń i kontrast. Cieszy także funkcja upłynniania ruchu. Nadaje się nie tylko do grania, ale do codziennego oglądania telewizji oraz kina domowego.
Wysoka półka cenowa (powyżej 5000 zł)
Zobacz telewizory dla prawdziwych wyjadaczy i najbardziej wymagających graczy. Jeśli gaming to dla Ciebie wielka pasja, a nawet i... sposób na życie, to te modele są zdecydowanie dla Ciebie. To tutaj znajdziesz 55-calowe OLED-y, na których dostrzerzesz każdy szczegół i dasz się porwać rozgrywce przy Twoim ulubionym tytule. Boss w God of War? Strzelanina w GTA? A może mecz w FC25? Na tych sprzętach każda gra dostarczy Ci niezapomnianych doznań.
LG OLED55C45LA 55" OLED 4K 120Hz WebOS Dolby Atmos Dolby Vision
Również i w przypadku tego telewizora gracze będą zadowoleni. Sprzęt obsługę sygnału 144 Hz. Ponadto LG OLED55C45LA robi wrażenie pod względem precyzji w odwzorowywaniu efektów HDR, której bardzo często brak ekranom z podświetleniem LED.
Samsung QE55S90D 55 OLED 4K 144Hz Tizen TV Dolby Atmos HDMI 2.1
55S90D jest telewizorem wysoce uniwersalnym i sprawdzi się w niemalże wszystkich zastosowaniach. Ma także wiele rozwiązań ułatwiających życie graczom np. game motion plus, dynamiczny kolor czerni lub mini map zoom. Opóźnienie sygnału jest natomiast stosunkowo niskie.
LG OLED55G45LW 55" OLED 4K 120Hz WebOS TV Dolby Vision Atmos
55-calowy LG z serii G4 jest wyjątkowo udanym i dopracowanym telewizorem OLED, który pod względem jakości i jasności obrazu znajduje się w ścisłej światowej czołówce. Jeżeli masz bardzo wysokie wymagania i szukasz gamingowego telewizora najwyższej klasy do niemalże wszystkich zastosowań, zrobisz duży błąd, jeżeli zignorujesz LG 55G4.
Telewizor do konsoli telewizorowi nierówny – wybierz TV z rozdzielczością 4K
Telewizor to wciąż centrum dowodzenia rozrywką w większości domów. Starszy czy nowszy, duży czy mały – jeżeli jest wyposażony w złącze HDMI, zazwyczaj można podłączyć do niego dowolną konsolę. Ale sama możliwość podpięcia konsoli nie oznacza, że sprawa jest załatwiona, a granie będzie czystą przyjemnością. Diabeł bowiem tkwi w szczegółach, a nawet kilkuletni telewizor może już nie spełniać wszystkich wymagań najnowszego sprzętu do grania.
Obecna generacja konsol, czyli Xbox Series oraz PlayStation 5, projektowana została z myślą o nowoczesnych odbiornikach TV, które obsługują rozdzielczość 4K, HDR i częstotliwość odświeżania obrazu sięgająca nawet 120 Hz. Chociaż będziesz w stanie bez trudu pograć na kilku, a nawet kilkunastoletnim sprzęcie w rozdzielczości Full HD, to tego typu telewizor do PS5 czy Xboxa Series nie uwolni pełnego potencjału współczesnej konsoli.
Oczywiście gracze są różni. Jeden potrzebuje wszystkich wodotrysków, które wiążą się często z większym wydatkiem na telewizor, a drugiemu wystarczy sama frajda z grania we względnie dobrej jakości obrazu. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka uniwersalnych cech, które korzystnie wpłyną na przyjemność i satysfakcję z grania. Poznaj najważniejsze z nich i wybierz telewizor do konsoli wedle swoich preferencji i możliwości.
Zobacz ofertę telewizorów Sony dla graczy w x-komie
Telewizor do Xbox Series X i PS5 – na jakie cechy zwrócić uwagę?
Przekątna ekranu
Współczesne telewizory do konsol zaczynają się na dobrą sprawę od 43 cali. Interfejs wielu gier projektowany jest z myślą nie tylko o wysokiej szczegółowości obrazu, ale też dużej powierzchni ekranu. Dlatego dobierz przekątną do odległości od telewizora, w jakiej będziesz się znajdować. Przyjęło się, że w przypadku telewizorów UHD (4K) na każdy cal przekątnej powinny przypadać 2 cm odległości. Przykładowo odległość od 55-calowego odbiornika powinna wynieść ok. 110 cm.
Wybierając za małą przekątną albo siedząc za daleko od ekranu, nie zobaczysz wielu szczegółów, a interfejs będzie nieczytelny. Decydując się zaś na zbyt dużą przekątną, nie obejmiesz wzrokiem całego ekranu, czym także utrudnisz sobie rozgrywkę.
Rozdzielczość ekranu
Standardem w przypadku współczesnych telewizorów jest rozdzielczość 4K, czyli 3840 × 2160 pikseli. Konsole obecnej generacji także zaprojektowane zostały z myślą o wyświetlaniu obrazu o takiej szczegółowości. Skorzystasz z tego nie tylko w grach, ale także oglądając filmy na Blu-ray czy z serwisów streamingowych, których aplikacje dostępne są na konsolach.
Czy zatem każda współczesna gra uruchamia się w 4K? W większości tak, ale wiele z nich dynamicznie dostosowuje rozdzielczość do wydarzeń na ekranie, aby zachować płynność w najbardziej wymagających graficznie momentach. Oznacza to, że sama grafika może być generowana w niższej rozdzielczości, a następnie rozciągana do 4K i wyostrzana, aby zredukować rozmycie obrazu. Rzadko kiedy jednak spadek rozdzielczości mocno kłuje w oczy – dużo większym utrudnieniem byłoby przycinanie się gry. A skoro o przycinaniu i płynności mowa…
Częstotliwość odświeżania
Tutaj sprawa jest prosta – im wyższa częstotliwość, tym płynniejszy obraz. W przypadku telewizorów do Xbox Series X albo PS5 standardem powinno być odświeżanie 100-120 Hz. Jedną z cech współczesnych konsol jest właśnie obsługa tak wysokiej płynności obrazu. Jeśli nie masz natomiast większych wymagań, to w zupełności usatysfakcjonuje Cię 60 Hz.
Polecamy także modele: Philips 55PUS8919 55” LED 4K 144 Hz Titan OS Ambilight x3, Hisense 65E7NQ PRO QLED 4K 144Hz VIDAA Full Array Dolby Vision Atmos, Samsung QE43QN92D 43" QLED 4K 144Hz Tizen TV Dolby Atmos HDMI 2.1
Input lag
Input lag określa, jak szybko po wydaniu komendy przez konsolę jej efekt będzie widoczny na telewizorze. Dobrym wyborem będzie telewizor z input lagiem na poziomie wyższym niż ok. 60 ms. Jednakowoż im mniej, tym lepiej. Najlepsze telewizory dla graczy oferują opóźnienie rzędu 8-12 ms (na sygnale 1080p), co jest świetnym wynikiem, szczególnie dla dynamicznych gier akcji, jak strzelanki, wyścigi czy rajdy.
HDR
Dobrze, aby telewizor do konsoli obsługiwał HDR, czyli szeroki zakres dynamiki obrazu. Ta technologia znacznie poprawia kontrast i stała się obecnie standardem w przypadku większości telewizorów. Różnicę pomiędzy treścią HDR a SDR widać gołym okiem. Nawet tani telewizor do PS5 czy Xboxa Series X będzie prawdopodobnie obsługiwał tę technologię. Jeżeli konsola wykryje taką możliwość, dopasuje wyświetlany obraz do odbiornika.
HDMI 2.1
To bardzo ważny aspekt, ponieważ złącze HDMI 2.1 odpowiada nie tylko za jakość obrazu, ale także dźwięku. W grach jest on równie istotny. HDMI 2.1 zapewnia przesył 5.1 i 7.1 kanałowego dźwięku do telewizora bądź soundbara. Pamiętaj jednak, że w niektórych telewizorach HDMI 2.1 to w rzeczywistości HDMI 2.0. Dowiedz się zatem, w jaki sposób rozpoznać TV z prawdziwym HDMI 2.1.
Tryb gry
Tryb ten automatycznie dostosowuje działanie telewizora pod kątem gier. Dzięki temu gracz może cieszyć się płynną i niczym niezakłóconą rozgrywką na jak najwyższym poziomie. Automatyczny tryb gry mają praktycznie wszystkie telewizory 4K klasy niskiej, średniej i wyższej. TV, które go nie mają to zazwyczaj modele z rozdzielczością HD Ready lub Full HD.
Przeczytaj również artykuł Tryb gra – które telewizory go mają i co nam daje?
ALLM
ALLM (Auto Low Latency Mode) wykrywa, że na telewizorze właśnie włączono grę i automatycznie przestawia go w tryb najniższego opóźniania (czyli najczęściej w tryb gry). Niektórzy producenci na ALLM stosują własne nazwy np. Instant Game Response w przypadku LG.
Typ telewizora
Część wymienionych wyżej cech to do pewnego stopnia wypadkowa typu telewizora, czyli zastosowanej w nim matrycy i jej podświetlenia. Tak na dobrą sprawę dla graczy najbardziej sprawdzą się dwie matryce: LCD i OLED. Którą z nich wybrać?
Matryce LCD i OLED różnią się nie tylko głębią czerni i kontrastem, lecz także, a może przede wszystkim, czasem reakcji pikseli. Nawet gdy telewizor LCD jest ekranem klasy 120Hz i ma niski input lag, to OLED bije go na głowę dużo niższym czasem reakcji pikseli. Są to różnice dostrzegalne w grach gołym okiem.
W kategorii LCD kryteria wyboru powinny wyglądać następująco:
- jeśli grasz głównie nocami i to przy zgaszonym świetle, wybierz raczej telewizor z matrycą VA;
- w ciągu dnia, jak i w pomieszczeniach silnie doświetlonych lampami wszelkiego kalibru, lepiej sprawdzi się telewizor z matrycą IPS/ADS.
Wokół matryc OLED narosło sporo mitów. Jednym z nich, niejednokrotnie zaważającym na decyzji zakupowej, jest ten mówiący o wypalaniu się pikseli. Coś takiego rzeczywiście mogłoby zaistnieć, zwłaszcza gdyby ekran wyświetlał statyczny obraz przez długi czas. Obecnie, dzięki zastosowaniu różnych mechanizmów ochrony panelu OLED ryzyko wypalenia zostało znacznie ograniczone, choć go całkowicie nie wyeliminowano. Wiele zależy tu od użytkownika, od przestrzegania przez niego zaleceń z instrukcji obsługi oraz od zwykłego zdrowego rozsądku.
Z punktu widzenia gracza niezaprzeczalnym atutem telewizorów OLED jest bardzo wysoka jakość oferowanego obrazu. Kontrast jest praktycznie nieskończony, a prezentowana czerń smolista i bardzo głęboka stanowiąc świetne tło dla kolorów. Barwy na ekranie OLED są soczyste, nasycone, intensywne i bardzo żywe, tworząc wysoce realistyczny świat gry.
Zobacz ofertę telewizorów LCD w x-komie
Zobacz ofertę telewizorów OLED w x-komie
Jaki telewizor do Xbox Series S? Mniejsza konsola też ma duże potrzeby
Konsoli Xbox Series S postanowiliśmy się przyjrzeć się osobno, ponieważ to bardzo osobliwy sprzęt. Słabsza siostra Xboxa Series X obsługuje maksymalnie rozdzielczość 1440p. Jednak nie produkuje się telewizorów w takiej rozdzielczości, która znajduje się pomiędzy Full HD (1080p) a 4K (2160p). Ale Series S potrafi obsłużyć do 120 klatek na sekundę, HDR i Ray Tracing, tak samo jak Series X. Co należy zatem wybrać?
Najlepiej nie kombinować i wybrać telewizor do Xboxa Series X. Rozdzielczość 4K sprawdzi się podczas korzystania z funkcji smart TV odbiornika, zwłaszcza serwisów streamingowych. Ponadto tego typu telewizor do Xboxa Series S będzie inwestycją na przyszłość, w razie zakupu lepszej konsoli za kilka lat lub odtwarzacza Blu-ray 4K.
Jeżeli posiadasz już dobrej klasy telewizor Full HD, to będzie on odpowiedni do tej konsoli. Rozdzielczość 1440p i 120 Hz to szczyt możliwości sprzętu, którego nie osiąga część gier. Wiele z nich działa w dynamicznej rozdzielczości i w przedziale płynności 30-60 FPS. Większość telewizorów Full HD sprzed kilku lat, przeznaczonych np. do PS4 lub Xboksów One, bez problemu sprosta wymaganiom Xboxa Series S.
Zobacz ofertę telewizorów Philips w x-komie
A jaki telewizor do PS5 Pro? Ten w 4K w zupełności wystarczy
W tym momencie przez Twoją głowę mogła przemknąć myśl: „No dobra, ale ja mam PS5 Pro. Czy telewizory, które tu opisujecie dadzą radę?”. Odpowiedź brzmi: Tak, dadzą radę.
Wybór TV do PS5 Pro nadal mało różni się od wyboru ekranu do PS5 i Xboxów Series. Telewizory mające 4K, HDR, HDMI 2.1 (to prawdziwe) i niski input lag spokojnie wystarczą do tego, aby cieszyć się ulubionymi tytułami. Na rynku pojawiły się jednak bardzo tłuse kąski w postaci No Man's Sky czy Gran Turismo 7. Gry te można odpalić na sprzęcie 8K (co w ogóle uzasadnia teraz zakup tego typu telewizorów).
Ważną kwestią jest natomiast odświeżanie ekranu. 120 Hz to standard w przypadku PS5 Pro. Koneserom i bardziej zapalonym graczom polecamy natomiast zainwestować w telewizor z odświeżaniem nawet 240 Hz.
Oczywiście możesz postawić na mocarza z rozdzielczością 8K. Szczególnie jeśli zakup ten ma być inwestycją na wiele lata, a Ty jesteś wymagającym kinomanem, który ma jasne potrzeby. Kupując telewizor do PS5 Pro Xboxa Series, bez obaw wybierz TV w 4K. Modele, które wcześniej podaliśmy spokojnie poradzą sobie po podłączeniu do nich tej konsoli.
A może monitor do konsoli? Duże możliwości małych ekranów
Czy można podłączyć konsolę do monitora? Oczywiście, że można. Ale to rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy grają przy biurku, gdyż monitory są zwykle znacznie mniejsze od telewizorów. Ich zaletą jest jednak niższa cena względem telewizorów do konsol i bogata oferta ekranów skierowanych specjalnie do graczy.
Pamiętaj jednak, że najpopularniejszą rozdzielczością w monitorach pozostaje wciąż Full HD. Gamingowe monitory 4K kosztują zauważalnie więcej, zwłaszcza te obsługujące HDR oraz odświeżanie w 120 Hz. Dlatego dokładnie porównaj dostępne opcje i wybierz najlepiej zbilansowany model.
Czy TV do konsoli jest tylko do grania? Czy nadaje on się również do filmów?
Tak, telewizor dla gracza może być jednocześnie dobrym ekranem do oglądania filmów i sportu. Być może trzeba będzie ręcznie przełączyć się z trybu gry do trybu kino lub film, niemniej specyfikacja pozwalająca wycisnąć maksimum z gier wideo nie sprawia, że nie skorzystasz z TV w tradycyjny sposób. Inaczej mówiąc, na rynku jest wiele modeli, które sprawdzą się i w grach, i w domowym kinie.