Inteligentne oświetlenie w domu – jak zrobić i od czego zacząć?
Inteligentne oświetlenie w domu to wygoda, bezpieczeństwo i nie tylko
- Wygoda i komfort: Inteligentnym oświetleniem można sterować za pomocą aplikacji mobilnej oraz komend głosowych. Zdalna kontrola przydaje się, kiedy jesteś poza domem.
- Oszczędność energii: Żarówki LED używane w elementach inteligentnego oświetlenia są na ogół bardziej energooszczędne niż te tradycyjne.
- Bezpieczeństwo: Możliwość zdalnego włączania i wyłączania świateł może symulować obecność w domu, co odstrasza potencjalnych włamywaczy.
- Personalizacja: Zmieniaj kolory i dostosuj oświetlenie do swoich potrzeb np. jasne światło do pracy, ciepłe światło do relaksu czy kolorowe światło na imprezy.
- Integracja z innymi urządzeniami: Inteligentne oświetlenie współpracuje z innymi systemami smart home, takimi jak termostaty, systemy alarmowe czy czujniki ruchu.
- Komfort i samopoczucie: Jednym kliknięciem dostosuj barwy i intensywności światła, aby pozytywnie wpłynąć na swój nastrój i samopoczucie – np. ciepłe, delikatne światło wieczorem zrelaksuje Cię przed snem.
Co należy zaplanować przed stworzeniem inteligentnego oświetlenia w domu? Nie musisz robić generalnego remontu
Wiesz już, że inteligentne oświetlenie to rozwiązanie dla Ciebie? Oczami wyobraźni widzisz, gdy w Twoim domu światła same się zapalają i zmieniają kolory, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Uspokajamy: nie musisz budować nowego domu lub przeprowadzać generalnego remontu.
Stworzenie inteligentnego systemu oświetlenia domowego jest w gruncie rzeczy dość proste. O czym jednak dobrze pamiętać, zanim zaczniesz to robić?
Zastanów się, gdzie najbardziej przyda Ci się inteligentne oświetlenie
Na samym początku zastanów się, gdzie w ogóle najbardziej Ci się przyda inteligentne oświetlenie. Czy ma być np. tylko w jednym pokoju, aby przetestować to rozwiązanie? A może chcesz od razu pójść na całość i stworzyć oświetlenie LED w całym domu? Chcesz je stawiać od początku czy przebudowywać istniejące?
Odpowiadając na te pytania, będziesz wiedzieć, w jaki sprzęt potem zainwestować. Czy będzie to np. kilka nowych żarówek i taśm LED, czy tylko jeden moduł dopuszkowy, w ramach którego podłączysz żarówki, które już masz. A może tylko jedna, tania żaróweczka, aby sprawdzić, z czym to się je?
Co jeśli stawiasz wszystko od zera? Planuj bez ograniczeń
Budując oświetlenie smart home od zera, nie ogranicza Cię nic. Od początku zatem zaplanujesz je, tak jak chcesz. Przy budowie nowego domu od razu zainwsetuj w inteligentne przełączniki światła, żarówki, taśmy i lampy. Kolejną zaletą jest fakt, że już na samym początku możesz postawić na produkty od jednego producenta. Da Ci to szereg korzyści, o czym szerzej napiszemy niżej.
Możesz też przebudować istniejące oświetlenie… tylko pamiętaj o odpowiednich akcesoriach
Przebudowując istniejące już oświetlenie na inteligentne, masz dwie drogi. W pierwszym przypadku możesz zachować wszystko tak jak jest i zainwestować tylko w moduły dopuszkowe, które należy zamontować pod przełącznikami światła. Moduł integrujesz potem ze smartfonem i za pomocą aplikacji będziesz sterować wszystkimi żarówkami podłączonymi do jednego włącznika, bez konieczności ich wymiany na modele LED. Jest to zatem wygodne, kiedy do jednego obwodu masz podpięte kilka źródeł światła.
To nieco bardziej skomplikowane rozwiązanie (poprzez montaż) jest jednak ekonomiczne. Dlaczego? Dlatego że kupujesz tylko jedno akcesorium, zamiast kilku inteligentnych żarówek, których łączny koszt na pewno przekroczy cenę modułu.
Drugie rozwiązanie jest łatwiejsze, i polecane dla początkujących entuzjastów smart home, ale nieco droższe. Polega ono na wymianie żarówek tradycyjnych na inteligentne w każdej lampce lub żyrandolu. Jest to o tyle prostsze niż pierwszy sposób, że żarówki LED montuje się dokładnie tak samo jak zwykłe. Musisz jednak liczyć się z tym, że zapłacisz więcej, a sterowanie nimi może być nieco mniej wygodne, jeśli kupisz żarówki od różnych producentów.
Widząc, że inteligentne oświetlenie to strzał w 10, dodawaj do niego lub wymieniaj kolejne elementy.
Centralka zapewnia komfort sterowania oświetleniem
Skoro już jesteśmy przy temacie sterowania. Kiedy wiesz już, że oświetlenie inteligentne jest dla Ciebie i planujesz zakup większej liczby akcesoriów, to rozważ także kupno centralki (hubu).
„A po co mi kolejne urządzenie, skoro mam w smartfonie aplikację?” – pewnie teraz takie pytanie sobie zadajesz. Centralka, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na centralne sterowanie większą liczbą różnych akcesoriów. Także tymi, które łączą się za pomocą protokołów Z-Wave i Zigbee (nie martw się, zaraz wytłumaczymy o co z nimi chodzi).
Wyobraź sobie teraz taki scenariusz. Masz już kilka żarówek różnych producentów. Niestety, aby nimi sterować, trzeba pobrać kilka oddzielnych aplikacji i skonfigurować z nimi akcesoria. Jest to bardzo niewygodne i niepraktyczne, prawda?
Mając natomiast centralkę, dodajesz do niej światła LED, parujesz ją z ze smartfonem, odpalasz tylko jedną aplikację (tę, z którą sparowany jest hub) i za jej pomocą zarządzasz wszystkimi podpiętymi urządzeniami.
Hub umożliwia również na tworzenie bardziej skomplikowanych połączeń między poszczególnymi urządzeniami smart home (np. oświetlenie z termostatem) i harmonogramów włączania/wyłączania światła.
Pamiętaj o kompatybilności
Jeśli inteligentne oświetlenie to dla Ciebie początek przygody ze smart home, zastanów się, z jakiego ekosystemu chcesz korzystać i dokonaj zakupu pod niego. Często wybór ten dyktowany jest asystentem głosowym, którego już masz (np. w swoim smartfonie lub głośniku) i z którego na co dzień korzystasz.
Czy to znaczy, że jeśli korzystasz z Siri to niejako zapadł wyrok i musisz koniecznie kompletować urządzenia pasujące do Apple HomeKit, a jeśli z Asystenta Google – Google Home? Oczywiście, że nie. Ale dobieranie systemu pod to, co już masz i jest Ci znajome, ułatwia sprawę, a także pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy.
Dlatego warto sprawdzić, z jakim inteligentnym oświetleniem kompatybilny jest używany przez Ciebie asystent i do niego dostosować wybór.
Sprawdź też, czy dany element współpracuje asystentem lub hubem, który już posiadasz. Szczególnie, kiedy sięgasz po produkt spoza danej linii. Bardzo często bywa bowiem tak, że żarówki, lampy czy czujniki różnych firm ze sobą nie współpracują.
Zadbaj o stabilne połączenie WiFi
Stabilna łączność z siecią WiFi to gwarancja, że wszystko będzie działać bez zakłóceń i tak jak trzeba. Dlatego też zadbaj o dobry router, który obsługuje:
- WiFi 6;
- dwa (2,4 GHz i 5 GHz) lub trzy (2,4 GHz i dwa 5 GHz) pasma łączności;
- technologię OFDMA, która zwiększa wydajność sieci bezprzewodowej;
- technologię MU-MIMO, umożliwiającą przesyłanie w tym samym czasie danych; do wielu urządzeń bez utraty wydajności.
Zobacz ofertę routerów do inteligentnego oświetlenia w x-komie
Zigbee, Z-Wave, WifFi, Bluetooth – na jaki protokół postawić w inteligentnym oświetleniu domu?
Nie musisz budować oświetlenia w ramach tylko jednej sieci
Wyżej wspomnieliśmy o protokołach łączenia i zgodnie z obietnicą spieszymy z wyjaśnieniem, o co dokładnie z tym chodzi. Rozróżniamy 4 główne technologie, za pomocą których łączą się elementy inteligentnego oświetlenia w domu:
WiFi i Bluetooth to sieci najpopularniejsze i sprawdzające się w przypadku mniej rozbudowanych systemów oraz mniejszych przestrzeni. Obie sieci są bardzo proste w obsłudze, nie potrzebują połączenia z centralką i pozwalają sterować nimi bezpośrednio z aplikacji. Pamiętać należy jednak, że WiFi, w przypadku podłączenia większej liczby urządzeń, może się przeciążyć. Bluetooth natomiast ma mały zasięg i nie można nim sterować, będąc poza domem.
Na WiFi i Bluetooth warto stawiać na początku przygody z inteligentnym oświetleniem lub kiedy chcemy mieć tylko niedużą liczbę jego elementów (np. kilka żarówek LED).
Z-Wave i Zigbee oferują bardziej stabilne połączenie, są narażone na mniejsze przeciążenia i można nimi sterować nawet przy braku WiFi. Mają również większy zasięg działania, dlatego też jest to lepszy wybór do większego domu i mieszkania oraz w przypadku bardziej rozbudowanych systemów.
Akcesoria działające w sieci Z-Wave i Zigbee, potrzebują integracji z centralką, która umożliwi zdalne sterowanie nimi.
W jakie akcesoria warto zainwestować, budując inteligentne oświetlenie?
Masz już pomysł, w którym miejscu Twojego domu stworzysz inteligentne oświetlenie? Wiesz już czy będziesz tylko wymieniać stare żarówki na LED czy budować wszystko od zera? Dobrze. To znak, że czas zastanowić się nad tym, w jakie sprzęty należy zainwestować. Do kupienia masz chociażby żarówki i taśmy LED czy inteligentne sterowniki i wiele innych akcesoriów.
Pozwól, że pomożemy Ci w tym wyborze.
Czy warto stawiać na jednego producenta podczas budowy inteligentnego oświetlenia w domu? Tak, ale…
Wielokrotnie w tym poradniku wspomnieliśmy już o budowaniu smart oświetlenia poprzez stawianie na urządzenia od jednego producenta. Czy jednak zawsze trzeba tak robić? Nie ma tutaj reguły. Ta droga jest jednak dobra dla osób, które stawiają swój dom od fundamentów lub mają wprowadzić się do całkiem nowego mieszkania.
W momencie, kiedy chcesz postawić na smart home, mając już w nim lampy i żarówki, kompletowanie jednolitych akcesoriów oświetleniowych może być nieco bardziej problematyczne. Taki ruch wymagałby od Ciebie wymiany wszystkich dotychczasowych żarówek np. na żarówki Philipsa, a do tego kupienia innych akcesoriów pokroju mostka czy inteligentnych włączników od tego samego producenta.
Spinając elementy inteligentnego oświetlenia domu w ramach jednego ekosystemu (np. Samsunga lub Apple), zyskasz jednak zalety w postaci:
Autor poradnika: Jakub Jędrzejski