Jaki telewizor 55 cali kupić? Ranking TV 55 cali
Telewizor 55 czy 65 cali?
Wybór nie jest łatwy, bowiem w danym budżecie rezygnacja z większego ekranu pozwala kupić bardziej zaawansowany telewizor 55-calowy o lepszych parametrach technicznych. Jeżeli nie podjąłeś jeszcze decyzji co do rozmiaru, przeczytaj nasz poradnik, w którym polecamy, jaki telewizor 65 cali kupić.
Jaki telewizor 55 cali kupić w 2025?
TCL 55C655 – atrakcyjny stosunek jakość/cena, wysoki kontrast, żywe kolory
Samsung 55Q80D – kontrast i czerń, wysoka jasność, wybitnie dobre brzmienie
Samsung 55QN85D – bardzo wysoki kontrast, głęboka czerń, wysoka jasność, wybitnie dobre brzmienie
LG OLED55B4 – wspaniała czerń i kontrast, wierne kolory i szeroka paleta barw, pilot z kursorem
Samsung 55S90D – głęboka czerń i bardzo wysoki kontrast, kolory na wprost i pod kątem, mocne brzmienie
Samsung 55S95D – rewelacyjna czerń i kontrast, wysoka jasność, matowy ekran, moduł One Connect
Sony 55XR80 – wspaniała czerń i kontrast, szeroka paleta barw, najlepsze skalowanie z SD do 4K
LG OLED55G4 – bardzo wysoka jasność w trybie HDR, wspaniała czerń i kontrast, 5 lat gwarancji na wyświetlacz
Bazując na wiedzy i doświadczeniu zdobytym podczas testowania w roku 2024 aż 60 różnych modeli telewizorów, Tomasz Chmielewski przygotował ranking polecanych telewizorów 55 cali, który pozwoli Wam znaleźć odpowiedź na pytanie „jaki telewizor 55 cali kupić?”
Polecane modele telewizorów 55 cali
Zestawienie polecanych przez nas modeli telewizorów prezentujemy według ceny: od najniższej do najwyższej.
➤TCL 55C655
TCL 55C655 to telewizor, który pozostawił po sobie pozytywne wrażenie takimi zaletami jak bardzo wysoki kontrast natywny, żywe i nasycone barwy oraz zaskakująca ostrość obrazu. I choć to ostatnie wynika z celowego wyostrzenia obrazu, jest ono lekkie i typowym użytkownikom nie będzie przeszkadzać, tym bardziej, że użyto zaawansowanych metod, a nie zwykłego wyostrzania krawędzi. Całości dopełnia bogaty w aplikacje i funkcje multimedialne system Android 12 oraz bardzo dobry stosunek jakości do ceny.
Wyróżniające zalety TCL 55C655
- ✧bardzo korzystny stosunek jakości obrazu do ceny
- ✧wysoki kontrast
- ✧żywe i naturalne kolory
- ✧rozbudowany system operacyjny
- ✧duży wybór aplikacji VoD
- ✧wygodny pilot
➤Samsung 55Q80D
Model 55Q80D jest najtańszym telewizorem Samsunga łączącym matrycę LCD VA klasy 120 Hz oraz wielostrefowe podświetlenie. Daje mu to dużą przewagę na modelem 55Q77D, który, choć również 120-hercowy, ma jednak podświetlenie krawędziowe. Inaczej mówiąc, przeskok w jakości obrazu pomiędzy tańszym 55Q67D a droższym 55Q80D jest zaiste ogromny. Czy warto zatem dopłacić do 55Q80D? Bezdyskusyjnie, chociaż pewnym problemem jest opisany poniżej model Samsunga - 55QN85D.
Wyróżniające zalety Samsunga 55Q80D
- ✧dużo lepszy od 55Q77D
- ✧wysoki kontrast
- ✧głęboka czerń na pasach
- ✧wysoka jasność
- ✧dobra reprodukcja barw
- ✧bogate multimedia
- ✧wybitnie dobre brzmienie
- ✧solidna konstrukcja
➤Samsung 55QN85D
Aktualnie Samsung 55QN85D jest droższy od porównywalnego modelu z niższej serii, tj. 55Q80D, o jakieś 300 złotych. I wiecie co, dopłacenie do 55QN85D to będą pieniądze dobrze wydane. Za tę stosunkowo niewielką dopłatą otrzymujemy szerszą paletę barw, 20% więcej stref oraz o 40% wyższy współczynnik kontrastu. Do tego dochodzi stabilny i żwawy system operacyjny. I chociaż za cenę Samsunga 55QN85D można kupić chiński telewizor z większą liczbą stref podświetlenia, niestety nie będzie miał on tak dopracowanych algorytmów wygaszania i zarządzania tymi strefami. I właśnie w tym obszarze Samsung 55QN85D ma przewagę, którą w warunkach domowego kina po prostu widać gołym okiem.
Wyróżniające zalety Samsunga 55QN85D
- ✧lepszy od 55Q80D
- ✧bardzo wysoki kontrast
- ✧głęboka czerń na pasach
- ✧wysoka jasność
- ✧dobra reprodukcja barw
- ✧bogate multimedia
- ✧wybitnie dobre brzmienie
- ✧solidna konstrukcja
➤LG OLED55B4
Gdy wielu użytkowników zastanawia się, czy wybrać telewizor Mini LED, czy raczej kupić OLED-a, warto przypomnieć bardzo prostą prawdę, że w domowym kinie, czyli w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu OLED-y pokonują Mini LED-y. To właśnie wyższy kontrast, ciemniejsza i głębsza czerń, znacznie lepsze kolory pod kątem oraz większa precyzja w oddawaniu bardzo jasnych obiektów HDR dają OLED-om przewagę. A znakomitą „przepustką” do świata ekranów organicznych będzie właśnie 55-calowy OLED LG z serii B4. Oprócz typowych dla OLED-a zalet 55B4 ma poprawiony interfejs, nowe funkcje systemu webOS 2024, obsługę Chromecasta oraz dwa razy więcej gniazd HDMI 2.1 niż w poprzedniku, czyli modelu 55B3.
Wyróżniające zalety LG OLED55B4
- ✧wspaniała czerń i kontrast
- ✧dobra kalibracja fabryczna
- ✧wierne kolory i szeroka paleta barw
- ✧bardzo dobre możliwości multimedialne
- ✧obsługa Chromecasta
- ✧cztery pełne złącza HDMI 2.1
- ✧pilot z kursorem
➤Samsung 55S90D
55S90D to najbardziej zaawansowany telewizor OLED marki Samsung wykorzystujący tradycyjny wyświetlacz WOLED. Nie rozczarowuje nie tylko jego obraz, lecz także i dźwięk, który charakteryzuje się wybitnie zręcznym i muzykalnym basem. Dodajmy do tego praktycznie nieskończony kontrast, głęboką czerń czy brak degradacji obrazu pod kątem tak typowej dla telewizorów LCD, a stanie się jasne, że model 55S90D wyszedł Samsungowi naprawdę dobrze i jest wysoce uniwersalnym telewizorem do niemalże wszystkich zastosowań.
Wyróżniające zalety Samsung 55S90D
- ✧głęboka czerń i bardzo wysoki kontrast
- ✧kolory na wprost i pod kątem
- ✧czysta biel i szarości
- ✧jaśniejszy od 55S85D
- ✧szybkość i płynność działania
- ✧znakomite brzmienie z mocnym basem
- ✧bogate multimedia
- ✧wygodny pilot
➤Samsung 55S95D
W porównaniu do 55S90D model 55S95D wymaga słonej dopłaty, bowiem niemalże dwóch tysięcy złotych. W zamian za to dostajemy jaśniejszy obraz, szerszą paletę barw oraz lepszy wyświetlacz QD-OLED, który ma znacznie mniej problemów z reprodukcją trudnych przejść tonalnych w pobliżu czerni niż typowe WOLED-y. Dodajmy do tego unikalną cechę, jaką jest matowy ekran, a stanie się jasne, że 55S95D jednak sporo się różni od modelu 55S90D. A czy te różnice są warte słonej dopłaty, to już oceńcie sami. Zwracam uwagę, że najbliższy 55-calowy rywal wykorzystujący panel QD-OLED jest od 55S95D droższy niemalże o 2500 złotych i w dodatku nie ma matowego ekranu. Krótko mówiąc, w swojej klasie Samsung 55S95D jest propozycją nietanią, ale naprawdę wybitną i wyjątkową.
Wyróżniające zalety Samsunga 55S95D
- ✧rewelacyjna czerń i kontrast
- ✧bardzo duża jasność obrazu
- ✧matowa, antyodblaskowa powłoka ekranu
- ✧cztery złącza HDMI 2.1
- ✧bogate multimedia
- ✧unikalny moduł One Connect
- ✧złącze USB-C
➤Sony 55XR80
Jeżeli chcesz kupić telewizor OLED, ale nie z webOS-em czy Tizenem, lecz koniecznie z systemem Android, to na pewno warto rozważyć Sony 55XR80. To prawda, że jest to jeden z droższych modeli i nie jest tak jasny jak bezpośredni rywale, ale 55-calowa Bravia 8 ma przewagę gdzie indziej. Atutem Sony 55XR80 jest znakomita plastyka obrazu i niegubienie przyczerniowych detali i to już w ustawieniach fabrycznych, czym niestety nie może się pochwalić wielu konkurentów. Inne zalety Bravii 8 to najlepsze na rynku skalowanie z SD do 4K, szybkie działanie oraz szereg unikalnych funkcji jak wysoce konfigurowalne menu szybkiego dostępu. Dodajmy do tego chyba najlepszą na rynku implementację systemu Android 12, atrakcyjną, niezwykle smukłą i nowoczesną sylwetkę oraz udane brzmienie, a obraz zalet Bravii 8 będzie niemal kompletny.
Wyróżniające zalety Sony 55XR80
- ✧wspaniała czerń i kontrast
- ✧szeroka paleta barw
- ✧najlepsze na rynku skalowanie treści SD
- ✧dobra ostrość obrazów ruchomych
- ✧szybkie działanie
- ✧znakomite możliwości multimedialne
- ✧bardzo przydatne szybkie ustawienia
- ✧niski input lag
- ✧nóżki z wieloma wariantami ustawień
➤LG OLED55G4
Na rynku jest tylko jeden telewizor, który ma jednocześnie 55-calowy ekran WOLED oraz specjalne soczewki (MLA), które pomagają maksymalizować jasność ekranu niejako „wyciągając” rozproszone wewnątrz światło i nie dopuszczając do jego nadmiernej utraty. Modelem tym jest LG OLED55G4, który znajduje się w absolutnej światowej czołówce nie tylko pod względem jasności, lecz także jakości obrazu. Jego pozostałymi atutami są świetnie odwzorowanie barw, zarówno na wprost, jak i pod kątem, dobra reprodukcja obrazów ruchomych, rozbudowane multimedia czy kompetentnie zestrojone brzmienie. LG OLED55G4 to godny mocnej rekomendacji uniwersalny telewizor najwyższej klasy do prawie wszystkich zastosowań, zdolny zadowolić wysokie oczekiwania koneserów i wybrednych użytkowników.
Wyróżniające zalety LG OLED55G4
- ✧bardzo wysoka jasność w trybie HDR
- ✧wspaniała czerń i kontrast
- ✧wierne kolory (i ich szeroka paleta)
- ✧czysty i jednolity panel
- ✧bardzo dobre możliwości multimedialne
- ✧cztery złącza HDMI 2.1
- ✧5 lat gwarancji na wyświetlacz
- ✧nóżki z wieloma wariantami ustawień
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając telewizor 55-calowy - poradnik
Wybór telewizora z dużym, 55-calowym ekranem nie jest łatwy ze względu na dużą podaż i spore zróżnicowanie rozwiązań technicznych. Poniżej poruszamy kilka istotnych zagadnień, które ułatwią samodzielny wybór właściwego modelu.
Jakie są najważniejsze parametry telewizora?
Nie ulega wątpliwości, że z punktu widzenia jakości obrazu, najważniejszy jest kontrast, w związku z czym, kluczową decyzją podczas wyboru 55-calowego telewizora jest wybór rodzaju matrycy. Jest to wybór absolutnie kluczowy, bowiem wpływa na takie parametry jak współczynnik kontrastu czy degradacja kolorów pod kątem.
Samsung 55QN85D jest jednym z najlepszych 55-calowych telewizorów Mini LED w swojej klasie, głównie ze względu na dopracowane algorytmy wygaszania diod LED
W telewizorach LCD o przekątnej 55 cali spotykamy dwa główne rodzaje wyświetlaczy:
- typu VA;
- typu ADS/IPS.
Każdy z tych typów wyświetlaczy LCD ma swoje zalety i wady:
- matryce VA mają wysoki kontrast natywny, ale pod kątem barwy na ekranie gorzej wyglądają (bledną i/lub ciemnieją);
- z kolei matryce ADS/IPS mają niski kontrast natywny, ale pod kątem kolory wyglądają znacznie lepiej niż na VA.
To właśnie z tych powodów do kina domowego lepiej wybrać telewizor z wyświetlaczem LCD typu VA. Z kolei podczas gier oraz oglądaniu piłki nożnej w większym gronie lepiej sprawdzi się telewizor z panelem ADS.
Natomiast w telewizorach OLED w rozmiarze 55 cali spotykamy dwa główne wyświetlaczy:
- WOLED (najczęściej);
- QD-OLED (znacznie rzadziej).
Panele QD-OLED od Samsung Display oferują bardziej nasycone barwy oraz dokładniejszą reprodukcję obrazu w cieniach. Z kolei QD-OLED-y do niedawna ustępowały ekranom WOLED od LG Display w ciągu dnia, a to ze względu na jaśniejszą, bardziej szarą czerń absorpcyjną, chociaż matowa powłoka stosowana w niektórych QD-OLED-ach marki Samsung bardzo poprawiła sytuację.
dzięki soczewkom MLA 55-calowy LG z serii G4 jest jednym z najjaśniejszych telewizorów OLED na rynku
Jakie matryce, rozdzielczości oferują?
Wyświetlacze o przekątnej 55 cali mają rozdzielczość 4K, rzadziej 8K.
Jakie są najważniejsze funkcje?
Oprócz wysokiej jakości obrazu telewizor powinien spełniać szereg funkcji użytkowych. Do najważniejszych można zaliczyć:
- dopracowany system operacyjny
- bogate funkcje multimedialne
- duży wybór aplikacji VoD
- dobra jakość brzmienia
- złącza co najmniej klasy HDMI 2.0 (najlepiej 2.1 FRL)
- Bluetooth, Wi-Fi, Chromecast, AirPlay
Sony 55XR80 to stylistycznie wybitny telewizor OLED 4K z jedną z najlepszych implementacji systemu Android na rynku
Którzy producenci są najlepsi?
Do najważniejszych producentów 55-calowych telewizorów LCD można zaliczyć, w kolejności alfabetycznej, takie marki jak LG, Hisense, Samsung, Sony i TCL.
Z kolei głównymi producentami 55-calowych telewizorów OLED są, w kolejności alfabetycznej, LG, Philips, Samsung i Sony.
Jaki telewizor 55 cali z Androidem wybrać?
Bardzo częstym błędem popełnianym przez niedoświadczonych konsumentów jest założenie, że dwa telewizory mające tę samą wersję tego samego systemu operacyjnego Android będą oferować identyczną funkcjonalność i taki sam komfort obsługi. Niestety tak nie jest, a to ze względu na różnice w zastosowanych procesorach czy ilości pamięci RAM. Ponadto wielu producentów wzbogaca system o własne opracowania (np. menu/paski szybkiego dostępu), które znacznie ułatwiają życie użytkownikom.
Jak odległość powinna być od ekranu telewizora o przekątnej 55 cali?
Dla tak dużego ekranu zalecana odległość oglądania to od około 1,7 m (filmy) do około 2,3 m (pozostałe treści). Warto pamiętać, że w przypadku szybko zmieniających się obrazów ruchomych (np. wyścigi samochodowe) bardziej komfortowa będzie dalsza, a nie bliższa odległość. Podobnie będzie w przypadku treści HDR, zwłaszcza jeśli wybrany przez nas telewizor ma ponadprzeciętnie wysoką jasność.
Warto też pamiętać, że oglądanie z bliższej odległości sprawi co prawda, że lepiej będzie widać szczegóły i detale obrazu, ale, z drugiej strony, bardziej widoczne, dokuczliwe, a nawet irytujące mogą stać się wszelkie niedoskonałości obrazu, zakłócenia i zniekształcenia (pikseloza, banding, pasy, poświaty, chmurki (clouding), artefakty, aureole itd. itd.). W związku z tym warto zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że w typowym pomieszczeniu prawie zawsze możemy siąść bliżej (np. przysuwając fotel lub kanapę), natomiast dalej nie zawsze się da (wiadomo, ściany pokoju).
Na jakiej wysokości umieścić telewizor o przekątnej 55 cali?
Najlepiej, aby środek ekranu telewizora znajdował się na wysokości naszego wzroku. Jeżeli z takich czy innych względów spełnienie tego zalecenia nie jest możliwe, lepszy obraz oglądany pod kątem oferować będą telewizory OLED, a nie LCD.
Jaki wymiar ma telewizor 55 cali?
Ekran telewizora o przekątnej 55 cali ma szerokość około 122 i wysokość około 69 cm. Natomiast wymiary samego telewizora będą nieco większe i zależą od grubości zastosowanych ramek wokół ekranu, które, co ciekawe, są tym cieńsze i smuklejsze im wyższa cena i klasa telewizora.
Autor rankingu: Tomasz Chmielewski
Lista telewizorów przetestowanych przez Tomasza Chmielewskiego w Geex