Każde urządzenie elektryczne potrzebuje prądu, aby działać. Służą temu odpowiednie urządzenia zasilające. Wśród nich znajdziesz sprzęt, z którego skorzystasz w domu, jak i akcesoria niezbędne w podróży. Sprawdź, czego potrzebujesz do zasilania swoich urządzeń.
Listwę zasilającą wpinasz do gniazdka elektrycznego. Jej podstawową funkcją jest dostarczanie prądu do Twoich urządzeń, dlatego sama składa się z kilku gniazdek elektrycznych i włącznika. Trafisz też na listy zasilające z portami USB, do których bezpośrednio wepniesz kable USB. Po co kupować listwę zasilającą? Przede wszystkim pozwoli Ci podłączyć większą liczbę urządzeń do jednego gniazda zasilania. Ponadto listwy zasilające antyprzepięciowe ochronią Twoje urządzenia na wypadek nagłych skoków napięcia, np. podczas burzy.
Spotkasz się także z Power Distribution Unit (PDU), który przypomina nieco listwę zasilającą i spełnia podobną funkcję. PDU to jednak urządzenie przeznaczone do profesjonalnego zastosowania przede wszystkim przy zasilaniu serwerów. Umożliwia rozdzielanie zasilania między wiele urządzeń, wygodny montaż w szafach RACK, a także dynamiczne przełączanie się między zasilaniem z sieci a zasilaniem awaryjnym.
Najczęściej spotykane ładowarki do smartfonów to klasyczne ładowarki sieciowe, w które wpinasz kabel USB. Jeżeli Twój smartfon obsługuje ładowanie indukcyjne, możesz także zakupić ładowarkę indukcyjną. Wystarczy, że położysz na niej smartfon i od razu zacznie się ładować. Jeżeli natomiast dużo podróżujesz samochodem, zaopatrz się w ładowarkę samochodową, którą wpinasz w gniazdko zapalniczki.
Również laptop bez ładowarki długo nie podziała. Do wyboru masz bardzo wiele zasilaczy do laptopów, zarówno oryginalnych od producenta, jak i wysokiej jakości zamienników. Dostępne są zasilacze do starszych modeli laptopów, jak i do najnowszych sprzętów. Przed zakupem dokładnie upewnij się, jaki jest model Twojego laptopa, lub jakie parametry powinien posiadać zasilacz. Jeżeli nie masz pewności, sprawdź zasilacze uniwersalne – posiadają one kilka rodzajów wtyczek w zestawie, więc sprawdzą się nawet do kilku różnych laptopów.
Na rynku wciąż jest bardzo wiele urządzeń pracujących na tradycyjne baterie – zwłaszcza popularne „paluszki”. Baterie wykorzystasz jednak tylko jeden raz. Dlatego dobrym rozwiązaniem są akumulatory uniwersalne, które możesz wielokrotnie naładować. W tym celu potrzebujesz jednak ładowarki do akumulatorów. Chociaż sumaryczny koszt ładowarki i akumulatorów będzie nieco wyższy od samych baterii, to na dłuższą metę nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale też nie wyprodukujesz tak dużo odpadów.
Akumulatory z biegiem czasu zużywają się, więc ich wytrzymałość spada. Dotyczy to także akumulatorów stosowanych w smartfonach i laptopach. Na szczęście w wielu przypadkach możesz zakupić nowe baterie do smartfonów lub baterie do laptopów. Część urządzeń umożliwia samodzielną wymianę akumulatora bez rozkręcania sprzętu. Zazwyczaj jednak wymiana baterii będzie wymagać nieco większej wiedzy i umiejętności. Upewnij się także, czy urządzenie jest na gwarancji i czy gwarancja pozwala na taką ingerencje w sprzęt.
Jeżeli posiadasz drona, również do niego możesz dokupić nową baterię. Przyda się nie tylko w przypadku zużycia obecnej, ale także jako zapasowa w razie dłuższej zabawy – będziesz mógł korzystać z drona, kiedy wyczerpana bateria będzie się ładować. baterie do dronów przeznaczone są do konkretnych modeli i zazwyczaj są po prostu wpinane w urządzenie.
Powerbank to nieduże urządzenie, dzięki któremu naładujesz swoje urządzenia mobilne, jeżeli nie masz dostępu do prądu z gniazdka. Powerbanki wyposażone są w porty USB, do których wpinasz kabel ładujący urządzenia. Zależnie od pojemności powerbanka naładujesz swoje urządzenie nawet kilka razy, w związku z czym świetnie sprawdzi się podczas dłuższych pieszych wycieczek, podróży pociągiem albo na uczelni.
Zasilanie awaryjne i stabilizatory napięcia – na kłopoty z zasilaniemChociaż awarie zasilania nie zdarzają się często, to ich konsekwencje mogą być bardzo poważne. Zasilacze awaryjne (UPS) zasilą Twoje urządzenie elektroniczne przez jakiś czas po ustaniu napięcia w gniazdku elektrycznym. Dzięki temu zdążysz zabezpieczyć swoją pracę i bezpiecznie wyłączysz sprzęt.
Zasilacz awaryjny standardowo posiada kilka gniazdek zasilania, do których podpinasz swoje urządzenia oraz gniazdko lub kabel wyjściowy, za pomocą którego wpinasz UPS do prądu. Zasilacz UPS jest w pewnym sensie dużym powerbankiem, który w momencie przerwania zasilania z gniazdka natychmiast podtrzymuje pracę urządzeń dzięki wbudowanym w niego akumulatorom.
Akumulatory w zasilaczach awaryjnych (UPS) ulegają stopniowej degradacji wraz z biegiem czasu. Na szczęście w przypadku wielu zasilaczy można zakupić nowy akumulator do UPS. Dzięki temu nie będzie potrzeby zakupu całkiem nowego zasilacza awaryjnego. Ponadto niektórzy producenci oferują akcesoria UPS, dzięki którym będzie można np. wygodnie zamontować zasilacz w szafie RACK.
stabilizatory napięciaz wyglądu bardzo przypominają zasilacze UPS, ale ich cel jest nieco inny. Stabilizatory podbijają lub odpowiednio obniżają napięcie do standardowej wartości 230 V lub innej wybranej przez użytkownika. Dzięki temu ochronią urządzenie na wypadek skoku napięcia, ale też umożliwią zabezpieczenie swojej pracy i spokojne wyłączenie urządzenia w przypadku spadku napięcia.
Zobacz zasilanie w x-komie