Profesjonalne stabilizatory do aparatu to niezbędne akcesoria dla każdego, kto zamierza tworzyć profesjonalnie wyglądające filmy wideo. Sprzęt ten redukuje niepożądane ruchy kamery, jednocześnie pozwalając filmowcom na swobodne poruszanie się. Nadają się szczególnie do niskobudżetowego filmowania i innych sytuacji, w których niepraktyczne jest używanie, wysięgników, czy suwaków.
Stabilizator do aparatu to urządzenie 2- lub 3-osiowe, które utrzymuje sprzęt stabilnie, gdy porusza się platforma wspierająca. Istnieją różne ich rodzaje, od ręcznego stabilizatora do aparatu przeznaczonego do obsługi stosunkowo lekkiej kamery, po wysoce wyrafinowane, zmotoryzowane stabilizatory, które zapewniają precyzyjną kontrolę. Większość stabilizatorów do aparatu wykorzystuje obciążniki równoważące podparte na ramionach, które można regulować w celu uzyskania odpowiedniego wyważenia. Robi się to po to, aby zminimalizować niepotrzebne obciążenie ramion.
Stabilizatory do aparatu są przystosowane do maksymalnego obciążenia, które zawsze powinno być większe niż waga zamontowanego sprzętu. Na przykład stabilizator do aparatu bezlusterkowego może przenosić mniejsze obciążenie niż stabilizator do lustrzanki. Oprócz wagi sprzętu należy wziąć pod uwagę także całkowite obciążenie ciała. Niektóre stabilizatory do aparatu rozkładają obciążenie na plecy i górną część ciała, ale inne tego nie robią. W zależności od zastosowania filmowania, jego lokalizacji i czasu trwania, staranny dobór sprzętu może zmniejszyć obciążenie ciała, ramion i dłoni.
Aparat wsparty na 3-osiowym stabilizatorze ma trzy stopnie ruchu. Może poruszać się z boku na bok, co nazywa się panoramowaniem. W górę i w dół, zwane przechylaniem oraz skręcać w poziomie, zwane toczeniem. Wszystkie 3-osiowe profesjonalne systemy stabilizacji wideo tłumią ruch w dowolnej z tych trzech osi, aby zapewnić, że kamera będzie nadal wskazywać obiekt. W niektórych przypadkach sterowanie 3-osiowe nie jest konieczne, a wystarczy 2-osiowe. Stabilizator 2-osiowy kontroluje przechylanie i obracanie, ale nie kontroluje panoramowania. Stąd też drony często mają sterowanie 2-osiowe.
Obiektyw aparatu warto zabezpieczyć specjalnym filtrem fotograficznym., który uchroni go przed pyłkami, drobnymi kamykami i promieniowaniem UV. Miej pewność, że Twój sprzęt nie ulegnie zniszczeniu i zabezpiecz kruche szkło obiektywu lub ekranu LCD przed stłuczeniem lub oddziaływaniem złych warunków pogodowych takich jak deszcz, śnieg czy intensywne słońce. Wybierz w tym celu torbę lub walizkę ochronną.
Najlepsze stabilizatory do aparatu znajdziesz w sklepie x-kom