Kabel zasilający służy do podpięcia wybranego urządzenia (zazwyczaj komputera stacjonarnego lub laptopa) do gniazdka elektrycznego. Jedną końcówkę kabla zasilającego wpinasz do zasilacza Waszego urządzenia. Zasilacz komputera stacjonarnego znajduje się już w obudowie, natomiast zasilacz laptopa to charakterystyczna kostka wbudowana w kabel. Drugą stronę kabla wpinasz do gniazdka.
Różne urządzenia wymagają różnych kabli. Kabel zasilający do komputera stacjonarnego posiada złącze C13 w kształcie trapezu. Kabel zasilający do laptopa wyposażony jest w złącze C5. Ze względu na charakterystyczny kształt na ten kabel zasilający mówi się „koniczynka”. Wtyczka, którą wkładasz do gniazdka elektrycznego, fachowo nosi nazwę „SCHUKO” i znajduje się po drugiej stronie kabla. Przeglądając różne kable trafisz na wtyki i gniazda męskie (wyposażonymi w bolce), żeńskie (wyposażone w otwory), lub hybrydowe (posiadają i bolce, i otwory, np. gniazdko z uziemieniem).
Nieco rzadziej spotkasz się z kablem zasilającym z wtyczką DC, czyli zakończonym bolcem. Przeznaczony on jest do wpinania bezpośrednio w urządzenie. Z drugiej strony takiego kabla zazwyczaj znajduje się złącze USB, które wpinasz do odpowiedniej ładowarki z portem USB. Złącza kabli zasilających mogą być różnie ustawione. Najczęściej spotkasz się z prostym złączem. Natomiast kable zasilające kątowe ułatwiają podłączanie komputera do prądu w ciasnych przestrzeniach, na przykład blisko ściany. Dzięki temu kabel zasilający nie wygina się nadmiernie i nie ulega uszkodzeniu.
Jeżeli kabel zasilający, który posiadasz, jest za krótki, można dokupić do niego odpowiedni przedłużacz. Dzięki temu nie musisz kupować drugiego, dłuższego kabla zasilającego. Najczęściej spotkasz się z przedłużaczami kabli zasilających do PC. Jeżeli korzystasz z oryginalnych ładowarek do laptopów Apple, musisz zaopatrzyć się w specjalny kabel przedłużający od tego producenta. Może się także zdarzyć, że urządzenie, które chcesz podłączyć do zasilania, posiada nietypowe złącze. Wtedy musisz wyposażyć się w odpowiedni adapter, do którego podłączysz któryś ze zwykłych kabli zasilających.
Standardowy kabel zasilający ma kolor czarny i wykonany jest z tworzywa sztucznego. To wytrzymały materiał, ale powinieneś unikać nadmiernego wyginania, pocierania albo przygniatania go. Może to nie tylko zepsuć kabel, ale także doprowadzić do niebezpiecznego zwarcia. Jeżeli obawiasz się o wytrzymałość, na przykład podczas częstego wpinania i wypinania z gniazdka, kable zasilające z oplotem pokryte są wytrzymałym materiałem, który zapobiega intensywnemu przecieraniu się.
Kable zasilające mają także różną długość. Standardowo spotkasz się z długością około 1,5 metra. To zwykle w zupełności wystarczy, aby wpiąć komputer albo laptop do listwy zasilającej. W miarę potrzeb możesz zakupić dłuższy kabel zasilający, albo zaopatrzyć się w przedłużacz.
Sprawdź kable zasilające w x-komie