Rowery elektryczne – jak wybierać? Sprawdź i zadbaj o komfort swojej jazdy
Rower tradycyjny a elektryczny – czym się od siebie różnią?
Na pierwszy rzut oka rower elektryczny i tradycyjny wyglądają bardzo podobnie. Różnica pomiędzy tymi pojazdami jest jednak zasadnicza i odczuwalna przede wszystkim na poziomie ich działania. W przeciwieństwie do zwykłego roweru, electric bike posiada bowiem automatyczny układ napędowy, który gwarantuje dodatkowy zastrzyk mocy przy mniejszym wysiłku rowerzysty. W jego skład wchodzą zazwyczaj m.in. silnik elektryczny, akumulator oraz indywidualny system sterowania. Ze względu na powyższe, nie da się też ukryć, że rower elektryczny jest cięższy od zwykłego jednośladu, ale dzięki elektrycznemu wsparciu podczas jazdy, praktycznie w ogóle nie jest to odczuwalne.
Dowiedz się więcej na temat rowerów elektrycznych i wybierz model na miarę własnych potrzeb.
Jak działa e-bike? Odkryj jego największe zalety
Chcesz zawsze komfortowo korzystać z roweru? Jeśli postawisz na jego elektryczną odsłonę, masz to jak w banku. Automatyczny napęd i wynikająca z niego moc skutecznie odciążają rowerzystę i gwarantują płynne poruszanie się po każdym rodzaju terenu, a intuicyjne systemy sterowania sprawiają, że z obsługą tego wyjątkowego pojazdu poradzi sobie niemal każdy – bez względu na poziom znajomości systemów technologicznych.
Na tym jednak nie koniec. Dzięki swojej budowie, e-bike pozwoli sprytnie ominąć korki. Genialnie sprawdzi się zatem w mieście, które wraz z nim przemierzysz o wiele sprawniej. Co więcej, będziesz przy tym eko, bo maszyna ta jest przyjazna środowisku i nie wydziela szkodliwych dla otoczenia spalin. Mimo motoryzacyjnego potencjału, roweru elektrycznego nie trzeba też rejestrować, a tym samym dopełniać nużących formalności. W praktyce oznacza to, że jeśli kupisz taki sprzęt, to w zasadzie od razu możesz ruszać nim w drogę i korzystać ze wszystkich wymienionych atutów.
Miejski, szosowy, a może fatbike? Poznaj najważniejsze typy rowerów elektrycznych
Rowery elektryczne, podobnie do tradycyjnych, dzielą się na damskie, męskie i uniwersalne. Poszczególne typy dostosowane są do konkretnych grup użytkowników głównie budową i designem. Z perspektywy użytkownika ważniejszy jednak wydaje się być podział ze względu na przeznaczenie tych pojazdów. W tym kontekście do najpopularniejszych wariantów należą m.in.:
- miejski rower elektryczny – taki model łączy w sobie funkcjonalność, stylowy design, niezbędny na ulicy osprzęt oraz uniwersalną budowę, która umożliwia wygodną jazdę na co dzień;
- szosowy rower elektryczny – pozwala na efektywniejszą jazdę ulicami, skutecznie wspomagając kondycję użytkownika, szczególnie na terenach z wzniesieniami;
- gravel – mówiąc najprościej jest to e-bike, który łączy najważniejsze cechy szosówki oraz roweru górskiego, stając się rozwiązaniem uniwersalnym dla osób, które nie lubią monotonii i chcą mieć możliwość swobodnego zmieniania terenu jazdy;
- fatbike – główną cechą tego roweru elektrycznego jest wysoka sprawność na wymagającym terenie i w trudnych warunkach atmosferycznych, dzięki czemu idealnie nadaje się do jazdy np. w lesie, w górach, bezdrożach itd.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru elektrycznego?
Bez względu na to, jaki typ roweru elektrycznego wybierzesz, pamiętaj wziąć pod uwagę także jego konkretne cechy, które będą warunkowały wygodę, bezpieczeństwo i Twoją satysfakcję w trakcie przemierzonych razem z nim kilometrów.
- Moc silnika – miej na uwadze, że zgodnie z prawem UE, rower elektryczny może mieć maksymalną moc 250 W i osiągać maksymalną prędkość 25 km/h na drogach publicznych. Poza nimi wszystko zależy już od Twojej wyobraźni. Jeśli jednak chcesz mieć rower „na co dzień i od święta”, musisz pamiętać o tych parametrach.
- Akumulator i zasięg – upewnij się co do pojemności baterii, która w bezpośredni sposób warunkuje, ile rower przejedzie na jej jednym ładowaniu – w ofercie x-kom znajdziesz rowery elektryczne, które pozwalają przejechać jednorazowo nawet do 80 km.
- Umiejscowienie silnika i akumulatora – będzie ono kluczowe w kwestii wykorzystania roweru. Możesz postawić na silnik montowany w centralnej części ramy albo w przednim lub tylnym kole. Ten pierwszy jest bardziej uniwersalny, bo równo obciąża pojazd. Z kolei drugi, poprzez odciążenie w różnych partiach, sprawdzi się raczej dla wyczynowych rowerzystów i fanów offroadu.
- Rozmiar i wykonanie ramy – aby jazda była komfortowa i bezpieczna dla Twojego zdrowia, pamiętaj, że rozmiar ramy powinien być zawsze dobierany indywidualnie, odpowiednio m.in. do wzrostu. Z kolei jej wykonanie będzie miało wpływ na trwałość, estetykę i ciężar roweru. Najlżejsze ramy to te wykonane z aluminium i carbonu, czyli specjalnego włókna węglowego.
- Liczba biegów – czyli faktyczna liczba przełożeń, która warunkuje komfort jazdy po trudnym terenie. Wśród oferty x-kom znajdziesz modele oferujące od 7 do nawet 18 biegów.
- Rozmiar i rodzaj kół – te parametry mają znaczenie w kontekście drogi, na jakiej zamierzasz najczęściej wykorzystywać swój sprzęt. Większe koło to z reguły szybsza jazda na równym terenie. Natomiast do jazdy na trudnym podłożu i w wymagających warunkach atmosferycznych wybierane są chętnie mniejsze koła z szerokimi oponami.
- Hamulce – stanowią podstawę prawidłowego działania roweru, szczególnie w kryzysowych sytuacjach. Wśród rowerów typu e-bike znajdziesz głównie warianty z mechanicznymi lub hydraulicznymi hamulcami, które zostały dostosowane do jazdy wspomaganej dodatkową mocą.
- Dodatki – weź też pod uwagę wszelkie udogodnienia, które w efekcie końcowym sprawią, że korzystanie z roweru będzie bardziej funkcjonalne i komfortowe. Mogą to być np. tryby jazdy (eco, power itd.), pomiar dystansu oraz prędkości, wskaźnik naładowania baterii, odpowiednie oświetlenie i wiele innych.
Najlepsze rowery elektryczne kupisz w sklepie x-kom