Urządzenie All-in-One (AiO) to specyficzny komputer, którego wszystkie podzespoły niezbędne do działania znajdują się w obudowie monitora (procesor, karta graficzna, pamięć RAM, dysk itd.). Brak zewnętrznej jednostki centralnej wymagającej oddzielnej obudowy komputerowej pozwala zaoszczędzić miejsce i niweluje problem plączących się kabli. Komputer All-in-One jest od razu gotowy do pracy – nie wymaga zwykle dokupywania dodatkowych elementów. Wystarczy podpiąć urządzenia peryferyjne, np. klawiaturę i myszkę, które – co warto podkreślić – są dodawane do zestawu lub sparować je w przypadku bezprzewodowych wersji.
Komputery All-in-One zwykle wyróżniają się nie tylko kompaktowością, ale także cichą pracą i często nowoczesnym, estetycznym wyglądem. Pod względem komfortu użytkowania (duży ekran, którego przekątna waha się zwykle między 21,5 cala, a nawet 31,5 cala) i mobilności AiO (brak zewnętrznej obudowy i łatwość w przenoszeniu) plasuje się pomiędzy standardowym komputerem stacjonarnym a laptopem. Stanowi więc ciekawą alternatywę, której dodatkową zaletą jest energooszczędność (niskie rachunki za prąd).
Sprawdź nasz: Ranking komputerów All-in-One
Przed zakupem komputera All-in-One sprawdź – tak jak w przypadku standardowych PC czy notebooków – kluczowe podzespoły (specyfikację): CPU (Intel, AMD, Apple), GPU (dedykowana czy zintegrowana) czy dysk (SSD czy HDD) i jaką ma pojemność. Warto też zajrzeć do szczegółowej specyfikacji, by przekonać się, czy dane urządzenie oferuje niezbędne porty i interfejsy (USB, HDMI, Bluetooth, Wi-Fi itd.) oraz dodatkowe elementy, takie jak kamerka internetowa.
Istotna jest też przekątna, rozdzielczość natywna i typ ekranu (np. IPS) oraz to, czy można zmieniać położenie wyświetlacza i czy jest on dotykowy, co może przydać się np. grafikom. Ponadto upewnij się, czy komputer AiO zawiera system operacyjny i jaki – Windows czy macOS. Dla niektórych użytkowników decydującym czynnikiem mogą być także wymiary i waga urządzenia, które podkreślą jego kompaktowość. Miej też na uwadze, że ze względu na swój budowę nie mają napędu optycznego. Warto sprawdzić, czy zestaw klawiatura i myszka jest w wersji przewodowej czy bezprzewodowej.
Zdecyduj się na komputer All-in-One od sprawdzonego producenta. Pokaźną ofertę tego typu urządzeń mają tak znane firmy, jak Acer, Apple, ASUS, Dell, HP, MSI czy Lenovo. Wybierz komputer dostosowany do swoich potrzeb (konfiguracja sprzętowa odpowiednia do zastosowań).
Komputer All-in-One spisze się idealnie w miejscach pracy, w których nie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni. Co więcej, wiele konstrukcji wpasuje się swoim designem do nowoczesnego biura. Choć komputery AiO przeznaczone są przede wszystkim do pracy biurowej albo nawet pół(profesjonalnej), to w ofercie producentów znajdują się jednostki z mocniejszymi podzespołami, np. procesorem Intel Core i9 i kartą graficzną GeForce RTX, które pozwalają również na płynną rozgrywkę w grach. Komputer AiO nie sprawdzi się jednak u osób, które często modernizują podzespoły, by ulepszyć komputer, bo ich wymiana może być kłopotliwa. Poza tym pod tym względem urządzenia All-in-One mają ograniczone możliwości.
Cena urządzeń AiO jest zależna od parametrów i możliwości komputera. Najtańsze kosztują ok. 1500 zł i cechują się mniejszą przekątną ekranu, zintegrowaną kartą graficzną (iGPU), mniej wydajnym procesorem (np. Intel Celeron, Pentium, Core i3 czy AMD Athlon) i brakiem systemu operacyjnego. Dobre i popularne modele All-in-One wyceniane są na ok. 2500-4000 zł. Za najdroższe komputery tego typu zapłacisz nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych (np. Apple iMac i7, i9 i Pro).
Najlepsze komputery All-in-One czekają w x-kom