Odpowiedz na kilka pytań
Decydując się na zakup smartfona ze wzmocnioną obudową, zwróć uwagę na cechy, które stanowią o jego „pancerności” i użyteczności w trudnych warunkach pracy, takich jak place budowy. Na samym początku zweryfikuj wodo- i pyłoodporność telefonu. Smartfon budowlany powinien spełniać standardy normy co najmniej IP68, a więc być w pełni pyłoszczelny, a także wodoodporny przy zanurzeniu do 1,5 metra przez 30 minut. To bardzo istotny aspekt w kontekście użytkowania telefonu w miejscach, gdzie nadmiar pyłu i wilgoci mógłby doprowadzić do uszkodzenia standardowych smartfonów.
Kolejną cechą do zweryfikowania jest obudowa, przede wszystkim materiał lub materiały, z których została wykonana (np. wzmocniony poliwęglan czy stop magnezu). Dobrze również, jeśli obudowa została przetestowana w akcji. Konkretnie – w testach wytrzymałościowych. Solidny, pancerny telefon budowlany powinien przetrwać upadek na twarde podłoże z wysokości co najmniej 1,5 metra. Jeżeli interesujący nas model to potrafi, producent z pewnością pochwali się tym faktem w specyfikacji lub opisie produktu.
Elementem smartfona najbardziej narażonym na uszkodzenia jest ekran. Dlatego przed zakupem konkretnego telefonu upewnij się, czy jego wyświetlacz jest chroniony specjalnym szkłem ochronnym, najlepiej Gorilla Glass 5 lub nowszym. To obecnie chyba najlepsze zabezpieczenie przed zarysowaniami i stłuczeniami. A skoro już przy ekranach jesteśmy – pamiętaj, że są modele z funkcją dotykowej obsługi w rękawicach, która znacząco ułatwia pracę, ale są też modele, które tej funkcji nie mają. Wybór, rzecz jasna, zależy od Ciebie, Twoich potrzeb i wyzwań, jakie stawiają przed Tobą zawodowe obowiązki.
Ważnym aspektem mocnego, wytrzymałego telefonu jest również efektywna bateria w parze z ładowarką. Akumulatory o pojemności rzędu 500 mAh lub więcej dają gwarancję długiego czasu pracy bez konieczności częstego ładowania. Dobrze również, jeśli smartfon jest wyposażony w technologię szybkiego ładowania, która pozwoli na uzupełnienie zapasów energii nawet podczas 15-minutowej przerwy na śniadanie.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na przykład na zakres temperatur pracy. Wytrzymały, pancerny smartfon musi być niezawodny zarówno w mroźnej, zimowej aurze, jak również w dni, gdy z nieba leje się żar. Nie zapominajmy też o dodatkowych funkcjach i udogodnieniach, takich jak programowalne fizyczne przyciski (np. po to, żeby uruchomić latarkę bez konieczności przekopywania się przez interfejs smartfona) czy wzmocnione porty z zaślepkami.
Urządzenie odporne na pył, wibracje, wodę i przypadkowe upadki docenią szczególnie osoby pracujące w budownictwie czy przemyśle. Ale nie tylko. Pancerny smartfon to ciekawa propozycja również dla profesjonalistów pracujących w terenie: geodetów, leśników czy ratowników.
Telefon o wzmocnionej konstrukcji sprawdzi się także w rękach entuzjastów ekstremalnych aktywności. Kogo mamy na myśli? Na przykład wszelkiej maści outdoorowców, miłośników wypraw off-roadowych, wspinaczki górskiej czy sportów wodnych.
Tego typu sprzęt może okazać się użyteczny również wtedy, gdy nasza praca lub hobby wiąże się z regularnym przebywaniem w miejscach o ekstremalnych temperaturach lub wysokiej wilgotności.
Trudno też nie zwrócić uwagi na aspekt czysto ekonomiczny. Jeśli jesteś osobą, której często przytrafiają się przypadkowe uszkodzenia telefonu, być może warto rozważyć zakup smartfona, który wytrzyma Twój „styl” użytkowania? W końcu zamiast regularnie wydawać pieniądze na naprawy lub wymianę urządzenia na nowe, można przecież zainwestować w pancerny telefon, który przetrwa niejeden upadek i niejedną nieplanowaną kąpiel.