Ładowarka to w zasadzie nieodzowny element wchodzący w skład akcesoriów dodawanych w komplecie ze smartfonem. Nie ulega więc wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie oryginalnej, dedykowanej danemu modelowi telefonu. Czasami jednak ten gadżet lubi się zagubić, albo zwyczajnie zniszczyć. A niekiedy po prostu potrzebujemy uzupełnić zapasy energii w innym miejscu niż klasyczne gniazdko, na przykład w samochodzie. Sprawdź zatem, czym się kierować przy wyborze odpowiedniego zasilacza.
Przede wszystkim więc typem ładowarki. Wszystko zależy od tego, gdzie i w jaki sposób chcesz naładować swój smartfon. Do wyboru masz ładowarki sieciowe – podłączane do klasycznego kontaktu znajdującego się w każdym domu, we wszystkich budynkach użyteczności publicznej, a nawet w środkach komunikacji. Sprawdź tylko, czy dana przejściówka jest odpowiednia do stosowanych w Twoim regionie gniazdek.
Oprócz tego są też te podłączane w samochodzie osobowym, który ma dostęp do gniazdka elektrycznego, znanego szerzej jako gniazdo zapalniczki. Jeżeli więc zależy Ci na doładowaniu akumulatora w trasie, to jest to niezbędne w tym celu akcesorium. Ponadto na rynku są również ładowarki indukcyjne, dzięki którym naładujesz telefon dotykowo, bez podpinania go do stacji ładującej. Zanim jednak wybierzesz ten typ, upewnij się, czy Twój smartfon obsługuje ładowanie indukcyjne i jest kompatybilne z interesującym Cię urządzeniem.
W kwestii kompatybilności bardzo ważny jest rodzaj obsługiwanego przez ładowarkę przewodu, zarówno od strony wpięcia kabla do zasilacza, jak i wejścia smartfonu. W aktualnym standardzie wyjściową wtyczką jest USB (standardowo typu A – stosowana w większości urządzeń), natomiast jeżeli chodzi o sposób połączenia z telefonem, najczęściej w nowych urządzeniach będzie to norma USB typu C. Jeśli masz starszy model telefonu, być może musisz poszukać przewodu o końcówce Micro USB. Z kolei w przypadku iPhone’ów będzie niezbędny kabel z przejściówką Lightning. Część ładowarek jest sprzedawana jednak bez dedykowanego przewodu.
Przy opisie parametrów ładowarki znajdziecie takie dane jak napięcie wyjściowe (wyrażone w Voltach) oraz natężenie prądu wejściowego (wyrażone w Amperach). W tym wypadku najlepiej zastosować się do parametrów podanych przez producenta smartfonów. Wtedy mamy stuprocentową pewność, że do baterii telefonu jest podawana odpowiednia porcja energii oraz że nie zostanie ona nadwyrężona. Zbyt wysokie natężenie może bowiem skrócić żywotność akumulatora, ale szybciej go naładuje – oczywiście o ile telefon obsługuje taką funkcję.
Ponad wymienione parametry ładowarki mogą wyróżniać się również dodatkowymi udogodnieniami. Będą nimi na przykład technologie szybkiego ładowania, zabezpieczenie przed przegrzaniem czy obsługa większej liczby portów i możliwość podpięcia dodatkowych urządzeń do jednego adaptera. Więcej o tym, czym się kierować wybierając ładowarkę do smartfona oraz czego możecie się po niej spodziewać, znajdziecie w naszym poradniku: Jak wybrać ładowarkę do smartfona, tabletu lub czytnika e-booków? Sprawdź też, która ładowarka do smartfonu dostępna w sklepie x-kom będzie najbardziej odpowiednia do Twojego telefonu.