Jesteś w podróży lub na wakacjach, chcesz sobie i innym umilić czas dobrym nagraniem, ale pojawia się problem ze źródłem prądu? Rozwiązaniem są głośniki przenośne. Wykorzystując zasilanie bateryjne oraz różne technologie łączności, możesz cieszyć się głośnymi i wyraźnymi dźwiękami w samochodzie, wagonie, hotelu czy pod namiotem. A może urządzasz imprezę albo szykujesz prezentację? Mobilny głośnik to mniejsza liczba kabli i więcej czasu, by sprawnie przygotować urządzenie do odtwarzania. Poznaj głośniki przenośne dostępne w x-kom. Możesz także zasugerować się naszym poradnikiem: Głośnik Bluetooth. Wybieramy głośnik bezprzewodowy do telefonu.
Sprawdź nasz: Ranking głośników przenośnych
Wprawdzie głośniki przenośne wykorzystują czasem kabel audio, jednak najczęściej sięga się po nie w celu wyeliminowania okablowania. Najpopularniejszym sposobem połączenia bezprzewodowego jest Bluetooth. Po sparowaniu z urządzeniem mobilnym prześlesz dźwięki z odległości nawet ponad 30 m. W niektórych modelach znajdziesz także inne opcje połączeń bez użycia kabla.
Jedną z nich jest komunikacja bliskiego zasięgu, czyli NFC. Technologia ta działa przy bardzo niewielkich odległościach – maksimum wynosi 20 cm. Jest jednak prostsza w obsłudze niż Bluetooth, zwłaszcza jeśli chodzi o parowanie. Dostępne są też głośniki z wi-fi, umożliwiające połączenie z muzycznymi serwisami internetowymi i innymi głośnikami. Pozwalają także na wykorzystanie odpowiedniego modelu głośnika do innych funkcji (np. złożenia zamówienia za pośrednictwem sieci). Dla polepszenia łączności między źródłem dźwięku a głośnikami możesz również użyć adaptera.
Zasadniczą cechą i zaletą głośników przenośnych jest zasilanie za pomocą baterii lub akumulatora. Dostępne na rynku modele mogą pracować nawet całą dobę, a czas ładowania waha się pomiędzy jedną a siedmioma godzinami. W praktyce wartości te zależą od intensywności i czasu użytkowania. Wybierając odpowiadający model zastanów się, jak często i do jakich celów planujesz z niego korzystać. Niektóre głośniki przenośne lepiej sprawdzą się przy krótkim wypadzie lub wystąpieniu, a inne zapewnią wsparcie podczas dłuższej imprezy czy konferencji.
Korzystaniu z głośników przenośnych w plenerze mogą nie sprzyjać czynniki zewnętrzne. Na szczęście wiele modeli jest odpornych na różne uszkodzenia. Poziom szczelności pomaga określić skala IPXX - pierwsza cyfra dotyczy ciał stałych, druga – cieczy. Zabezpieczenie przed pyłem zapewniają głośniki z klasą 5 i 6. W przypadku wody klasa 4 posiada ochronę przed bryzgami z różnej strony (więc deszczem i zachlapaniem), 5, 6 i 9 przed strugami, a 7 i 8 pozwalają na zanurzenie. Istnieją też modele odporne np. na upuszczenie głośnika. Niezależnie od klasy, głośniki mają swoje ograniczenia i lepiej nie nadwyrężać ich wytrzymałości.
Głośniki przenośne to nie tylko wygodne przetworniki dźwięku. Wiele z nich oferuje szeroki wachlarz dodatkowych funkcji. Możesz wybrać głośnik mobilny z radiem, odtwarzaczem mp3, służący jako zegar, stoper, budzik czy nawet powerbank. Z podświetleniem LED RGB nadasz imprezie kolorów, zagrasz w pikselowe gry lub skorzystasz z obrazkowego czatu. Dostępne są modele umożliwiające sterowanie głosem lub nagranie wiadomości. Niektóre możesz wykorzystać jako zestaw głośnomówiący. Inne posiadają dodatkowy głośnik superniskotonowy, a jeszcze kolejne czytnik kart. Znajdź w x-kom odpowiadające Ci głośniki przenośne.
Jakość dźwięku to najważniejszy aspekt, jaki trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze głośnika. Im większa moc urządzenia, tym głośniej będzie można słuchać muzyki. Drugim istotnym parametrem w przypadku wyboru głośnika przenośnego jest mocna bateria, od której zależy jak długo będzie możliwe słuchanie muzyki. Jeśli zależy Ci na dobrym dźwięku, a do tego stylowym wyglądzie, wybierz głośniki przenośne Marshall lub głośniki przenośne Bang & Olufsen.
Najtańsze głośniki przenośne potrafią kosztować zaledwie kilkadziesiąt złotych. Jest to oczywiście sprzęt, po którym nie możemy spodziewać się dobrej jakości wykonania i odtwarzanego dźwięku. Od głośnika, którego cena wynosi do 500 zł, możemy już wymagać znacznie więcej. W tej kwocie możemy już znaleźć sprzęt, który nie tylko dobrze gra i ma mocną baterię, ale też atrakcyjnie wygląda. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które jeszcze bardziej poprawią komfort użytkowania..
1. Włącz głośnik oraz bluetooth w laptopie. Na laptopie naciśnij Start i wejdź w Ustawienia.
2. Następnie wybierz Urządzenia, gdzie zobaczysz listę wszystkich zainstalowanych urządzeń. W menu po lewej stronie znajduje się m.in. ikona bluetooth. Wystarczy ją wybrać, aby Twój laptop zaczął wyszukiwać głośniki, z którymi będzie mógł się sparować.
3. Jeżeli głośniki zostały znalezione, wybierz je, a następnie wciśnij przycisk Paruj. Gdy już sparujesz głośniki, będą one dostępne po wyborze Ustawień, a następnie Urządzeń. Możesz je skonfigurować i przystosować do swoich potrzeb, jeśli dany model na to pozwala.