(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie
Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Podzespoły komputerowe
Gaming i streaming
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Pamięci RAM DDR3

(17 wyników)
Filtry
Producent
Cena
-
Najszybsza dostawa
Dostępność w salonach
Dostępność
Status
Rodzaj pamięci
Taktowanie
MHz
-
MHz
Pojemność całkowita
GB
-
GB
Liczba modułów
Napięcie
Podświetlenie pamięci
Seria
Kingston FURY
Sortowanie
z 1
Sortowanie
1-17 z 17
1
Następna
z 1

Pamięć RAM DDR3 – czym się wyróżnia?

Pamięć RAM DDR3 – cechy i kompatybilność

Pamięć RAM DDR3 to jeden ze starszych standardów, który został wyparty przez nowsze i wydajniejsze DDR4. Nie jest on kompatybilny wstecz, a co za tym idzie – nie działa z płytami głównymi opartymi na chipsetach wspierających DDR2 i DDR. Pierwsze procesory obsługujące DDR3 trafiły na rynek w 2007 roku (Intel) i 2009 roku (AMD). Pamięci DDR3 są dostępne w kościach od 512 MB do 16 GB.

Pamięć DDR3 vs DDR4 – jakie są najważniejsze różnice?

Pamięć DDR3 nie ma tak dużej maksymalnej pojemności i nie pracuje z tak wysokimi częstotliwościami taktowania jak DDR4. Taktowanie w DDR3 waha się zwykle między 1333 MHz – 2400 MHz, natomiast w DDR4 zaczyna się od 2133 MHz, a kończy nawet na ponad 5000 MHz. Starszy rodzaj RAM-u nie oferuje tak dużej przepustowości jak nowszy i potrzebuje wyższego napięcia (1,5 V). Wyjątek stanowią niskonapięciowe pamięci DDR3L (Low Voltage; 1,35 V).

Współczynnik CL (ang. CAS Latency) – określający liczbę cykli zegara (czas, jaki upływa od żądania do odczytu danych) – jest w DDR3 niższy, ale rzeczywisty czas opóźnienia może być taki sam jak w szybszej pamięci DDR4 o wyższej wartości CL. RAM DDR3 przyniósł spory postęp względem DDR2 – niższy pobór energii nawet o 40% oraz większą przepustowość (przy niższym napięciu) i wyższe taktowania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze DDR3?

Przed decyzją o zakupie pamięci DDR3 weź pod uwagę pojemność pamięci oraz liczbę modułów (zdecyduj się na dwie kości działające w trybie dual-channel zamiast pojedynczej, która przekłada się na niższą wydajność). Oprócz tego najważniejszymi czynnikami są taktowanie oraz opóźnienia (timingi). Najlepiej wybierz RAM z możliwie najwyższymi taktowaniami i najniższym współczynnikiem CL, ale patrz także na cenę.

Chcesz zdobyć większą wiedzę na temat pamięci RAM? Przeczytaj nasz poradnik: Jaki RAM do laptopa, a jaki do desktopa?

Warto rozważyć DDR3 z radiatorem, który skutecznie obniża temperatury pamięci. RAM wyposażony w takowy zazwyczaj cechuje się lepszym potencjałem na podkręcanie (OC). Sprawdź też, czy dany moduł oferuje profil XMP, niwelujący trudny i żmudny proces ustawiania częstotliwości taktowania i timingów pamięci. Przed zakupem sprawdź koniecznie, czy Twoja płyta główna jest kompatybilna z danym typem RAM-u (rodzaj i obsługa taktowań).

Najlepsze pamięci RAM DDR3 znajdziesz w sklepie x-kom