Najprościej mówiąc, napęd optyczny to urządzenie, które odczytuje lub zapisuje dane poprzez działanie lasera świetlnego. Może znajdować się wewnątrz lub na zewnątrz sprzętu, dla którego jest dedykowany. Poszczególne rodzaje napędów optycznych różnią się od siebie prędkością, z jaką zapisują/odczytują dane lub np. rodzajem nośnika, z którym współpracują.
Do wyboru masz dwa rodzaje napędów optycznych: zewnętrzne oraz wewnętrzne.
Napędy optyczne zewnętrzne są podłączane do urządzenia za pomocą portu USB 2.0 lub USB 3.0. Służą jako opcja dodatkowa i poszerzają spectrum możliwości sprzętu, do którego ich używasz – np. telewizora, komputera czy odtwarzacza multimedialnego. Przez wzgląd na to, że są zupełnie autonomicznym urządzeniem, ich obudowy są solidne i trwałe, niejednokrotnie wzmocnione dodatkowymi zabezpieczeniami. Sprawia to, że mogą być używane i przenoszone do woli oraz sprawdzą się niezależnie od sytuacji i czynników mechanicznych.
Napędy optyczne wewnętrzne to urządzenia, które dzielą się na dwa osobne rodzaje. Możesz wybierać spośród: napędu optycznego wewnętrznego do komputera stacjonarnego lub napędu dla komputera mobilnego. Napęd optyczny dla komputera stacjonarnego posiada interfejs SATA, przez co jest dość uniwersalny i kompatybilny z większością płyt głównych, znajdujących się w desktopach. Z kolei napęd optyczny do notebooka będzie automatycznie lżejszy i mniejszy, co ma znaczenie w kontekście mobilności urządzenia.
W zależności od wybranego napędu optycznego możesz nagrać lub odczytać płyty: CD, DVD, Blu-Ray. Możesz również kupić urządzenie dedykowane konkretnemu rodzajowi nośnika, albo bardziej uniwersalne – obsługujące np. dwa najpopularniejsze. To od Ciebie zależy, na ile i do czego będziesz korzystał z wybranej opcji. To na co musisz zwrócić uwagę to na pewno: prędkość zapisu/ odczytu, format zapisywanych plików czy np. technologie usprawniające działanie urządzenia.
Poznaj pełną ofertę dotyczącą napędów optycznych w sklepie x-kom i wybierz sprzęt na miarę swoich potrzeb.