Chipy produkowane przez firmę NVIDIA dzielą się na dwa główne typy: NVIDIA GeForce oraz NVIDIA Quadro. Pierwsze są układami konsumenckimi, przeznaczonymi do obsług multimediów, gier oraz półprofesjonalnej pracy z grafiką, zdjęciami czy obróbką filmów. Druga grupa dedykowana jest profesjonalistom. O ile NVIDIA Quadro jest zbiorem jednorodnym, o tyle GeForce można podzielić na trzy kolejne podgrupy: modele biurowe GeForce GT, a dalej na dwie gamingowe serie: GeForce GTX i GeForce RTX.
Zastosowanie architektury NVIDIA Turing w kartach graficznych GeForce RTX zwiększyło wydajność i poprawiło energooszczędność układów VGA. Pamięć 3D przekłada się na znaczący wzrost przepustowości oraz większą ilość pamięci wideo. Wprowadzono także łącze NVLink, oferujące sprawniejszą komunikację połączonych procesorów graficznych. Architektura współpracuje z szybką pamięcią VRAM GDDR6, ekranami o ultrawysokiej rozdzielczości, konfiguracjami wielomonitorowymi oraz środowiskiem VR. Graczom NVIDIA oferuje ponadto zestaw technologii GameWorks, które usprawniają rozgrywkę, zapewniając kinowe efekty specjalne i najwyższą płynność obrazu.
Jeśli częstotliwość odświeżania matrycy monitora nie jest zsynchronizowana z liczbą klatek na sekundę, generowaną przez procesor GPU, dochodzi do konfliktu. Pojawiają się opóźnienia, a przez rozrywanie obraz staje się niejednorodny. Rozwiązaniem, dostępnym w kartach graficznych NVIDIA, jest technologia G-Sync. Synchronizuje ona generowanie klatek obrazu z odświeżaniem ekranu, zapobiegając powstawaniu rozrywania pionowego. Płynny obraz poprawia widoczność w dynamicznych scenach i poprawia komfort gry. Pamiętaj, że do korzystania z synchronizacji obrazu niezbędny jest odpowiedni panel. Sprawdź monitory z technologią NVIDIA G-Sync.
Pojawienie się systemu Windows 10 to także premiera interfejsu DirectX 12. Karty graficzne NVIDIA Quadro, GeForce GTX i GeForce RTX obsługują tę bibliotekę, zapewniając niższe obciążenie procesora przez sterowniki VGA. Dzięki temu jednostka może w pełni wykorzystać swój potencjał podczas gry i podczas pracy z programami.
Przyszłość należy do systemów wirtualnej rzeczywistości. Dlatego firma NVIDIA stworzyła program VR Ready – autorski system obsługujący rzeczywistość wirtualną w zakresie 360°. Jego zaletą jest kompatybilność z zestawami nagłownymi czołowych producentów oraz instalacja typu plug-and-play. Interakcje ze środowiskiem gry i odwzorowanie zasad fizyki dopracowano w najdrobniejszych aspektach, eliminując tym samym opóźnienia oraz wynikający z tego dyskomfort. Realizm rozgrywek gwarantowany. VR Ready od NVIDIA to także nieoceniona pomoc podczas pracy ze złożonymi modelami 3D, podczas ich projektowania i obracania w aplikacjach profesjonalnych.
Poznaj też karty graficzne AMD.