(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie
Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Podzespoły komputerowe
Gaming i streaming
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Obudowy do komputera

(9 wyników)
Filtry
Producent
Cena
-
Dostępność w salonach
Wybierz salon
Dostępność
Status
Typ obudowy
Panel boczny
Podświetlenie
Liczba zainstalowanych wentylatorów
Kolor
Standard płyty głównej
Miejsca na wewnętrzne dyski/napędy
NZXT
W zestawie taniej
NZXT
SMX Coffer
SMX Pyxis
SMX Cassette
Obudowy SMX
Producent:
<svg viewBox="0 0 32 32" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg"><g fill="#CCC" fill-rule="evenodd"><path d="M5 15h6V7H5zM13 15h6V7h-6zM21 15h6V7h-6zM5 25h6v-8H5zM13 25h6v-8h-6zM21 25h6v-8h-6z"></path></g></svg><svg viewBox="0 0 32 32" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg"><g fill="#CCC" fill-rule="evenodd"><path d="M5 11h5V7H5zM5 18h5v-4H5zM5 25h5v-4H5zM12 11h15V7H12zM12 18h15v-4H12zM12 25h15v-4H12z"></path></g></svg><svg viewBox="0 0 32 32" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg"><g fill="#CCC" fill-rule="evenodd"><path d="M5 10h3V7H5zM5 15h3v-3H5zM5 20h3v-3H5zM5 25h3v-3H5zM10 10h17V7H10zM10 15h17v-3H10zM10 20h17v-3H10zM10 25h17v-3H10z"></path></g></svg>
Sortowanie
Od najpopularniejszych
Od najtrafniejszychOd najpopularniejszychOcena klientów: od najlepszejCena: od najtańszychCena: od najdroższych
z 1
Od najpopularniejszych
Od najtrafniejszychOd najpopularniejszychOcena klientów: od najlepszejCena: od najtańszychCena: od najdroższych
Sortowanie
Od najpopularniejszych
Od najtrafniejszychOd najpopularniejszychOcena klientów: od najlepszejCena: od najtańszychCena: od najdroższych
1-9 z 9
1
Następna
z 1

Obudowy do komputera – którą wybrać? Czym się kierować?

Jaką obudowę do komputera kupić?

Wybór obudowy komputerowej powinien być podyktowany nie tylko wyglądem, ale też funkcjonalnością i przeznaczeniem. Ten pierwszy jest kwestią indywidualną. Jeden konsument postawi na podświetlenie RGB, a inny – na minimalizm.

Jako że dobra obudowa to taka, która nie powinna tylko cieszyć oczu, to co warto wziąć pod uwagę przed zakupem? Podstawowy system chłodzenia oraz liczbę i rodzaj wentylatorów oraz opcje montażu systemu chłodzenia cieczą, jeśli rozważasz takowy zestaw. Obudowy i zastosowane w nich rozwiązania znacznie wpływają na kulturę pracy – pomocne w tym przypadku mogą być testy i recenzje obudów komputerowych, które mogą odpowiedzieć na Twoje wątpliwości. Często wybór obudowy wiąże się z decyzją: cisza czy niskie temperatury?

Obudowy do komputera – kompatybilność z podzespołami

Najpierw rozeznaj się w temacie kompatybilności obudowy z kluczowymi podzespołami komputerowymi. Najważniejsze czynniki, który powinieneś wziąć pod uwagę przed zakupem to:

  • Format płyty głównej (ATX, mikro-ATX, mini-ITX czy EATX) i zasilacza (ATX i SFX)
  • Maksymalna długość karty graficznej i wysokość chłodzenia procesora lub wymiary radiatora w przypadku chłodzenia cieczą
  • Miejsce na dyski 3,5 cala i 2,5 cala, ew. czy są zatoki napęd 5,25 cala

Kompatybilność z zasilaczami nie jest tak ważna, jak zgodność z płytami głównymi, ale też nie jest bez znaczenia, szczególnie w przypadku najmniejszych obudów, które często obsługują jedynie standard SFX. Powinieneś również zastanowić się nad tym, do czego ma służyć obudowa i zdecydować się na jej odpowiedni rodzaj, mający przełożenie na kształt, wymiary i wagę.

Rodzaje obudów komputerowych – jakie są i dla kogo?

Wyróżniamy kilka rodzajów obudów komputerowych. Każdy z nich cechuje się innymi gabarytami, możliwościami oraz zastosowaniem. Oto najważniejsze typy obudów:

  • Obudowy Big Tower mogą pochwalić się dużą pojemnością. Trafiają one głównie do najbardziej wymagających entuzjastów, dla których nie liczy się kompaktowość, lecz potrzebują dużo wolnego miejsca na podzespoły, takie jak dyski twarde. Bez problemu zamontujesz w nich kilka kart graficznych i bogaty system chłodzenia, w tym duży zestaw chłodzenia wodnego z radiatorem 420 mm. Obsługują zasilacze w standardach ATX i SFX oraz płyty główne ATX, mikro-ATX, mini-ITX i EATX.
  • Obudowy Middle Tower są najpopularniejszym wyborem wśród graczy i profesjonalistów, ale mają uniwersalne przeznaczenie. Mniejsze wymiary od Big Tower wpływają na kompatybilność z systemami chłodzenia (zwykle zamontujesz w nich chłodnice 240 mm, rzadziej – 360 mm). Są kompatybilne z zasilaczami ATX i SFX oraz płytami głównymi ATX, mikro-ATX i mini-ITX, rzadziej – EATX.
  • Obudowy Mini Tower lub Small Form Factor (SFF) cechują się kompaktowością, dzięki której zaoszczędzisz miejsca, szczególnie w przypadku tego drugiego rodzaju, który stawia na miniaturowość. Przede wszystkim wykorzystywane są do komputerów multimedialnych i biurowych. Obsługują głównie płyty główne w standardzie mini-ITX, mikro-ATX i ATX.
  • Obudowy Slim Tower charakteryzują się nietypowym kształtem – są one wąskie i zwykle wysokie. Współpracują głównie z zasilaczami w formacie SFX i płytami głównymi mini-ITX.
  • Obudowy Cube są jak kostki o stosunkowo małych wymiarach z płytą główną umieszczoną na podstawie. Są one kompatybilne z płytami głównymi w formatach mini-ITX i mikro-ATX, rzadziej - ATX. Obudowy pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Nadają się do prostych komputerów służących jako centrum rozrywki oraz serwerów NAS do domu i małej firmy.
  • Obudowy HTPC przypominają wyglądem np. odtwarzacze płyt Blu-Ray czy wzmacniacze dźwiękowe. Określane są również mianem obudów multimedialnych – doskonale sprawdzają się w salonie dzięki unikatowemu designowi. Komputer z taką obudową służy przede wszystkim do odtwarzania filmów czy słuchania muzyki. Modele tego rodzaju obudów dostosowane są najczęściej do współpracy z płytami głównymi w formatach mini-ITX, mikro-ATX i ATX.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze obudowy do komputera?

Gdy przed wyborem obudowy sprawdzisz maksymalną długość karty graficznej i wysokość chłodzenia procesora oraz liczbę zatok na dyski HDD i SSD, to nie będziesz miał problemów, że nowe GPU nie zmieści się, a chłodzenie do procesora nie będzie wymagać np. otworzenia bocznego panelu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na liczbę i rodzaj portów USB, czy są złącza mikrofonowe i słuchawkowe i czy najpotrzebniejsze złącza znajdują się na przednim panelu, który ułatwia dostęp do nich. Fotografom może przydać się czytnik kart SD.

Przeczytaj też poradnik – Doradzamy, jak wybrać obudowę komputerową

Obudowy są dostępne również w wersji z zasilaczami, ale wybierz obudowę do komputera bez wbudowanego zasilacza, które często nie mają podstawowych zabezpieczeń. Istotna jest też jakość wykonania, wiec warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich producent wykonał obudowę (np. stal, szkło, plastik). Sprawdź też, czy obudowa ma np. filtry antykurzowe, wyjmowaną klatkę HDD czy elementy wyciszające pracę komputera, ułatwiające montaż czy uporządkowanie kabli. To ostatnie jest szczególnie ważne w obudowach z oknem.

Jeśli należysz do użytkowników, dla których wygląd nie jest bez znaczenia, warto przed zakupem sprawdzić, czy dana obudowa komputerowa obsługuje podświetlenie RGB i jak wygląda boczny panel. Ten drugi może być bowiem wykonany ze szkła hartowanego i akrylu. W niektórych obudowach nie ogranicza się tylko do jednego bocznego panelu.

Poznaj najlepsze obudowy do komputera w x-kom