Jaki pendrive wybrać? ABC pamięci masowych
Niezależnie od wieku, trzeba zadbać o dobrą pamięć. Najlepiej zacząć od małego i wszechstronnego pendrive’a. Tylko jak odnaleźć tego jedynego, który spełni Twoje oczekiwania? Jak bardzo pojemny czy szybki pendrive będzie w sam raz? Plastikowy, czy aluminiowy? A może specjalnie zabezpieczony? Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć i wybierz najlepszy pendrive dla siebie.
Pendrive – co to jest? Mała wtyczka na dużo danych
Pendrive to niewielki, przenośny dysk, który podłączasz do urządzenia przez port USB. Jednak nawet mały pendrive może skrywać wielką moc. Ich pojemność waha się od 8 GB do 2 TB, a najszybsze pendrive’y pozwalają w mgnieniu oka przenosić bardzo duże pliki.
Jednak pendrive'y podbiły serca użytkowników przede wszystkim swą lekkością i mobilnością, co zaowocowało pojawieniem się szerokiej gamy tych ultra-wygodnych nośników flash. Obecnie w sprzedaży występują dziesiątki modeli różniących się między sobą wyglądem, pojemnością, ceną i szybkością transferu danych. A do czego się przyda takie niepozorne maleństwo?
Do czego się przyda pendrive? Zalety pamięci przenośnej
Ze względu na swój niewielki rozmiar, pendrive świetnie się sprawdza do szybkiego przenoszenia plików między urządzeniami. Wystarczy wpiąć do jednego komputera, zgrać dane i włożyć pendrive do drugiego komputera – nie potrzebujesz żadnych sterowników, urządzenie wykrywane jest automatycznie. Kompaktowe wymiary i brak elementów mechanicznych, jak w tradycyjnych dyskach HDD, zapewniają także dużą wytrzymałość. Pendrive można przypiąć do kluczy, wrzucić do torby czy trzymać w kieszeni bez obaw o zniszczenie. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku.
Pendrive sprawdzi się także jako magazyn danych. Na nośnikach o dużej pojemności można zgromadzić mnóstwo zdjęć, muzyki czy filmów. Dzięki temu nie tylko zwolnisz sporo miejsca na dysku komputera, ale Twoje pliki będą dużo bezpieczniejsze. Stale używany komputer jest dużo bardziej podatny na awarie czy przypadkowe skasowanie danych, niż pendrive spoczywający grzecznie w szufladzie. A jeżeli będziesz potrzebować dostępu do zgranych plików, wystarczy wpiąć pendrive do komputera i voila – masz dostęp do wszystkiego w mgnieniu oka.
Zobacz także poradnik: Jak przechowywać duże pliki i bezpiecznie dzielić się nimi z innymi użytkownikami?
Pendrive może był zewnętrznym magazynem danych, ale może także posłużyć do rozszerzenia pamięci komputera. Przykładowo z myślą o dynamicznych branżach, w których operuje się ciężkimi plikami, zaprojektowano pendrive'y o szybkości odczytu 90 MB/s i wyższej. Można je nazwać pendrive'ami dla architektów, grafików komputerowych, czy twórców filmowych. Pendrive taki może być niemal cały czas podłączony do komputera.
Wymagających użytkowników powinny też zainteresować modele z opcją szyfrowania zawartości. Dzięki temu firmowe raporty, projekty, a także prywatne zdjęcia i dokumenty zostaną odpowiednio zabezpieczone.
Na co zwracać uwagę przy wyborze pendrive'a?
Pojemność pendrive’a
Kluczowym parametrem pendrive'a jest pojemność. Od niej przecież zależy, ile danych zmieścisz na urządzeniu. W sprzedaży dostępne są obecnie modele z pamięcią od 8 GB do 2 TB. Największą popularnością wśród użytkowników cieszą się pojemności od 32 do 128 GB. Taka ilość wystarcza do zgromadzenia tysięcy dokumentów, zdjęć lub wielu filmów w jakości Full HD. Niekiedy różnice pomiędzy ceną pendrive’a większego a mniejszego są niewielkie. Lepiej wówczas wybrać większą pojemność pendrive’a – nigdy nie wiesz, czy nie będziesz potrzebować kilku dodatkowych gigabajtów.
Standardy USB i szybkość transferu danych
Prędkości, jakie „wykręca” pendrive zależą od obsługiwanego standardu USB. Najwolniejszy z obecnie dostępnych standardów to USB 2.0. Tego typu pendrive zwykle odczytuje dane z prędkością ok. 20 MB/s, a zapisuje z prędkością ok. 10 MB/s, choć mogą się zdarzyć modele nieco szybsze lub wolniejsze. Natomiast zdecydowana większość pendrive’ów to modele z interfejsem USB 3.2, które oferują zwykle 100 MB/s (odczyt) i ok 50 MB/s (zapis). Tak szybki pendrive będzie w zupełności wystarczający dla większości użytkowników.
Trafisz na dwa standardy USB 3.2. Ich nazwa zmieniała się na przestrzeni lat, więc może to niektórych wprowadzić w zakłopotanie. Jednak każde ze stosowanych na nie określeń oznacza ten sam standard. Są to:
- USB 3.2 Gen 1. Wcześniej określany był jako 3.0 lub USB 3.1 Gen 1.
- USB 3.2 Gen 2. Wcześniej określany był jako USB 3.1 lub USB 3.1 Gen 2.
Najszybsze pamięci mobilne z interfejsem USB 3.2 Gen 2 oferują odczyt danych z szybkością ponad 1000 MB/s i nawet 900 MB/s przy zapisie informacji. Pamiętaj, że w przypadku tańszych modeli te wartości będą niższe. A jeżeli dla kogoś to nadal za mało, na rynek powoli trafia jeszcze nowszy standard USB 3.2 Gen 2x2, który osiąga prędkość nawet do 2500 MB/s.
Poniżesz sprawdzisz zakres szybkości transferu danych, jakie mogą obsługiwać konkretne standardy.
A jak przekłada się to na sytuacje z życia wzięte? Oto przykładowe czasy kopiowania różnych ilości danych. Jak widać pendrive o wysokiej prędkości sprawdzi się przede wszystkim do kopiowania naprawdę dużych plików. W przypadku pojedynczych dokumentów czy zdjęć, które zajmują zwykle kilka-kilkanaście megabajtów, szybkość pendrive’a nie będzie robić dużej różnicy.
Konstrukcja i jakość wykonania
Znajdziesz głównie małe pendrive’y, ale maluch maluchowi nierówny. Najpopularniejsze są klasyczne, podłużne konstrukcje. Łatwo schować je do kieszeni czy torby, a także przypiąć do kluczy jako brelok. Dla zabezpieczenia złącza USB niektórzy producenci dołączają zatyczki chroniące wtyk przed przypadkowym zalaniem i zabrudzeniami lub umożliwiają chowanie złącza do wewnątrz. Większość pendrive’ów posiada standardowy port USB, ale trafisz także na modele z portem USB-C, Lightning, a także 2w1. Dzięki czemu podepniesz pendrive do telefonu albo do portu w laptopie bądź tablecie.
W ofercie trafisz także na miniaturowe pendrive’y, które przypominają adaptery do myszek i klawiatur bezprzewodowych. Po wpięciu do komputera czy zwłaszcza laptopa tylko minimalnie wystają, więc można na bieżąco korzystać z nich jak np. z dodatkowego dysku.
Różne są także materiały, z których wykonuje się pendrive’y. Tanie pendrive’y, ale także wiele droższych wykonanych jest z tworzywa sztucznego, które jest nieco bardziej podatne na zarysowania czy nawet uszkodzenia. Trafisz także na egzemplarze wyprodukowane w całości z metalu albo pokryte gumową powłoką, która amortyzuje siłę upadku, wydłużając żywotność akcesorium.
Równie ważne są wtyczki USB. W tańszych modelach wykonuje się je z plastiku. Jest to zadowalające rozwiązanie dla osób, które korzystają z mobilnej pamięci w domu lub kopiują dane okazjonalnie, a przez większość czasu pendrive leży bezpieczny w szafce. Taki model w zupełności wystarczy też do odtwarzania filmów na TV. Jeżeli pendrive jest intensywnie wkładany i wykładany albo służy jako brelok, dobrze, aby wykonany był z jak najbardziej wytrzymałych materiałów.
Kompatybilność z urządzeniami mobilnymi
Istotna jest kompatybilność pendrive'a z urządzeniami mobilnymi. Tu z pomocą przychodzi praktyczna funkcja OTG (On-The-Go). OTG pozwala podłączyć pendrive do telefonu lub tabletu. Transfer odbywa się przez port USB-C, a pendrive do iPhone łączy się przez port Lightning. Ponadto dostępne są przejściówki ze standardowego USB na miniaturowe wejścia. Pamiętaj jednak, że funkcja OTG nie występuje we wszystkich pamięciach flash. Jeśli więc chcesz podpiąć pendrive do telefonu, to wcześniej sprawdź, czy będzie to możliwe.
Zabezpieczenia przed kradzieżą danych
Obecnie dużo mówi się o kradzieży danych, do których może dojść, gdy nieopatrznie zgubisz pendrive'a. Na szczęście istnieją pendrive’y szyfrowane, które chronią zapisane informacje. Ochrona odbywa się na kilka sposobów – pojedynczym hasłem, podwójnym hasłem, 128-bitowym szyfrowaniem AES lub 256-bitowym szyfrowaniem AES. Co więcej, niektóre modele potrafią się samodzielnie sformatować, jeśli ktoś kilkukrotnie źle wpisze hasło. Inne pozwalają zdalnie wyczyścić pamięć. Szyfrowany pendrive ma także szczególne znaczenie w kontekście RODO.
Na pendrive'a czyhają też zagrożenia zewnętrze, związane z użytkowaniem na wielu różnych urządzeniach. Istnieje więc spore ryzyko, że wśród kopiowanych plików znajdzie się wirus. Odpowiedzią na takie zagrożenia jest sprzęt wyposażony w fabryczny antywirus. Twoja pamięć przenośna pozostanie bezpieczna, a infekcja nie rozprzestrzeni się na kolejne komputery. Nie wolno przy tym zapominać o aktualizacji bazy wirusów.
Cena pendrive’a
Z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje pendrive. Tanie pendrive’y dostaniesz już za około 20 zł. Najdroższe to wydatek rzędu 5000 zł. Cena wynika po pierwsze z ilości dostępnej pamięci, po drugie z oferowanych funkcji i zabezpieczeń. Im większa pamięć oraz im lepsze zabezpieczenia, tym wyższy koszt pendrive'a. Jednak modele warte niemal tyle, co flagowy smartfon, zwykle przeznaczone są dla bardzo konkretnych, wymagających użytkowników. Tani pendrive ze złączem USB 3.0 lub nowszym w zupełności wystarczy większości użytkowników. Niewielkim kosztem zaopatrzysz się w urządzenie, które posłuży przez wiele lat.
Dla każdego coś miłego – dobierz najlepszy pendrive do swoich potrzeb
Ogromna oferta pendrive'ów może przyprawić o zawrót głowy. Znając możliwości poszczególnych modeli i kierując się własnymi potrzebami, dokonaj trafnego wyboru.
- Jeśli pendrive jest Twoim wiernym towarzyszem i każdego dnia kopiujesz duże ilości danych, zwróć szczególną uwagę na szybkość pendrive'a. Pozwoli Ci ona na szybką wymianę danych, dzięki czemu będziesz w stanie zaoszczędzić swój czas.
- Często pożyczasz swój pendrive innym? Często nosisz pamięć USB w kieszeni lub w torebce? Boisz się, że możesz uszkodzić swoje urządzenie? A może pracujesz w ekstremalnych warunkach? Kieruj się jakością wykonania i dodatkowymi zabezpieczeniami. Taki wybór pozwoli Ci nie przejmować się miejscem przechowywania pamięci, dzięki czemu możesz skupić się na rzeczach ważnych dla Ciebie.
- Jeżeli pendrive służy Ci do przechowywania plików i ich archiwizacji, to zwróć uwagę na nośniki z jak największą ilością pamięci. Przy takim wyborze będziesz miał szybki i wygodny dostęp do wszystkich swoich materiałów w jednym miejscu.
Poznaj polecane pendrive’y w x-komie
Ten niedrogi, klasyczny pendrive świetnie sprawdzi się w szkole, na uczelni albo w pracy. Prędkość odczytu do 60 MB/s i prędkość zapisu maks. 20 MB/s są w sam raz do zgrywania plików tekstowych, dokumentów czy ulubionych zdjęć. Ponadto pendrive objęty jest dożywotnią gwarancją producenta.
GOODRAM 16GB UTS3 zwraca uwagę swoją obracaną konstrukcją i wykonaniem z aluminium i tworzywa sztucznego. Dzięki temu dobrze radzi sobie z przeciwnościami losu, takimi jak noszenie razem z kluczami. No i po prostu ciekawie wygląda.
Kingston 32GB DataTraveler Exodia
Ten pendrive wyposażony jest w nowoczesny interfejs USB 3.2 Gen 1. Dzięki temu umożliwia szybki transfer i wygodne przechowywanie dokumentów, muzyki, filmów i innych danych. Zatyczkę portu USB możesz przyczepić z drugiej strony na czas korzystania, więc trudno będzie ją zgubić. A duży, kolorowy zaczep pozwoli łatwo przymocować Kingston DataTraveler Exodia do kluczy.
Kingston 64GB DataTraveler 100 G3
To jeden z najpopularniejszych pendrive’ów i prawdziwy klasyk gatunku, na dodatek w bardzo niskiej cenie. Oferuje odczyt do 100 MB/s i zapis 10 MB/s, więc sprawdzi się nie tylko do przenoszenia dokumentów, ale także do podłączenia do telewizora i oglądania filmów. Dzięki solidnej, rozsuwanej konstrukcji wtyczka USB jest dobrze zabezpieczona.
SanDisk 64GB Dual Go USB Type-C
Ten pendrive od SanDisk to świetne rozwiązanie dla posiadaczy smartfonów lub komputerów wyposażonych tylko w port USB-C. Bowiem z jednej strony posiada standardową wtyczkę USB, a z drugiej USB-C. Ponadto dzięki interfejsowi USB 3.2 Gen 1 z prędkością odczytu do 150 MB/s błyskawicznie przeniesiesz pliki na komputer. Pendrive pozwala także automatycznie tworzyć kopię zapasową urządzenia, do którego jest podłączony, więc łatwo zabezpieczysz swoje cenne dane.
SanDisk 128GB iXpand Go iPhone/iPad
Ten pendrive to prawdziwy must have dla posiadaczy iPhone’ów lub iPadów. Umożliwia on automatyczne tworzenie kopii zapasowej urządzenia, a także nagrywanie wideo bezpośrednio do pamięci pendrive’a. Dzięki temu możesz kręcić filmy prawie bez ograniczeń i bez obaw o miejsce na dysku smartfona. Obrotowa obudowa chroni złącza i ma otwór do mocowania, więc nigdy nie zapomnisz wziąć go ze sobą.
Smukły kształt Samsung FIT Plus pozwala na przenoszenie go w urządzeniach, więc możesz korzystać z niego jak z dodatkowego dysku. Ponadto prędkość odczytu sięgająca 400 MB/s sprawia, że w codziennej pracy nie zauważysz niemal żadnych spowolnień. Możesz być także o niego spokojny w podróży – Samsung FIT Plus jest wodoodporny, wstrząsoodporny a także zabezpieczony przed wpływem wysokich temperatur.
A teraz coś dla estetów. Elegancka, minimalistyczna obudowa wykonana jest ze zwartej, solidnej bryły metalu. Możesz trzymać go razem z kluczami bez obaw o uszkodzenia czy zarysowania. Ponadto interfejs USB 3.2 Gen 2 pozwoli Ci błyskawicznie zapisywać i otwierać nawet bardzo duże pliki, takie jak filmy w wysokiej rozdzielczości.
Sprawdź wszystkie pendrive’y w x-komie
Pobierz aplikację mobilną
![]() |
![]() |
![]() |