(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
 • Jak przechowywać duże pliki i bezpiecznie dzielić się nimi z innymi użytkownikami?

Jak przechowywać duże pliki i bezpiecznie dzielić się nimi z innymi użytkownikami?

·
Zaktualizowano: 2 lata temu

Najlepszym zabezpieczeniem przed utratą cennych plików jest częste wykonywanie kopii zapasowych. Jakie urządzenie do magazynowania dużych plików wybrać – dysk, pendrive, a może serwer NAS? O czym pamiętać przy udostępnianiu dużych plików? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższym poradniku!

Dlaczego tworzenie kopii zapasowych plików jest tak ważne?

Żaden z najpopularniejszych nośników danych, nie jest długowieczny. Niezależnie od tego, czy korzystasz z dysku HDD, czy SSD, ciągłe odczytywanie i zapisywanie danych z biegiem czasu zwiększa szansę na awarię nośnika. W dyskach HDD najczęściej spotykane są awarie mechaniczne, natomiast często wykrywaną usterką dysków SSD jest degradacja pamięci.

Nie są to jednak jedyne sytuacje, które mogą spowodować utratę danych. Wraz z rozwojem sieci Ethernet pojawiły się również nowe zagrożenia: ataki wirusów, oprogramowanie ransomware, keylogery i wiele innych. Dodając do tego zdarzenia losowe jak awarie zasilania, przypadkowe usunięcie pliku lub jego uszkodzenie, okazuje się, że Twoje dane nie są bezpieczne.

Dlatego warto mieć backup, czyli zapasową kopię ważnych plików. Jest wiele narzędzi, które możesz wykorzystać, do utworzenia kopii zapasowej i każde z nich ma swoje wady i zalety. Najważniejsze jest, aby sprzęt spełniał Twoje wymagania i był dostępny, wtedy gdy go potrzebujesz.

Co wybrać do przechowywania plików – dysk, pendrive, serwer NAS?

Wybór nośnika może zależeć od kilku czynników, w tym od rozmiaru kopii zapasowych, złożoności konfiguracji, wymagań dotyczących mobilności, bezpieczeństwa oraz budżetu. Poniżej znajdziesz krótki opis poszczególnych rozwiązań.

 • Pendrive – zewnętrzna pamięć flash to najprostszy sposób na wykonanie kopii zapasowej. Nośniki tego typu są ultraprzenośne i niedrogie. Ich największą wadą jest podatność na zagubienie lub kradzież. Pendrive świetnie nadaje się do przechowywania kopii zdjęć, ulubionej muzyki lub nagrań wideo.
 • Dysk zewnętrzny HDD – to najpopularniejsze urządzenie do wykonywania kopii zapasowych - zwłaszcza dużych plików. Jest łatwy w konfiguracji, stosunkowo tani, przenośny i zapewnia wiele opcji rozmiaru pamięci, dzięki czemu możliwe jest przechowywanie dużej ilości danych. Jednak podobnie jak dyski twarde w twoim komputerze, są one podatne na awarie i mogą zostać uszkodzone np. po upuszczeniu.
 • Dysk zewnętrzny SSD – sama funkcjonalność jest identyczna jak w przypadku dysku HDD. Różni się natomiast prędkością działania, pamięci NAND wykorzystywane w SSD są dużo szybsze. Dzięki swojej konstrukcji są one również odporne na wstrząsy i upadki.
 • Serwer NAS – macierze mogą obsługiwać więcej niż jeden dysk do przechowywania danych, dodatkowo podłączone są do sieci w celu udostępniania zawartości. Dyski używane w NAS są zwykle sprzedawane osobno, więc to od Ciebie zależy jakiej wielkości pamięci użyjesz. Serwery to rozwiązania, które oferują najlepszą ochronę danych przed awariami dysków w czasie rzeczywistym, dzięki możliwości konfiguracji RAID.
Dysk czy NAS?

Jak przechowywać duże pliki?

Do przechowywania dużych plików najlepiej wybrać serwer NAS, ponieważ takie rozwiązanie umożliwia nie tylko magazynowanie dużej ilości danych, ale także wygodne udostępnianie ich innym użytkownikom. Musisz jednak pamiętać o zakupie odpowiednich dysków przeznaczonych do pracy pod stałym obciążeniem. Dlaczego?

Dyski przeznaczone do komputerów PC nie są zwykle sprawdzane i projektowane z myślą o trudnych warunkach pracy w systemach NAS. W stale aktywnym środowisku NAS lub RAID panuje wysoka temperatura, a dyski do komputerów stacjonarnych, w przeciwieństwie do serwerowych, nie są zazwyczaj projektowane i testowane pod kątem takich warunków.

Oto polecane dyski HDD przystosowane do przechowywania dużych plików w serwerach NAS:

 • WD RED oraz WD RED PRO – dyski z rodziny WD RED zostały zaprojektowane z myślą o małych i średnich firmach. Ostatnio rodzina WD RED powiększyła się o dyski WD RED PRO, przeznaczone do średnich i dużych systemów NAS, zawierających od 8 do 16 kieszeni. Dodatkowo dyski WD RED PRO są szybsze, bo działają z prędkością 7200 obr./min.
 • Seagate IRONWOLF oraz Seagate IRONWOLF PRO – seria IRONWOLF jest przeznaczona do małych serwerów domowych oraz średnich serwerów w firmach z maksymalnie 8 zatokami. Natomiast dyski IRONWOLF PRO działają z prędkością 7200 obr./min i są przeznaczone dla firm i konsumentów, którzy potrzebują wyjątkowo wysokiej wydajności swoich serwerów NAS.

Gdy potrzebujesz najwyższej prędkości działania, możesz także skorzystać z dysków SSD przeznaczonych do ciągłego użytku. Jednak musisz wiedzieć, że takie rozwiązanie będzie droższe. Dodatkowo dyski SSD charakteryzują się ograniczoną liczbą odczytu danych i cykli zapisu, co stwarza o wiele większe ryzyko awarii lub utracenia cennych danych. Oto polecane dyski SSD do serwerów NAS:

 • Seagate SSD IronWolf Pro – to zoptymalizowane pod kątem systemów NAS konstrukcje. Dyski są wystarczająco wytrzymałe do obsługi całodobowych środowisk z wielu użytkownikami i oferują szeroką gamę opcji pojemnościowych.
 • WD SSD Red SA500 – wysoka niezawodność w połączeniu z wydajnym buforowaniem dużych plików sprawia, że dysk ten jest idealnym rozwiązaniem dla użytkowników poszukujących sprawdzonego nośnika do baz danych OLTP, renderowania zdjęć czy edycji wideo w jakości 4K i 8K.

Jeżeli wybierzesz serwer z co najmniej dwoma kieszeniami na dysk, będziesz mógł dodatkowo skorzystać z funkcji RAID. Najbezpieczniejsza jest macierz RAID1, w której każdy z dysków posiada dokładnie te same dane. Dzięki temu, gdy jeden padnie, wszystkie dane odzyskasz z drugiego.

Więcej na temat serwerów NAS przeczytasz w poradniku: Jaki serwer NAS wybrać? Tworzymy domowe centrum multimedialne

Jak dzielić się plikami przy użyciu serwerów NAS?

Niepodważalną zaletą dysków sieciowych jest możliwość szybkiego i łatwego udostępniania plików. Do przestrzeni pamięci masowej mogą mieć dostęp Twoi znajomi i domownicy, co sprawia, że inwestycja w NAS może przynieść dużo korzyści, takich jak łatwe tworzenie kopi zapasowej lub szybkie przesłanie dużych plików. Wystarczy ustawić, którzy użytkownicy sieci lokalnej mogą skorzystać z łącza, pobrać wybrany plik, folder lub przesłać dane na serwer NAS. Można to zrobić bezpośrednio z konta, ale również bez niego.

Jak udostępnić łącza do plików, na przykładzie produktów firmy Synology?

 1. Wybierz pliki lub foldery, które mają być udostępnione.
 2. Kliknij wybrane pliki lub foldery prawym przyciskiem myszy, lub kliknij menu Akcja.
 3. Następnie wybierz polecenie Udostępnij łącza do plików. W wyświetlonym oknie zostaną pokazane łącza i kody QR do udostępniania.

Oprócz możliwości szybkiego przesyłania dużych plików, serwery NAS gwarantują również bezpieczeństwo Twoim wrażliwym danym. Wszystkie pliki znajdują się w jednym, bezpiecznym miejscu, do którego mają dostęp tylko określone osoby.

Sprawdź poradnik: Podpowiadamy, jakie serwery NAS i jakie urządzenia sieciowe warto wybrać pod kątem RODO

Jak działa NAS?

Czym są dane wrażliwe?

Od czasu, gdy w życie weszła ustawa RODO, wiele mówi się o bezpieczeństwie danych. Ale czym właściwie są dane wrażliwe? Już śpieszę z wyjaśnieniami. Dane wrażliwe dotyczą sfery prywatnej, czyli tej najbardziej osobistej. Przykładem tego typu danych są:

 • dane ujawniające pochodzenie rasowe lub etniczne,
 • dane ujawniające poglądy polityczne,
 • dane ujawniające przekonania religijne lub światopoglądowe,
 • dane ujawniające przynależność do związków zawodowych,
 • dane genetyczne,
 • dane biometryczne (wykorzystywane w celu jednoznacznego zidentyfikowania osoby fizycznej),
 • dane dotyczące zdrowia,
 • dane dotyczące seksualności lub orientacji seksualnej.

Jak zabezpieczyć wrażliwe dane?

Ochrona wrażliwych danych jest bardzo ważna. Dlatego musisz użyć wszelkich możliwych sposobów, by nie dostały się one w niepowołane ręce. Przede wszystkim do tego typu danych nie mogą mieć dostępu osoby nieupoważnione. Warto wiec zabezpieczyć pliki lub nawet całe foldery trudnym do złamania hasłem. Gdy wrażliwe dane przestają być potrzebne, musisz je jak najszybciej usunąć.

Kolejną rzeczą, która pomoże Ci w zabezpieczeniu danych, jest porządny antywirus. Oprogramowanie tego typu poinformuje cię o atakach na twój komputer, złośliwym oprogramowaniu i wirusach. Jeżeli przechowujesz dane na komputerze, na którym odwiedzasz niezaufane strony internetowe, warto także wyposażyć się w usługę wirtualnej sieci prywatnej. VPN pozwala zachować prywatność i anonimowość online, ukryć się przed hakerami i ciekawskimi, a także korzystać bez ograniczeń z Internetu.