Jak fotografować smartfonem? ABC fotografii mobilnej

Mówi się, że najlepszy aparat to ten, który mamy pod ręką. Dziś najczęściej jest to smartfon. Nie zastąpi on lustrzanki, ale skoro mamy go w kieszeni, czemu nie wykorzystać jego możliwości? Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak robić lepsze zdjęcia i przy okazji możesz wziąć udział w konkursie. Szczegóły w tekście.


W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

1. Jak wybrać odpowiedni smartfon do zdjęć?
2. Jak robić dobre zdjęcia smartfonem?
3. Jak wykonać idealne zdjęcie selfie?
4. Jakie akcesoria fotograficzne dokupić do smarfona?
5. Z jakich aplikacji fotograficznych korzystać?
6. Jakie są najlepsze smartfony i akcesoria do zdjęć?
7. Jak traktować aparat w smartfonie?

 

 

Na co zwrócić uwagę, kupując smartfon do zdjęć?

Początkujący fotograf może uznać: im więcej megapikseli, tym aparat jest lepszy. Ich liczba nie decyduje jednak bezpośrednio o jakości zdjęć, a o ich rozmiarze. Ilość megapikseli ma znaczenie, jeśli planujesz wywoływać uwiecznione smartfonem zdjęcia. Kupując smartfon z zamiarem używania go do zdjęć, zwróć uwagę na:

 • Rozmiar matrycy – wyrażany jest w calach. Im jest on większy, tym więcej światła przechwyci matryca. Smartfony najczęściej wyposażane są w matrycę 1/3.2”, 1/3” lub 1/2.3”. W uproszczeniu: im mniejsza druga cyfra w zapisie, tym większa matryca. Z wymienionych przykładów najlepszym wyborem będzie aparat z matrycą 1/2.3".
 • Jasność obiektywu – wyrażana za pomocą liczb poprzedzonych literką f. Im niższa wartość, tym większa jasność i lepszy obiektyw. Smartfon z obiektywem o przysłonie f/2.0 lepiej sprawdzi się w trudnych warunkach oświetleniowych niż ten z przysłoną f/2.2.
 • Stabilizacja obrazu – większość smartfonów wyposażonych jest w cyfrową stabilizację obrazu. Zmienia ona jedynie parametry wykonywanych zdjęć np. czułość ISO w celu uzyskania krótszego czasu naświetlania. Przekłada się to na obniżenie jakości zdjęcia.  Zdecydowanie lepszy jest stabilizator optyczny, który skutecznie niweluje drgania i pomaga w wykonywaniu nieporuszonych ujęć. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli z optyczną stabilizacją obrazu.
 • Możliwość regulowania ustawień ekspozycji – nawet najlepszy aparat nie przewidzi, na czym w danym ujęciu zależy Ci najbardziej. Ręczna regulacja parametrów aparatu daje Ci większą swobodę. Możesz dostosować ustawienia tak, aby otrzymać, jak najlepszy efekt.

Producenci telefonów nie zawsze podają powyższe dane w opisach produktów. Dlatego przed zakupem warto poszukać ich w internecie. Wiedza w tym zakresie pozwoli wybrać smartfon z aparatem o wielu możliwościach.

 

jak fotografować smartfonem - praktyczne wskazówki

 

8 wskazówek, jak robić dobre zdjęcia smartfonem

Większość zasad fotografowania smartfonem nie różni się od pracy z klasycznym aparatem. Samo wycelowanie aparatu i naciśnięcie spustu migawki nie zawsze daje zadowalające efekty. Wystarczy jednak, że skorzystasz z poniższych wskazówek, a Twoje zdjęcia wyróżnią się w social mediach.

 

Trzymaj smartfon stabilnie

Podczas zdjęć trzymaj smartfon stabilnie. Najlepiej obiema rękami, aby uniknąć rozmazania zdjęcia. Fotografuj w poziomie, zwłaszcza szerokie obiekty. Zagospodarujesz w ten sposób cały kadr. Fotografowanie w pionie ogranicz do utrwalania wysokich obiektów oraz selfie, które trudno wykonać trzymając telefon oburącz. W obu przypadkach chwyt musi umożliwiać Ci swobodne operowanie palcami jednej dłoni.

jak trzymać telefon

 

Nie kadruj zdjęcia w centralnym punkcie

Intuicyjnie ustawisz kadr tak, aby najważniejszy obiekt był na środku? Nie ma w tym nic złego. Istnieje jednak wiele ciekawszych metod kadrowania. Do najprostszych należy trójpodział, w którym cztery linie dzielą kadr na dziewięć równych prostokątów. Miejsca przecięcia linii to tzw. mocne punkty, w których należy umieścić najważniejsze elementy zdjęcia. Drugą metodą jest złoty podział, w którym miejsca przecięcia linii leżą bliżej siebie. Wypróbuj jedną z nich, a Twoje fotografie będą zdecydowanie atrakcyjniejsze dla odbiorców.

siatka podziału - trójpodział i złoty podział

 

Prosty sposób na poprawę kadrowania

Włączenie siatki trójpodziału w ustawieniach aparatu to najprostszy sposób na poprawę kadrowania. Jeśli Twoje urządzenie nie posiada tej funkcji, możesz pobrać i przetestować jedną z wielu bezpłatnych aplikacji. Dla przykładu Open Camera pozwala tworzyć kompozycje, wykorzystujące zarówno linie poziome, pionowe, jak i skośne. Dostępne są również programy, które automatycznie dobiorą odpowiedni kadr. Przykładem może być aplikacja Camera51. Tylko czy chcesz pozbawić się przyjemności, jaką daje własnoręczne kadrowanie?

 

Mocne punkty w praktyce

W mocnych punktach umieszczaj elementy zdjęcia, które chcesz wyróżnić. W zdjęciach portretowych mogą to być oczy, a na zdjęciach ulicznych samochody. Fotografując krajobrazy, staraj się umieszczać linię horyzontu na jednej z poziomych linii. Pamiętaj, że nie musisz ściśle trzymać się mocnych punktów. Eksperymentuj z liniami siatki i łącz ze sobą elementy. Tylko w ten sposób uchwycisz niezapomniane kadry.

 

Pamiętaj o oświetleniu

W smartfonach pomiar światła odbywa się na dwa sposoby. Poprzez ręczny wybór danego trybu lub wskazanie na wyświetlaczu punktu ostrości, który zmienia dodatkowo punkt pomiaru światła. Największym wyzwaniem dla Twojego smartfona będzie sesja nocna. Mała matryca niezbyt dobrze radzi sobie z brakiem dodatkowego oświetlenia. Znamy jednak kilka trików, które w tej sytuacji możesz wykorzystać.

 

Proste sposoby na zbyt jasne lub zbyt ciemne zdjęcia

Zmagasz się z problemem prześwietlonych lub zbyt ciemnych zdjęć? Oto kilka porad na każdą porę dnia:

 • Nigdy nie fotografuj pod słońce - ustaw się tak, aby mieć je za plecami lub z boku. Często wystarczy zmienić ustawienie o kilka kroków, by fotografowana osoba była równomiernie oświetlona promieniami słońca.
 • Przetestuj dostępne tryby aparatu – jeśli zdjęcie pomimo zmiany miejsca wciąż jest ciemne.
 • Użyj trybu HDR – jeśli jedna część zdjęcia jest zacieniona, a druga rozjaśniona. Aparat wykona kilka zdjęć z różną ekspozycją i połączy je w jedno. Fotografia zachowa więcej szczegółów zarówno w oświetlonych, jak i ciemnych miejscach. Korzystając z trybu HDR pamiętaj, aby trzymać aparat stabilnie lub skorzystaj ze statywu. Nawet drobne poruszenie wystarczy, aby rozmazać zdjęcie.
 • Zrezygnuj z AWB – czyli automatycznego balansu bieli. Jeśli obiekt wydaje się pozbawiony kolorów, ustaw ten parametr ręcznie. Postaraj się zbliżyć kolor na wyświetlaczu do naturalnego koloru fotografowanego obiektu. Możesz też wyregulować kontrast, nasycenie oraz ostrość w ustawieniach aparatu.
 • Dostosuj ręcznie wartość ekspozycji EV - czyli poziom naświetlenia zdjęcia. Im mniejsza wartość ekspozycji, tym kadr będzie ciemniejszy. I odwrotnie: im większa wartość ekspozycji, tym zdjęcie będzie jaśniejsze.
 • Edytuj czułość matrycy na światło ISO – mała czułość zapewnia lepszą jakość zdjęć i wierniejsze oddanie kolorów. Przy dziennym świetle ustaw niską wartość ISO. Z kolei podczas pochmurnych dni i w zdjęciach nocnych spróbuj stopniowo zwiększać czułość. Na zdjęciu mogą pojawić się szumy w postaci zwiększonej ziarnistości zdjęcia. Fotografia nie będzie jednak rozmazana.
 • Zmień czas naświetlania – niektóre smartfony pozwalają ustawić czas otwarcia migawki. Im jest on dłuższy, tym więcej światła trafia do matrycy. Czas naświetlania wyrażony jest w ułamkach sekund. Jeśli na aparacie wyświetlana jest informacja „115”, oznacza to, że czas naświetlania wyniesie 1/115 sekundy. Pamiętaj, że wszystkie zmiany w kadrze, które zajdą w trakcie otwarcia migawki, będą widoczne na zdjęciu.
 • Wykorzystuj dodatkowe źródła światła - w domu może to być lampka biurkowa. W plenerze zwykła biała kartka lub elementy otoczenia np. słupy oświetleniowe.
 • Wyłącz lampę błyskową – większość smartfonów wyposażona jest w diody LED, które lepiej sprawdzą się jako latarki, a nie źródło dodatkowego światła. Często zdjęcia wykonane z jej użyciem mają chłodną i bladą kolorystykę. Ogranicz użycie lampy do utrwalania tekstu i doświetlania obiektów za dnia. W pozostałych sytuacjach zrezygnuj z niej, by Twoi bliscy nie wyglądali, jak postacie z „The Walking Dead” :)

Obiektyw skierowany na źródło światła np. słońce lub słup oświetleniowy sprzyja powstawaniu tzw. efektu flary. Jest to seria niewielkich, kolorowych rozbłysków, układających się w linie. Obiektywy w smartfonach są na to szczególnie podatne ze względu na swój niewielki rozmiar. Możesz go jednak uniknąć, tworząc ręką daszek nad obiektywem. Zasłonisz w ten sposób promienie światła tworzące flarę.

efekt flary

 

Stosuj filtry z głową

Przemyślane zastosowanie filtrów może zmienić dobre zdjęcie w świetne zdjęcie. Korzystaj z nich z umiarem, by nie osiągnąć efektu odwrotnego od zamierzonego. Nigdy nie nakładaj też filtrów przed zrobieniem zdjęcia. Lepiej mieć oryginalne zdjęcie, które później można wielokrotnie edytować.

 

Zadbaj o czystość obiektywu

Pamiętaj o czystym obiektywie. W smartfonie łatwo go zabrudzić, pozostawiając np. odciski palców. Z zabrudzonym obiektywem autofokus może nie działać poprawnie, przez co zdjęcia wyjdą zamazane. Przed każdą sesją przetrzyj obiektyw chusteczką lub ściereczką z mikrofibry.

 

Zapomnij o zoomie  

Smartfony wyposażone są w zoom cyfrowy, który „sztucznie” rozciąga obraz. W efekcie zdjęcie diametralnie traci na jakości. Jest rozmyte i niewyraźne. Jeśli robisz zdjęcie z odległości, lepiej podejdź bliżej do fotografowanego obiektu. Pamiętaj - Twoje nogi to najlepszy zoom :)

 

Znajdź pomysł na zdjęcie

Przed wykonaniem zdjęcia zastanów się, co chcesz na nim pokazać. Nie każ odbiorcy zgadywać, co jest tematem Twojej fotografii. Myśl nieszablonowo. Fotografuj z różnych perspektyw. Opowiadaj historie i kolekcjonuj wspomnienia. Bez pozowania i sztucznych uśmiechów. Spróbuj uchwycić ruch i rozśmieszyć odbiorców. Zajrzyj na Instagram, Flickr lub Pinterest i przeglądaj blogi poświęcone fotografii. Internet to niekończące się źródło inspiracji. Znajdziesz w nim mnóstwo pomysłów na kolejne kadry i stworzysz swoje wirtualne portfolio.

 

 

Jak wykonać idealne selfie?

Najważniejsza zasada dobrego selfie – patrz w obiektyw, a nie w wyświetlacz. W ten sposób nawiązujesz kontakt wzrokowy z odbiorcą. Wzmacniasz charakter swojego zdjęcia. Nie wierzysz? Zrób jedno selfie ze wzrokiem skierowanym w obiektyw i drugie, na którym patrzysz w wyświetlacz. Porównaj efekt. Które zdjęcie lepsze? Nie musisz nam odpowiadać :)

jak zrobić idealne selfie

 

6 zasad dobrego selfie:

 • Postaraj się o maksymalnie stabilny chwyt lub skorzystaj ze statywu,
 • Wykorzystuj naturalne światło,
 • Zwróć uwagę, by na zdjęciu nie uchwycić swojej wyciągniętej ręki,
 • Kluczowa jest naturalność. Niech Twój portret sprawia wrażenie zrobionego „przy okazji”,
 • Nie używaj lampy błyskowej. Zwłaszcza przy zdjęciach w lustrze.
 • Pamiętaj, by nie przesadzić z ilością selfie. Publikuj też inne zdjęcia. 
 

 

4 przydatne gadżety do smartfona

Sam smartfon to nie wszystko. Na rynku znajdziesz dodatkowe akcesoria, które otworzą przed Tobą nowe możliwości. Oto 4 funkcjonalne gadżety, które przydadzą się w fotografii mobilnej.

przydatne akcesoria do smartfona

 

 

Popularne aplikacje mobilne dla fanów fotografii

Na rynku dostępnych jest wiele bezpłatnych aplikacji dla miłośników fotografii. Oto kilka pozycji na systemy Android i iOS, które warto znać:

popularne aplikacje do smartfona

 

 

Najlepsze smartfony i akcesoria do zdjęć

smartfony

iPhone 6S Plus Robi ostre, bogate w szczegóły zdjęcia i nagrywa filmy w rozdzielczości 4K. Funkcja Live Photos pozwala uchwycić moment tuż przed wykonaniem zdjęcia i zaraz po nim, a następnie jednym dotknięciem palca zaanimować statyczną fotografię.
Samsung Galaxy S7 Edge Wyjątkową jakość zdjęć zapewnia udoskonalony autofokus, większe piksele i jaśniejszy obiektyw f/1,7. Przedni aparat wykorzystuje ekran w charakterze lampy błyskowej, aby selfie zrobione w ciemności były bardziej wyraźne.
Microsoft Lumia 950 XL Naturalne kolory i wyjątkowe szczegóły gwarantuje aparat 20 Mpix wyposażony w przysłonę f/1.9 z optyką marki Zeiss. Ultra czuły czujnik i optyczna stabilizacja piątej generacji oznaczają znakomite zdjęcia w słabszym oświetleniu.
Huawei P9 Smartfon wyposażony w podwójny aparat z dwiema matrycami 12 Mpix. Pierwsza rejestruje kolory zachowując ich głębię. Druga skupia się na czerni i bieli, uwypuklając detale. Inteligentny algorytm łączy je w jeden obraz, tworząc mistrzowskie kadry.
LG G5 Model z obiektywem o kącie widzenia 135°. Uchwyci szeroką linię horyzontu, koncert na stadionie, czy całą plażę. Kamera 360 stopni pozwala kręcić wszystko, co znajduje się dookoła za pomocą jednego kliknięcia.
Asus Zenfone Zoom Telefon z aparatem 13 MPix PixelMaster. Oferuje innowacyjny peryskopowy układ soczewek i optyczną stabilizacją obrazu. Zapewnia ona 16-krotnie dłuższy czas naświetlania, dzięki czemu obraz pozostaje stabilny i ostry.

akcesoria

Shiru Selfie Stick Stworzony z myślą o selfie. W zestawie z pilotem do wykonywania zdjęć bezprzewodowo w technologii Bluetooth.
Karta pamięci Samsung 32 GB dodatkowej pojemności na zdjęcia i filmy. Gwarancja szybkiego odczytu i zapisu danych.
Power Bank ADATA Wydajny akumulator o pojemności 10400 mAh. Szybko i wygodnie naładuj smartfon podczas sesji w plenerze.
Pendrive SanDisk Ultra Dual 64 GB zamknięte w eleganckiej obudowie. Doskonały do przenoszenia zdjęć i filmów pomiędzy urządzeniami z systemem Android a laptopem, czy komputerem.
WD MY Cloud Personal Storage Bezpieczny magazyn danych w sieci domowej. Doskonały do tworzenia kopii bezpieczeństwa zdjęć i filmów z urządzeń mobilnych.
 

 

3 rady na zakończenie  

Bez względu na to, czy jesteś na spacerze, wakacjach, czy koncercie - traktuj aparat w smartfonie tak samo, jak profesjonalną lustrzankę. Przy takim podejściu urządzenie w zupełności wystarczy do rozwijania pasji fotografowania. Poznaj możliwości swojego smartfona i zacznij korzystać z opisanych w artykule wskazówek. Gdy już nauczysz się stosować opisane zasady, zacznij je łamać. W ten sposób zrobisz pierwszy krok do odkrycia własnego stylu i zrobisz prawdziwie unikatowe zdjęcia.

Życzymy Ci samych udanych kadrów i powodzenia.

P.S

Na koniec wspomniany konkurs. Odwiedź nas na Facebooku i pochwal się zdjęciami wykonanymi smartfonem. Dodaj fotografię z hasztagiem #xkomfoto i wzmianką, jakim modelem telefonu wykonano zdjęcie. Zachęcamy również do śledzenia naszych profili. Już wkrótce pojawią się na nich 3 quizy z pytaniami dotyczącymi treści artykułu. Autorzy najciekawszych zdjęć i zwycięzcy quizu otrzymają wyjątkowe x-komowe kubki. Do rozdania mamy 20 sztuk :)

Na Twoje zdjęcie czekamy do niedzieli 15 maja 2016 do godziny 23:59. 

Konkurs zakończony. Dziękujemy wszystkim na udział w akcji #xkomfoto. Nagrodzone zdjęcia nadesłane w ramach konkursu dostępne są tutaj.