Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jak fotografować smartfonem? ABC fotografii mobilnej

·
Zaktualizowano: Ponad rok temu

Kochasz robić zdjęcia? Szukasz sprzętu, który ze znakomitym efektem pozwoli uchwycić Ci ulotne momenty? W tym poradniku podpowiadamy, jak robić najlepsze zdjęcia aparatem, który masz zawsze przy sobie, czyli smartfonem. Poznaj najważniejsze wskazówki fotografii mobilnej i ciesz się zdjęciami, które zachwycą zarówno Ciebie, jak i rodzinę czy znajomych. Oto nasze ABC fotografii mobilnej. 

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

1. Jak wybrać odpowiedni smartfon do zdjęć?
2. Jak robić dobre zdjęcia smartfonem?
3. Jak wykonać idealne zdjęcie selfie?
4. Jakie akcesoria fotograficzne dokupić do smarfona?
5. Z jakich aplikacji fotograficznych korzystać?
6. Jakie są najlepsze smartfony i akcesoria do zdjęć?
7. Jak traktować aparat w smartfonie?

 

Jaki smartfon do zdjeć kupić? Na co zwrócić uwagę?

Wydawaloby się, że im więcej megapikseli, tym lepiej, prawda? Otóż nic bardziej mylnego. Owszem, są one ważne, ale ich liczba nie decyduje bezpośrednio o jakości zdjęcia, a bardziej o jego rozmiarze. Ilość megapikseli ma zatem znaczenie, jeśli planujesz wywoływać uwiecznione smartfonem zdjęcia. Kupując smartfon z zamiarem używania go wylącznie do fotografowania, musisz mieć na uwadze, że na jakość zdjęć wpływa szereg innych opcji, funkcji i czynników, które dzięki dzisiejszej technologii masz na wyciągnięcie ręki. Wybierając sprzęt dla siebie postaw więc na: 

 • Rozmiar matrycy – wyrażany jest w calach. Im jest on większy, tym więcej światła przechwyci matryca. Smartfony najczęściej wyposażane są w matrycę 1/3.2”, 1/3” lub 1/2.3”.Dla Ciebie najważniejszą informacją będzie fakt, że im mniejsza druga cyfra w zapisie, tym większa matryca.  I tak, z wymienionych przykładów najlepszym wyborem będzie aparat z matrycą 1/2.3".
 • Jasność obiektywu – wyrażana za pomocą liczb poprzedzonych literką f. Im niższa wartość, tym większa jasność i lepszy obiektyw. Smartfon z obiektywem o przysłonie f/2.0 lepiej sprawdzi się w trudnych warunkach oświetleniowych niż ten z przysłoną f/2.2.
 • Stabilizacja obrazu – większość smartfonów wyposażonych jest w cyfrową stabilizację obrazu. Zmienia ona jedynie parametry wykonywanych zdjęć np. czułość ISO w celu uzyskania krótszego czasu naświetlania. Przekłada się to jednak niestety na obniżenie jakości zdjęcia.  Zdecydowanie lepszy jest stabilizator optyczny, który skutecznie niweluje drgania i pomaga w wykonywaniu nieporuszonych ujęć. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli z optyczną stabilizacją obrazu, a we flagowych modelach jest ona obecnie niemal normą.
 • Możliwość regulowania ustawień ekspozycji – nawet najlepszy aparat nie przewidzi, na czym w danym ujęciu zależy Ci najbardziej. Ręczna regulacja parametrów aparatu daje Ci większą swobodę. Możesz dostosować ustawienia tak, aby otrzymać, jak najlepszy efekt.

Producenci telefonów nie zawsze podają powyższe dane w opisach produktów. Dlatego przed zakupem warto poszukać ich w sieci lub wśród opinii innych, doświadczonych użytkowników. Wiedza w tym zakresie pozwoli wybrać smartfon z aparatem o wielu możliwościach.

 

jak fotografować smartfonem - praktyczne wskazówki

8 wskazówek, jak robić dobre zdjęcia smartfonem

Większość zasad fotografowania smartfonem nie różni się od pracy z klasycznym aparatem. Samo wycelowanie aparatu i naciśnięcie spustu migawki nie zawsze daje zadowalające efekty. Wystarczy jednak, że skorzystasz z poniższych wskazówek, a Twoje zdjęcia wyróżnią się w social mediach i zachwycą wszystkich, którzy będą je oglądać. Do dzieła!

Trzymaj smartfon stabilnie

Podczas zdjęć trzymaj smartfon stabilnie. Najlepiej obiema rękami, aby uniknąć rozmazania zdjęcia. Stabilizacja to jedno, ale warto pamiętać również o tej podstawowej zasadzie. Fotografuj w poziomie, zwłaszcza szerokie obiekty. Zagospodarujesz w ten sposób cały kadr. Fotografowanie w pionie ogranicz do utrwalania wysokich obiektów oraz selfie, które trudno wykonać trzymając telefon oburącz. W obu przypadkach chwyt smartfona musi umożliwiać Ci swobodne operowanie palcami jednej dłoni.

jak trzymać telefon

Nie kadruj zdjęcia w centralnym punkcie

Intuicyjnie ustawisz kadr tak, aby najważniejszy obiekt był na środku? Nie ma w tym nic złego. Istnieje jednak wiele ciekawszych metod kadrowania. Do najprostszych należy trójpodział, w którym cztery linie dzielą kadr na dziewięć równych prostokątów. Miejsca przecięcia linii to tzw. mocne punkty, w których należy umieścić najważniejsze elementy zdjęcia. Drugą metodą jest złoty podział, w którym miejsca przecięcia linii leżą bliżej siebie. Wypróbuj jedną z nich, a Twoje fotografie będą zdecydowanie atrakcyjniejsze dla odbiorców.

siatka podziału - trójpodział i złoty podział

Prosty sposób na poprawę kadrowania

Włączenie siatki trójpodziału w ustawieniach aparatu to najprostszy sposób na poprawę kadrowania. Jeśli Twoje urządzenie nie posiada tej funkcji, możesz pobrać i przetestować jedną z wielu bezpłatnych aplikacji. Dla przykładu Open Camera pozwala tworzyć kompozycje, wykorzystujące zarówno linie poziome, pionowe, jak i skośne. Dostępne są również programy, które automatycznie dobiorą odpowiedni kadr. Przykładem może być aplikacja Camera51. Tylko czy chcesz pozbawić się przyjemności, jaką daje własnoręczne kadrowanie?

Mocne punkty w praktyce

W mocnych punktach umieszczaj elementy zdjęcia, które chcesz wyróżnić. W zdjęciach portretowych mogą to być oczy, a na zdjęciach ulicznych samochody. Fotografując krajobrazy, staraj się umieszczać linię horyzontu na jednej z poziomych linii. Pamiętaj, że nie musisz ściśle trzymać się mocnych punktów. Eksperymentuj z liniami siatki i łącz ze sobą elementy. Tylko w ten sposób uchwycisz niezapomniane kadry.

Pamiętaj o oświetleniu

W smartfonach pomiar światła odbywa się na dwa sposoby. Poprzez ręczny wybór danego trybu lub wskazanie na wyświetlaczu punktu ostrości, który zmienia dodatkowo punkt pomiaru światła. Największym wyzwaniem dla Twojego smartfona będzie sesja nocna. Mała matryca niezbyt dobrze radzi sobie z brakiem dodatkowego oświetlenia. Znamy jednak kilka trików, które w tej sytuacji możesz wykorzystać.

Proste sposoby na zbyt jasne lub zbyt ciemne zdjęcia

Zmagasz się z problemem prześwietlonych lub zbyt ciemnych zdjęć? Oto kilka porad na każdą porę dnia:

 • Nigdy nie fotografuj pod słońce - ustaw się tak, aby mieć je za plecami lub z boku. Często wystarczy zmienić ustawienie o kilka kroków, by fotografowana osoba była równomiernie oświetlona promieniami słońca.
 • Przetestuj dostępne tryby aparatu – jeśli zdjęcie pomimo zmiany miejsca wciąż jest ciemne.
 • Użyj trybu HDR – jeśli jedna część zdjęcia jest zacieniona, a druga rozjaśniona. Aparat wykona kilka zdjęć z różną ekspozycją i połączy je w jedno. Fotografia zachowa więcej szczegółów zarówno w oświetlonych, jak i ciemnych miejscach. Korzystając z trybu HDR pamiętaj, aby trzymać aparat stabilnie lub skorzystaj ze statywu. Nawet drobne poruszenie wystarczy, aby rozmazać zdjęcie.
 • Zrezygnuj z AWB – czyli automatycznego balansu bieli. Jeśli obiekt wydaje się pozbawiony kolorów, ustaw ten parametr ręcznie. Postaraj się zbliżyć kolor na wyświetlaczu do naturalnego koloru fotografowanego obiektu. Możesz też wyregulować kontrast, nasycenie oraz ostrość w ustawieniach aparatu.
 • Dostosuj ręcznie wartość ekspozycji EV - czyli poziom naświetlenia zdjęcia. Im mniejsza wartość ekspozycji, tym kadr będzie ciemniejszy. I odwrotnie: im większa wartość ekspozycji, tym zdjęcie będzie jaśniejsze.
 • Edytuj czułość matrycy na światło ISO – mała czułość zapewnia lepszą jakość zdjęć i wierniejsze oddanie kolorów. Przy dziennym świetle ustaw niską wartość ISO. Z kolei podczas pochmurnych dni i w zdjęciach nocnych spróbuj stopniowo zwiększać czułość. Na zdjęciu mogą pojawić się szumy w postaci zwiększonej ziarnistości zdjęcia. Fotografia nie będzie jednak rozmazana.
 • Zmień czas naświetlania – niektóre smartfony pozwalają ustawić czas otwarcia migawki. Im jest on dłuższy, tym więcej światła trafia do matrycy. Czas naświetlania wyrażony jest w ułamkach sekund. Jeśli na aparacie wyświetlana jest informacja „115”, oznacza to, że czas naświetlania wyniesie 1/115 sekundy. Pamiętaj, że wszystkie zmiany w kadrze, które zajdą w trakcie otwarcia migawki, będą widoczne na zdjęciu.
 • Wykorzystuj dodatkowe źródła światła - w domu może to być lampka biurkowa. W plenerze zwykła biała kartka lub elementy otoczenia np. słupy oświetleniowe.
 • Wyłącz lampę błyskową – większość smartfonów wyposażona jest w diody LED, które lepiej sprawdzą się jako latarki, a nie źródło dodatkowego światła. Często zdjęcia wykonane z jej użyciem mają chłodną i bladą kolorystykę. Ogranicz użycie lampy do utrwalania tekstu i doświetlania obiektów za dnia. W pozostałych sytuacjach zrezygnuj z niej, by Twoi bliscy nie wyglądali, jak postacie z „The Walking Dead” :)

Obiektyw skierowany na źródło światła np. słońce lub słup oświetleniowy sprzyja powstawaniu tzw. efektu flary. Jest to seria niewielkich, kolorowych rozbłysków, układających się w linie. Obiektywy w smartfonach są na to szczególnie podatne ze względu na swój niewielki rozmiar. Możesz go jednak uniknąć, tworząc ręką daszek nad obiektywem. Zasłonisz w ten sposób promienie światła tworzące flarę.

efekt flary

Stosuj filtry z głową

Przemyślane zastosowanie filtrów może zmienić dobre zdjęcie w świetne zdjęcie. Korzystaj z nich z umiarem, by nie osiągnąć efektu odwrotnego od zamierzonego. Nigdy nie nakładaj też filtrów przed zrobieniem zdjęcia. Lepiej mieć oryginalne zdjęcie, które później można wielokrotnie edytować.

Zadbaj o czystość obiektywu

Pamiętaj o czystym obiektywie. W smartfonie łatwo go zabrudzić, pozostawiając np. odciski palców. Z zabrudzonym obiektywem autofokus może nie działać poprawnie, przez co zdjęcia wyjdą zamazane. Przed każdą sesją przetrzyj obiektyw chusteczką lub ściereczką z mikrofibry.

Zapomnij o zoomie  

Smartfony wyposażone są w zoom cyfrowy, który „sztucznie” rozciąga obraz. W efekcie w niektórych przypadkach zdjęcie traci na jakości. Jest rozmyte i niewyraźne. Owszem, są i takie które dzisiaj pozwalają już na wielokrotne zbliżenie bez uszczerbku na jakości, ale dotyczą zazwyczaj wyłącznie modeli klasy premium. Jeśli robisz zdjęcie z odległości, lepiej podejdź bliżej do fotografowanego obiektu. Pamiętaj - ta metoda sprawdza się zawsze, bo Twoje nogi to najlepszy zoom. 

Znajdź pomysł na zdjęcie

Przed wykonaniem zdjęcia zastanów się, co chcesz na nim pokazać. Nie każ odbiorcy zgadywać, co jest tematem Twojej fotografii. Myśl nieszablonowo. Fotografuj z różnych perspektyw. Opowiadaj historie i kolekcjonuj wspomnienia. Bez pozowania i sztucznych uśmiechów. Spróbuj uchwycić ruch i rozśmieszyć odbiorców. Zajrzyj na Instagram, Flickr lub Pinterest i przeglądaj blogi poświęcone fotografii. Internet to niekończące się źródło inspiracji. Znajdziesz w nim mnóstwo pomysłów na kolejne kadry i stworzysz swoje wirtualne portfolio.

 

Jak zrobić idealne selfie?

Najważniejsza zasada dobrego selfie – patrz w obiektyw, a nie w wyświetlacz. W ten sposób nawiązujesz kontakt wzrokowy z odbiorcą. Wzmacniasz charakter swojego zdjęcia. Nie wierzysz? Zrób jedno selfie ze wzrokiem skierowanym w obiektyw i drugie, na którym patrzysz w wyświetlacz. Porównaj efekt. Które zdjęcie lepsze? Nie odpowiadać. 

jak zrobić idealne selfie

6 zasad dobrego selfie:

 • Postaraj się o maksymalnie stabilny chwyt lub skorzystaj ze statywu,
 • Wykorzystuj naturalne światło,
 • Zwróć uwagę, by na zdjęciu nie uchwycić swojej wyciągniętej ręki,
 • Kluczowa jest naturalność. Niech Twój portret sprawia wrażenie zrobionego „przy okazji”,
 • Nie używaj lampy błyskowej. Zwłaszcza przy zdjęciach w lustrze.
 • Pamiętaj, by nie przesadzić z ilością selfie. Publikuj też inne zdjęcia. 
 

4 przydatne gadżety do fotografowania smartfonem

Sam smartfon to nie wszystko. Na rynku znajdziesz dodatkowe akcesoria, które otworzą przed Tobą nowe możliwości. Oto 4 funkcjonalne gadżety, które przydadzą się w kontekście fotografii mobilnej:

przydatne akcesoria do smartfona

 

Popularne aplikacje mobilne dla fanów fotografii

Na rynku dostępnych jest wiele bezpłatnych aplikacji dla miłośników fotografii. Oto kilka pozycji na systemy Android i iOS, które warto znać:

popularne aplikacje do smartfona

 

Najlepsze smartfony i akcesoria do zdjęć

Polecane smartfony do fotografowania 

Motorola One Macro 4/64GB Dual SIM IPX2 Space Blue + etui

Motorola One Macro 4/64GB Dual SIM IPX2 Space Blue + etui

Jak połączyć świetną wydajność, rewelacyjny aparat i długi czas działania bez konieczności ciągłego doładowania? Najlepiej sięgając po niebieską Motorola One Macro, która łączy w sobie wszystkie te cechy, a do tego posiada obiektyw makro, panoramiczny ekran i smukłą błyszczącą obudowę. 

Huawei P30 Pro 128GB Opal

Huawei P30 Pro 128GB Opal

Nie rozstawaj się z Huawei P30 Pro. 4 aparaty Leica bezbłędnie radzą sobie w dzień i w nocy, robiąc artystyczne zdjęcia wsparte sztuczną inteligencją. Aparat Huawei P30 Pro korzysta z podwójnego systemu stabilizacji obrazu, który aktywuje się nie tylko w fotografii, ale i podczas filmowania. I to w jakości 4K.

Xiaomi Mi Note 10 Pro 8/256GB Aurora Green

Xiaomi Mi Note 10 Pro 8/256GB Aurora Green

Pod panoramicznym ekranem AMOLED Mi Note 10 Pro znalazły się mocne podzespoły. Jest tutaj energooszczędny procesor Snapdragon 730G i imponująca bateria 5260 mAh z błyskawicznym ładowaniem 30W. Do dyspozycji masz również aż 5 aparatów, w tym główny z pierwszą w historii smartfonów matrycą 108 Mpix.

OnePlus 7 Pro 8/256GB Dual SIM Nebula Blue

OnePlus 7 Pro 8/256GB Dual SIM Nebula Blue

Od frontu zachwyci Cię ekran QHD+ Fluid AMOLED, z tyłu potrójny aparat urzeknie nieskazitelną jakością zdjęć. Flagowa wydajność OnePlus 7 Pro pochodzi z procesora Snapdragon 855, wspartego przez 8 GB pamięci RAM. Tą ogromną mocą zarządza z kolei system Oxygen OS. Odkryj nieskończony potencjał tego smartfona.

Apple iPhone 11 Pro Max 512GB Space Gray

Apple iPhone 11 Pro Max 512GB Space Gray

Postaw na iPhone 11 Pro Max 512 GB Space Gray, który onieśmiela projekcjami na największym i najjaśniejszym dotychczas ekranie 6,5” Super Retina XDR. Zachwyć się jego nieposkromioną mocą, która sprawia, że potrójny aparat daje zapierające dech w piersiach efekty na zdjęciach. 

Samsung Galaxy S20 Ultra G988F Dual SIM Cosmic Black 5G

Samsung Galaxy S20 Ultra G988F Dual SIM Cosmic Black 5G

Klimatyczny autoportret? Wykonasz go przednim aparatem 40 Mpix. Pełne szczegółów zdjęcia krajobrazów, architektury czy paczki Twoich przyjaciół? Tutaj doskonale sprawdzą się cztery obiektywy tylnego aparatu: główny 108 Mpix, teleobiektyw 48 Mpix, ultraszerokokątny 12 Mpix oraz obiektyw głębi. Dzięki Bright Night świetne fotki zrobisz także po zmroku. Głównym aparatem nagrasz też pełne szczegółów wideo 8K.


Polecane akcesoria do fotografowania 

Huawei AF15 z Funkcją Statywu BT Pilot

Huawei AF15 z Funkcją Statywu BT Pilot

Postaw na selfie stick Huawei AF15, w którym szybko i bezpiecznie zamontujesz swój smartfon. Dzięki niemu zmieścisz w kadrze szerszą perspektywę, piękny krajobraz albo całą swoją paczkę znajomych. Zdjęcie zrobione kijkiem Huawei może mieć zaskakującą perspektywę, bo monopod oferuje opcję regulacji kąta nachylenia.

Feiyu-Tech VLOG pocket

Feiyu-Tech VLOG pocket

Zaprojektowany z myślą o codziennym użytkowaniu, FeiyuTech Vlog Pocket pozwoli Ci cieszyć się płynnością nagrań bez zbędnego bagażu. Jego składane ramię sprawia, że gimbal zmieści się praktycznie wszędzie: w torbie, plecaku, saszetce, a nawet w kieszeni.

 

Xiaomi Power Bank 2C 20000 mAh 2.4A, QC 3.0 (biały)

Xiaomi Power Bank 2C 20000 mAh 2.4A, QC 3.0 (biały)

Xiaomi Power Bank 2C 20000 mAh to przenośne urządzenie, które zapewni dostateczną ilość energii Twoim urządzeniom, w tym smartfonowi, nawet w te najbardziej pracowite dni. Power Bank 2C oferuje szybkie ładowanie i sprawi, że już więcej nie będziesz się martwił migającą diodą rozładowującego się sprzętu.

SanDisk 128GB microSDXC Extreme 160MB/s A2 C10 V30 UHS-I

SanDisk 128GB microSDXC Extreme 160MB/s A2 C10 V30 UHS-I

Uchwyć więcej szybkich akcji i nagraj więcej filmów Full HD lub 4K UHD za pomocą smartfona z systemem Android, profesjonalnej kamery czy drona. Karty SanDisk Extreme microSDXC UHS-I są zbudowane z myślą o ekstremalnej wytrzymałości, nawet w trudnych warunkach środowiskowych.

 

Na koniec: złota rada fotografii mobilnej do zapamietania

Podsumowując powyższe pamiętaj, że bez względu na to, czy jesteś na spacerze, wakacjach, czy koncercie - warto traktować aparat w smartfonie tak samo jak profesjonalną lustrzankę. Przy takim podejściu urządzenie w zupełności wystarczy do rozwijania pasji fotografowania. Poznaj możliwości swojego smartfona i zacznij korzystać z opisanych w artykule wskazówek. Gdy już nauczysz się stosować opisane zasady, zacznij je łamać. W ten sposób zrobisz pierwszy krok do odkrycia własnego stylu i zrobisz prawdziwie unikatowe zdjęcia.

Życzymy samych udanych kadrów i mamy nadzieje, że zaszczepiliśmy w Tobie fotograficznego bakcyla. A może już dawno jesteś pasjonatem mobilnej fotografii? Masz wlasne sposoby na udane zdjęcia? Chętnie je poznamy - czekamy na Twoje sugestie w komentarzach.