Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Jak fotografować latem? Fotografujemy burze, plaże i krajobrazy

Jak fotografować latem? Fotografujemy burze, plaże i krajobrazy

·
Zaktualizowano: 5 miesięcy temu

Wreszcie wakacje, urlop i czas dla siebie. Dobre chwile i piękne widoki warto uwiecznić na zdjęciach. W artykule podpowiemy Ci, jak fotografować latem. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy robieniu zdjęć na plaży, w trakcie burzy i w ostrym słońcu.

jak fotografować latem?

Jak fotografować w mocnym świetle?

Letnie zdjęcia to przede wszystkim dobrze oświetlone i bardzo kolorowe krajobrazy. Błękitne niebo, białe chmury i ciekawe miejsca, które odwiedzasz. Czasami to mocne oświetlenie potrafi sprawiać problemy. Mamy jednak dla Ciebie kilka skutecznych sposobów na letnie zdjęcia. Dzięki nim unikniesz prześwietleń i niedoświetleń na swoich kadrach.

Ludzie i krajobrazy

Jeśli koniecznie chcesz zrobić zdjęcie w środku dnia, w mocnym świetle słonecznym, postaraj się fotografować w cieniu. Jeśli na dodatek użyjesz blendy (najlepiej białej, czyli rozpraszającej światło), efekt przerośnie Twoje oczekiwania. Dotyczy to głównie zdjęć portretowych, które szczególnie „nie lubią” zbyt ostrego światła. Słońce tworzy na twarzy modela nieestetyczne cienie pod oczami, nosem i brodą. Znacznie łatwiej jest fotografować osobę stojącą/siedzącą w cieniu, gdzie światło jest łagodniejsze, bardziej rozproszone.

zastosowanie blendy

Inna możliwość to wyostrzenie jedynie postaci i rozmycie tego, co znajduje się za nią. Dodatkowo modela można „odciąć” od tła za pomocą blendy. Warto także korzystać ze „złotej godziny” (godziny po wschodzie słońca lub godziny przed zachodem). To najlepszy czas na tworzenie magicznych, przyciągających wzrok zdjęć. Wtedy też z łatwością unikniesz prześwietleń.

Doskonale sprawdzi się także filtr polaryzacyjny, który pozwoli zachować biel chmur i podbije błękit nieba. Sprawi również, że matowe powierzchnie (np. rośliny) będą mieć bardziej nasycone kolory. Oprócz tego, usunie odbicia z szyb lub powierzchni wody. Równie przydatny jest filtr szary, który pozwala uniknąć prześwietleń na zdjęciach. To szczególnie ważne, gdy chcesz fotografować krajobrazy w ostrym słońcu.

Zobacz filtry fotograficzne

Oprócz tego, warto próbować korzystać z różnych trybów pomiaru światła. Czasami (szczególnie przy zdjęciach pod światło) znacznie lepiej sprawdzi się matrycowy tryb pomiaru światła lub nawet punktowy. Spróbuj jednak także centralnie ważonego. Raczej zapomnij o trybie auto – światłomierz dobiera uśrednione parametry, a to da dobre efekty jedynie wtedy, gdy fotografujesz uśrednione otoczenie (czyli składające się z elementów o różnych barwach i poziomach jasności – trawy, nieba, drzew i człowieka).

W innym przypadku (szczególnie, jeśli fotografujesz bardzo mocno oświetlone miejsce) zdjęcie może się okazać zbyt ciemne. Przyczyną jest to, że fotografujesz coś bardzo jasnego i bardzo ciemnego jednocześnie.

Plaża i morze

Letnia fotografia być może nie kojarzy Ci się z trudnymi warunkami. Jest jednak miejsce, w którym narażasz swój aparat na kontakt z dwoma bardzo szkodliwymi czynnikami: wodą i piaskiem. Dobrze zatem, jeśli na plaży korzystasz z aparatu, którego korpus jest wzmacniany gumowymi uszczelkami. Świetnie sprawdzi się również aparat wodoszczelny, którym możesz fotografować pod wodą. Pamiętaj jedynie, żeby nie otwierać jego obudowy w wodzie lub na plaży. Po powrocie opłucz go z piasku pod kranem i wysusz. Możesz go otworzyć, dopiero gdy jest całkowicie suchy.

Sprawdź aparaty wodoszczelne

Kolejną ważną zasadą jest to, aby nie zmieniać obiektywów w pobliżu wody lub piasku, a już na pewno nie pod wiatr. W pierwszym przypadku istnieje spore ryzyko dostania się kropli wody do środka i w najlepszym razie – powstania zniekształceń na zdjęciach. Woda może się wtedy także przedostać do wnętrza aparatu i zaszkodzić elektronicznym elementom. Piasek w środku aparatu także nie jest niczym dobrym. Najlepiej wybrać się na plażę z aparatem i jak najmniejszym zestawem dodatkowych akcesoriów, które mogłyby potencjalnie ulec uszkodzeniu.

Kwestie techniczne to głównie to, że piasek na plaży odbija bardzo dużo światła. Światłomierz odbiera to światło, rejestruje, że jest go sporo i w efekcie – ustawia dość niską wartość ekspozycji. Właśnie to powoduje, że zdjęcie staje się mocno przyciemnione. Najprostszym rozwiązaniem na udane zdjęcia słonecznej plaży jest podwyższenie wartości ekspozycji oraz zastosowanie innego trybu pomiaru. Wybierz tryb matrycowy (który w większości przypadków dobrze sobie poradzi z pomiarem światła i odpowiednio doświetli zdjęcie) lub punktowy (ten jest szczególnie dobry, jeśli fotografujesz w bardzo kontrastowych warunkach, np. pod światło).

tryby pomiaru światła w aparacie fotograficznym

Plaża i morze to jednak nie tylko słońce i beztroska, ale także burze i sztormy. Taką mniej korzystną pogodę również warto fotografować. Aby przedstawić na zdjęciu potęgę natury, wyposaż swój aparat w wodoszczelny pokrowiec, który zabezpieczy go przed zamoczeniem, a następnie… fotografuj. Ciemne, zachmurzone niebo, wzburzone morze – Twoje zdjęcia będą zarazem niezwykle klimatyczne i dramatyczne. Ich największym walorem będzie to, że utrwalisz to mniej znane, „nieoficjalne” oblicze plaży.

Te bardziej statyczne fotografie morza i horyzontu często sprawiają (zwłaszcza początkującym) pewien problem: wyprostowanie kadru. Takie zdjęcie wywołuje wrażenie, że woda z morza zaraz się wyleje, a ludzie po plaży chodzą pod górę.

Oczywiście, jest to usterka, którą łatwo naprawić w programie graficznym. Jednak lepiej od razu, już w trakcie tworzenia zdjęcia zadbać o to, by horyzont na zdjęciu był prosty. Żeby zdjęcie było ciekawsze (a nie woda-niebo), podziel je w poziomie na trzy równe części i przedstaw na nich niebo, wodę i plażę lub wodę, niebo, chmury. Linię horyzontu umieść w górnej lub dolnej części zdjęcia. Uwzględnij także specyficzne, lokalne cechy miejsca np. to, czy plaża jest miękka i piaszczysta, czy surowa i kamienista, charakterystycznych ludzi (np. sprzedawców, rybaków w trakcie pracy).

Tutaj może Ci się również bardzo przydać wodoodporny aparat, za pomocą którego zrobisz ciekawe zdjęcia bez obaw o zamoczenie urządzenia. Możesz wtedy na przykład uwiecznić plażę z perspektywy wody lub podzielić kadr na dwie części: tę pod wodą i nad wodą. Aparat, który możesz zanurzyć, daje Ci bardzo wiele ciekawych możliwości i pozwala stworzyć fotografie jedyne w swoim rodzaju. Możesz bezpiecznie fotografować w trakcie wakacji, niezależnie od tego, czy robisz zdjęcia w piasku na plaży, czy też w wodzie. Wiele wodoszczelnych modeli to także aparaty odporne na upadki i wstrząsy.

Oprócz tego, korzystaj także z różnych perspektyw – czasami wystarczy wejść nieco wyżej, by zdjęcie plaży i morza nabrało wyrazu. Takie zdjęcia wcale nie muszą być nudne – potrzeba tutaj jedynie trochę kreatywności i chęci do eksperymentowania.

Sprawdź nasz poradnik:

Dron i kamera sportowa. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zobacz aparaty kompaktowe

Jak fotografować deszcz i burzę?

To bardzo ciekawe zjawiska, które zdecydowanie warto fotografować. W przypadku deszczu obowiązują zasady, o jakich napisaliśmy w naszym poprzednim poradniku:

Jak fotografować jesienią i zimą?

Latem masz jednak możliwość uchwycenia barwnego i dobrze oświetlonego otoczenia w trakcie ulewy. To może również sprawić, że zdjęcie będzie niepowtarzalne.

Bardzo ciekawym, ale także trudnym do uchwycenia zjawiskiem są burze. Najłatwiej jest zrobić zdjęcia nieba przed burzą, pełnego gęstych, ciemnych chmur. Burza sama w sobie jest trudna do sfotografowania, szczególnie jeśli chcesz na zdjęciu uchwycić przeszywającą niebo błyskawicę. Najważniejsza wskazówka? Korzystaj z długiego czasu naświetlania.

Niezbędnym akcesorium jest filtr szary, który znacząco wydłuży czas ekspozycji. W ten sposób nawet w dzień możesz zostawić aparat z otwartą migawką na 30 sekund. To wystarczy, by zarejestrować błyskawice.

Jeśli marzą Ci się niezwykłe zdjęcia burzy, sprawdzaj również strony serwisów pogodowych dotyczących burz. Znajdziesz tam informacje na temat trwających i nadchodzących burz. Wśród nich warto wymienić m.in. obserwatorzy.org, burze.dzis.net oraz lightningmaps.org.

Polecamy fotografowanie burzy z okna budynku. To najbezpieczniejsza metoda. Jeśli mieszkasz wysoko, masz możliwość stworzenia naprawdę interesujących burzowych ujęć. Pamiętaj o własnym bezpieczeństwie i zastosowaniu się do najbardziej znanych zasad.

Nie fotografuj na otwartej przestrzeni, ani pod wysokimi obiektami (drzewami, latarniami, masztami).

Nie przebywaj w pobliżu urządzeń elektrycznych, ani metalowych obiektów, ani w wodzie – wszystkie te miejsca mogą „ściągać” pioruny.

Uważaj na elementy konstrukcyjne, które wiatr może na Ciebie zrzucić (np. ciężkie doniczki znajdujące się na balkonach).

Bezpieczne jest jedynie fotografowanie zbliżającej się burzy. Gdy jest już bezpośrednio nad Tobą, schowaj się w bezpiecznym miejscu (np. samochodzie) i przeczekaj.

Sprawdź lustrzanki

Makrofotografia

Lato to jeden z lepszych momentów w ciągu roku na zdjęcia w trybie makro. Maksymalne zbliżenia zrobione w dobrym, dziennym świetle robią wrażenie. W przypadku aparatów z wymienną optyką potrzebujesz obiektywu makro. Jest jednak możliwość, by zastąpić go standardowym obiektywem 18-55mm. Przysłona musi być minimalnie przymknięta (to oznacza maksymalną jasność obiektywu). I teraz czas na dodatkowe akcesorium – szkło powiększające. Pamiętaj jednak, że to jedynie „zamiennik”. Znacznie lepiej jest jednak zainwestować w obiektyw makro, który pozwoli Ci w pełni sterować ustawieniami.

Zobacz obiektywy makro

Jeśli robisz zdjęcia smartfonem, sprawdź, czy masz taką funkcję wbudowaną. Wiele aparatów w smartfonach pozwala na robienie zdjęć w trybie makro. Niektóre modele wyposażone są w dedykowany obiektyw makro, niestety z reguły niewielki i o kiepskich parametrach. Flagowce natomiast korzystają z trybu makro (nazywanego niekiedy „głębią ostrości”) zintegrowanego z obiektywem szerokokątnym lub teleobiektywem. Efekty potrafią naprawdę pozytywnie zaskoczyć, dlatego warto spróbować.

Zdjęcia typu makro warto robić o zmierzchu lub godzinę przed zachodem słońca. Wtedy kwiaty są najbardziej rozwinięte i najłatwiej pokazać ich piękno na fotografii.

smartfon

 

Szukasz dobrego smartfona do robienia zdjęć? Zobacz test i porównanie 19 smartfonów z najlepszym aparatem w 2023 roku, aby wybrać najlepszy dla siebie model. Przeczytaj również nasz poradnik, jak fotografować smartfonem.

Time slice

Lato jest też najlepszym czasem na stworzenie ujęć do zdjęć time slice. Temperatura i pogoda sprzyja Ci wtedy znacznie bardziej, niż zimą lub jesienią. Warto zatem skorzystać z tej metody fotografowania i robić zdjęcia przekrojowe. Więcej na ich temat przeczytasz w naszym poradniku:

Bokeh, malowanie światłem i time slice. Jak zrobić zdjęcia jedyne w swoim rodzaju?

Które z naszych pomysłów zamierzasz wykorzystać w trakcie letnich sesji fotograficznej? Napisz nam w komentarzu i opowiedz, jakie zdjęcia najchętniej robisz w trakcie urlopu. Przy okazji życzymy Ci również miłego wypoczynku.

Zobacz wszystkie aparaty fotograficzne, obiektywy i akcesoria foto-video w x-komie